Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 65
Like Tree5Одобрявам

пелетна горелка

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #1

    пелетна горелка

    здравейте, надявам се с тази тема да обединим всичко писано за пелетните горелки за да сме полезни със съвети и мнения

    - - - - - - - - - -

    Всъщност искам да споделя своя избор на пелетна горелка.Спрял съм се на горелката на Greyko RB. Очакванията ми са да топля 104кв.м. едноетажна сглобяема къща в Северна България.До момента вече 5 сезона горя въглища и за един отоплителен сезон изгарям около 1500-1800кг. Тази зима изгорих 2000кг. като котела работеше непрекъснато /денем и нощем/ и на две седмици в неделя го почиствах.Средата на другата седмица очаквам да ми монтират горелката и отново ще пиша.
    Този пост е редактиран от warm; 29-09-13 в 19:17.
    aldemirova одобрява това.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: пелетна горелка

    Ще обменяме опит - и аз тази зима ще се топля точно с такава:rolleyes:

  4. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #3

    Отговор: пелетна горелка

    Всъщност направи ми впечатление /тъй-като ходих на място/, че стария модел BMG 25/33, която била "всеядна" е с кръгла горивна камера а тази новата "RB" наподобява горивната камера на по-голямата част от пелетните горелки и до колкото разбрах не може да гори пелети от слама, тъй-като правели изключително много шлака.
    Питам се дали действително ще е ефективен този втори шнек който подава горивото и същевременно почиства горивната камера, поради факта че за да почисти трябва да преодолее естественото съпротивление на наклона на горивната камера? ...между другото имам познат който миналата зима е поставил стария модел горелка BMG 25/33 и е много доволен като твърди, че за отоплителен сезон преди е горил по 2000 кг. донбаски въглища а тази зима е изгорил 2,200 кг. иглолистни пелети.
    Този пост е редактиран от warm; 30-09-13 в 14:48.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: пелетна горелка

    При стария модел миналата година имаше проблем с палеца на върха на шнека. Уж тази година е променена конструкцията, но при новия модел този проблем със сигурност го няма, защото палеца няма досег с горивната камера, а почистването става като новите пелети избутват старите. Ще видим

  6. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #5

    Отговор: пелетна горелка

    дано да се представи добре, че както започва застудяване ...
    между другото аз вече запалих парното като сложих две дървенца само да отвърне въздуха.Навън при мен е около 3-5 градуса и се наложи да постопля малко. С нетърпение чакам 14-ти и да слагам горелката. Пелетите също чакат.

    - - - - - - - - - -

    Вече си поръчах и безжичен седмичен програматор COMPUTERM Q7 RF, с който мисля да си доставя остатъка от топлинен комфорт. Към момента цената е 108лв. с ДДС без доставка, но по-важното е че в презентацията на термостата е записано:
    • избираема чувствителност на включванe:±0,2°C (за радиаторно отопление).
    Възможно ли е да е вярно или от производителя са се позасилили малко?!?
    Този пост е редактиран от warm; 02-10-13 в 18:42.

  7. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #6

    Отговор: пелетна горелка

    Цитат Първоначално публикувано от warm Виж публикацията
    дано да се представи добре, че както започва застудяване ...
    между другото аз вече запалих парното като сложих две дървенца само да отвърне въздуха.Навън при мен е около 3-5 градуса и се наложи да постопля малко. С нетърпение чакам 14-ти и да слагам горелката. Пелетите също чакат.

    - - - - - - - - - -

    Вече си поръчах и безжичен седмичен програматор COMPUTERM Q7 RF, с който мисля да си доставя остатъка от топлинен комфорт. Към момента цената е 108лв. с ДДС без доставка, но по-важното е че в презентацията на термостата е записано:
    • избираема чувствителност на включванe:±0,2°C (за радиаторно отопление).
    Възможно ли е да е вярно или от производителя са се позасилили малко?!?
    Споко, всичко е наред и няма грешка относно избираемата чувствителност на термостата. Дори когато дойде видях с учудване че става въпрос за нов софтуер който дава възможност сам да коригираш чувствителността от ±0,1°C до ±0,3°C. Така за 108лв. + 6лв. доставка имам седмичен програматор. Сега съм в очакване на горелката.

  8.  
     
  9. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #7

    Отговор: пелетна горелка

    Вече може да идва зима...но да не е тежка.
    От събота съм горд собственик на пелетна горелка "Greyko RB" 5-20 kW.
    Все още нямам впечатления предвид топлото време навън, но докато присъствах на настройките на горелката и подочух това-онова от майсторите, мисля че няма да ме изложи. Колкото и парадоксално да звучи се усещам, че чакам първото по-сериозно застудяване за да видя дали ще оправдае очакванията ми.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #8

    Отговор: пелетна горелка

    Ами честито, чакаме отзиви.:rolleyes:

  11. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #9

    Отговор: пелетна горелка

    Определено ще коментирам всичко свързано с горелката. Все още в къщата е 22-23*С без да паля, но както казах едвам се сдържам.

    - - - - - - - - - -
    Този пост е редактиран от warm; 15-10-13 в 10:48.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2011
    Мнения
    1,781
    #10

    Отговор: пелетна горелка

    warm,как стои въпроса с избутването на пепелта и шлаката от горелката-падат ли въгленчета в пепелника,виждам че си я палил?

  13. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #11

    Отговор: пелетна горелка

    Да, палиха я при монтажа и настройките. Както Lazar по-горе писа избутването на пепелта и шлаката става от новите пелети които се "накиват" към горивната камера от вътрешния шнек. Снощи запалих за около 1час, а тази сутрин настроих стайния термостат да я включи в 05,50ч. на 23°C и в 08,00ч. да изгаси горелката, т.е. да премине на 18°C. Още не съм се прибирал за да видя какво е състоянието в пепелника, но определено ще имам доста работа с настройването на горелката.
    Снощи след като запалих горелката в 20,50ч. забелязах че t° на водата в котела беше 17°C. 15минути по-късно t° на водата в котела беше вече 32°C и се повишаваше. Помпата ми беше настроена на 45°C и след като се включи малко по-късно изключи, тъй-като водата от радиаторите беше по-студена и охлади котела. Минута по-късно отново включи и така няколко пъти докато изравни t° на водата като я направи по-висока от 45°C и продължи да я покачва, но вече без да изключва помпата. Горелката работеше на пълна мощност тъй-като както после разбрах беше настроена t=80°C. Когато t° на водата в системата стана 50°C термостата в къщата отчете че зададената t° в къщата е достигната и спря горелката. Тя започна да си гасне, но помпата продължи да върти водата която беше 50°C и така продължи да затопля въздуха в стаите.
    Дефакто се имам проблем с настойките. Трябва да настроя системата така, че малко преди да достигне желаната от мен t° в стаите да изключва горелката.Освен това да намаля работната t° на котела, щото при доближаване на същата, вече горелката ще влиза в режим на модулация /ще преминава на по-малка мощност - степени 2 и съответно 1/ по този начин няма да работи постоянно на пълна мощност.
    Абе ще си имам забавление.

    - - - - - - - - - -

    Сега реших да експериментирам като променя настройките на горелката да работи с t° на водата в котела от 27-37°C, като помпата да се включи на 35°C. Гледам че утре ще е по-студено от днес от 5-12°C и затова ще задам следните t° :
    00,00-05,30ч. - 19°C
    05,30-07,00ч. - 22°C
    07,00-11,00ч. - 18°C
    11,00-20,00ч. - 22°C и
    20,00-00,00ч. - 19°C
    ...така ще си направя персонална схема за отопление.
    Ако някой има нещо наум да казва!

    - - - - - - - - - -

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VLADO 66 Виж публикацията
    warm,как стои въпроса с избутването на пепелта и шлаката от горелката-падат ли въгленчета в пепелника,виждам че си я палил?

    Горелката работи около един час и половина при настройките, около час и половина снощи и час иполовина тази сутрин - общо около 4-5часа работа. В горивната камера на горелката са останали няколко почти изгорели пелети и съвсем лек слой прах отстрани по горелката. В долната част на котела - по ребрата и в пепелника има едва забележим фин прах. Шлака, въгленчета и неизгорели пелети не виждам никъде.
    Този пост е редактиран от warm; 16-10-13 в 17:46.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #12

    Отговор: пелетна горелка

    Цитат Първоначално публикувано от warm Виж публикацията
    Сега реших да експериментирам като променя настройките на горелката да работи с t° на водата в котела от 27-37°C, като помпата да се включи на 35°C. Гледам че утре ще е по-студено от днес от 5-12°C и затова ще задам следните t° :
    Ако някой има нещо наум да казва!
    Много добре са ти настроили горелката на 80*С, не си прави експерименти на 30*С, това не е кондензен газов котел, това е котел на твърдо гориво

  16. Junior Member Аватара на warm
    Тук е от
    Sep 2013
    Живее в
    сглобяема къща в Северна България
    Мнения
    54
    #13

    Отговор: пелетна горелка

    До какво може да доведе експлоатацията на котел на твърдо гориво на тези 35°C, тъй-като тази сутрин всичко си беше Ок.
    В 06,30часа температурата навън беше 5,5°C, а в спалнята 22°C. Горелката работи до 07,00ч. и така затопли и хола до 22°C, при което премина в модулация, след това в изчакване и накрая се изгаси, тъй-като температурата е по-висока от зададената 18°C. Според мен това е повече от СУПЕР. Ако обаче тази експлоатация на котела може да доведе до вредни последици пишете. Ще съм ви благодарен.:rolleyes:

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #14

    Отговор: пелетна горелка

    Цитат Първоначално публикувано от warm Виж публикацията
    До какво може да доведе експлоатацията на котел на твърдо гориво на тези 35°C,
    Катрани, кондензи, преждевременно износване на ламарините на котела... Температурата на връщащата в котела вода трябва да е по-висока от 55*с, колкото е точката на оросяване, за да се избегне конденза.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2007
    Мнения
    64
    #15

    Отговор: пелетна горелка

    Здравейте, има ли вече някой който е пробвал новите горелки на ерато GP sc и GP hc? Има хубаво клипче за SC - тук Изглежда адски просто и ефикасно, а дали е така? Кой ще (ми) каже? :rolleyes:
    Другата bisolid hc (става за комбинирани котли bisolid вероятно) можело да се чисти ръчно без да се спира процеса с една ръчка. Дали това е ефикасно? Имам предвид че целта е да се горят и ниско качествени евтини пелети.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 5 123 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Котел и горелка TORCH
    От Nedelcho D. Nedelchev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 10-12-14, 21:08
  2. Съвет за пелетна камина с въздуховоди
    От ЗорницаЗ във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 28-11-14, 17:19
  3. Мнение за пелетна камина ЗОТИ
    От ppt75 във форум Отопление
    Отговори: 13
    Последно: 28-12-12, 13:25
  4. Избор на горелка за пилети
    От bozan във форум Отопление
    Отговори: 6
    Последно: 11-07-12, 08:25
  5. Продавам нафтова горелка Ламборджини
    От vanko68 във форум Продава
    Отговори: 0
    Последно: 29-08-10, 15:40

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе