Резултати от 1 до 8 от общо 8

Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    20
    #1

    Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Здравейте, мисля за отопление на къща около 250 кв.м.. Миналата година се топлихме само с камина, но си беше голяма хамалогия с носенето на дървата и поддържането на огъня през нощта, та взехме да се разколебаваме от идеята да правим парното от камина с водна риза. Много ми се ще като отида в къщата да натисна някое копче и да се стопли
    Къщата се намира във вилна зона, в която няма шанс да прекарат газ близките 20 години, на ток не става, защото е слаб, а въглища не искам заради мръсотията.
    Чудя се възможно ли е да се отоплява къщата по някакъв начин на газ?
    Приемам и други предложения

  2.  
     
  3. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #2

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Има варианти на пропан-бутан, като разнасянето на газови бутилки пак си е хамалогия. Разбира се че може да си купите по-големичка цистерна за пропан-бутан и да се зареждате на едро, но си е цифра. Има пък фирми, които снабдяват природна газ с бутилкови групи, но доколкото знам цената не е особено атрактивна. Има и вариант на нафта, ама и там цената не е за обикновени хора.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Във вашия случай най подходящо решение като че ли е отопление на пелети. Прочети малко за тях и като си готов/а с въпросите ще ги обсъждаме. На цена излиза малко по-евтино отколкото н природен газ, т.е. в същия ценови диапазон с дървата въглищата и газа, хамалогията и мръсотията са несравнимо по-малко и котлите са автоматизирани и се поддават на програмиране почти както на газ.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #4

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Цитат Първоначално публикувано от radinna
    Много ми се ще като отида в къщата да натисна някое копче и да се стопли
    Лазаре, и аз си помислих за пелети, но това условие ме спря да ги спомена.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    20
    #5

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Благодаря за насоките.
    За пелетите съм чела, но за тях не се ли иска голямо складово помещение?
    Къде мога да попрочета за тази природна газ в бутилкови групи? Ако газта от бутилка пропан-бутан премине през котле няма ли да е по-икономично отоплението и за колко време би стигнала една бутилка?
    Сигурно ви се виждат смешни въпросите ми, но тази материя ми е крайно чужда, а на мен се пада да проуча вариантите

  7. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #6

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Цитат Първоначално публикувано от radinna
    Къде мога да попрочета за тази природна газ в бутилкови групи?
    Примерно тук .
    Цитат Първоначално публикувано от radinna
    Ако газта от бутилка пропан-бутан премине през котле няма ли да е по-икономично отоплението
    За сметка на какво би било по-икономично.
    Цитат Първоначално публикувано от radinna
    за колко време би стигнала една бутилка?
    Зависи от разхода на топлина. Ако разхода ви е малък, т,е, имате къща с прилична изолация, разхода на гориво ще ви е по-малък, но ако нямате добра топлоизолация, разхода ще ви е голям. Един колега тук, беше го обяснил с примера за басейна в задачите по математика в началното училище. Басейна е къщата Ви, тръбата която пълни басейна е котела. а тръбите от които изтича водата (топлината) са околните стени, вратите, дограмата, таваните, пода. Ако от изтичащите тръби сумарно изтича по-малко топлина(вода) отколкото се влива през входната тръба, то температурата се покачва и термостата на котела го изключва, и естествено Ви е топло. Ако е обратното, разхода на котела е голям и стоите на студено . Щом сте били на дърва ето тук имате сравнителна таблица за енергийното съдържание за различните горива. Като имате в предвид колко килограма дърва сте изразходили миналата зима, може да си направите сравнителна оценка на евентуалните разходи.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #7

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?


    Цитат Първоначално публикувано от fbr
    Цитат Първоначално публикувано от radinna
    Много ми се ще като отида в къщата да натисна някое копче и да се стопли
    Лазаре, и аз си помислих за пелети, но това условие ме спря да ги спомена.
    Защо те спря бе fbr? Абсолютно е изпълнимо това условие, дори нещо повече - подобно на газовия котел, котелът на пелети също може да се управлява от стаен термостат с програматор и човек може да си програмира всеки ден от седмицата в кои часове каква да е поддържаната температура. Котелът включва и изключва сам и си поддържа тези зададени температури.
    radinna, като обем пелетите за един сезон са много по-малко от дървата, които с изгарят. Щом сте намирали място за дървата, ще се намери и за пелети. В момента изграждам една инсталация в една кръчма с пелетен котел Пелетерм на Ерато и като я свърша мога да пусна една специална тема за отопление на пелети, както имаме голяма тема за газови котли. Колкото до природен газ в бутилкови групи - изпълнявал съм такива обекти, но и там има някои проблеми. Ако зарежем чисто техническите проблеми. остават по-високата цена на вложението, по-високата цена на газа, но най-главния проблем, че самите доставчици на газ нямат интерес от малки обекти като индивидуални жилища, защото имат малка консумация и бавна възвръщаемост, а представляват скъпа инвестиция.
    Отоплението на пропан-бутан не изисква голяма инвестиция. Есента правих такава инсталация с 3 бутилки и кондензн котел и клиента е доволен, въпреки по-високата цена. Но той успява да си върне ДДС на пропана - печели оттам 20%, после ползва кондензен котел с прецизна терморегулация - оттам също 15-20%. С 3 бутилки по 50л. изкарва 2 до 3 седмици, в зависимост от зимата. 300-400лв на месец ги навърта, ама е доволен, щото другите начини не му се нравят, а за пелети няма подходящо помещение с комин. Бутилките му ги носят от Топливо на място с абонамент, той само ги поема на вратата и връща празните. Платил е депозит за 6 бутилки - 3 -те са вързани и 3 резерв, като свършат едните, слага другите 3 и се обажда за доставка.

  10. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #8

    Re:Може ли отопление на газ без централно газоподаване?

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar

    Защо те спря бе fbr?
    Има носене на чували, почистване, колкото и рядко да е, по някое око да се хвърля от време на време. Ангажимент си е все пак. Най-доброто е ток или централна газ, и въобще да не забелязваш уредите си за отопление, ама си иска наличие на инфраструктура.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 5
    Последно: 22-11-14, 20:23
  2. Камини на газ-централно газоподаване
    От biserp във форум Други начини за отопление
    Отговори: 0
    Последно: 20-11-13, 07:31
  3. Fuju 12LGC - не може да вдигне над 22 градуса при отопление
    От momchilsv във форум Климатици Fujitsu, General Fujitsu, Fuji Electric
    Отговори: 7
    Последно: 01-03-11, 22:34
  4. Hitachi RAS/RAC-14EH1 - на отопление толкова ли може?
    От ivailo1975 във форум Климатици Hitachi
    Отговори: 15
    Последно: 09-02-10, 08:37
  5. Централно отопление: газ или климатик?
    От SashoT във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 06-02-07, 02:24

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе