Резултати от 1 до 10 от общо 10

Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #1

    Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Здравейте,

    Моля за съвет и идеи.

    В момента се колебая каква стъпка да предприема, за да възстановя отоплението на газ удома, имам бебе на 1 седмица и няма място за компромиси. Спрях парното, за да не увлажнявам жилището и се топля с ел конвектори и климатик в дневната. Предпочитам да се топля на газ заради конфорта.

    Малко brief:
    До момента се утоплявах така:
    - котел Ariston 24ff - не кондензен
    - дневна с кухня - 28кв и 17 глидера h500
    - спалня 1 - 10 кв и 7 глидера h500
    - спалня 2 - 12 кв и 10 глидера h500 - превръща се в детска и за момента трябва да поддъжаме 22 градуса 24х7
    - баня - лира
    Системата е изградена с тръби 16мм. алу вложка.

    В началото падаше налягането в системата, но с малко. При ремонт миналото лято майсторите ми дупнаха едната тръба и закърпихме с муфа, топлихме се нормално един сезон, не е пускала. Сега последните седмици застудя и установих, че налягането пада с половин бар за 4-5 дни - това са над 500мл. вода.... Проверих всички колектори, радиатори и муфата, няма видимо място, от което да тече. Другото, ми притеснение е, че положените тръби са пълен буклук, меки, вероятно турски. Купих апартамента до ключ всичко изградено.

    Имам следните съображения:
    Живея на ет. 1, от долу има гаражи.
    Котела ми не е съобразен с отопляваните площи и мощността на глидерите - мин. мощност му е доста висока.
    Нямам място за добавяне на допълнителни глидери по стаите, поне със сегашното разположение на изводите от стените.
    Трасето на тръбите е по пода, има и завой - прав ъгъл
    Наскоро правих ремонт на всички подове - изолация, настилка и не ми се кърти пак....


    Възможни според мен варианти:

    1. Полагане на открити трасета - пак ли тръбата трябва да са 16мм? Насочил съм се към мед.
    Плюсове - ползвам наличните глидери, ще може и да добавя глидери измествайки тръбите, ползвам и котела.
    Минуси - Котела ми не е оптимален, трябва да предвидя подмяна по-натам. Голям брой открити тръби. Центр0ален термостат, температурите във всички стаи са различни и непостоянни, особено като се готви в кухнята.

    2. Пускане на една тръба с газ обикаляща през стаите и инсталация на газови конвектори, като ще започна с 2бр.,за дневната и за спалня 2. Спалня 1 може и на ток да остане, понеже спим на хладно. Препоръчват ли се за спалня, шумни ли са? Газовата тръба може ли да е вътрешна открита или да минава през терасата?
    Плюсове - във всяка стая ще се поддържа точно зададената температура. По-компактни за мощността си.
    Минуси - има ли, освен по-ниското кпд сравнено с кондензен котел?



    Sent from my YOGA Tablet 2-1050F using Tapatalk

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #2

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Аз не бих използвал директно горене по стаите и множество тръби, по които върви газ. По-добре теч от вода, отколкото газ.
    Ако си вземеш безжичен термостат, той ще определя температурата в стая по избор.

  4. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #3

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Привет,
    За газта не е ли само 1 тръба? Имам добър безжичен термостат. Всички стаи са с различно предназначение, температурите, които искам да се поддържат са различни. Топлинните загуби и коефициент W/куб.м. и те. Именно за това оглеждам вариант и с газ конвектори - лесно ще настроя температурата, вместо да притягам изходните кранове, както правех на проба грешка до сега.

  5. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #4

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Ти си го решил вече. Действай.

  6. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #5

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Идеята на темата беше да се изяви някой, дето е инсталирал или има такова животно у дома си - Да каже шумно ли е, става ли за спалня, фентилатори има ли или се разчита напълно на конвекцията на въздуха..

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Моят съвет е да си възстановиш ВОИ

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #7

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Никой за толкова години не е писал да използва газови конвектори по стаите. И според мен мен има защо. Единствено за газов бойлер имаше май 1-2 пъти.
    Този пост е редактиран от VanDan; 01-11-16 в 14:22.

  10. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #8

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Благодаря, ще ремонтирам наличната водна отоплителна система. В монетна в дневната се топля с климатик, измъчена работа...

    Ако извикам фирма за откриване на течова има ли шанс да ми дадат коректни отговори точно къде тече? Ако да, насочете ме към фирма.
    Ако се наложи да подменям по една тръба по някой от кръговете, задължително ли трябва да използвам 16 мм тръба или мога да използвам и по-тънка, цялата дължина ли трябва да подменя или мможе да се направи мост между радиаторите, за да байпасна пробитата тръба? (ще прикача нещо надраскано набързо, за да добиете по-голяма яснота).

    Sent from my Lenovo Z90a40 using Tapatalk

  11. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #9

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    А иначе казано, съмнява ме пробив в топлата тръба в едната спалня. Мога да дръпна една топла тръба от едната спалня към другата, ще работи ли добре?


    Sent from my Lenovo Z90a40 using Tapatalk
    Този пост е редактиран от sevastaki; 01-11-16 в 18:54.

  12. Member
    Тук е от
    Mar 2014
    Мнения
    151
    #10

    Отговор: Казус - газови конвектори или ремонт на отоплителната инсталация

    Очаквам вашия коментар.

    Sent from my Lenovo Z90a40 using Tapatalk

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 28
    Последно: 08-02-16, 08:24
  2. Отговори: 2
    Последно: 29-12-15, 21:02
  3. Добра фирма за газови инсталации в София
    От svkap във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 10-02-15, 14:09
  4. Газови котлони на Samsung ....
    От exersist във форум Бяла техника
    Отговори: 1
    Последно: 06-03-14, 21:36
  5. Газови калорифери
    От tako във форум Отопление
    Отговори: 4
    Последно: 21-12-07, 20:12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе