Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16

Чилър за отопление на оранжерия

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1
    #1

    Чилър за отопление на оранжерия

    Здравеите на всички.
    Баща ми има 4600 м2 оранжерии по точно една 2000 м2 и една 2600м2. И иска да им сложи отопление практиката в бранша е котле на въглища водна риза и среден разход 15 тона на година и то за 1000 м2. Той иска на първо време да топли малката оранжерия. Аз съм супер против идеята да блъска 30 тона годишно въглища. Едно такова котле струва около 5000 лв за 1000 м2 и майсторите, които не са никакви майстори а някакви си заварчици твардят, че едно котле е със средна мощност 400кВ, не знам как са го измерили.
    От известно време чета по въпроса за енергоефективни системи и стигнах до извода, че най разумно е поставянето на чилър(вода/вода). Само дето фирмите ми тряскат някакви цени от рода на 120000 лв. Въпроса ми е дали може да се направи чилър (дори и по поръчка да е ще заплатим каквото е нужно) който да върши същата работа, само да е по простичък. Защото тези които се продават са с милион датчици по тях, все пак става въпрос за отопление на оранжерия, а не МОЛ СОФИЯ. Пропуснах да спомена на 27 м под нас минава река, ние имаме сонда на 29 м, температурата на водата е между 12 и 14 градоса, дебита на водата не го знам.

  2.  
     
  3. Novice
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    5
    #2

    Re:Чилър отопление на оранжерия

    Тебе те е страх от голямата лопата за въглища, а не от котлето парите или нещо друго. 30 тона си е много работа

  4. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #3

    Re:Чилър отопление на оранжерия

    Цените на готовите чилъри отговарят на мощността и сложността на системата при това с гаранция.

    Тези най-различни датчици не се сложени просто ей-така да оскъпяват системата, а да вършат конкретна работа като защита на машината при различни ситуации и да осигуряват добра работа при всякакви климатични условия. Благодарение на тях машината става интелигентна и знае точно кога какво да прави и какво да не прави.

    Надявам се вече и сам да си разбрал, че няма значение какво топлиш дали оранжерия или МОЛ София. Няма ли машината сензори по които да се ориентира за състоянието на работещите в нея системи живота на същата ще бъде много ама много кратък. Най-добре е да се купи готов чилър като машина от наложил се производител, а не да търсиш някой, който да се пробва в експерименти, за да не ти излезе цялата работа двойна и тройна.

  5. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #4

    Re:Чилър отопление на оранжерия

    Аз пък знам, че оранжериите се отопляват на газ. Стига да има прекарана газ до там. Според мен лъчистото отопление е подходящо за целта.

    Незнам дали отоплението на климати е подходящо за оранжерия поради движението на въздуха. Разбира се скоростта на вуздуха може да се докара да е ниска. Дали ще е чилър или друга система в въпрос на избор и цена.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #5

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Julian-За газ-да,но сега в момента цената й е 10 ст/Квтч,и като се има впредвид цената от 250 лв/тон въглища,а 1 кг = 5 Квтч и при 80% КПД с въглища 1 Квтч= 6 ст .Защо да сменя котела с въглища с по-скъпо отопление.
    Valen-едно качествено контролерче Dixel или Corel барабар с 10на датчика осигуряват абсолютно пълно и качествено управление на една такава система.И дали е 5 или 100 Квт управлението все си е 200-300 лв.В една термопомпена система няма кой знае какво за контрол и управление-компресор,два топлообменника,помпи,филтри,два пресостата или термостата за ВН и НН,+още няколко термостата,евнтуално и токова защита,датчици дебит вода и това е . Е,може и да съм пропуснал нещо дребно.Просто мащаба е различен при големите системи,а не сложността.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Да де ама замислял ли си, че при лъчисто отопление растенията могат да имат по виска температура от температурата на въздуха. По точно топлиш тово, на което му трябва топло. Доста по разлино е от това да топлих помещение обитавано от хора, а и ценат която си дал мисля, че не е точна. А и цената на газта не е на киловатчас. Иначе си слагай климатик, щом мислиш, че е уданчно. Аз не разбирам от гледане на растения. МОже да няма проблеми. Ако ще е клиамтик трябва да се направи проект за вентилацията. Поддръжакат е по-сложна. Ще има чистене на филтри и т.н. Ти не си споменал какви температури се гонят. Това е много важно.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #7

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Не съм чувал да се топли оранжерия с лъчисто.може и да става,не знам.За коя цена не съм точен? А за цената на газта-не се дава в Квтч,но като знаеш цената на м3 и колко калории дава,лесно се обръща в Квтч.Има готови таблици за това,май Вален беше дал една и по спомени цитирах от нея.
    И никъде не намеквам за климатик в поста си,а за термопомпа вода-вода.Говоря за помпи,датчици за поток и т.н.
    Разходих се из Гуги и верно-лъчистото отопление се използва в оранжериите.Само че човека може би има готова система с котел на въглища и само ще добави термопомпата.Иначе трябва да се смени цялата концепция за отоплението и ще е свързано с по-голяма инвестиция.

  10. Novice
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    1
    #8

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Здравейте нашата фирма се занимава с отоплителни инсталации пиши аоко имаша нужда по отоплението на оражерията

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #9

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Цитат Първоначално публикувано от vanko68
    Не съм чувал да се топли оранжерия с лъчисто.може и да става,не знам.За коя цена не съм точен? А за цената на газта-не се дава в Квтч,но като знаеш цената на м3 и колко калории дава,лесно се обръща в Квтч.Има готови таблици за това,май Вален беше дал една и по спомени цитирах от нея.
    И никъде не намеквам за климатик в поста си,а за термопомпа вода-вода.Говоря за помпи,датчици за поток и т.н.
    Разходих се из Гуги и верно-лъчистото отопление се използва в оранжериите.Само че човека може би има готова система с котел на въглища и само ще добави термопомпата.Иначе трябва да се смени цялата концепция за отоплението и ще е свързано с по-голяма инвестиция.
    И да има изградена инсталация на въглища тя неможе да се ползва. Най малкото ще трявба да се сложат нови конвектори, а сега сигурно има обикновени радиатори.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #10

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Защо да не може да се ползва готовата инсталация ?

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #11

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Ами защото температурата на водата в единия случай е доста по-висока. Така в единия случай (с въглища) топлообменната плащ на отоплителното тяло е по-малка.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #12

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    На човека са му направили кюмбе колкото микробус,така че не виждам топлообменната площ да е по-малка.Топлоотдаването зависи не само от температурата на изходящата вода,а и от входящата,и от дебита.Така,че малко по-ниска температура с по-голям дебит=същото топлоотдаване.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2008
    Мнения
    1,006
    #13

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    Ако му е разчетена инсталацията за 80-90 входяща и е с чугунени радаиатори,а термопомпата му подава 60градуса,забрави.

  17. Novice
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    2
    #14

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    чилър в оранжерия - пълна лудост!
    най-евтино и мъчително е с котел на трици, люспи и други подобни
    после идва другото твърдо гориво
    при целогодишно производство - задължително котел с тръби
    иначе аз предлагам всичко по-горе + газови отоплители с директно изгаряне - най-лесните при сезонно производство или за аварийно отопление
    www.opora.bg

  18. Novice
    Тук е от
    Jul 2010
    Мнения
    2
    #15

    Re:Чилър за отопление на оранжерия

    и още нещо типично за БГ специалисти по отопление на сгради правят идиотщини в отоплението на оранжерии защото има разлика и не трябва да се мисли по същия начин. също и системата трябва да е максимално проста с минимална поддръжка (все пак става въпрос за ферма)

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Шумящ чилър, отскоро не спира въобще, помагайте да го разгадаеме.
    От zandor във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 4
    Последно: 16-01-14, 06:54
  2. Отопление на газ / отопление с климатик?
    От VD във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 14
    Последно: 22-01-13, 19:57
  3. Отопление на 500м2 стъклена оранжерия
    От tokata във форум Отопление
    Отговори: 26
    Последно: 11-10-11, 08:55
  4. Отопление на хол
    От yoyo1 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 15
    Последно: 28-10-10, 23:47
  5. Чилър или природна газ?
    От vladun във форум Отопление
    Отговори: 8
    Последно: 14-02-08, 22:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе