Резултати от 1 до 8 от общо 8

Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    90
    #1

    Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно?

    Това го бях питал в една друга тема, но никои не ми отговори за това го пускам като отделна тема надявам се модераторите да не го разкарат.

    Знам че имаше някакво изчисление при което според температурата на входящият и изходящият въздух и според това колко кубика на час върти на максимална скорост климатика се изчисляваше колко БТУ отдава. Също ме интересува как тези БТУ да ги превърна в реални ватове и като знам колко ми е моментното потребление ще мога да си сметна КОП-а при различни температури на три различни модела климатици което предполагам че ще е интересно за всички.

    ПС

    Май му хванах цаката - температурната разлика между входящия и изходящия въздух я умножавам по кубиците на вентилатора за час и получавам БТУ което го умножавам по 0.293 за да получа киловати след което го делим на моментният разход и получаваме моментният коп.
    Или иначе казано входящ въздух 25гр изходящ 35гр разлика 10гр по 380 (толкова кубика ми върти на трета степен) = 3800 БТУ по 0.293 = 1113вата делено на моментният разход от 270вата = 4.12 КОП
    Ако е вярно не е лошо за машина с коп 5.28 при външна температура 0 градуса

    Утре експериментите продължават и с другите машини.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #2

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    Хехе. Без специфичен температурен капацитет на въздуха неможеш да направиш сметката. Незнам защо си решил, че резултата трябва да се получи в извънсистемната единица БТУ. Аз съм писал как точно стават сметката и колко точно е специфичния температурен капацитет(масов).
    Преобразуваш дебита от кубични метра за час в кг за секунда. Температурната разлика умножена по масовия дебит за секунда умножено по специфичния температуре капацитет на въздуха за съответната температура (специфичния температурен капаците зависи от температурата). Ако не съм пропусна нещо ще получиш мощност в киловати. Забрави за извънсистемните единици и гледай да работиш само единици от системата СИ.

  4. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #3

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    Той си преобразува коректно BTU с коефициента 0.293, не е това проблема, а че докато работи с BTU трябва да смята колко градуса фаренхайт (не целзиеви) и колко паунда въздух върти, не кубици. Виж, ако намери таблица за вентилатора в паунди въздух и смята фаренхайти - по-може и накрая чак по 0.293 за да е W/W.

  5. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #4

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    Глупости пълни. Нямаш никъв шанс, дори и в лабораторни условия. Единствения начин е косвен. Причината е променливата темп. в различни точки от въздушната струя. Нужна е сериозна теоретична подготовка, за да може да направиш пресмятанията.
    Но аз винаги съм подкрепял ентусиастите, така че

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #5

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    А, това отделно, разбира се! Но той не иска прецизен резултат, а просто да си се изкефи на високия си СОР. И да се успокои.

    Аз хич не се ядосвам, че моя климатик е клас С, ама хич. Повече би ме притеснило, ако не топли или ако е шумно - засега всичко е ОК, верно вън е 9С, пролет направо, слънчево!

    М/у другото, занимавам се със софтуер за енергиен мениджмънт и контрол, но за заводи и големи обекти. И умувахме как да смятаме КПД на ТЕЦ-котли за енергия и пара. И там същото - не е никак простичко и не става просто излезнал делен на влезнал и са едни супер сложни формули и коефициенти и се отказахме засега. В ТЕЦ-а само си контролираме и сигнализираме за основните параметри - дебит пара, разход мазут, произведени кВт и др. необходими просто на главния енергетик и р-ли смяна за текущ контрол и отчитане.

  7. Member
    Тук е от
    Jan 2008
    Мнения
    287
    #6

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    Цитат Първоначално публикувано от enkov
    А, това отделно, разбира се! Но той не иска прецизен резултат, а просто да си се изкефи на високия си СОР. И да се успокои.

    Аз хич не се ядосвам, че моя климатик е клас С, ама хич. Повече би ме притеснило, ако не топли или ако е шумно - засега всичко е ОК, верно вън е 9С, пролет направо, слънчево!

    М/у другото, занимавам се със софтуер за енергиен мениджмънт и контрол, но за заводи и големи обекти. И умувахме как да смятаме КПД на ТЕЦ-котли за енергия и пара. И там същото - не е никак простичко и не става просто излезнал делен на влезнал и са едни супер сложни формули и коефициенти и се отказахме засега. В ТЕЦ-а само си контролираме и сигнализираме за основните параметри - дебит пара, разход мазут, произведени кВт и др. необходими просто на главния енергетик и р-ли смяна за текущ контрол и отчитане.
    ....и се отказахте? Защо? Значи просто не ви е било нужно за да хвърляте време и средства.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    439
    #7

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава клима&

    Защото на ТЕЦ-хххх не им се даваха пари... Не сме се отказали окончателно. Има и друго - методиката за изчисление се пази като секретните ядрени кодове за ракетите! Веднъж годишно идва екип от някъде си, мери, смята, струва и взима 80-100 бона, но на нас да ги дадат 20 бона им се свиди.

    И просто фирмата произвежда повече уреди, а не софтуер, и затова не наблягаме на това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    90
    #8

    Re: Как да изчисля колко вата ми отдава климатика моментно

    Да действително аз не държа на супер точни резултати, но искам все пак да има нещо близо до вярното - предполагам че освен всичко друго и влажноста на въздуха има значение.
    И целта на опита е не да се кефя на високият КОП на Саниото а по скоро да докажа че КОП-ове над 3,6 са ефективни реално само при температури над 0 градуса след което маи почти няма разлика ако става въпрос за маркови машини от един клас.
    В конкретният случай независимо че измерването не е точно при съпоставката на Саниото и Мицуто данните ще са съпоставими защото са направени при еднакви условия и по еднаква методика /дори и не много точна/ и според мен опитите ще покажат че при температури под 0 коповете ще им са еднакви.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Колко ми харчи климатикът - Real Time
    От Board_Man във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 5577
    Последно: 12-06-19, 21:50
  2. Колко ми харчи климатика...?
    От TazmaniaK във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 2759
    Последно: 18-02-17, 10:16
  3. На колко градуса държите климатика Зимата ? :)
    От Tihomir Stankov във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 55
    Последно: 14-11-14, 19:02
  4. Разстоянието от климатика до тавана колко трябва да е?
    От valerko във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 19
    Последно: 09-08-09, 13:01
  5. Колко вата консумира един 26 инча LCD телевизор?
    От zaho_cool във форум Телевизори
    Отговори: 12
    Последно: 08-02-09, 19:58

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе