Резултати от 1 до 5 от общо 5
Like Tree1Одобрявам
  • 1 Post By kalcheff1

Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    49
    #1

    Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

    Здравейте, пиша тук във връзка с един чилър който ми скъса нервите, а собствениците му определено не ги интересува особено какво му е, че не иска да спира да работи, ще се опитам да представя на вас техническата страна на въпроса, защото смятам, че дори ще бъде интересна. За съжаление ми се наложи да стигна до тук след множество опити да се опитам да обяснявам, на разни хора, че не е нормално един чилър да бичи 24/7, като до онзи ден е работел в режим старт/стоп.
    Също така мсятам, че темата ще е интересна за профитата тук, защото машината е на 4г а, вече поне 5 пъти съм виждал работници да се суетят около нея.
    Въпросите ми към вас са чисто технически и няма да обсъждаме темата шуми ли ми и защо ми шуми.
    Та по същество:
    Чудото е монтирано на покрива на сграда от типа "битов комбинат" и е на около 40м от прозореца ми.
    Монтираха го преди около 4г , целта на машината е да отоплява един доста голям офис, грубо около 200кв/м.
    В какво се изразява проблема, - първоначално машината работеше старт/стоп на режими 10-15мин работи, 30-40мин не работи. Като още докато работеше в тези режими имаше нещо което ми направи голямо впечатление от техническа гледна точка - при включване, вероятно контактора който включва вентилаторите правеше някакъв проблем защото винаги включването се състоеше от множество последователни включвания и изключвания на самите вентилатори в продължение на около минута. Така сякаш някакъв контактор не може да зацепи ( ЦЪК..ЦЪК..ЦЪК ..ЦЪК, СЪОТВЕТНО ВЕНТИЛАТОРИТЕ ТРЪГНАТ, СПРАТ, ТРЪГНАТ , СПРАТ).
    След това явно контактора вземе че зацепи и като се задвижат вентилаторите , се включва и компресора. Сответно това се повтаря постоянно, в един старт/стоп цикъл както съм описал по-горе.

    Тази картина беше до миналото лято, когато, машината започна много да звънти, като да се удря ламарина в ламарина - вероятно или компресора е опирал някъде в ламарина или вентилаторите са удряли нещо - нямам представа.
    След поредното посещение от сервизни "специалисти", изведнъж чудото започна да работи нон стоп! (Всъщност понякога спира но буквално спира за 5мин и след това работи часове наред).
    Имайте предвид, че аз не мога да преценя дали компресора му въпобще работи защото основния шум идва от вентилаторите отгоре му.

    От тук започна моето ходене по мъките, ходих да се разправям във въпросния офис, да им обясня, че до онзи ден е работил старт/стоп а от извесно време не иска да спира, като разбира се не получих особено внимание.
    Погледнахме какво задание дават на чилъра, чрез термостатите в помещенията - съответно всички термостати седят на 20гр, т.е една нормална средна стойност която не предполага чилъра да работи нон стоп.
    След известно натискане от моя страна ми бе казано, че след раговор със сервизните "специалисти", те са казали, че всичко си му било наред и той дори бил толкова тих, че неможели да повярват, че има някакъв проблем. - Разбира се, нали затова са сервизни специалисти, те никога няма да признаят, че са оцапали работите!

    Моето подозрение за което искам вашето мнение - вероятно контактора включващ вентилаторите се е скапал и "наште момчета" са вързали вентилаторите да бичат нон стоп без значение какво е заданието намашината.
    Фактът, че вентилаторите понякога спират не мога да си го обясня особено, може би сработва някаква термо защита. Найтина нямам представа.

    Последно мога да ви кажа, че причината да стигна до тук да ви занимавам с този въпрос , е че това е един нетърпим, слаб но тормозещ, непрестанен нискочестотен вибриращ шум, който особено нощем може да не те остави да спиш часове наред. Така, че моля ви, всякакви мнения и препоръки, идей и въпроси към мен ще бъдат добре дошли.

    Марката е Clint
    А външният вид е същия като на картинката само, че е с два вентилатора отгоре chiller-clint-CHA-K-ST-182-P.png

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на AC_From_Hell
    Тук е от
    Jun 2011
    Живее в
    BG
    Мнения
    2,341
    #2

    Отговор: Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

    Такава система понякога се диагностицира трудно на място, камо ли във форум...

    Възможни повреди:
    1. Липса на фреон
    2. Скапан компресор
    3. Запушен филтър на течната фаза
    4. Прецакан термостат

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2013
    Живее в
    София
    Мнения
    25
    #3

    Отговор: Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

    Защо не сезирзраш съответните органи и да направят едно замерване на шума? С каква дограма сте? Обикновено е достатъчна една пвц дограма която гаси нискочестотния звук, за да продължаваш да го чуваш или има вибрации достигащи до вас и се получава някакви резонансни трептения вътре или този нискочестотен звук е с голямо налягане-децибели.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2008
    Мнения
    49
    #4

    Отговор: Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

    виж, трудно е да ти обясня, но приеми, че просто съм такъв тип който не търпи шум колкото повечето от хората.
    За мен лично нощем понякога направо ми стърже в главата.
    Докато през деня си се слива с уличния шум.
    Нали знаеш, нещо като китайското мъчение - леко но постоянно.

  6. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #5

    Отговор: Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.

    Що не си признаеш, че те интересува какво точно не е наред на тази машинария, а не че нещо ти шуми? Ако наистина имаш проблем с нощния шум по принцип- песове, чалга от комшии, бръмчащи клими, все неща над които нямаш контрол, решението е елементарно: ТАПИ ЗА УШИ(от аптеката за 0,80лв./чифта). Ползвам ги от над 10 години(от както бачках нощна работа) и от тогава си спя блажено. Е, най-големия ми страх е, че посред нощ може да влезе някой, да изнесе къщата и да ме заколи като прасе без да ми мигне клепача, но пълна радост няма.
    mirandi одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Шумящ бойлер
    От Мариана във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 39
    Последно: 01-07-13, 14:33
  2. Чилър за отопление на оранжерия
    От DJmorpheus във форум Други начини за отопление
    Отговори: 15
    Последно: 14-02-11, 22:17
  3. Osaka CH-12-DJ - не духа въобще топло
    От mantaman във форум Климатици Osaka
    Отговори: 3
    Последно: 14-12-08, 11:15
  4. Чилър или природна газ?
    От vladun във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 14-02-08, 22:53
  5. Epox 4G4A+ и въобще 845E/G
    От -CTPAX- във форум Процесори и Дънни платки
    Отговори: 11
    Последно: 12-06-02, 12:37

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе