Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 31

Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #16

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Не е така - представи си една малка система от 5 или 6 радиатора с 3 смарт термоглави, а останалите 2 или 3 радиатора са с обикновени кранове, винаги отворени. Отначало работят всички 6 радиатора, в един момент затваря едната глава, затваря втората, котелът продължава с останалите 4 или 3 радиатора. Накрая затваря и третата термоглава, като заедно с нея изключва и котела. Остналите радиатори и те ще спрат и ще тръгнат като тръгне пак котела.
    Да, разбрах замисъла на системата. Но пак си остава момента с нуждата от ниска минимална мощност на котела. На практика у нас повечето апартаменти са с по 2-3 радиатора и лира. И напълно достатъчно е според мен да се следи температурата в голямото им помещение - холо-трапезария. Но няма лошо и от възможност за повече комфорт, на съответната цена обаче.
    Щом човекът настоява за такава система няма лошо.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #17

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Ами те новите котли масово са с минимална мощност 2-3кВт. Като ще са само 2-3 радиатора в системата, наистина няма нужда от термоглави.

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #18

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Hямaм нeoбxoдимocт oт индивидyaлнa нacтpoйĸa нa тeмпepaтypaтa във вcяĸo пoмeщeниe, a пoддpъжĸa нa eднa и cъщa във вcичĸи. Идeятa зa взимaнeтo нa глaвитe e c цeл иĸoнoмия, ĸoятo ce пpeдпoлaгa дa дoйдe oттaм, чe вcяĸa щe зaтвopи, ĸoгaтo дocтигнe c мнoгo дoбpa тoчнocт (зa paзлиĸa oт мexaничнитe) зaдaдeнaтa тeмпepaтypa и oттaм ĸoтeлa щe зaтoпля пo-дoбpe пoмeщeниятa нyждaeщи ce oт тoплинa. Paзбиpa ce, aĸo тeзи ocтaвaщи oтвopeни paдиaтopи ca ĸaтo cyмapнa мoщнocт (зa тeĸyщoтo дeлтa T) пoд минимaлнaтa мoщнocт нa ĸoтeлa, тo нямa дa имa ниĸaĸвa иĸoнoмия.

    B oбoбщeниe ĸpaйнитe въпpocи:
    1) Πo иĸoнoмичнo ли e тepнocтaтът дa e мoдyлиpaщ, a нe оn/оff?
    2) Moдyлиpaщият тepмocтaт мoжe ли дa yпpaвлявa ĸoтeлa пo мoщнocт aĸo paбoти пo вътpeшнa тeмпepaтypa caмo?
    3) Tepмocтaтитe, paбoтeщи c oтчитaнe нa външнaтa тeмпepaтypa, oтчитaт ли и вътpeшнaтa и aĸo дa, тo пoлзвaт ли я, зa дa изĸлючaт ĸoтeлa, ĸaĸтo тeзи paбoтeщи пo вътpeшнa или я oтчитaт c цвл пoдoбpявaнe нa мoдyлaциятa пo мoщнocт? Oттyĸ и cлeдвaщият въпpoc aĸo тepмocтaтът нe изĸлючвa ĸoтeлa:
    4) Aĸo e избpaн тepмocтaт c възмoжнocт зa paбoтa пo външнa тeмпepaтypa и пoлзвa cъщaтa, тo нaиcтинa нeoбxoдими ли ca тepмoглaви, ĸoитo дa зaтвapят paдиaтopитe или тepмocтaтът e caмoдocтaтъчeн c oглeд eднoвpeмeннoтo oтчитaнe и нa вътpeшнaтa тeмпepaтypa?
    5) Koe e oптимaлнoтo peшeниe ĸaтo yпpaвлeниe нa ĸoтeл и paдиaтopи зa тpи пoмeщeния, вcяĸo oт ĸoeтo c пo 1 paдиaтop и бaня c лиpa? Котелът е Bosch Gaz 7000W или 21 или 24kW.

  5. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #19

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    То минимумът на този котел май е към 6 kW, та не виждам от какъв зор са ви въобше термоглави. Едва ли загубите са ви даже близо до 6kW през повечето време, та и за каква модулация иде реч? Тоя номер с настройването на еднаква температура във всички помещения става със сектретните винтове.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #20

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Вече написах какво е решението за такава ситуация. Нито умни, нито глупави термоглави ти трябват, щом не гониш различни температури по стаите. То и с 3 радиатора и лира се видя, че не е подходящо дори и да искаш. И този вариант с умните термоглави се видя, че няма нищо общо с икономия, а само с индивидуална регулация за всяко отделно помещение. И регулиране по външна температура също въобще не ти трябва и няма с нищо да допринесе за икономия. Трябва ти само котел с по-ниска минимална мощност и модулиращ стаен терморегулатор. Големи радиатори, за да използваш ниска температура на водата и съответно кондензен режим. И здрава изолация, за да намалиш термозагубите, колкото се може повече, за да работи котелът, колкото може по-малко време. Какво ще избереш е твое лично решение.
    Както и предположих те зарибяват разни специалисти със сложни и скъпи решения, които са модерни за фирмата в момента.
    Лазар, оказах се прав, че е с 3 радиатора и лира. Също така се оказах прав, че въобще не е искал това, за което ти пишеш. Не знам ти как реши, че той е стигнал сам до идея за индивидуално регулиране. Просто са го зарибили твои колеги и е започнал да търси съответно по-ниска цена.
    Този пост е редактиран от VanDan; 02-02-19 в 00:30.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #21

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Дори не съм сигурен дали тоя котел може да работи с СТ200. Може и да може, защото е контролер Heatrinic 3, но някаква орязана версия, затова не е сигурно. Термоглави със сигурност не трябват, колегите са споменали как се правят настройки на радиаторите. VanDan - наистина се оказа прав!
    caravanio, навремето този котел работеше добре с FR100 (модулиращ), не знам защо са ти го дали с TRZ12-2, който е on-off. Сега мисля, че трябва да работи с CR100, CW100, CT100, CT200.Последните 2 в случай, че искаш работа прес интернет. Не ти трябват нито смарт, нито обикновени термоглави, системата ти не е подходяща. Или максимум 1бр в спалнята примерно.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #22

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Много благодаря за отговорите. Ще съм благодарен ако може да ми дадете отговор на по-горните въпроси. Ето каква се оказа и същинската и пълна конфигурация на отоплителна система:
    Котел Bosch Gaz 3000 W (описание характеристики - стр. 56, описание съвместим термостат - стр. 4):
    - тип ZW18-2DH AE23
    - арт. № 7 713 131 842
    - 6.0 - 18.0 kW отоплителна мощност
    - съвместими термостати по документация:
    * TR 12
    * TRZ 12-2 със седмична програма
    * TR 15 RF със седмична програма

    Термостат: Bosch TRZ 12-2 (on/off).

    Виждам всеки от тях е on / off. Никъде не видях упоменат вида вграденото в котела термоуправление - дали е Heatronic 3, нито пък успях да открия списък с котлите, ползващи Heatronic 3.
    Отоплителни тела:
    * радиатори:
    > 15 глидера на 35 см височина (~120W на глидер при dT = 60)
    > 16 глидера на 60 см височина (~185W на глидер при dT = 60)
    > 9 глидера на 60 см височина
    * лири:
    > 45 см широчина x 72 см височина (~250W при dT = 60)

    25 * 0.185 + 15 * 0.12 + 0.25 = 6.675 kW е сумарната отдаваема отоплителна мощност при dT = 60, което е при високотемпературен режим и е почти долепено до долната граница по мощност на котела.
    Всеки от радиаторите има механична термоглава. При тази ситуация какво е препоръчаното от вас решение по отношение нов термостат. Възможно ли е поставяне на модулиращо такова? Доста удобни ми се струват безжичните термостати, какъвто може би е TR 15 RF, като виждам и идва нов такъв CR100 RF, който обаче е най-вероятно модулиращ. Беше ми предложен Immergas Tybox от друга фирма, чиято цена е доста приемлива (около 150 лв.). Привлекателното при тях е, че може да се сменя референтното помещение, което е супер, защото в момента охлаждаме референтното, че да почне да подгрява останалите. В момента то е спалнята, а може би трябва да е хола, тъй като спалнята през нощта се доподгрява и от обитаващите я. А и друго предимство е, че постоянно може да се следи стайната температура.

    Финално: какъв термостат бихте ми препоръчали и ако е възможно да упоменете и безжичен вариант ще съм много благодарен.

  10. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,764
    #23

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    caravanio, не разбра ли от всичко изписано, че основния ти проблем е малкото радиаторна мощност и котела с много висок минимум. Тоя проблем не може да се реши с управление, какво и да е. Това dT = 60 .... виж тази таблица и преизчисли радиаторите за да видиш колко си далече от минимума на котела. Някой ти е пробутал много неподходящ котел за твоята инсталация и изхода от това положение е скъп, не може да се реши с управление.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #24

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Цитат Първоначално публикувано от caravanio Виж публикацията
    Котелът е Bosch Gaz 7000W или 21 или 24kW.
    Цитат Първоначално публикувано от caravanio Виж публикацията
    Котел Bosch Gaz 3000 W
    Добре де, гаргара ли си правиш с нас? Досега се пънахме да нищим Gaz 7000W, ама сега се оказа че не бил 7000, ами 3000. Двата котела нямат нищо общо, абсолютно нищо! И сега кво - да почваме наново ли? Нье.

  12. Banned
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    1,250
    #25

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Добре де,колко левчета са тези ”глави”?
    Като има мерак и пари да ги купува.
    Преди години съм купувал обикновени на Сименс за 80 евро бройката.Сега не им знам цените.

  13. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #26

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Лазаре, не си правя никаква гаргара. Апартамента не е мой и ми беше казано, че е такъв, но след щателна проверка установих друго. И не виждам какъв е проблема за коментар за 3000 като реално се изключва възможността за модулиращ регулатор предполагаемо. За радиаторите, че са малко - знам, но първо тогава не бях проучил нищо по въпроса и се разчиташе главно на знанието на сложилите котела и инсталиращия радиаторите. И двата персонажа се оказаха тотално погрешни, като повече инсталатора на радиатори. Другото, през 2012 не знам колко са се предлагали кондензни котли и колко им е била мин мощност, че да се предложи нещо близо до 2500W Condens. Ако имате съвет освен добавяне на двойно повече радиатори и подмяна на котела, ще се радвам да го чуя. Интересува ме поне да е правилно управлението за момента за този котел. Не може нищо да се разпробие за повече радиатори, тъй като наскоро бе правен нов под и то само в едно от помещенията.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #27

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Тогава си остава както е в момента положението и само се търси съвместим с котела нов нормален (без външни температури) стаен терморегулатор без значение марката. Все ще се намери някой он-оф било то и безжичен да се свърже с котела. Всичко допълнително по тази система от рода на специални глави и усложнено управление няма да промени особено разхода на котела. Само по-добра изолация на жилището. И нов кондензен котел с по-ниска минимална мощност. С него ще има подобрение, но не вярвам да е особено драстично. В смисъл в някакви проценти, а не в пъти. Има писано из темите вече от 1-2 потребителя сменили стар котел с нов модерен.
    Вики, и преди съм ти писал. Не чети само първия пост на темата. Чети и отговорите. Главите и стайното управление, за които пита за цени, първо най-вероятно не са съвместими с котела. И второ целта на употребата им е друга, а не икономия. Вече какво ще прави е негово решение.
    Аз нямам какво повече да добавя по тази тема. Ще ми е интересно да науча след време какво е направил питащия и какъв е резултата.
    Сега се сетих, че дори може да се махнат (или изключат) наличните в момента термоглави от радиаторите, защото ако някоя от тях затвори, то радиаторната мощност пада още под минималната на котела.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-02-19 в 12:35.

  16. Banned
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    1,250
    #28

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Ван Дан,чест и почитания.
    Не е казано,че ”главите” трябва да се управляват от котела.
    Има безжични управления,дето могат да контролират главите с различна поддръжка на температура,без да имат нищо общо с котела.
    Така,че няма никакво значение дали са съвместими с котела.
    Най-просто нещо,което мога да сглобя,примерно да управлявам радиатор в спалнята по стайна температура,независимо какъв е котела.
    Сега да ти обяснявам ли колко може да варира цената?
    Този пост е редактиран от Spitfaqr12; 03-02-19 в 14:04.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #29

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Вики, човекът пита за точно определен модел термоглави на Бош, които вървят с определени модели стайни управления на Бош, които от своя страна са съвместими с точно определени модели битови газови котли пак на Бош. И цялото му питане се основава на предположението, че според него така щял да постигне икономия на газ. Въобще не го интересуват различни поддържани температури по стаите. А се оказа, че става на въпрос за стар модел котел на Бош, който май не е съвместим с тях. Отделно май и инсталираната му радиаторна мощност е по-малка или почти на ръба с минималната на котела. Като изключи някоя глава и мощността ще падне още повече под минималната на котела.
    Това точно ти какви радиатори можеш да "управляваш", май няма нищо общо с целта на човека - по-малко разход на газ и да намери стаен терморегулатор съвместим с неговия котел, защото настоящия му е повреден.
    Защо ме караш да ти преразказвам всички постове. Знаем, че си спец, но и спецовете трябва и да четете (не е лошо и да е с осмисляне), а не само да пишете какво можете.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-02-19 в 20:17.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2015
    Мнения
    16
    #30

    Отговор: Електронни термоглави Bosch - разлики по страни / региони

    Благодаря, за отговорите. Дали можете да ми препоръчате безжичен стаен терморегулатор, че явно Bosch-овски такива няма или тепърва ще излизат и по думите на представителите им. Как се позиционира цитираният Immergas-ки като качество?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 04-09-14, 14:01
  2. Отговори: 3
    Последно: 29-10-06, 11:18
  3. Отговори: 1
    Последно: 28-10-06, 05:36

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе