Резултати от 1 до 3 от общо 3

Помогнете за газифициране при изградена инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    2
    #1

    Помогнете за газифициране при изградена инсталация

    Здравейте!
    Предстои ми /всъщност все още съм в дълбок размисъл/ газифициране на жилището - около 120 кв.м. Има изградена инсталация - бивше локално парно с чугунени радиатори, което не е работило от 10 години. Радиаторите са 2 по 0,7 метра, 2 по 1,10 м, 1 по 0,5 м, 1 по 1,50 м /общо 80 чугунени ребра/ + лира в банята /направена от три тръби вертикални по 1,30м, фи 60 мм/. Свързани са с метални тръби 3/4 и 1 цол. Смятам да "вляза" в старата инсталация от мястото където се постави газовия котел, да запуша толпата и студената, които са били изходящо/входящи към стария котел на въглища.
    Може ли да се осъществи лесно това?
    Предлагат ми газов котел MORA Proxima 20КТ - 20 Кв, или Viessmann - Vitopend 100 - 24 кв .
    Какво да избера?
    Ще имам ли проблем със старата инсталация?
    Казаха ми че газовите котли са чувствителни към мръсната вода. Радиаторите са празни от 10 години, Дали би могло да се натрупа ръжда и мръсотия в тях, жилището е сухо.
    Плюс това не било ясно дали помпата ще се справя с по-голям обем вода в инсталацията.
    И още един въпрос - колко литра вода се събира в едно чугунено ребро /60 см височина/? питам за да сметна грубо колко литра ще събере ицялата инсталация.
    Моля за помощ! За което благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    20
    #2

    Re: Помогнете за газифициране при изградена инсталация

    На първият и въпрос ще отговоря, че може да стане лесно. Но дали си заслужава?

    Мора-та има по ниска долна граница на мощността и ако ползваш повечето време само 1, 2 радиатора ще е по-добрия вариант, но ако ползваш цялата инсталация и повечко топла вода, мисля че Viessmanna ще се справи по добре.

    Сигурно няма да има проблем със старата инсталация поне в началото и то само ако задължително я промиеш хубаво.

    Котлите са чуствителни към мръсната вода, затова се слагат филтри задължително, стига в радиаторите да не е имало мазут например, и филтрите няма да помогнат.

    За помпата няма никакъв проблем.

    Едно ребро чугун съдържа от 1л - 1.5л зависи от модела, и тръбите също съдържат доста вода

    Най-вероятно ще ти трябва допълнителен разширителен съд.

    В заключение ще кажа, че вероятно ще плащащ големи сметки за газ, защото най вероятно няма да има хидравлична наладка инсталцията и ще съдржа много вода. Също след като поработят радиаторите сигорно ще се отлющят боклуци и ще започнат проблемите.

    Препоръчвам ти да продадеш на вторични тея чугуни и да си купиш панелни радиатори да си пуснеш едни PEX-AL тръби или медни, и да се кефиш на топличко без проблеми.

    Повечето пари сега ще си ги избиеш със сигурност после - инвестирай - дай на някой фирма да ти направи оферта със чугунените и с нови радиатори и тръби за да видиш малката разлика. Като в това число сложиш и парите които ще вземеш от железата и ако хванеш някоя промоциика за цялостно изграждане може и на кантар да дойдат нещата.

  4. Novice
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    2
    #3

    Re: Помогнете за газифициране при изградена инсталация

    Благодаря, приятелю, за отговора ти и за съветите ти. След дълго четене и умуване и аз стигнах до изводите, които ми предлагаш. Старите радиатори и газта не се връзват да работят заедно, затова инвестицията се увеличава с поне 2 бона за нови радиатори, тръби и правене. Така че, ще дерзая, а на теб още веднъж ти благодаря.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 58
    Последно: 04-03-13, 09:41
  2. Свързване на видеодомофон към изградена домофонна инсталация
    От zacksi във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 14-05-12, 09:22
  3. ел. инсталация
    От princesa8786 във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 2
    Последно: 14-03-10, 05:47
  4. Инсталация на Вин хп сп1
    От bursi във форум Windows
    Отговори: 2
    Последно: 23-10-05, 13:16
  5. Отговори: 0
    Последно: 11-08-05, 17:21

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе