Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17
Like Tree3Одобрявам

Вътрешно тяло без вентилатор?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #1

    Вътрешно тяло без вентилатор?

    Здравейте,
    Много лаишки въпрос, естествено от лаик в топлотехниката, признавам си без бой и моля за снизходителност от всички знайни и незнайни форумни спецове.
    Та на въпроса - възможно ли е да се конструира вътрешно тяло, при което да се избегне употребата на вентилатор? Примерно по-дълъг тръбен път на вътрешния топлообменник(ако така се нарича), съчетан с по-големи по площ радиаторни пластини върху него. Изключително/само за отопление.
    Изключвам ТП въздух - вода, където тя играе ролята на котле за локално парно или подово.
    Какво да ви кажа, имам като че ли генетично заложена нетърпимост към климатиците, и то по-скоро към вътрешните им духалки
    Даже онзи ден на едно гости върхов модел на Дайкин ми изигра лоша шега и още "поскръцкват " кокалите ми, а уж бях далеч от него и уж нищо не се усещаше...
    Пусках тема и за подов, но на практика и него го усещам, на една от водещите марки, и не искам да съм в стаята, когато работи.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #2

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    По-скоро маслен радиатор. Лятото ще мръзне изпарителя!

    Изпратено от моят MI 5s с помощта на Tapatalk
    Kasap одобрява това.

  4. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #3

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Аз затова уточних в поста си - само за отопление.
    Не разбрах, има ли я тази комбинация с маслен радиатор за вътрешно като фабрично изделие или някой прави такива? Може и на лични, ако смяташ, че въпросът е много частен и не е интересен за форума.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2015
    Мнения
    6,492
    #4

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Може да сложиш един климатик и да го пускаш да работи когато си навън, като се прибереш включваш обикновен маслен радиатор.
    Май се коментираше, че някои модели климатици имат подгряване и може да се пускат и при доста ниски външни температури.

  6. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #5

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Миланов, благодаря за включването, но въпросът ми беше конкретен и затова е в този раздел и не касае режима на ползване на климатик. Проигравал съм доста варианти, вкл и посочения от теб.

  7. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #6

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Дайкин нямаха ли такъв модел,при който на вътрешно тяло се изключва вентилатора?
    estqwerty одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ivan74
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,801
    #7

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Викинг, предполагам визираш модела Нексура?

    Изпратено от моят MI 5s с помощта на Tapatalk

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #8

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    При Нексурата е по-скоро екстра, а не основен режим на работа. Така поне мисля аз. Но Дайкин поне са направили малка стъпка

  11. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #9

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Да за Нексура питам,дали става това да се изключва вентилатора и да работи като радиатор.
    Естествено,че пишем за отопление.
    За охлаждане е ясно.

    Защото повечето търговци,понякога не знаят какво пишат.
    Вчера попаднах на описание за аспиратори:

    -Аспираторът е оборудван с Антивъзвращаем клапан.
    А колко е лесно да се напише-възвратна клапа,която предпазва от вятър,птици,насекоми и тн.
    Този пост е редактиран от Viking72; 30-10-17 в 23:38.

  12. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #10

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Не, не става такъв вариант. Има си конвектори, радиатори, печки за тази цел.
    Щом няма принудителна циркулация, топлообменника трябва да бъде в пъти по голям, за да успее да отдава някаква подобна мощност, което веднага ще направи ефективността ниска - представяте ли си външно тяло с един радиатор - абсурд някакъв. За такъв тип отопление си има вариант - ТП с радиатори, но и тя не е никак ефективна за нашите географски ширини.
    Този пост е редактиран от tony34al; 31-10-17 в 08:21.

  13. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #11

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    "...Щом няма принудителна циркулация, топлообменника трябва да бъде в пъти по голям, за да успее да отдава някаква подобна мощност, което веднага ще направи ефективността ниска..."
    Тони, за мен има противоречие в думите ти. Ако с по-голям вътрешен топлообменник се постига подобна отдавана топлинна мощност, защо ефективноста ще е ниска? Пак ще имаш КОП примерно 3. Даже не съм сигурен дали пасивен топлообменник няма да е съизмерим по цена с активен.
    Според мен, въпросът е колко пъти по-голям трябва да е топлообменника и радиаторните повърхности по него. Защото един обем като на старите акумулаторни печки примерно би бил съвсем приемлив, като срещу по-голямо вътрешно тяло ще получиш голямата екстра от липсата на всякакви веения.
    Но явно щом сегашните климатици се харчат, и то добре...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #12

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Не съм специалист по топлотехника, не нещата въобще не ми изглеждат толкова прости. Обем колкото стара акумулаторна печка е огромен - представяш ли си какъв ще трябва да е обема на външният топлообменник, колко фреон ще иска такава система, а за какъв компресор -въобще не ми се мисли. Оттам какви ли амперажи ще се управляват? Въобще всичко това ми звучи като поне 10-15000лв. Кому е необходимо това?

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    165
    #13

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Благодаря, за това и запитах. Написаното от теб в последния ти пост ми е достатъчно като отговор.

  17. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #14

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    То и на алуминиевия радиатор нямам вентилатор,обаче топли!
    Специално за Нексурата нищо не се разбра-начин на работа.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2015
    Мнения
    47
    #15

    Отговор: Вътрешно тяло без вентилатор?

    Според мен, практически не може, трудно ще се управлява такава система. Вентилаторът освен, че спомага за по-ефективно отнемане на топлината от кондензатора, регулира изходящата температура на хладилния агент, посредством обема въздух, който прекарва през вътрешното тяло. В случай, че той липсва, топлинният агент няма да се охлажда достатъчно и би могло в определени случаи да постъпва с прекалено висока температура в изпарителя, при което ще наруши преноса на енергия, най-малкото ще му падне ефективността. По принцип почти всеки климатик има опция за ограничаване скоростта на вентилатора до минимални обороти, но заедно с това му пада съществено мощността и това не се дължи само на площта на кондензатора. Двата вентилатора -външния и вътрешния, играят много важна роля в балансирането на системата, тя няма как да работи като конвенциален уред.
    tony34al одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Вътрешно тяло от Даекин 71
    От GalinRachev във форум Приключили продажби
    Отговори: 0
    Последно: 20-09-13, 20:33
  2. Друго вътрешно тяло
    От vrizas във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 1
    Последно: 11-09-13, 22:26
  3. вътрешно тяло за LG
    От frick във форум Купува
    Отговори: 0
    Последно: 28-01-12, 10:54
  4. Вътрешно тяло 9-ка, външно тяло 12-ка - проблеми с климатик KOBE
    От koranto във форум Други марки климатици
    Отговори: 27
    Последно: 14-12-09, 16:30
  5. Как да повиша оборотите на вентилатор вътрешно тяло?
    От dindo във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 3
    Последно: 29-11-08, 10:41

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе