Здравейте, преди 2-3 години почерпах доста опит от форума, когато се опитвах да изградя отоплителната система на новостроящия се към онзи момент апартамент. Реших да опитам да допринеса към форума и да напиша едно ревю за да споделя опитът ми с климатици и отопление на газ, тъй като бях в удобната ситуация да изпробвам двата вида в едно и също жилище в 2 поредни сезона.
Малко предистория
закупих жилище все още в строеж и съответно имах лукса да реша всяка една тръба, кабел и кран къде да се намират. Съответно инвестицията за подовото не беше много голяма, защото нямаше къртене на замазки и подобни. Тъй като бях инвестирал в подовото, газовата инсталация не беше под въпрос, но понеже исках да се възползвам от "Дезире", цялият процес по закупуване и инсталация на газовото оборудване можеше да започне най-рано 2 месеца след Акт16, щеше да забави нанасянето ми с около 6 месеца. За това реших да направя един "сезон" на климатици, които така или иначе имах, заради охлаждането и вече следващата есен да завърша отоплението на газ (хем щях да си отговоря на въпроса толкова ли е гадно на климатици, колкото го описват).
Жилището
110кв3 жилищна площ, 2.8м височина (2.65 след окачен таван), изцяло южно изложение, "френски" прозорци (на практика нямам външни стени, 90% от външна част на апартамента е прозорци), предпоследен етаж. 2 бани. Настилка - ламинат навсякъде, без баните.
Климатиците
Mitsubishi Electric MXZ-2D53 VA - Мултисплит за спалните с MSZ-FH25VE вътрешни тела
MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE - за всекидневната
Газова инсталация и подово отопление
Едноконтурен газов котел Bosch Condens 2500W – 14 KW, CT200 управление
Rehau колектор с 8 Salus задвижки
Salus клемна шина и стайни термостати
Rehau подова подложка 50мм, Rehau тръба,
Tessy 150л бойлер с нагревател и серпентина
Настройки
- Климатици - стояха пуснати винаги на комфортна температура и не са правени особени опити за икономия... може би от там идват и това, че противно на очакванията отоплението с тях ми излезе по-скъпо. Комфортните зададени градуси бяха 22 за спалните и 25 за всекидневната. Средните реални температури по термометър са 22 и 23.5 респективно. Климатиците разполагат с т.нар. око и би трябвало да свалят заданието, когато няма хора в стаята. Ако бях използвал графици, вероятно цената на отоплението щеше да е по-ниска.
- Подово - 21 градуса в спалните, 23 във всекидневната, 24 в баните. Модулация на котела по външна темепратура с началта точка на водата 32 градуса, крайна 42. През нощните часове заданието е 20 градуса, но поради инертност реално през нощта отоплението не работи. Сутрин е настроен предварителен старт за да достигне желаната температура до 7ч.
- БГВ - около 60 градуса на нагревател, винаги включен; 50 градуса на газ по график.
Комфорт
- Климатици - комфорта на климатици не беше толкова лош, колкото очаквах. Духане много рядко можеше да се усети, но шум имаше най-вече забележим при дефрост, но и цялостната работа на вентилаторите се чува. Като основни недостатъци отбелязвам сравнително студените бани, както и усещането че стаята не е напълно равномерно затоплена. Например в точки отдалечени от телата, или близо до прозорците. Единствено предимство в комфорта е че много бързо може да бъде променена температурата.
- Подово - Очаквано подовото печели в тази категория и то с много. Перфектно разпределение на температурата, топъл под в банята. Недостатък който може да се отбележи е голямата инертност - заради южното изложение всеки един слънчев ден без значение външната температура, вдига вътрешната до некомфортни 27-28 градуса. Това се случваше и с климатиците, но в по-малка степен.
Инвестиция и инсталация
- Климатиците са лесни за избор, лесни за инсталация, лесни за настройка и експлоатация.
- Подовото изискваше доста четене (поради некомпетентност на фирмите предлагащи услугата), доста компоненти да бъдат избрани, интегрирани и настроени да работят добре заедно. Веднъж след като системата е настроена правилно, не се изисква никаква интервенция. Трябва добро планиране, за да се избегне труден и скъп монтаж. При мен всичко беше предвидено по време на строителството и комин, ток, отвеждане на конденз, колектор, клемна шина, газов кран, бойлер са изведени на точните места и с точните параметри, в следствие на което всичко е подредено и компактно. Но това не винаги е възможно.
Инвестиция климатици - 7700лв
Инвестиция подово - 8000лв
Разходи
За съжаление е много трудно да се направи точна калкулация на разходите. Например, за да разбера колко ми струва отоплението на ток го сравнявам със сметките за месец Май, когато би трябвало да няма допълнителни разходи за охлаждане и се приема за база. Сметката за БГВ на ток пък се получава от разликата между месец без отопление и климатизация сравнен с подобен месец на газ. В сметките има много налучкване и предположения, както не са включени девиации от почивки и подобни. Но данните са сравнително консистентни по месеци, така че смятам са близки до истината.
Средномесечна цена БГВ - 40лв
Средномесечна цена отопление (Ноември - Март) - 80лв
Общо отопление и БГВ 12 месеца - 830лв
Средномесечна цена БГВ - 30лв
Средномесечна цена отопление (Ноември - Март) - 40лв
Общо отопление и БГВ 12 месеца - 570лв
Направих сравнение на средномесечните температури отчетени от външният ми термометър за 2019 и 2020 и не виждам чувствителни разлики:
Ценовото предимство на подовото отопление го отдавам на няколко фактора:
- Комфорт при по-ниска зададена температура.
- Неизползването на график за работата на климатиците.
- Нямам данни за слънчевата активност, а при южен апартамент само със стъкла, тя вероятно има по-голяма роля от външната температура.
Заключение
Предполагам комфортът на подовото отопление не е бил тайна за никого и това е основна причина да бъде избрано. Други допълнителни бонуси са липсата на видими отоплителни тела и добрата интеграция с Термопомпа. Това което мен лично ме изненада беше цената. Очаквах 20-30% по-високи сметки, а получих реално по-ниски. Инвестицията е сходна, но инсталацията е значително улеснена при климатиците. Вероятно ще попитате в ситуацията в която имам и климатици и газ с подово, защо не съм избрал ТП. Основната причина беше притеснени от шум от външното тяло, чийто монтаж щеше да е в непосредствена близост до лелото в една от спалните. Като допълнителни причини са по-високата инвестиция и липсата на избор на енергийният източник (сега мога да се топля на газ, мога и на ток).
Надявам се информацията да е била полезна!