Защо климатика консумира повече мощност на отопление? Благодаря предварително.
П.П - и защо в ръководството за екслпоатация на моя климатик пише че дори и когато не работи консумира мощност 15 - 35 вата?
Образно казано - защото върши повече работа при отопление. Виж колко е отоплителната мощност и виж колко е охладителната.
Консумира,защото има електроника,която си има т.нар.стендбай ( готовност). Има и едно трафче,което харчи малко ток ,дори и климатика да не работи.
Не съществува определеност или закономерност за която да се приема, че в един от двата режима на работа на климатика той консумира повече електроенергия.
Разликите в консумираните мощности при различните модели е различна и зависи от: хладилна мощност на компресора, големина на топлообменниците и дебит на вентилаторите. При някой модели по-голяма е консумираната мощност на охлаждане при други тази на отопление.
Причината за по-голямата консумирана мощност в режим отопление сравнена с тази на охлаждане при някой модели трябва да се търси в малък топлообменник на вътрешното тяло и малък дебит на вътрешният вентилатор.
Най-просто казано в режим Охлаждане климатика има да стопява около +-10 градуса разлика (Примерно навън е 33 а вътре 25). В режим Отопленение има да стопява над +-25 градуса разлика (Примерно навън е -8 а вътре 23). Но както е писал колегата по-горе, не харчи по-малко ток а е по-малко натоварен и от там идва икономията. Ако погледнеш данните ще видиш, че разходите са сходни при еднакви натоварвания.
Моят дайкин FVXS-25 харчи 9вата когато е изключен и 34 вата когато температурите навън са ниски и е включил подгрева на компресора.1-2 вата разлика може да се отчита от електромера например заради напрежението в мрежата.При мен често е 234-235 волта.
има европейска директива, която ще забранява вноса на техника, която в режим стенд бай харчи над 8Вт и повечето от класните производители вече взеха мерки в тази област
не знам кога влиза в сила, а докато чуят на балгарската митница ще минат сигурно десет години