Резултати от 1 до 5 от общо 5

Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    78
    #1

    Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

    Здравейте.
    Отоплявам се с газ ,котлето е МораТоп 18КТ с мощност 6-18кВ ,а радиаторната мощност е около 13кВ. През януари имах сметка за 260лв. като с тази радиаторна мощност се отоплява апартамент ,тухла без изолация и частично с ПВЦ дограма с квадратура от 65м2. Радиаторите са тип панелни ,а темперетурата на котлето е 75градуса има стаен термостат настроен на 20градуса. Напоследък ми се върти в главата ,радиаторите да ги заменя с вентилаторни водни конвектори ,като те да бъдат оразмерени за отопление с входяща темперетура на водата 50градуса. Ще има ли ефект от цялата дандания и ако може някой по запознат с материята да ми обясни как стоят нещата?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Re:Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

    Мисля, че няма да има ефект. Радиаторите са предостатъчни за тази площ, учудвам се че работи на 75*С, според мен стайния термостат трябва да изключи преди да достигне тези градуси на водата. По-добре да инвестираш в изолация.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #3

    Re:Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

    Според мен е бемислено упражнение за доста пари. Мощността на конвекторите обикновено я дават при 70* на водата, трябва добре да си отваряш очите и да видиш каква е при 50* на водата, а тя е горе-долу на половина от тази на 70*. Това означава да вземеш големи конвектори за този котел, които струват бая пари. Друго- трябва конвекторите задължителн да се управляват по темп. на водата, а управленията на тези които продават са трагични и най-вероятно ще се наложи да ги смениш с качествени, демек още пари. И най накрая разхода по-вероятно е да ти се увеличи, при намален конфорт, щото няма да имаш инерцията на топлоотдаването на панелните радиатори. Аз не бих правил подобна замяна. Между другото до преди 2г. се отоплявах на газ и системата ми е точно такава - с конвектори.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    78
    #4

    Re:Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar
    Мисля, че няма да има ефект. Радиаторите са предостатъчни за тази площ, учудвам се че работи на 75*С, според мен стайния термостат трябва да изключи преди да достигне тези градуси на водата. По-добре да инвестираш в изолация.
    Стайният термостат мери само темперетурата на въздуха и командва котлето на принципа он/офф.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #5

    Re:Замяна на панелните радиатори с водни вентилаторни конвектори.

    Да, ама при тази мощност на радиаторите предполагам, че стайната температура ще е достигната преди водата да достигне до 75*С? Дълго ли работи на тези градуси?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Вентилаторни конвектори - управление
    От GalinRachev във форум Топлоизолация и дограма. Вентилация и обработка на въздуха
    Отговори: 1
    Последно: 01-11-12, 12:12
  2. Водни вентилаторни конвектори?
    От koko-bg във форум Отопление
    Отговори: 5
    Последно: 20-09-12, 13:52
  3. Климатична система за подгряване на водни радиатори
    От mirowski във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 7
    Последно: 08-12-11, 10:59
  4. Отговори: 8
    Последно: 03-03-09, 11:16
  5. Мнение за стенни вентилаторни печки Diplomat, ELITE и т.н.
    От pazzoe във форум Електрическо отопление
    Отговори: 3
    Последно: 22-12-08, 19:13

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе