Има ли вече информация относно моделите 2015 година в кои ще се използва R32 и заслужава ли си да се почака за модели с този фреон? Предстои ми закупуване на климатик за малка стая и сега се чудя да слагам веднага или да изчакам.
Не е точно така, защото R32 си е част от химичната композиция на R410, докато сам по себе си той не само е леснозапалим, а изгорелите газове са флуороводородът, за който се говори в този блог.
Чети форума внимателно, хората казват, че са пострадали от R32, част от R410A. Колко действащи машини има на R32, че чак да са сменяли и компресори? Аз поне така го разбирам.
За 410а това от снимката не го бройте.Мисля че това е студово изгаряне от измръзване на тъканта.Това може да стане от всеки хладилен агент, ако се работи непрофесионално.Ако са пипали с гола ръка и някъде е имало сериозна утечка или самите те са я предизвикали струята газ като излиза от системата под налягане и докосне тъканта като нищо ще се получи такова изгаряне.
За R32 не мога нищо да кажа, спомням си само че бяхте казвали във форума че R410a е безвреден при обикновено вдишване тоест ако има утечка.
justify, това си е изгаряне, определено. А за фреона аз разбрах, че в комбинация с огън става на флуороводород. Той е силно токсичен. Явно става думи за големи машини, в които има доста остатъчни пари?
Напълно е възможно да става дума за големи машини...
Конкретно за R410A. Едни колеги монтирали сплит чилър към 200кВт и компресорния агрегат бил в едно машинно към 15 квадрата. Докато работи на максимална мощност се пръсва една от тръбите и за секунди помещението се обгазява зверски, тъй като е било през зимата и вратата е била затворена. И двамата са започнали да се задушават, но са успели да излязат навреме и са се разминали със силно замайване и 1-2 дни вкъщи. Чувал съм и за други подобни случаи, но видимо повечето са причинени от факта, че съотношението фрон/въздух става много голямо и реално нямат какво да дишат, отколкото, че самия фреон ги задушава.
Baxter described some recent testing performed by his colleagues; he was a technical reviewer of thepaper. “They tested a lot of systems — minisplit air conditioners and rooftop air conditioners. Some usedR410A refrigerant and some used alternative refrigerants. The systems were tested up to 125°F or 130°Fambient conditions, and we didn’t run into any issues with the R410A and most of the alternatives.
Thesystems with R32 refrigerant only worked up to 125°F. The alternative refrigerants in some cases gave2% better performance.
“For all systems that I am aware of, the compressors are rated for a maximum discharge temperature atdifferent ambient temperatures, and they have safety mechanisms that shut the system down if thosetemperatures are exceeded. The equipment includes a safety device that just won’t let the compressor gothere. We didn’t run into those issues with any refrigerants but R32.”
Напролет ще сменям единия климатик и се чудя дали е препоръчително да взема такъв с фреон R32. Мисълта ми е дали вече ще излизат от употреба климатици с 410А и дали ще е затруднена поддръжката им. Нямам нищо против да взема пак с 410А, но искам да го ползвам поне 10 години и да съм сигурен, че ще мога да разчитам на сервиз.
R32 има ли други съществени предимства освен екологичния аспект?
Благодаря предварително за съветите.
За предимства не съм компетентен да отговоря, но за фреоните няма ядове. Има заместител дори на фреон R22 (а да не говорим, че дори R22 все още се намира...). Аз пълних моето Хеви SRK 408 HENF с някакъв съвместим заместител на R22. Вече минаха 2 години, а машината си работи добре.
p.s. След 10 години "я камилата, я камиларят" Живей си живота и не го мисли. Brexit-мрексит, нова финансова криза ще има до 1-2 години, петролът лека-полека намалява и не е достатъчен, класовите неравенства са огромни, пазарите не са били в по-лошо състояние от времето на Голямата депресия (1929-1939), а както знаем непосредствено след нея започва WWII. Не мисли толкова напред, че до десет години нищо чудно и Третата световна да избухне А защо не и метеорит да ни удари или Yellowstone да изригне и да затъмни Земята за поне 15-20 години? Шегувам се Но наистина... 10 години са много време. Жив и здрав да си, нов ще си купиш!
Ааа и още нещо... BASF и Haier вече направиха първите хладилници на принципа на Magnetic Refrigeration. Тоест климатиците до 10 години ще работят с магнитни полета, а не с фреони.
Този пост е редактиран от babati; 28-12-18 в 21:44.