Резултати от 1 до 15 от общо 15

Бойлер с две серпентини

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #1

    Бойлер с две серпентини

    Здравейте. Някой от запознатите може ли да ми препоръча около 120-150 литров бойлер с две серпентини за работа със слънчев колектор и термопомпа. Нагревателя да е до 3 КВ. Чувал съм че има с най различни параметри, с топлообменници от различен материал с разлики в площта им и др. и затова искам мнението на запознати. Бюджета е до 700 лева.

    Или какво трябва да имам в предвид когато избирам такъв бойлер за да е ефективен. Мерси.
    Този пост е редактиран от blekota; 01-10-12 в 09:45.

  2.  
     
  3. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #2

    Отговор: "Термопомпа на LG" с външно тяло на канален климатик

    Някой може ли да ми даде препоръка. Има ли смисъл да поставя бойлер със втора серпентина, и да монтирам и включа към него, и каква точно термопомпа, така че да задоволя необходимостта си от топла вода за къпане, има ли резон в тази идея. Бойлера ще е 120 или 150 л. Първата серпентина ще е със слънчев панел, но зимата особено при облачно време едва ли ще е много ефективно.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #3

    Отговор: "Термопомпа на LG" с външно тяло на канален климатик

    Е, то пък за термопомпата зимата да не би да е най-силния сезон? Моята препоръка - постави си 200л бойлер с нагревател по средата и хубав панел, който работи и зимата, а като се наложи доподгряване - подгряваш само горната половина на бойлера - 80-100л, а соларната серпентина остава да работи в студена вода - тогава КПД е най-високо

  5. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #4

    Отговор: "Термопомпа на LG" с външно тяло на канален климатик

    във всички случаи ти трябва голям бойлер.
    за зимата:
    термопомпата колкото и да бачка ще вдигне до определена темп и после ще трябва да дозагрееш до нужната температура 60-тина и повече градуса.
    с слънчевият панел работата е същата пак трябва да дозагрееш водата но даваш само пари за дозагряването.
    примерно и двете решения няма да бачкат в най-голямата зима - да кажем 20 дни. при температури под -10 не знам кое ще е по-добре, но та кажем панела може да събере малко топло. копа на ТП ще клони към 1. има термопомпи за отопление и уж не им пада капацитета до -15 ама $$$$ дори $$$$$

    за лятото:
    с термопомпата пак вдигаш до едни градуси и ще трябва да дозагряваш водата.
    панела ще ти вдига нужните градуси без проблем и без да плащаш киловати.
    - на соларния панел е че трябва да се грижиш да консумираш топлата вода - поне така си мисля.

    не съм в час но и аз оглеждам за решение за топла вода и се чудя.
    истината е да се комбинират и двете. но е много скъпо а и не достатъчно надежно ако не е скъпо.

    но определено ако искаш икономии - соларният панел е по-добре : плащаш веднъж, няма движещи части и проблеми, гасиш си бойлера до следващата зима.
    май-ще е термосифонче за мен 8 месеца е достатъчно да не плащам за топла вода.

  6. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #5

    Отговор: "Термопомпа на LG" с външно тяло на канален климатик

    Значи идеята, за да е ефективно,
    - първо, е бойлер с една серпентина в долната част и нагревател по средата,
    - второ, е добър соларен панел с по голямо КПД зимата,
    - трето, нуждата от термопомпа отпада.

    Тук има тънкост, мен ме бяха отказали от голям бойлер /над 120 л./ тъй като логично повечето вода иска повече енергия за загряване, и ако сте двама души в къщата не е икономично, но ако идеята работи точно по описания от Лазар начин това е много приемливо.

    Тук вече идват следващите въпроси:
    Как да подбера панела, по какви параметри ще разбера че зимата ще е по ефективен? Нали става въпрос за такъв който работи с някакъв антифриз, а за тях пък казват че са по неефективни през зимата?!
    Тази комбинация има ли тънкости при използване които човек трябва да има в предвид?

    И, можете ли да дадете идея как да подбера добър бойлер за целта? Знам че има разлики в параметрите на серпентините.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    Този пост е редактиран от Lazar; 09-10-12 в 20:20.

  8.  
     
  9. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #7

    Отговор: "Термопомпа на LG" с външно тяло на канален климатик

    Изключително подходящ подбор на нещата, за което благодаря. Бойлера е с добри параметри и приемлива цена. Ще се спра на 160 литровия тъй като в къщата рядко сме над 3-ма души и сега с 80 литров топла вода не ни е липсвала. Пък и то е въпрос на малко време - за загряване на водата. До колкото разбрах нагревателя е опция.

    За панелите ще се опитам да се спра на най подходящия за целта. Допускам по големия - по бързо ще подгрява.

  10. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #8

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Темата е приключена. Благодарност на тези които съдействаха в други раздели.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Темата беше разпокъсана в 2 неподходящи раздела - обединих я и я преместих в "Отопление"

  12. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #10

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Чудесно, така ще продължа напред с нещата. Тук искам да изкоментирам със запознатите какво съставлява цялата система на отопление вода за битови нужди с комбинацията слънчев панел и електричество.
    Ще помоля за коментар и идеи към нещата съставляващи системата.
    Купих бойлера който ми препоръча Лазар - 160 литров. С една серпентина е, но не мога да сменя заглавието на темата например със "Слънчев панел и бойлер със серпентина"

    Значи ето какво ми оферираха в една фирма за системата със слънчевия колектор. Ще отбележа неясните за мен неща с въпросителен:
    1. Панел Bosch Solar 5000TF с хидравличните връзки към него.
    2. Термосонда техногама за деф. термостат. -?
    3. Помпа Wilo Star RS 25/4 H
    4. Филтър месинг 1 -?
    5. Разширителен съд ERCE-12.
    6. 1/2 автом. пълнещ агрегат, възвр. клапан. - ?
    7. 1/4 0-6 манометър радиален -?
    8. 1/2 2,5 предпазен клапан МЖ -?
    9. Медни тръби.
    10. Соларна течност.

    Тук не виждам системата за управление. Какво друго е нужно?
    Прилагам снимка която намерих в нета. Актуална ли е за моя случай?

    shema na otvorena sistema.jpg

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #11

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Не, съжалявам, че не си ме послушал. Този бойлер има ли място за нагревателя над серпентината? Мисля че не. А аз точно това ти наблегнах.
    2. Термосонда техногама за деф. термостат. -?
    - това каква цена има - може би това е управлението

  14.  
     
  15. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #12

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    До колкото ми обясниха бойлера е като този който ми препоръча но 160 литров. Аз обаче разсъждавам по следния начин. Ако нагревателя е по средата и загрява около себе си до 70*, над него ще е примерно 80* а отдолу 60*. Логично ако нагревателя е отдолу и го настроиш на до 60* над него нещата ще са аналогични. Респективно ако е отгоре и го настроиш да изключва на 80* по средата ще е 70* а най долу 60*. Така мисля аз, как е на практика е друг въпрос.

    Това от Т2 е на цена 2,80 лв. и едва ли е управлението. Какво мислиш за схемата, би ли била изпълнима по този начин и в моят случай?

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #13

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Доколкото мога да видя от тази малка снимка - това е отворена система и не е това твоята схема

  17. Member Аватара на blekota
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    255
    #14

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    А как би трябвало да изпълня нещата аз за да е ефективна системата. Ако не Ви затруднявам разбира се.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Отговор: Бойлер с две серпентини

    Няма голяма разлика, само дето разширителят е затворен

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 07-02-15, 21:24
  2. Шумящ бойлер
    От Мариана във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 39
    Последно: 01-07-13, 14:33
  3. бойлер горение
    От aad във форум Бяла техника
    Отговори: 3
    Последно: 17-12-12, 09:11
  4. Бойлер с две серпентини
    От blekota във форум Електро, ВиК инсталации
    Отговори: 7
    Последно: 11-10-12, 22:03
  5. Бойлер
    От irenaiva във форум Друга битова техника
    Отговори: 21
    Последно: 05-09-09, 13:07

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе