Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    6
    #1

    Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Здравейте,
    Това е първото ми посещение в този форум и моля за вашите съвети.
    Предварително се извинявам, ако нещо не съм прочел, но изчетох почти всички теми по въпросите с газта...Нищо не разбирам от топлотехника (пълен лаик).
    Накратко ще се опитам да разкажа същостта на проблема. И така...
    Живеем на втори етаж в къща в Симеоново (София). Къщата има изолация и 5-камерна ПВЦ дограма. Квадратурата на етажа е около 120 кв.м., както следва:
    1. Хол - 40 кв.м. (2 чугунени радиатора с по 21 глидера Н 50 см.)
    2. Спалня - 25 кв.м. (1 чугунен падиатор с 21 глидера Н 50 см.)
    3. Детска стая - 25 кв.м. (1 чугунен падиатор с 21 глидера Н 50 см.)
    4.Кухня - 15 кв.м. (1 чугунен падиатор с 18 глидера Н 50 см.)
    5. Баня - 3.5 кв.м. (1 чугунен падиатор с 7 глидера Н 50 см.)
    6. Коридор 10 кв.м - без радиатори.
    На всички радиатори ма монтирани термовентили.
    Отоплението на жлището е с природен газ - котел Радиант, с производство на БГВ.
    Проблемът е, че сметките за газ станаха драстични - около 450 лв. на месец през зимата, заедно с топлата вода.
    Приз лятото плащаме около 30 - 35 лв. само за топла вода. (С малко дете сме).
    До тук добре, но е важно да кажа, че радиаторитев хола не ги пускаме т.е. реално се отопляват спалнята, детската и кухнята и то вентилите на радиаторите са на 3. (Не ми се мисли какво ще стане със сметките, ако са на 5).
    Веднага искам да кажа, че първия етаж на къщата е със абсолютно същите характеристики, и отоплението там се извършва по същия начин, но с отделно котле. Там хората отопляват само двете стаи (по 25 кв.) и то не целодневно с цел икономии и зимата плащат около 280 - 300 лв.
    И двата котела редовно се сервизират и проверяват от техниците на Софиягаз - нямало проблем.
    Както се досещате не се издържа вече на такива сметки и сме се замислили да се връщаме в каменната ера - камера за вграждане с водна риза. Наясно съм разбира се и със неудобствата от това - дърва, резане, цепене, мръсотия и пр. но не се издържа братя.
    За това моля за съвет - заслужава ли си?
    Благодаря ви предварително


  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    801
    #2

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Здравей , мога да ти кажа как е на отопление със котел който е пригоден за дърва но аз го ползвам с въглища че не се зарежда допълнително, в къща съм на два етажа и има общо 122 глидера 60 см, в 8 стаи, разхода е 3 кофи на ден с продължителност на горене 12 часа в най добрия случай, един тон въглища има 103
    кофи и струваше миналата година 300 лв странспорта сега е намален на 270 странспорта, така че пак разхода е около 300 лв на месец , в твоя случай имаш 24 часово отопление което никога няма да имаш с котела трябва да назначиш някой за огняр ,моят съвет е да си стоиш на газ , а аз ще си остана с котела тъй като съм на село, ако ползваш дърва там работата е повече от въглищата и парите са пак толкоз,това е положението евтино гориво няма.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #3

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Прекалено много пари си вложил за да те карам да смениш отоплението, но ето как би изглеждало с климатици:
    спалня - 50 лв/месец
    детска - 50 лв/месец
    кухня - 30 лв/месец
    Къде са 130 лв, къде са 400 лв.
    Само че ти трябват към 4500 лв за 3 хубави нови климатика. С варианта втора ръка японски ще е значително по-евтино.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Здрасти,
    това за климатиците все едно, че не си го чул! Да се абстарахираме и от съседите, защото и те не са цвете, но техните проблеми не ги знаем в момента. Говорим за тебе. Сметката ти може и трябва да падне поне наполовина. Има различни варианти, най добрият е да смениш котела и ще ти обясня защо, макар че много сме го дъвкали. При отопление на природен газ най голямия преразход идва от честото включване и изключване на котела. Без да си ми казал, ще ти кажа, че при тебе е точно така, нали ? Това се получава, защото минималната мощност на твоя котел е около 9-10кВт, а мощността на свичките ти радиатори е около 10 кВт (по 100Вт на ребро в най-добрия случай), а ти половината си ги изключил се получава страшно несъответствие (дисбаланс) в системата - тези чугунени радиатори само заемат място, а нямат никаква мощност. А трябва радиаторите да имат по-голяма мощност от котела. В момента ти природния газ го изхвърляш в атмосферата, а не го гориш! Техниците от Софиягаз това не ги интересува. Като за начало пробвай един месец с всички радиатори включени на ПЪЛНА мощност и намалена температура на водата. Сигурен съм, че ще плащаш по-малко и ще бъде баня. Следкато се убедиш в това, което ти говоря - пиши пак, за да обсъдим възможни варианти за действие. Това вече сме го правили с други в твоето положение - виж например ТУК

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    3,036
    #5

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    neosi - имаш ЛС.

  7. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    6
    #6

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Здравейте отново...
    за съжаление варианта с климатици не мога да си го позволя...4 бр. х 1500+ лв.....

    Лазаре, благодаря ти за отзивчивостта.
    Честно да ти кажа, не съм гледал котела на колко време се включва и изключва, но май е доста честичко.
    Що се касае до чугунените радиатори..тъста ги е слагал навремето...
    Ще направя това, което казваш и пак ще пиша, след като започне отоплителния сезон, но имам едно питане.
    Четох из форума, че може да се сложи стаен терморегулатор. В моя случай дали това ще има ефект?
    Ако да - моля те да ме упътиш какъв да бъде..четох че има безжични - за мен би бил подходащ, защото сме на втория етаж, а котела е в мазето.
    Предварително ти благодаря за отделеното време!
    Поздрави!

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #7

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Стайния терморегулатор е задължителен, ако искаш да правиш икономии, но и за комфорт. Само че трябва да е модулиращ, а не on/off. За подходящ термостат попитай сервиза или при вносителя на котлите - България Терм и не се подлъгвай по универсални, които стават на всички марки. Трябва да е от същата марка, за да е модулиращ. България не е подписала някакъв документ за радиочестотите и затова много от производителите спряха да внасят безжични терморегулатори.

  10. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    6
    #8

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Ясно..а това, че на всеки радиатор има термовентили има ли значение?
    И още едо питане..току що разбрах, че нашия котел работи с 80% мощност..има ли смисъл да се намали още?
    Още веднъж се извинявам за лаишките си въпроси!

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #9

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Въпросите изобщо не са лаишки, а много на място. Какъв е смисъла котелът да работи на 20кВт (80%), като инсталацията ти е 10кВт? Сега се загледах в линка, който ти пратих и видях, че някои от моделите са с минимална мощност 11кВт. Това посмъртно няма как да работи в нормален режим с твоята инсталация. Едно че е повече от твоята инсталация и започва едно цък-цък, но второ, замисли се - този котел не може да работи с по-малко от 11кВт - за каква икономия говорим? Че ти с ел.радиатори ще плащаш по-малко - пускаш по 1кВт в стая и с 3-4-5кВт се отопляваш в преходните периоди. Трябва ти котел с не-повече от 6кВт долна граница - има няколко такива модела конвенционални, както и кондензни. Колкото до термовентилите в твоя случай не носят никакви икономии, а само преразход. Затова ти казах да ги отвориш максимално. То и за терморегулатора е долу-горе същото. Съветът ми е да не бързаш да го взимаш, защото няма да пасне на новия котел .

  12. Moderator Аватара на Kasap
    Тук е от
    Oct 2008
    Живее в
    Лудница
    Мнения
    7,804
    #10

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна l

    Котел, вентили, радиатори, терморегулатори... пропуснах ли нещо, което трябва да се смени... или докарахме вече инвестицията до 4 свестни климатика?

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #11

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Не, инвестицията е толкова, че и един климатик не можеш да вземеш и стига ги навирайте тези климатици навсякъде. Малко ли теми има, където да ги предлагате ? Брях ма'а му стара!

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    6
    #12

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Тцъ...на мен ми трябват поне 4 климатика...по 1800 лв (грубо)...няма начин..
    Лазаре, приятелю...явно ще се вади балтията, ама я препоръчй моля те котел за тази инсталация?
    Значи...5 чугунени радиатора с по 20 глидера H 60 и един малък със 7 глидера?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #13

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Пратил съм на ЛС. К'вот трябва - питай!

  17. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #14

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Ей така и не разбрахте.ТОК има ЦЯЛА България, газ само тези които могат да си позволят да се бръкнат в джоба между 5-8 хилки.Щом могат да дадат 8 хилки, щемогат да плащат и по 400- 500лева месечно за отопление на ГАЗ.ТОВА е Логиката.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #15

    Re:Отопление с природен газ vs. камера с водна риза..моля за съвет!

    Още един мъдрец с подпис

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Камина с водна риза
    От k.ivanov във форум Отопление
    Отговори: 42
    Последно: 23-09-13, 21:26
  2. Отговори: 5
    Последно: 21-01-12, 19:23
  3. Камера с водна риза + природен газ
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 22-09-09, 21:24
  4. Камера с водна риза Deville - не гори добре
    От valdess във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 12-08-09, 16:15
  5. печка а водна риза
    От zaks във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 3
    Последно: 27-08-08, 07:53

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе