Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21
Like Tree6Одобрявам

Какво отопление да сложа

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    May 2021
    Мнения
    2
    #1

    Какво отопление да сложа

    Здравейте ,
    Знам че темата е много обширна и доста коментирана , но ми предстои нанасяне скоро в нова къща 180м2 на 2 етажа.
    и сме в дилема какво отопление да сложим. Насочили сме се към термопомпа въздух - вода , като мисля да сложим и подово. Като цяло добър вариант ли е това и заслужава ли си инвестицията.
    Ако имате наблюдения и за сметките за ток през зимата и лятото как са , ще съм благодарен да споделите мнения.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #2

    Отговор: Какво отопление да сложа

    За кое населено място става дума? Как така тепърва ще се решава отоплението, ако предстои скорошно нанасяне? Този проблем би трябвало да е принципно решен още със започване на строителството.
    podredko одобрява това.

  4. Banned
    Тук е от
    Jan 2019
    Мнения
    1,321
    #3

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Вода-вода е по-ефективно.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Цитат Първоначално публикувано от the inquirer Виж публикацията
    Вода-вода е по-ефективно.

    Как го изчисли?
    estqwerty одобрява това.

  6. Novice
    Тук е от
    May 2021
    Мнения
    2
    #5

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Става въпрос за Пловдивска област , а къщата не е завършена още и преди да са сложени замаските трябва да помисля за отоплението.
    Та затова се допитвам тук до хора които са минали по този път вече.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #6

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Имаш ли изолация, каква и колко? Дограмата каква е?
    Термопомпата изисква малки топлозагуби, за да бъде ефективна.
    Но определено ако ще слагаш, то най-добре да е в комбинация с подово.
    podredko одобрява това.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #7

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Да сложиш термопомпа не е като да сложиш климатик. Освен горните въпроси има и още:
    1. Как ще бъде организирана БГВ./комбинирано със слънчеви колектори или отделно/
    2. Имате ли помещения където да разположите техн. оборудване - вътрешно тяло, бойлер/и, разширителен съд.
    3. Предвидено ли е как ще се правят разводките по кръгове, брой колектори и начин на работа на системата/управление/.

  10. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #8

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Как го изчисли?
    Това няма нужда да се изчислява онази термодинамика за която съм говорил много го е казала. Господ така е създал света че винаги термопомпата вода вода да е по ефективна при равни други условия.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #9

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Ами, не е така - има нужда да се изчислява. Ефективността не се определя само от физическия процес и стойността на тока. Има и други разходи, които трябва да се калкулират. Себестойността, например. А там влизат и разходи за изграждане на сондаж или два сондажа, както и разходите за узаконяването им, което въобще не е за подценяване. Когато се направи пълна оценка за разходите по изграждането на системата и след това за експлоатацията ѝ, тогава може да се даде оценка, доколко ефективна е тя.

  12. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #10

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Майкоооо имаме си икономист като всички в България. Стойността на тока е една и съща за всичко което употребява ток. Разходите за сондажа се компенсира с по малкото потребление на ток от системата вода вода освен ако собственика не е решил на всеки 2 години да си сменя инсталацията. Нали разбирате че тия разходи се правят за времеви хоризонт от порядъка на най малко 15-20 години/говоря за сондажа който може да се ползва и за други цели/. Самата термопомпа може и да не издържи толкова но колкото толкова. Термопомпата вода вода винаги ще работи с по-висока температура на околната среда от колкото тази която е въздух вода защото за нея околната среда ще е водата от сондажа която никога няма да пада под 10 градуса. И на последно място всичко което се купи за домашно ползване не се измерва със стандартната финансова ефективност защото с това нещо не се произвежда продукт а само се ползва така е със всяка частна придобивка но в България всичко е изкривено.В момента който си купиш нещо за вкъщи ти си набутан ти не си завод който произвежда нещо ти си потребител и има значение дали ще си купиш нещо за 100лв и ще плащаш ток по 40лв на месец или нещо за 1000 и ще плащаш 10лв за ток. Затова когато едно домакинство има кинти винаги трябва да взема най ефективното колкото и да е скъпо защото ще плаща циклично т.е. всеки месец.

  13. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #11

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Това няма нужда да се изчислява онази термодинамика за която съм говорил много го е казала. Господ така е създал света че винаги термопомпата вода вода да е по ефективна при равни други условия.
    Господ направил ли е сравнение за сервизното обслужване на двете термопомпи като цена и в случай на ремонти?

    За една колежка питам, на която на първата година всмукателната тръба се запуши и фирмата "и предложи да направи трети сондаж в двора за нейна сметка и да бият трета тръба", като разбира се вкарат всичката тежка техника за сондаж и поломят цветната градината в двора й която беше с езерце, фонтан и мини водопад".

    Най- накрая тя взе решение и се мина без сондажи и без тежка техника.

    А какво става ако няма достатъчно подпочвени води и термпомпата вода-вода "пресъхне" ...

    Вода-вода е по-скъпа за покупка, за монтаж, за обслужване и за ремонт.

    В някои случаи е направо ремонто непригодна.

    Колежката направо се беше отказала от термпомпата вода-вода след като инвестира около 30 000-35000лв за отопление в нея на двуетажната си къща.

    Добре че е по-умна от тях, та намери евтино решение на проблема, като си запази помпата вода-вода и се отоплява на нея.

    Но като цяло не е доволна - в студена зима не успява да стопли повече от 19 градуса по нейни думи.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2018
    Мнения
    523
    #12

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Господ е направил повече от колкото трябва стига само креатурите му да мислят с главите си които пак са създадени от НЕГО.Не знам колко е умна колежката ти и затова няма да се изказвам по темата но аз такъв сондаж не съм виждал да се запуши. Защото тия сондажи не са като сондажите за центробежни помпи които вие сте виждали в дворовете на къщите. Смея да кажа че тия сондажи са минимум 200 мм диаметър работен и по дълбоки най малко 20-30м в зависимост от местонахождението на имота може да се направи широк сондаж и в него да се пуснат намотки от тръби както е при земя вода има много начини. Имам приятел сондьор който казва мани ги тия с багетите аз ще ти извадя вода само да можеш да плащаш. Аз живея по поречието на р. марица тук да копнеш на 3 метра има вода но за подобни мероприятия винаги се прави сонда минимум 30 метра. Затова преди да се прави инсталация вода вода първо се гледа на географската карта къде се намира къщичката ти дали е в балкана дали е в равнината тази равнина известна ли е с това че има вода и т.н. После се пита джоба аджеба имам ли еди колко си хиляди лева за по дълбока дупка или ще дам на някои тарикати колкото ми кажат и те ще издълбаят дупка просто ей така в нея да се мандахерца вода. Има много неща които трябва да се мислят и при извършването им да се инспектират и всичко опира до кинти.

  16. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #13

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Да, ама за преобладаващата част от фирмите с термопомпи парите са по-важни от условията.

    Достигнахме до съгласие ---> термпомпа въздух-въздух може да се монтира за отопление и там където термопомпа вода-вода не може поради липсата на подходящи условия.

    Преди години бях привърженик на въздух-въздух заради по-голямата опростеност на системата спрямо вода-вода.А преди това бях по-голям привърженик на вода-вода, но след "инфекцията" с колежката не бих си го причинил.

    Сега за къща считам, че има трети вариант по-евтин(за покупка, обслужване и ремонт-ако изобщо се наложи, защото има 1-2 елемента които могат да се развалят и най-скъпият е между 50 и 170 лева), по-ефикасен енергийно и по-подходящ и по опростен за отопление.И той може да бъде допълнен с малка термопомпа въздух-вода, която е до 5квч-6квч, ако се наложи да се пусне за "дозасилване" на отоплението и евентуално за охлаждане лятото ако се налага + БГВ.

    Но това решение не е навлязло в България, имаше го преди 10-на години по скандинавските страни - тепърва навлизаше.
    Този пост е редактиран от justify; 14-05-21 в 14:35.

  17. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #14

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Майкоооо имаме си икономист като всички в България. Стойността на тока е една и съща за всичко което употребява ток. Разходите за сондажа се компенсира с по малкото потребление на ток от системата вода вода освен ако собственика не е решил на всеки 2 години да си сменя инсталацията. Нали разбирате че тия разходи се правят за времеви хоризонт от порядъка на най малко 15-20 години/говоря за сондажа който може да се ползва и за други цели/. Самата термопомпа може и да не издържи толкова но колкото толкова. Термопомпата вода вода винаги ще работи с по-висока температура на околната среда от колкото тази която е въздух вода защото за нея околната среда ще е водата от сондажа която никога няма да пада под 10 градуса. И на последно място всичко което се купи за домашно ползване не се измерва със стандартната финансова ефективност защото с това нещо не се произвежда продукт а само се ползва така е със всяка частна придобивка но в България всичко е изкривено.В момента който си купиш нещо за вкъщи ти си набутан ти не си завод който произвежда нещо ти си потребител и има значение дали ще си купиш нещо за 100лв и ще плащаш ток по 40лв на месец или нещо за 1000 и ще плащаш 10лв за ток. Затова когато едно домакинство има кинти винаги трябва да взема най ефективното колкото и да е скъпо защото ще плаща циклично т.е. всеки месец.
    Пълни глупости и следващия ти пост ги доказва. Ти въобще имаш ли идея що е ефективност или я караш на факсове от Господ. Ей, точно такива с лопата да ги ринеш из БГ - купуват и карат S-класи с гуми втора употреба, газов инжекцион и лепен резрвоар.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #15

    Отговор: Какво отопление да сложа

    Цитат Първоначално публикувано от PPP1 Виж публикацията
    Затова преди да се прави инсталация вода вода първо се гледа на географската карта къде се намира къщичката ти дали е в балкана дали е в равнината тази равнина известна ли е с това че има вода и т.н. После се пита джоба аджеба имам ли еди колко си хиляди лева за по дълбока дупка или ще дам на някои тарикати колкото ми кажат и те ще издълбаят дупка просто ей така в нея да се мандахерца вода. Има много неща които трябва да се мислят и при извършването им да се инспектират и всичко опира до кинти.
    Аз затова попитах как е сметнато, че вода/вода е по-икономично. То не е само да гледаш каталожните данни, щото там има една голяма уловка - при изчислението на СОР-а не е включена сондажната помпа, а тя често харчи повече от компресора. Да не говорим за вложението, да не говорим за обслужване, филтри и т.н. Да не говорим, че в голяма част от времето дневната температура на въздуха е по-висока от температурата на сондажната вода и като блъска цял ден топлина в подовото, а през нощта на работи, то ТП въздух/вода е много по-често за предпочитане.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 3
    Последно: 13-08-12, 20:47
  2. Отговори: 0
    Последно: 13-08-12, 17:31
  3. Отговори: 24
    Последно: 28-11-06, 15:58
  4. DC++ - как да сложа БГ ?
    От DEF във форум Общ - софтуер
    Отговори: 1
    Последно: 07-02-06, 22:54
  5. Kak да си сложа АВАТАР ?
    От g_velev във форум За Форума
    Отговори: 2
    Последно: 02-04-04, 00:25

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе