Резултати от 1 до 14 от общо 14

Вентилатор (съвет)

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #1

    Вентилатор (съвет)

    Компютъра ми от известно време издава особено странен звук при стартиране. До сега го изключвах вечер, но реших да променя тази практика и да го оставя в режим на защита 24 h в денонощието.

    Знам, че това нама да ми оправи вероятния проблем спорад мен - охлаждането, но така поне няма да чувам ужасяващото ръмжене.



    Бих ви помолила да ми дадете съвет, за може би неразумното разрешение, но - Смятам да го "смажа" и почистя, за да избегна олекване на финансовия бюджет с бог знае каква сума.

    Мислите ли, че е разумно да сторя това и ако е - с помоща на какво да го направя?

    Благодаря ви.



    (извинявам се предваритено за аматьорския въпрос, но това ми идва на ум като най - изгодна алтернатива)

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #2

    Вентилатор (съвет)

    Отговора ми е в два аспекта, в зависимост от процесора [ако за неговия вентилатор става дума].



    За процесора.

    ==========

    Ако не е със сериозни характеристики или overclock-нат, купуването на нов вентилатор няма да ощети бюджета толково много и ти препоръчвам да си вземеш нов вент вместо да разглобяваш и смазваш този.

    Обикновен вентилатор струва между $6 и $12. Не знам ... като че ли не е чак такъв разход.



    Ако вентилатора, който ползваш е нещо сериозно и е оправдано да го изчистиш и смажеш, вместо да си купуваш нов ...

    Честно казано, трудно ми е да ти обясня тук във форума как точно да го демонтираш, разглобиш изчистиш и смажеш.

    Пък и нямам представа какъв точно е вентилатора ти [при условие, че не е някой no name] []



    <font color="red">Ако е вентилатора на процесора вземи мерки незабавно. В противен случай, може да се окаже, че трябва да се поохарчиш доста повече.</font id="red">



    <font color="teal">//offtopic

    Няма да отварям приказка за Intel и AMD, че ще стане страшно ...

    Вляво виждам само муцуни, една топка от билярд и един въпросителен. А котлони дали има ... не че нещо, питам по принцип ...</font id="teal">[:D]



    Chassis или System Blower

    ==================

    Тези вентилатори пък са още по евтини. Това е вентилатора на кутията. Или на захранването.

    Между $2 и $5





    Ако решиш да си купуваш нов вентилатор, потърси във форума.

    Имаше такава тема, достатъчно голяма, имаше мнения, долари, кръв, плюнки и т.н.

    Даже мисля, че се сещам как се казваше.

    <font color="beige">Най доброто олаждаме</font id="beige">

    Да, олаждаме ... не охлаждане [:D]



    Ето я.

    http://www.setcom.bg/news/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8764

  4. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #3

    Вентилатор (съвет)

    Прегледах мненията и личните възгледи от оказаната от теб тема, Malone и честно казано - само примигвах, просричах имена и т.н на вентилатори които нищо не ми говореха (за което е виновна единствено слабата ми информираност).

    Но на базата на твоя съвет успях да си направя един извод - ще се купува вент Бог зай защо съм се подвела по приказките на този и онзи, че смениш ли вентилатор - все нещо ще изкочи несъвместимо и отиде та се невидя.



    Не знам кой от двата е в неизправност, но предполагам ще трябва да отворя кутията и да чуя???



    ...последвано от покупка на нов. Прав си, няма да ми се постесни бюджета чак толкова, понеже наличния ми в момента не е нищо особено...даже не знам дали си има и име



    Благодаря ти отново за времето, което си отделил и ако може бих искала да попитам още нещо:

    Каква е причината да се скапват тези въртеперчести машинки? Как мога да си предпазя новия от подобен срив?

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #4

    Вентилатор (съвет)

    Основната причина е прах, прах и пак прах! Дори в най-чистите къщи се намира достатъчно прах за да скапе един noname вентилатор за около година. Спасение няма. Освен може би нещо по-марково и съответно скъпо.....

  6. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #5

    Вентилатор (съвет)

    Добре де, казваш прах - обяснимо.

    А каква е гаранцията, че един добър (скъп)вентилатор няма да събира същото убииствено количество прах. Дори и да няма гаранция - каква е причината? Скоростта на въртене?

  7. Senior Member Аватара на Malone
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    3,892
    #6

    Вентилатор (съвет)

    Profita причините са няколко.

    Airflow на първо място. Въздушния поток.

    Вентилатора "прекарва" през себе си въздуха, който може и заедно със него всичкия прахоляк, който е във него.

    По ред електрически, физични, а защо не и химични причини прахоляка полепва по самия вентилатор. В домашни или в офис условия няма как да избегнеш този процес.

    Прахоляка ще се събира, какъвто и вентилатор да сложиш. Въпроса опира до времето, след което трябва да го смениш или изчистиш.

    Искам да подчертая, че това не е причина да сложиш възможно най евтиния вентилатор, <u>особено на процесора</u>. Там грешките се заплащат скъпо.

    Най евтините вентилатори сдават багажа бързо и най-общо казано са доста шумни.

    Вида на вентилатора за процесора, зависи от вида на процесора. Там не става дума за софтуерни съвместимости. Въпроса е хардуерен и можеш да получиш съвет във всяка фирма продаваща компютри. Ако решиш нещо, като марка, характеристики, цена, сподели го във форума за да го обсъдим.

    Тук има доста участници, които могат да ти дадат добър съвет по тази тема.

    Важни са производител [ако не е noname], обороти, шум, вид на радиатора.

    След малко ще продължа ...


  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #7

    Вентилатор (съвет)

    Разбирам, Malone... :-/

    По всичко личи, че не би било добре да се хвърля на първия "срещнат" вентилатор в най-близкия магазин с оглед на ефикасноста, която носи със себе си. Все пак трябва да съблюдавам качество и цена и да намеря най - приемливото решение. Всъщност не държа на маркови модели, понеже самата ми машинка вече е доста амортизирана и в савнение със сегашната техника тя е просто едно съхнещо зрънце от целия избуял кълн навъдил се в момента на пазара.



    Като заговори за физика се сетих нещо интересно (извинявам се, ако много се обяснявам, но понякога съм такава. Ако оторизираното лице прицени - да го изтрие)...Та - мислех си, ако вземем два вентилатора, единият от които е в състояние на непрекъснато въртене, а другият 50% от живота си в състояние на покой (правя сравнение с постоянно работещ компютър и такъв чиято работа се спира от време на време) - Дали този в постоянно движение би живял повече от другия в покой. Защото погледнато от тази гледна точка - предмет в непрекъсната работа и под влиянието на въздушния поток би отблъснал натруващите се частици прах. Докато при този в застой те полепват и няма фактор спомагащ за разсейването им.

    ...Боже...май много се задълбочих...Всъщност къде се събира този прах, по перката или по оста...

  10. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,558
    #8

    Вентилатор (съвет)

    Ами има един такъв момент, който се вика живот на вентилатора. В режим на 24/7 ще стигнеш този праг на живота много по-бързо.



    Виж сега - закупуването на нов цуулер не е кой знае какво сложно нещо. Според мен проблема е някой да може да го смени ( айде да не го казвам по друг начин, че звучи двусмислено ) - да сложи нова паста на процесора и т.н.



    Иначе за нормална щайга един нов цуулер е от порядъка на 6-8$.... дори и за не много добре печелещ човек да отделя ( въпреки че е малко време ) на 6 месеца по 10-15лв за нов не е кой знае какво...

    Да кажем, че ти ще го сменяш по веднъж на 9 месеца - трябва да ти е ама много прашно в стаята, че да ти се скапва перката по-бързо от това....



    Прахта иначе се събира И вътре в перката...... ако погледнеш под витлата се вижда малък процеп, от където можеш да погледнеш малко "вътре" така да се каже.... събраната прах по лопатките не е кой знае какво, събраната прах вътре е проблема.



    Ако те интересува още нещо - питай..... форума е направен точно за това. []

  11. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    460
    #9

    Вентилатор (съвет)

    Profita какъв ти е все пак процесора?

  12. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #10

    Вентилатор (съвет)

    Чудесно е да чуя, че мога да получавам помощ тук, Mollov. Благодаря.



    Mitko744, Intel Celeron 400 MHz

    (нали няма да се смееш)

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    460
    #11

    Вентилатор (съвет)

    Е в такъв случай и кулер за 5-6 долара ще е ок.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    166
    #12

    Вентилатор (съвет)

    Все пак пробвай с почистването и смазването преди да си бръкнеш в джоба

  16. Senior Member Аватара на Profita
    Тук е от
    Jun 2003
    Живее в
    Бургас
    Мнения
    1,137
    #13

    Вентилатор (съвет)

    Аз ще се бръкна, но не знам за кой от двата да го направя!?! Изведнъж, незнайно защо - шумът спря. Да! Просто спря!?! И сега си кротувам и чакам пак да се обади, за да предприема атака...

    Не мога да си обясня тези процеси...Правят си каквото си искат и когато си поискат!?!

    [!]

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    79
    #14

    Вентилатор (съвет)

    Profita

    Обикновено в една система има 2 вентилатора: този на процесора и друг - в захранващия блок. Евентуално още един - на видеокартата. Обаче източници на шум са повече: трябва да включим и хард диск и cdrom. Така че ако пак се чуе шум, би било добре да се провери откъде точно идва.... Ако е от "вентилаторните" места - трябва да се действа според горните постинги... Ако е от харда или от cd-rom-а - май е дошло време да се огледаш за по-нови.

    И още - това, че вече не шуми, не винаги е добре. Добра идея да се провери дали всичките вентилаторите се въртят, било то визуално или с внимателно докосване. Иначе ако е спрял вент. на Celeron-а, ще познаеш по забивания и нестабилна система.

    ееееех че много написах. Чао засега

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. вентилатор
    От valor във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 06-02-13, 11:39
  2. Вентилатор на печка
    От Dishkata във форум Домашен майстор
    Отговори: 7
    Последно: 06-01-12, 23:32
  3. Вентилатор
    От tristen във форум Общ - хардуер
    Отговори: 12
    Последно: 28-06-06, 22:58
  4. Тих вентилатор
    От abv във форум Общ - хардуер
    Отговори: 5
    Последно: 25-01-06, 11:03
  5. HDD и вентилатор?
    От Penta във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 07-05-03, 12:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе