Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Въпрос за мишка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    243
    #1

    Въпрос за мишка

    Искам да попитам, ако сменя червения светодиод на една оптична мишка със син ще работи ли? Тоест има ли значение за сензора дали светлината е червена?

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    10
    #2

    Въпрос за мишка

    аз защо си мисля че въобще не става въпрос за червен светодиод, а че това червеното е самия лазарен лъч

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Въпрос за мишка

    Ами не помня в този форум ли беше или във хардуербг, но вече имаше подобен въпрос. Значи ще работи но потърсе темата. Там имаше линк към статията която май беше на английски. Там беше описано как да стане замяната на светодиода и какъв точно да бъде.



    за Valentin

    Точно за светодиод става въпрос но с по голяма яркост.

  5. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #4

    Въпрос за мишка

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Искам да попитам, ако сменя червения светодиод на една оптична мишка със син ще работи ли? Тоест има ли значение за сензора дали светлината е червена?



    <div align="right">оргинално мнение на toofy</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Какво има да му мислиш, просто го направи. Гледай да не объркаш анода с катода. Аз мисля, че ще работи, но в пробата е решението. Може да не разглабяш мишката и да затъмиш червения светодиод с черно тиксо, после пусни синия светодиод близо до оптиката на мишката и ако има минимален ефект, значи ще стане. В същност оптиката отчита движението и разликите в него благодарение на светлината. За това, когато мишката се отдалечи от плота започва да свети по-силно, за да компенсира чувствителността на оптиката. Мен ако питаш ще стане.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    93
    #5

    Въпрос за мишка

    Всичко зависи от спектралната чувствителност на приемника. Не забравяй, че червения цвят е в единия край на спектъра, докато синия е чак в другия му край. Светоприемниците за видима светлина са много по-чувствителни към червения цвят! Така че присъединявам се към Ру-бой! Опитай и после опиши какво се е получило!

  7. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #6

    Въпрос за мишка

    Такаа, от снощи попрочетох доста по въпроса. Оказа се, че Agilent се занимават изключително с това.

    Значи както казва аlek - зависи от спектъра на светлината, която се излъчва. По принцип CMOS камерата, която снема изображенията реагира най-силно в диапазона около 800nm, но коефициентът на чувстителност в червената зона е достатъчен. В синята зона на видимия спектър (400-500nm) чувстителността е доста по-слаба. Затова не е сигурно дали този вид камера ще реагира достатъчно точно. Освен това понеже човешкото око реагира много по-слабо на синята светлина (т.е. трябва по-висок интезитет, за да се получи същото усещане за сила на светлината) трябва да се подава по-високо напрежение на диода (над 3V, като при червените е около 2,5V).

    Оттук нататък продължавам да търся камера, която е конструирана за синя светлина (досега много лоши резултати имам). А ако някой му се пробва няколко препоръки : super bright или ultra bright диод, water clean с дължина на typ. wavelenght не по-ниска от 450nm. Aко някой направи нещо - да свирка за резултатите...

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    8
    #7

    Въпрос за мишка

    Абе и аз се чудех дали да слагам нов диод на плъха, че ме дразни червеното. Помислих няма ли да е по-добре да сложа инфрачервен(по-близо до червеното и по-малко ток иска).

    А за гъзарията може да закача и син после, само за да свети. Не знам обаче какви диоди да купувам. Също не знам и откъде да взема ток за синия. Продължавам да чета

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #8

    Въпрос за мишка

    Да, инфрачервен ще стане със сигурност и даже ще работи по-добре. А идеята за отделен син е също много добра!

  11. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #9

    Въпрос за мишка

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">цитат:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Да, инфрачервен ще стане със сигурност и даже ще работи по-добре. А идеята за отделен син е също много добра!



    <div align="right">оргинално мнение на gkirev</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    То вече има такива мишки с червен и син светодиод (синия е обаче на скролиращото колело). Ако се направи със светодиод в невидимият спектър и се включи син само да симулира ще се получи нужният ефект.

  12. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #10

    Въпрос за мишка

    Момци, какво стана с този експеримент ?

    Щеше да се пише...

  13. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #11

    Въпрос за мишка

    имам една оптична мишка която събира брак на бюрото. ако на някои му се дерзае да каже

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #12

    Въпрос за мишка

    Аз се наемам да опитам!

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    243
    #13

    Въпрос за мишка

    Значи при мойта A4 tech мишка не става, по точно не се движи курсора при по-бързи движения. Работи нормално единствено, ако движа мишката много бавно иначе сензора се бърка...най-вероятно светодиода не е достатъчно силен, но по-високояркостен не успях да намеря.смених поне задния светодиод и сега е нещо подобно:


  17. Senior Member Аватара на ru-boy
    Тук е от
    Jan 2000
    Мнения
    4,531
    #14

    Въпрос за мишка

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Значи при мойта A4 tech мишка не става, по точно не се движи курсора при по-бързи движения. Работи нормално единствено, ако движа мишката много бавно иначе сензора се бърка...най-вероятно светодиода не е достатъчно силен, но по-високояркостен не успях да намеря.смених поне задния светодиод и сега е нещо подобно:





    <div align="right">Originally posted by toofy*-*07/01/2004*:* 16:04:07</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Вероятно фотодиода е по-чувствителен към червената светлина и по-нечувствителен към синята. Спектъра е по-широк на червенаия цвят и по-тесен при синия. Това е причината за по-лошите резултати със синия светодиод. В същност, човешкото око е също по-чувствително към червения спектър, отколкото към синия.

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    285
    #15

    Въпрос за мишка

    ru-boy, е това вече сме го коментирали по-горе. Въпросът е дали може да се намери камера, която да е чувствителна в синия диапазон. Аз лично прегледах бая каталози, но не намерих такава...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Мишка ???
    От izwerga във форум Общ - хардуер
    Отговори: 8
    Последно: 16-10-05, 19:13
  2. Bluetooth мишка
    От PPechev във форум Общ - хардуер
    Отговори: 3
    Последно: 15-11-03, 20:13
  3. Въпрос за мишка
    От nniki във форум Общ - хардуер
    Отговори: 41
    Последно: 04-08-03, 02:08
  4. Оптична мишка?
    От saint056a във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 18-11-02, 13:38

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе