Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 18

Задача за физици!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    46
    #1

    Задача за физици!

    Някой може ли да ми каже, колко ток ще изхаби един компютър при неговата непрекъсната работа в продължение на 24 часа, след като са включени тон колоните му и мониторът. Предполагам, че ще е доста трудно да се сметне с точност, затова имам предвид, горе долу. В смисъл, дайте някакви граници, в които ще варира изразходеното количество ток (в киловат-часа, а ако е възможно направо в левове). За съжаление, не мога да намеря, къде на тон колоните, пише колко вата са (никога не съм обръщал внимание на това, щото рядко ги включвам) и това допълнително ще усложни задачата. Мога да ги опиша в общи линии какви са – на тях пише 2N-220 MULTIMEDIA SPEAKER SYSTEM. Големината им е – 86х68х166.



    П.П.: Въпросът ми е сериозен.


  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на glarus
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    1,846
    #2

    Задача за физици!

    в левове е около 50 стотинки на ден

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #3

    Задача за физици!

    Малко уточни задачата с цел повишаване на точността на резултата. Имам предвид колко време ще е включен монитора и колоните, предполагам не 24часа, не можеш го гледа нон стоп, освен това колко инча му е диагонала на монитора (предполагам че е CRT ,а не LCD )[8D]

  5. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #4

    Задача за физици!

    Консумираната мощност зависи от това, колко време компютъра се използва и колко време е режим Stand by. Пълната мощност може да се изчисли по следната формула:

    W=W<sub>1</sub>+W<sub>2</sub>+W<sub>3</sub>, където:

    W<sub>1</sub> - консумираната мощност от компютъра;

    W<sub>2</sub> - консумираната мощност от монитора;

    W<sub>3</sub> - консумираната мощност от тонколоните

    W се измерва във ватове за час [W/h]. Ако приемем че:

    W<sub>1</sub>=350W;

    W<sub>2</sub>=500W;

    W<sub>3</sub>=10W

    то пълната мощност e W=860 [W/h] или за 24 часа ще имаме изразходвана енергия Е=W*h=860*24=20640Wh=20.6KWh

    Тъй като системата не работи с пълно натоварване през цялото време, този разход трябва да се умножи по така наречения коефициент на използване - Ki. Той може да се приеме в границите от 0.4 до 1.0. Ако приемем една средна стойност от Ki=0.5, то изразходваната енергия ще е приблизително Ei=Ki*W или в нашия случай около 10KWh. Ако приемем, че системата е равномерно натоварена през деня и нощта, то то цената на изразходваната енергия може да се изчисли по следната формула:

    C=2/3Ei*C<sub>d</sub> + 1/3Ei*C<sub>n</sub>, където:

    C<sub>d</sub> - цена на 1KWh по дневна тарифа с ДДС

    C<sub>n</sub> - цена на 1KWh по нощна тарифа с ДДС

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #5

    Задача за физици!

    Едно уточнение. Тези мощности са много над реалните. Това че пише на захранването 350W незначи че компа харчи толкова пък и да харчеше както се знае тези мощности са доста фалшиви, даже и пикови не са. Монитора също харече много по малко. Абе най добре вземате едни ампер клещи, мерите тока и смятате мощността. Ама да не мерите на дтвата кабела, мери се само на единия.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    46
    #6

    Задача за физици!

    Сложи го 14 инча. А наистина имам предвид да работи 24 часа, защото искам да автоматизирам един процес.

    Мисля обаче, че така посочените отговори ще ме одовлетворят.

    Благодаря на всички!

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Малко уточни задачата с цел повишаване на точността на резултата. Имам предвид колко време ще е включен монитора и колоните, предполагам не 24часа, не можеш го гледа нон стоп, освен това колко инча му е диагонала на монитора (предполагам че е CRT ,а не LCD )[8D]



    <div align="right">Originally posted by Lazy Dog*-*09/03/2004*:* 14:41:54</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  8.  
     
  9. HGD
    HGD е офлайн
    Member
    Тук е от
    Jul 2003
    Мнения
    598
    #7

    Задача за физици!

    Енергото на София е дало едно калкулаторче - можеш да опиташ с него.

    http://www.electro-sof.com/ncalc/calc.html

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2004
    Мнения
    46
    #8

    Задача за физици!

    Благодаря, този калкулатор наистина е добър и ми свърши работа[:D]<blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Енергото на София е дало едно калкулаторче - можеш да опиташ с него.

    http://www.electro-sof.com/ncalc/calc.html



    <div align="right">Originally posted by HGD*-*09/03/2004*:* 16:05:41</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

  11. Member
    Тук е от
    Jun 2003
    Мнения
    378
    #9

    Задача за физици!

    <blockquote id="quote"><font size="1" id="quote"><b id="quote">quote:</b id="quote"></font id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"><font size="1" id="quote">Едно уточнение. Тези мощности са много над реалните. Това че пише на захранването 350W незначи че компа харчи толкова<div align="right">Originally posted by Julian - 09/03/2004 : 17:15:31</div id="right">

    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote"></blockquote id="quote"><font size="2" id="quote"></font id="quote">

    Е да де, но и самото захранване няма КПД 100%, реалните стойности се колебаят около 70%. Т.е. при мощност на изхода 300 W на входа се консумира около 430 W.



    Някъде бях сметнал, че непрекъснатата работа на компютъра ми струва около 35-40 ст. на денонощие.

  12. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #10

    Задача за физици!

    @Dark Skywalker, @glarus,

    Момчета,

    Не е лошо преди да пишете да си плюйте на моливите и да посмятате.

    Според Вас за 24 часа един комп. харчи ток за 50ст. Ами да тръгнем по обратния ред - при цена средно 16 ст за киловат с ДДС излиза, че вашите машини харчат на ден по 3,125KWh или по 130W на час мощност. Ако приемем, че захранването работи с КПД 100% и Ki e 0.4 той няма да успее даже да "припали" монитора с такава мощност.

  13. Senior Member Аватара на breiii
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    1,150
    #11

    Задача за физици!

    Имайте предвид:

    Нощната тарифа.

    Screen saver.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2002
    Мнения
    113
    #12

    Задача за физици!

    Обявената консумация на TV Sony Vega 29 инча е 98.5 W,за това смятам че 50 ст. е близо до истината.

  16. Member
    Тук е от
    Apr 2003
    Мнения
    941
    #13

    Задача за физици!

    ilko / и не само ти/ абе не4етеш ли какво ти пишат хората имам предвид Lupus ?!? по тази логика : аз плащам около 30-35 лв ток ако коомпа ми гори по 40-50 ст на ден това зна4и 4е давам около 15лв за месец ! и какво става то у дома ба4кат непрекъснато 2 телевизора , голям хладилник с фризерна 4аст, бойлер- по всяко време се включва през деня и ноща, микровълнова фурна - жена ми сее специализирала да готви по4ти вси4ко на нея и 5-10 крушки ........и изкаш да ми кажеш 4е това ми гори САМО 20-25 лв [:D][:D] ..........

    я вземете посмятайте !!!!

    по мои сметки около 5-7лв на месец зависи от монитора и говотрителите !

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2003
    Мнения
    240
    #14

    Задача за физици!

    Много се каза, много се изписа, а истината продължава да е някъде там. Да говорим реално. Монитора изразходва точно толкова електричество, колкото си пише на него, За 15" около 75 вата, за 19 около 120 вата. Компютъра, ако ще и да е с 450 ватово захранване не консумира повече от около 40-50 вата, като казвам това число за да се презастраховам. Не забравяйте, че захранването е просто трансформатор, който прави 12, 5 и 3 волтов ток. Какви са тия разходи като за климатици дето слагате. Едни колонки изразходват максимум до 10 вата (говоря за настолни такива), не трябва да се гледат PMPO ватовете, защото те са нещо съвсем различно. От там нататък, смятайте сами. Мxkolev е наи-прав, а аз се застъпвам за долната граница на предположението му. 5 лв месечно, плюс минус 20%.

  18. Member
    Тук е от
    Nov 2003
    Мнения
    421
    #15

    Задача за физици!

    Човека отдавна си е решил проблема, ако може да се съди но написаното по-горе, но за да внесем последни штрихи само...



    Съгласен съм

    монитор - 75 Вт

    колонки - 10 Вт

    не съм съгласен

    компютър - 50 Вт (150 -според мен е долната граница по-добре 200, защото само процесора е 50-75 Вт, имаш освен това видео - около 30 и други ..)

    Така, че общо ~250 Вт. Според приложения калкулатор на енергия това прави

    124 кВтч дневна + 62 кВтч нощна = 18лв 48ст [8D]месечно при непрекъснат режим на работа


Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Задача 270 (Следваща задача)
    От tricklys във форум Логически задачи
    Отговори: 18
    Последно: 22-06-05, 11:43
  2. Задача №183 (Нелогическа задача)
    От Cko във форум Логически задачи
    Отговори: 17
    Последно: 23-02-05, 16:16
  3. Задача №63
    От Star Warrior във форум Логически задачи
    Отговори: 30
    Последно: 01-11-04, 01:00
  4. Задача №62
    От dedis във форум Логически задачи
    Отговори: 3
    Последно: 29-10-04, 12:23
  5. Задача №61
    От Raid във форум Логически задачи
    Отговори: 6
    Последно: 28-10-04, 14:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе