Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Автоклиматик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #1

    Автоклиматик

    Става въпрос за това:
    http://standartnews.com/archive/2005...nt/s4440_5.htm
    Възможно ли е приложението на такова нещо?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    194
    #2

    Re: Автоклиматик

    възможно е разбира се ама тук едва ли ще прокопса...да си го продава навън и да си получава роялти и това е ...иначе тук ще го забатачат ...както всичко останало...жалко че нищо от умните хора на тая държава не се ползва от нея

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #3

    Re: Автоклиматик

    Това нещо неможе да има голяма мощност. Между другото двигателя не е играе роляъта на компресор на климатик. Като се има предвид какъв е разхода на един автомобил може да се сметне и мощността на този климатик, но не мисля че мощността ще е достатъчна за охлаждането на втомобила. По скоро да ти духа леко охладен въздух в лицето, което все пак не нещо.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #4

    Re: Автоклиматик

    Ами ако някои ми цитира данни за пропорциите на пропан-бутана, мога да сметна теоретичната мощност, а практическата ще е по-малка със сигурност. Но инъче си е добра идеята според мен.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #5

    Re: Автоклиматик

    Идеята си я бива на теория, но на практика не. В действителност най-добрият хладилен агент е R290 ( пропан ). Има едно голямо НО - както казва Julian при малкия разход на пропан-бутан, който дават автомобилите дебитът съвсем няма да е достатъчен за да охлади достатъчно.

    Между другото, има опити и за друг вид климатици, които масово се ползват в старите руски комнбайни и някои трактори - една дюза разпръзква вода и един вентилатор я духа в кабината - хем разхлажда, хем овлажнява въздуха, хем обезпрашава... Може би някой трабва да седне да се позамисли над идеята, да я модернизира малко и да я приложи на практика....

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re: Автоклиматик

    Цитат Първоначално публикувано от ewgeny
    Ами ако някои ми цитира данни за пропорциите на пропан-бутана, мога да сметна теоретичната мощност, а практическата ще е по-малка със сигурност. Но инъче си е добра идеята според мен.
    Пропорциите не са фиксирани, но за лятото пробан бутана е 50 на 50 или близо до това съотношение. През зимата бутана трябва да е в по малко количесто, като може да падне до 10%.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    510
    #7

    Re: Автоклиматик

    Ами да речем че пропорциите са 50/50 и колата изгаря 8 литра газ за един час (което е относително....). Ако не се лъжа налягането в бутилката е около 1.6 атмосфери.

  10. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #8

    Re: Автоклиматик

    Ами така или инъче не мога да го сметна точно, защото и дроселирането е под 1 бар, и др. факти за които не знаем инф. но общо взето картинката е следната. Изпаряването е 200-250 kJ/kg,(нялягането не е ясно с точност) спец. обем му е около 0,002 м^3/kg, от тук 100MJ/m^3, или 100 kJ/l . От тук имаме дебит 8 l/h (аз съм го приел 10), или 0,00277 l/s, и получаваме 0,277 kW което обаче не е чак толкова малко, защото пък имаме температура на изпарение -45гр. Това са сметките за пропан-а. На пръв поглед, ми се струва, че е недостатъчно, но ако си на дълъг път, може би ще може да поддържа една нормална темп. в колата.
    ПП: Това в никакъв случай не твърдя че е вярно, направих сметките набързо и може да съм сбъркал, в определянето на енталпията, но все пак е горе долу нещо такова.

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    599
    #9

    Re: Автоклиматик

    Цитат Първоначално публикувано от ewgeny
    ..........или 0,00277 l/s, и получаваме 0,277 kW което обаче не е чак толкова малко,
    Само за сравнение, компресора на един нормален автоклиматик произвежда 5-7 кВт студова мощност....Бая ще се потиш на дълъг път с тези 0,277 Вт

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #10

    Re: Автоклиматик

    Защо се мъчите да откриете топлата вода или хАмерка като те са много много отдавна открити ?

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re: Автоклиматик

    Цитат Първоначално публикувано от TazmaniaK
    Само за сравнение, компресора на един нормален автоклиматик произвежда 5-7 кВт студова мощност....Бая ще се потиш на дълъг път с тези 0,277 Вт
    Не е вярно, че автоклиматика е 5-7киловата. Единтвено големите и мощни коли имат много мощни климатици, при това не всички. Със сигурнот климатика на най-големите мерцедеси е много мощен. Очаквах да се получи подобна мощност която е сметнал ewgeny. Няма и 300 вата, а топлопритоците по време на дълъг път са големи защото пече слънце.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #12

    Re: Автоклиматик

    Колкото и да не ви се вярва (даже и на мен все още) но автомобилните наистина са между 7 и 11 kW. Много е нали? И аз не мога да разбера защо толкова много, но е факт.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #13

    Re: Автоклиматик

    Абе не е толкова. Поне в моята кола не е толкова. Мощността се смята много лесно. Само трябва да знаеш дебита на въздух, който пък може да се измери и температурната разлика(предполагам, че си наясно). Като дойде лятото ще го измеря и ще сметна мощността на климатика. Иначе от количеството фреон може да се съди, че мощността не е голяма. Пак казвам, че тези големите мощности са за големи и мощни коли. При тях наистина са такива и в колата може да стане хладилник само след няколко минути след включване на климатика.

  17. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #14

    Re: Автоклиматик

    Първо, няма да можеш да измериш температурата точно, втоло и дебита няма да е точно и тя отиде мн. неточна работа. По лесно ще стане, ако знаеш дебита на дроселирания фреон, и със манометрите като провериш температурата на изпарение иии воала.....имаш мощност.
    А за тези 7-11 kW аз имам предвид механичната консумирана мощност на компресора. Но колко е топлинната мощност, всяка кола различно и не се наемам да прогнозирам, щом не съм сигурен.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Re: Автоклиматик

    Струва ми се, че някъде грешиш - това означава май 20-30кВт отдавана мощност, което ми се струва абсолютно нереално

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Автоклиматик - влага
    От Zygot във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 18-06-09, 23:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе