Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 44
Like Tree10Одобрявам

Въпрос за водно подово

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    18
    #1

    Въпрос за водно подово

    Здравейте, мисля да изградя водно подово отопление на първи етаж от къща, но някой неща не ми са напълно ясни. За това пиша тук за съвет и помощ.

    Етажа се състои от малка стя-2.30х3.8,входно антре-1.7х2.35,голям коридор - 7.4х1.95,хол-3.5х4.45,кухня - 3.4х3.85,спалня - 4.40х3.65.височината на всички е 2.40.

    Изолация - Външна 10см.Вътрешна външни стени - 5см.вата, таван 5см.вата, под-2см.плочи за подово с пъпки за тръбите. Замазка около 4см. Върху тръбите. Банята е с лира.

    По тези параметри ми изчислиха мощност за отопление 10кв.без лирата. Сметнати са и прозорците.
    Посъветваха ме тръбата да е през 15см.




    Това са компонентите

    Пелетна камина Golden fire PS 15

    Колектор HKV-D 1x6 Rehau

    Помпена група Flex Rehau

    Стенни термостати и Ел. Задвижки.

    Като единия кръг ще е лира в банята която ще е с кран.

    Разширителен съд 18 л.

    Изчислението е направено за всички стаи като се смяташе котела да е на дърва в отделно помещение извън къщата.

    Но този вариант Отпадна и хола ще се отоплява с камината(няма да има тръби за подово).

    Въпросите ми са.

    Камината не е ли прекалено голяма.
    Мисля термостатите да отчитат само стайна температура без допълнителен датчик в замазката.
    Трябва ли да слагам тръба под мебелите(спалня,гардероб)
    Как е най добре да навия тръбата.
    Какви други компоненти са нужни за свързване на системата.
    И най важнотото. Ще има ли ефект от такава система и правилно ли е проектирана?

    Ще бъда много благодарен ако някои ми разясни по подробно.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от rednex Виж публикацията
    З
    Въпросите ми са.

    Камината не е ли прекалено голяма.
    Не, тя може да работи и на по-ниска мощност
    Мисля термостатите да отчитат само стайна температура без допълнителен датчик в замазката.
    Добре
    Трябва ли да слагам тръба под мебелите(спалня,гардероб)
    Да, навсякъде
    Как е най добре да навия тръбата.
    Двоен меандър
    Какви други компоненти са нужни за свързване на системата.
    Задължително ще трябва да има и бойлер, за да върти през него помпата на камината. Всъщност не познавам тази камина, ако няма помпа, трябва да сложиш. Защо отворена система?
    И най важнотото. Ще има ли ефект от такава система и правилно ли е проектирана?
    Аз проект не видях, но ако се изпълни както трябва, защо да няма ефект?
    Ще бъда много благодарен ако някои ми разясни по подробно.
    Отговорил съм със синьо в цитата

  4. Banned
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    2,482
    #3

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Помисли за друга камина!
    Този Златен Огън не е добро решение!

    ----- -
    Лазаре какъв проект очакваш?
    Според мен това е оферта от продавач ,който си няма хал хабер от отоплителни инсталации.
    Този пост е редактиран от Viking72; 06-06-18 в 01:56.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Viking72, напълно съм съгласен с теб - и за камината, и за фирмата. Такава помпена група няма, помпената група на Рехау има съвсем друго име и струва повече от тази камина, т.е. лудост е в една и съща оферта да ги има и двете. Защо да няма проект? Може да си има, макар да е по желание на клиента. Но понеже човекът споменава проект, може да става дума просто за една хидравлична схема. Много ще ми е интересно да я видя, понеже само с изброените компоненти няма как да стане читава схема.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    18
    #5

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Viking72, напълно съм съгласен с теб - и за камината, и за фирмата. Такава помпена група няма, помпената група на Рехау има съвсем друго име и струва повече от тази камина, т.е. лудост е в една и съща оферта да ги има и двете. Защо да няма проект? Може да си има, макар да е по желание на клиента. Но понеже човекът споменава проект, може да става дума просто за една хидравлична схема. Много ще ми е интересно да я видя, понеже само с изброените компоненти няма как да стане читава схема.

    Проект е силно казано от моя страна.
    Има нещо надраскано от човек които разбира но не му се занимава.Сметна мощността, тръби,кръгове, разстояние между тръбата и каза какво да търся в магазина.
    Изброените неща наистина са препоръчани от търговец и на мен не ми вдъхват голямо доверие.
    Дайте съвет какво да взема.
    Относно бойлера няма как да го вържа към камината. Часта в която се намира е завършана и е не възможно да се пуснат допълнителни тръби без основно преправяне което за сега мисля да спестя.Лирата в банята няма ли да свърши същата работа (помпата да върти водата през нея ако другите кръгове затворят).Но не ми е ясно на колектора ли да я свържа.

  7. Novice
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    8
    #6

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Здравейте
    Някои да има представа от къде мога да си изтегля софтуер за разчертаване на кръговете(в стайте) на водно подово отопление. Другите неща мога си ги сметна
    Благодаря предварително

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #7

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от Стоян Николаев Виж публикацията
    Здравейте
    Някои да има представа от къде мога да си изтегля софтуер за разчертаване на кръговете(в стайте) на водно подово отопление. Другите неща мога си ги сметна
    Благодаря предварително
    Пробвай с това. Личо аз не съм я ползвал. Кръговете си ги чертая на аутокад. Не ми е и ясно защо въобще искаш да ги разчертаваш и каква е целта?

  10. Novice
    Тук е от
    Aug 2014
    Мнения
    8
    #8

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Благодаря
    Пробвах тази програма но не мога да намеря как се изчертава .
    Целта ми е да подготвя на монтажните групи работна схема по която да работят.На Аутокад не съм толкова добър за да го накарам да изчисли с каква дължина ще е трасето. А и търся нещо по бързо.Бях намерил една програма loopcad но ми изтече лиценза за нея.

  11. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #9

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от Стоян Николаев Виж публикацията
    На Аутокад не съм толкова добър за да го накарам да изчисли с каква дължина ще е трасето.
    Ако само дължината те интересува ти е достатъчно да начертаеш само затворен контур (площ на серпентината) и да си я сметнеш дължината. Добавяш към тази дължина и трасето до колектора и си готов.
    Ако е малка стаята и това не е необходимо да правиш. Примерно стая 12м2 и стъпка 15. 1м2 го делиш на стъпката 1/,15=6,66м тръба на квадратен метър под - 12*6,66=79,92м + тръбите до колектора.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #10

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Здравейте,

    Имам няколко въпроса относно водно подово и БГВ чрез серпентинен бойлер.

    1. Какви тръби (вид материал и диаметър) трябва да използвам за връзка между котела и бойлера? Бойлера ще захранва две бани, едната на 3 метра другата на 7.
    2. Какви тръби (вид материал и диаметър) за връзка между котела и колектора. Например материал медни, Pex-Al-Pex или др и с какъв диаметър?
    3. Тръбата за водното подово ще е около 800 метра разпределена на около 10 кръга (полагане през 10 см). Необходими ли са ми хидравличен изравнител и циркулационна помпа?
    4. Смятам да управлявавам температурата с термостати за подово във всяка стая - необходими ли са ми отделни термостати в баните или може да ги управлявам с термостатите на двете спални, които са непосредстевно до баните? Целта не е да спестя пари, въпросът e кое би било по-добре?
    5. Хола, трапезацията и кухнята са едно помещение, около 40 кв, което смятам да разделя на 3 кръга и да ги управлявам с 1 термостат. Ефективно ли ще бъде по този начин?
    5. Термостатите на какви стени е добре да се сложат на вътрешни или външни?
    6. Има ли нужда да слагам дилатационни ленти на хола (40 кв) и под вратите? Холът ще бъде с паркет залепен за замазката. Ако сложа дилатационни лента ще трябва да имам лайсна над нея иначе се губи ефекта, или поне така знам.
    7. Имам ли нужда от Магнитен циклонов филтър за защита на котела?

    Благодаря!
    Този пост е редактиран от fvazharov; 04-06-19 в 15:18.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #11

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от fvazharov Виж публикацията
    Здравейте,

    Имам няколко въпроса относно водно подово и БГВ чрез серпентинен бойлер.

    1. Какви тръби (вид материал и диаметър) трябва да използвам за връзка между котела и бойлера? Бойлера ще захранва две бани, едната на 3 метра другата на 7.
    2. Какви тръби (вид материал и диаметър) за връзка между котела и колектора. Например материал медни, Pex-Al-Pex или др и с какъв диаметър?
    3. Тръбата за водното подово ще е около 800 метра разпределена на около 10 кръга (полагане през 10 см). Необходими ли са ми хидравличен изравнител и циркулационна помпа?
    4. Смятам да управлявавам температурата с термостати за подово във всяка стая - необходими ли са ми отделни термостати в баните или може да ги управлявам с термостатите на двете спални, които са непосредстевно до баните? Целта не е да спестя пари, въпросът e кое би било по-добре?
    5. Хола, трапезацията и кухнята са едно помещение, около 40 кв, което смятам да разделя на 3 кръга и да ги управлявам с 1 термостат. Ефективно ли ще бъде по този начин?
    5. Термостатите на какви стени е добре да се сложат на вътрешни или външни?
    6. Има ли нужда да слагам дилатационни ленти на хола (40 кв) и под вратите? Холът ще бъде с паркет залепен за замазката. Ако сложа дилатационни лента ще трябва да имам лайсна над нея иначе се губи ефекта, или поне така знам.
    7. Имам ли нужда от Магнитен циклонов филтър за защита на котела?

    Благодаря!
    Здравейте,

    Моля да дадет съвет по поставените въпроси.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #12

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Моля малко по-конкретни въпроси. По сегашните въпроси може да се напише учебник, може би затова няма желаещи - не се знае дали ще бъде одобрен от МОН без рушвети

  16. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,773
    #13

    Отговор: Въпрос за водно подово

    fvazharov ако ти се чете в тези 205 страници ще намериш отговорите, а и на някои бъдещи.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #14

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Моля малко по-конкретни въпроси. По сегашните въпроси може да се напише учебник, може би затова няма желаещи - не се знае дали ще бъде одобрен от МОН без рушвети
    Здравей Лазаре,

    Моля за помощ по поставените от мен въпроси. Ще се опитам да добавя още информация, дано тя е достатъчна.

    1. Какви тръби (вид материал и диаметър) трябва да използвам за връзка между котела и бойлера? Бойлера ще захранва две бани, едната на 3 метра другата на 7.
    Бойлера ще се намира на 4-5 метра от котела, 150 литров, с мощност на серпентината 24 kw и ще трябва да топли едновременно две бани, т.е. ще трябва да осигури и дебит около 30 литра в минута (колкото за два душа).

    2. Какви тръби (вид материал и диаметър) за връзка между котела и колектора. Например материал медни, Pex-Al-Pex или др и с какъв диаметър?
    Колектора ще е на 6-7 метра от котела, с 10 кръга с тръби за подово ф17х2,0мм.

    3. Тръбата за водното подово ще е около 800 метра разпределена на около 10 кръга (полагане през 10 см). Необходими ли са ми хидравличен изравнител и циркулационна помпа?
    Всички кръгове ще са под 100 метра и ще са навити на двоен меандър. Трябва ли ми допълнителна помпа или помпата на газовия котел ще се справи с циркулацията.

    4. Смятам да управлявавам температурата с термостати за подово във всяка стая - необходими ли са ми отделни термостати в баните или може да ги управлявам с термостатите на двете спални, които са непосредстевно до баните? Целта не е да спестя пари, въпросът e кое би било по-добре?
    Двете бани са залепени съответно за спалня 15 кв и спалня 12 кв. Мога ли да поставя по 1 термостат към всяка спалня в близост до банята може би и с тях да управлявам и съответната баня или ще трябват отделни термостати?

    5. Хола, трапезацията и кухнята са едно помещение, около 40 кв, което смятам да разделя на 3 кръга и да ги управлявам с 1 термостат. Ефективно ли ще бъде по този начин?
    Холът, трапезарията и кухнята са под формата на буквата Г. По дългата страна смятам да направя 2 кгръга където ще са холът и трапезарият, а на късата страна да е един кръг. Помещението е едно общо, имам предвид кухнята и трапезарията не са отделени по никакъв начин от хола. Ако имам един термостат по средата на стаята ще бъде ли удачно или ще е по-добре за хола и трапезарията един и отделен за кухнята.

    5. Термостатите на какви стени е добре да се сложат на вътрешни или външни?
    Говорих с различни доставчици на подови системи. Някои ми казват термостата е най-добре да е на външната ти стена, други обратното. Няма ли спецификации или стандарти за тези неща?

    6. Има ли нужда да слагам дилатационни ленти на хола (40 кв) и под вратите? Холът ще бъде с паркет залепен за замазката. Ако сложа дилатационни лента ще трябва да имам лайсна над нея иначе се губи ефекта, или поне така знам.
    Както казах хола, кухнята и трапезарията са едно общо помещение във формата на Г. Не искам да имам лайсни по пода, в които много бързо започва да се набива мръсотия. Още повече, като слагам паркет в цялото помещение няма смисъл да го разделям, да речем на две само заради дилатационната лента и да слагам отговоре лайсна. Какво смяташ по въпроса? Въобще мога ли да мина без такива ленти? Замаската ще е пясък и цимент 3 към 1 мога да сложа и армирана мрежа.

    7. Имам ли нужда от Магнитен циклонов филтър за защита на котела?
    Препоръчаха ми такъв филтър, до колкото четох служи за предпазване от отлагане на желзни депозити в отоплителната система и газовия котел. Като говорих с мои колеги, които са с газови котли и радиатори никой от тях нямаше такъв филтър. Вярно, че тепните системи са правени преди години и може това да е нова мода сега

    Благодаря!
    Този пост е редактиран от fvazharov; 12-06-19 в 11:41.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #15

    Отговор: Въпрос за водно подово

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Моля малко по-конкретни въпроси. По сегашните въпроси може да се напише учебник, може би затова няма желаещи - не се знае дали ще бъде одобрен от МОН без рушвети
    Здравей Лазаре,

    Би ли дал съвет поне за размера на тръбите? От котела до колектора за подовото какво ф тръби да пусна? Като се има предвид, че след колектора следват 11 кръга по 70 метра тръби за подово, които са ф17.
    26ф Pex-Al-Pex, дали ще е достатъчно?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Термопомпа за подово
    От zaharyev във форум Други начини за отопление
    Отговори: 335
    Последно: 08-10-18, 20:02
  2. Отговори: 0
    Последно: 29-11-17, 10:34
  3. Водно подово отопление за магазин
    От nikolayvarna във форум Отопление
    Отговори: 16
    Последно: 14-01-15, 22:03
  4. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 20:00
  5. Един въпрос за "водно" охлаждане....
    От the_unique във форум Общ - хардуер
    Отговори: 14
    Последно: 02-12-04, 11:00

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе