Резултати от 1 до 8 от общо 8
Like Tree6Одобрявам
  • 5 Post By orlincho
  • 1 Post By orlincho

избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    2
    #1

    избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Привет,
    Понеже съм малко лаик по отношение на газови котлета и топление като цяло, имам нужда от съвети. Целта ми е същата като на всеки друг - понижаване на сметките за отопление.
    Първо ще опиша с какво разполагам в момента:

    - апартамент 90кв.м. (над гаражи), тавана е на 2.50м, изложение север/изток
    - газов котел Immergas Eolo Mini
    - радиатори Global MIX H300 (без термоглави са) разпределени съответно по стаи:
    хол (33кв): 2 радиатора всеки с по 14 глидера
    спалня1(14кв): 1 радиатор с 12 глидера
    спалня2(13кв): 1 радиатор с 12 глидера
    баня(3.5 кв): лира за баня с 20 ребра
    коридор (8кв): без радиатори

    Имам следните въпроси:
    1. След като прочетох няколко теми във форума, прецених че ми трябва стаен термостат. Моля, посъветвайте ме какъв!
    1а) трябва ли да бъде на същата марка като колтлето (Immergas) или може да бъде всякаква друга марка (ако може да е друг, моля, препоръчайте)
    1б) с модулация по стайна температурата или on/off?
    2. Имам ли нужда от термоглави за радиаторите?
    3. На каква температура трябва да работи котлето (70 градуса ОК ли е?)?
    4. Имам ли нужда от корекция на броя на глидерите на рдиаторите?
    5. За да работи ефективно термостата, трябва ли всички радиатори/лира да са пуснати?
    6 В коя стая трябва да се постави термостата?

    Извинявам се ако съм задал глупав въпрос и благодаря предварително за отговорите
    Този пост е редактиран от robir; 07-11-13 в 17:25.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #2

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от robir Виж публикацията
    Привет,
    Понеже съм малко лаик по отношение на газови котлета и топление като цяло, имам нужда от съвети. Целта ми е същата като на всеки друг - понижаване на сметките за отопление.
    Първо ще опиша с какво разполагам в момента:

    - апартамент 90кв.м. (над гаражи), тавана е на 2.50м, изложение север/изток
    - газов котел Immergas Eolo Mini
    - радиатори Global MIX H300 (без термоглави са) разпределени съответно по стаи:
    хол (33кв): 2 радиатора всеки с по 14 глидера
    спалня1(14кв): 1 радиатор с 12 глидера
    спалня2(13кв): 1 радиатор с 12 глидера
    баня(3.5 кв): лира за баня с 20 ребра
    коридор (8кв): без радиатори

    Имам следните въпроси:
    1. След като прочетох няколко теми във форума, прецених че ми трябва стаен термостат. Моля, посъветвайте ме какъв!
    1а) трябва ли да бъде на същата марка като колтлето (Immergas) или може да бъде всякаква друга марка (ако може да е друг, моля, препоръчайте)
    1б) с модулация по стайна температурата или on/off?
    2. Имам ли нужда от термоглави за радиаторите?
    3. На каква температура трябва да работи котлето (70 градуса ОК ли е?)?
    4. Имам ли нужда от корекция на броя на глидерите на рдиаторите?
    5. За да работи ефективно термостата, трябва ли всички радиатори/лира да са пуснати?
    6 В коя стая трябва да се постави термостата?

    Извинявам се ако съм задал глупав въпрос и благодаря предварително за отговорите
    Не, че аз съм специалист в топлотехниката, по какъвто и да е начин, но се образовах с четене...

    Отговори на въпросите:
    1. Използвай гугъл- има голям избор на стайни термостати... От 15 до 115 и повече пари, въпрос на вкус общо взето, хубаво е да има настройка на хистерезис, но от друга страна е удобно да е малък и да го сложиш на стената.
    2. Или термоглави или стаен термостат. Няма смисъл и от двете. С един термостат е по-евтино, но пък с термоглави регулираш температурата във всяка стая, което е по-добре.
    3. 70гр. мисля че е ок, но за газовите котли не знам какво точно препоръчват
    4. В зависимост от това колко изолирано и топло ти е жилището се смята необходимата мощност за всяка стая (50-70W/куб. м. Радиаторите трябва да надвишават тези стойности, тъй като можеш да ги намалиш, но не и да ги разшириш. Като гледам, радиаторите ти са около 100W/глидер при разлика в темп. 60 градуса... Според мен тези които имаш са ти малки. Разбира се, винаги може да увеличиш с някоя ел. печка при големите студове.
    5. Термостата пуска и спира котела, няма проблем да си спреш или намалиш някои от радиаторите, той регулира по температурата на стаята където е сложен.
    6. Там където искаш да ти е най-точно регулирана температурата. Дневна например... там където стоите в къщи най-много. Не е хубаво да е в кухня, защото там има готварска печка, абсорбатор... или в коридора, където се отварят врати и духа. Има и безжични термостати, които си ги слагаш където ти е кеф.
    Този пост е редактиран от orlie; 08-11-13 в 00:31.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #3

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от robir Виж публикацията
    Привет,
    Понеже съм малко лаик по отношение на газови котлета и топление като цяло, имам нужда от съвети. Целта ми е същата като на всеки друг - понижаване на сметките за отопление.
    Първо ще опиша с какво разполагам в момента:

    ....
    Малко размишления за проблема ти.


    Immergas Eolo Mini - 9-24KW http://eng.immergas.com/media/eolo_m...special_gb.pdf по-малкия модел.
    71m2 отопляеми. необходими мощности по бакалска сметка 71м2 x2.6м x(40Wм3) = 7KW
    налични мощности 38 glidera x 82W za 70gradusa = 3KW +lira 1KW = 4KW преко сили


    Първия и най-важен въпрос - зимата при 70 градуса на водата тези радиатори успяват ли да стоплят къщата? Според бакалската сметка не. Но всичко зависи от наличието на топли съседи отстрани и отгоре. Или иначе казано от топлозагубите.


    За термостата - ако радиаторите са недостатъчни термостата незнам каква работа ще свърши - той е измислен за да изключи котела когато в стаята темепературата достигне желана стойност. А ако радиаторие са недостатъчни то котела ще изключи по темепратура на водата преди термостата да му е подал команда за изключване.


    Как работи системата - котела набива 24-8КВата във водата. радиаторите се опитват да ги отдадат тези киловати. след като неуспяват температурата на водата се покачва и при наближаване на 70 (или по-малко ако си намалил котела от врътката) котела модулира и намалява на 8КВата. Радиаторите не могат да отделят и толкова тогава котела изключва по темепратура и чака радиаторите да охладят водата за да се пусне пак.
    Това е една небалансирана система като твоята.


    Как се очаква да работи. При правилно подбрани котел/радиатори към жилището. Радиаторите ще могат да отдават повече от минималната мощност на котела и той ще остава включен до изключване от термостата. И така максималните температури на водата няма да бъдат достигани. Тогава се дава възможност на термостата да работи. Той би изключил котела/ модулирал при наближаване на желаната температура в стаята.


    За темроглавите. ТВЪРДО НЕ. Какво се случва със система от 3КВата радиатори с термоглави. Да предоложим че радиаторите са достатъчно за да топлят стаите и стаите достигат желаните температури. Тогава главите изключват радиатор по радиатор от отоплителния кръг и котела остава да блъска 9Квата в единствената лира в банята която може да отдаде 1КВат. Отново имаме изключване по температура на водата.


    От това цялото се вижда колко е важно да е правилно оразмерена системата.


    При теб вариантите които виждам са:
    1. Увеличаване на радиаторите до достигане на минималната мощност на котела. В твоя случай утрояване на глидерите.
    2. подмяна на котела с по-малък 2-12КВата примерно.(и добавяне на бойлер защото котел 12Квата не може да дава проточно достатъчно топла вода).
    А най-добре и двее заедно - едва тогава мисля че ще има полза от термостат.


    Термостата не е панацея за зле проектирана система. Дали да е модулиращ това все още е спорен въпрос и е по-скоро въпрос на комфорт отколкото на кой знае колко спестени пари за отопление.
    estqwerty, orlie, tony34al и 2 други харесват това.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Много точно обяснение от orlincho , сложил съм го в "Акценти.."!

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #5

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Много точно обяснение от orlincho , сложил съм го в "Акценти.."!
    Благодаря за оценката :rolleyes:

    От известно време ме гложди един въпрос. И може би ти би могъл да отговориш.

    Постановката (имагинерна) е следната.
    Имаме правилно оразмерени радиатори към топлозагубите в жилището. Но грешно подбран котел.

    Да речем 1КВат радиатори на 70 градуса. И котел с минимум 10Квата ограничен на 70 градуса.
    Котела се очаква да работи 1:10 за да може радиаторите да отдадат набитата във водата енергия. Това би означавало грубо 9 "лоши" включвания на котела.

    До колкото съм чел проблема е, че котела работи ефективно
    1. След като загрее топлообменника и 2.На номинал (минимума е с 5-10% по-неефективен).
    Как можем да определим авантата при правилно подбран котел?

    Идеалния котел би бил 1Кват номинал но поради различните топлозагуби на жилищата през различните месеци номинала се избира такъв, че да покрие максималните топлозагуби да речем -20вън/20вътре.

    Следващия подходящ би бил котел с минимум 1КВат. Той би трябвало да изключи по термостат защото радиаторите успяват да му отдадат минимума. (5-10% по добра ефективност) това за точка 2.

    Но за точка 1?
    От тук нататък колкото по голям е минимума толкова повече излишни включвания и изключвания на котела ще имаме.

    И сега кога количестовто на тези излишни включвания и изключвания става "значимо" от гледна точка на пари?
    Както и неефективността на работата на минимум сравнена с неефективостта от работата и изключването на максимум?


    Защото може би е по-приемливо да останат 1-2 излишни включвания, но да не си овърташ къщата с радиатори на всяка стена. Защото сметката трябва да върви 1-во от къщата 2-ро радиаторите и 3-то котела. А не да се опитваме да дадем възможност на 10КВат-а котел да ги отдаде в 70м2

    И малко встрани да споделя:
    Скоро говорих с един приятел архитект в Италия. Там при газифицираните блокчета подхода не е да се слага котел на всеки апартамент, а да има няколко котела вързани каскадно в мазето и топломери на индивидуланите щрангове на апартаментите. Така се осигурява възможност когато консумацията е малка (хората са си врътнали термоглавите) да работи само един от котлите в добър режим. Примерно 3 котела 10-30КВата само един работи на минимум и дава 10КВата за 6 жилища. Когато има нужда от повече (падне температурата на водата) се включва следващият в каскадата. Така системата става с минимум 10Квата и максимум 90Квата за 6 апартамента. Така изградена системата е и по-евтина защото цената на 3 котела се разпределя на 6 жилища. Е плащат се и топломерите.
    Уви в София има много малко блокчета с инсталации изградени на подобен принцип. Аз съм чувал за 1-2 а повечето им стърчат коминчетата от всеки етаж.
    Този пост е редактиран от orlincho; 12-11-13 в 14:53.

  7. Novice
    Тук е от
    Nov 2013
    Мнения
    2
    #6

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Благодаря, orlincho, за подробния отговор. Точно такова компетентно мнение исках да чуя.

    Първия и най-важен въпрос - зимата при 70 градуса на водата тези радиатори успяват ли да стоплят къщата? Според бакалската сметка не. Но всичко зависи от наличието на топли съседи отстрани и отгоре. Или иначе казано от топлозагубите.
    Нямам идея дали успяват да стоплят къщата, защото това ще ми е първа зима там. Времето ще покаже. Както котела, така и радиаторите са монтирани от строителя. Аз не съм участвал в избора на тази "небалансирана" система.
    Въпросът е какво мога да направя от тук насетне. Изводът, който си правя от твоите препоръки е, че с това котле няма много смисъл от термостат. Сега... дали е иконоически изгодно да сменя котле, плюс покупка на бойлер и термостат. Според мен отиваме на 2000лв допълнителна инвестиция. Кога ще успея да ги избия тези пари? До колко процента по-"ефективна" ще стане системата(изключване от термостат когато радиаторите успяват да отдават минималната мощност на котлето, сравнено с изключване от котлето, както е при мен в момента)?

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на estqwerty
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    3,261
    #7

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    едно тъпо предложение от мен защото грам не разбирам от парни и газови инсталации, базирано на мнението на орлинчо по-горе.

    сложи един панелен радиатор в хола, възможно най-голям поне 4киловата , разхвърляй останалите ти глидери по другите стаи. така ще ограничиш новите инвестиции само до 1 радиатор и труд за преправянето на системата.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #8

    Отговор: избор на термостат и оптмизация на отопление на газ

    Цитат Първоначално публикувано от robir Виж публикацията
    Сега... дали е иконоически изгодно да сменя котле, плюс покупка на бойлер и термостат. Според мен отиваме на 2000лв допълнителна инвестиция. Кога ще успея да ги избия тези пари?
    Точно за този въпрос не мога да отговоря. Може би лазар може да даде някакви наблюдения по въпроса за неефектвността на подобни системи. По-назад във форума някой беше смятал голко газ отивала на вятъра при едно палене на котел и съответните разчети за денонощие.

    Цитат Първоначално публикувано от estqwerty Виж публикацията
    сложи един панелен радиатор в хола, възможно най-голям поне 4киловата , разхвърляй останалите ти глидери по другите стаи. така ще ограничиш новите инвестиции само до 1 радиатор и труд за преправянето на системата.
    1. Това предложение ми се струва съвсем разумно стига да е възможно за реализация. За голям панелен радиатор се иска по-дебели тръби (Лазар ще каже колко но не и 16мм). Като ако радиатора е прекалено голям може да се сложи конвектор. Ианче като пари един панелен радиатор Тип22 600х2000мм ще е към 250лв но при 70 градуса на водата ще бъде 2,9КВата.

    2. Друго което можеш да направиш е да вдигнеш температурата на макс. Ако е подпряна на 70 сигурно с настройките на котела може да се отпуши до 80 - така си увеличаваш мощността на наличните радиатори. Е на 80 градуса е малко опасно да пипаш радиаторите.

    При тези две стъпки мощността на радиаторите ще успее да достигне минимума на котела и при поставяне на стаен термостат системата вече ще работи в баланс въпреки, че котела ще работи на минимална мощност (КПД 90%).

    За разхода:
    Ако въпреки наличието на балансирана система разхода е "голям" то тогава търсим причината
    1. В топлозагубите - това което казах по-горе за наличието на топли съседи и от горе включително. (това се пресмята)
    2. В повреда на котела.


    Във всеки един случай е добре да си сметнеш теоретичните топлозагуби на жилището. Това би ти помогнало да си сметнеш прогнозни сметки за отопление с газ/ток/котел на дърва/клими и каквото искаш. Както и да прецениш от колко точно радиатори има нужда жилището. Ето ти една статия която до някъде ще ти помогне да си ги сметнеш. Ако имаш въпроси пусни една тема във "топлоизолациите" ще отговоря ако мога.
    ccankov73 одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на климатик за отопление
    От mangas82 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 95
    Последно: 13-12-14, 23:57
  2. Избор на климатик Mitsubishi за отопление .
    От djoni19 във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 43
    Последно: 27-09-11, 10:39
  3. избор на Климатик 30м2 за отопление
    От iavor във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 8
    Последно: 25-08-11, 09:29
  4. Съвет при избор на инфрачервено отопление
    От niki456 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 0
    Последно: 18-07-11, 12:43
  5. Избор на климатик за отопление
    От esso във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 126
    Последно: 29-04-11, 23:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе