Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Кредит "Енергийна ефективност" и дилема - какво отопление?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #1

    Кредит "Енергийна ефективност" и дилема - какво отопление?

    Някой ползвал ли е тези кредити Енергийна ефективност, отпускани от няколко банки, където ти опрощават (субсидират) до 20% от кредита? Ето някои от условията:

    Размер: минимален: 500 лева, максимален: 8 500 лева
    Срок: От 6 до 60 месеца
    Годишен лихвен процент: 12.75%
    Усвояване: Еднократно
    Погасяване: На равни месечни вноски (анюитети)
    Субсидия: 20% от направените разходи, но не повече от 1 662 лева за всички проекти.

    Според вида на извършените подобрения във връзка с енергийната ефективност на дома, сумата на безвъзмездната помощ се разпределя както следва:

    Енергоспестяващ проект Максимален размер на субсидията

    Дограма 391 лева
    Изолация на стени 488 лева
    Изолация на покриви 488 лева
    Изолация на подове 488 лева
    Отоплителни котли и печки на биомаса 782 лева
    Слънчеви колектори за топла вода 782 лева
    Газови котли 782 лева
    Термопомпени системи за отопление и климатизация 782 лева


    Мисля да кандидатствам за такъв кредит за нова дограма за целият апартамент, за топлоизолация и за отопление. И точно за отоплението много се колебая какво да избера. Вариантите са 2: вече си имам един климатик, да си сложа още два в другите 2 стаи и това е.
    Другият вариант е 25 KW пиролизен котел (който изисква много сухи дърва, но има много високо КПД) и радиатори навсякъде. Знам удобствата на климатика, но с климатици не може да се стопли целият дом така, както това става с локално парно. Мислил съм и за газ, но май излиза скъпо газта. Предполагам каква мръсотия и пепел е да се занимаваш с дърва, но мисля да сложа котела в остъклена тераса, а дървата - имам асансьор, който слиза до мазата, така че носенето няма да е толкова тежка работа.

    Моля за съвети, идеи, мнения


  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #2

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Като инвестиция пиролизния котел не е по-евтин от газовия. В момента дървата са на измамно ниска цена, но мисля, че като влезем в Евросъюза нещата бързо ще се променят. Но никога не е късно да добавиш към системата и газов де . Освен това ако решиш можеш да не правиш парно, а щом в едната стая имаш климатик, в другите да сложиш газови конвектори и така не си длъжен винаги да отопляваш цялата къща, а само 1-2 стаи. Тези конвектори ползват въздух за горене отвън, като там изхвърлят и изгорелите газове. Вътре остава само топлината! Слънчевите колектори също са добра инвестиция - в Добруджата има много слънце!

  4. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #3

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    @Lazar, благодаря
    Слънчево, слънчево, ама знаеш ли какви виелици са в равна Добруджа! Зимно време като се мине баира след с. Аксаково все едно си вече в Сибир
    Нямам място за слънчеви колектори, просто ще си закрия прозорците с тях, иначе е много хубава идея.
    А за тези газови конвектори не бях чувал, нещо ново са за мен. Но до блока ми няма прекарана газ, това е проблем.
    Относно пиролизният котел - да, като първоначална инвестиция излиза колкото с газов котел. Но за разлика от газовият - тук ще трябва да мисля и за 10-тина метров външен комин - от терасата до покрива на блока. Фирмата, която би направила инсталацията ми каза да се спасявам сам по въпроса.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #4

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    @roumen68, този комин може да ти излезе по-скъп от котела , а и много бягане за разрешителни и разправии със съседите. Като сложим и несигурната цена на дървата след време(а и дали ще ги има изобщо), аз лично не бих се впуснал в такава авантюра. А пък след като си изградиш такова парно трябва да помислиш и да назначиш огняр,за щото не трябва да очакваш, че жената и децата ще боравят правилно с него(огняра може да е пенсионер - хем няма да задиря жената ). Като искаш уюта на дървата - сложи си една камина в хола за 200-300лв. на обикновения комин, който би трябвало да имаш и си гледай рахатлъка! Ако щеш я вземи с водна риза, направи си парно и чакай газта за да добавиш само един газов котел. А газта рано или късно ще дойде и на Вашата улица! Не знам колко време ти трябва за тези кредити, но останалата работа е за седмица-две и можеш да се топлиш още тази зима.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #5

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    .

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #6

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    @nocToRHHo 3JIo, благодаря ти
    Това е офертата на ОББ, където смятам че няма да имам проблеми с одобрението на кредита. Наистина не знаех, че има такива разлики в лихвените проценти. Всъщност това го взех от сайта на ОББ, тепърва ми предстои да събирам проформа-фактури от евентуалните изпълнители и тогава да кандидатствам. Така че може и друга да бъде офертата от банката относно лихвата, знам ли...

    P.S. @Lazar, после прочетох коментара ти.
    За камина у дома - първо нямам място, второ не ми се иска нещо си да гори у дома, пък било то и зад термо-стъкло. Иначе картинката с камината и меча кожа на пода пред нея ми е ясна и съм чувал, че доста спомага за бум в раждаемостта Просто така съм си наблъскал жилището с какво ли не, че искам или радиатори по стените, или климатици горе, та да не се пречкат

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Живее в
    Ботевград
    Мнения
    673
    #7

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Ще се намеся и аз с моето мнение. От 2 год. съм с локално парно т.е. печка с водна риза и както някъде бях чел във форума, то се равня по отопление на "десет климатика докарани директно от Япония". Като разход на дърва си отиват поне 10 куб. дърва, а топлината е несравнима. Обаче идват въпросите с огняра, пушеците в къщи, хамалогията и въобще се връщаме години назад. В нашят блок има и газ, но сметките са доста високи, но пък е много цивилизовано и мързеливо. Едно парно излиза около 3000 лв. на дърва, на газ с многобройните такси по узаконяването около 5000-6000 лв. Аз лично като обикновен инж. си монтирах тази година климатик и за сега понеже не е много студено на вън, съм много доволен, също и сметките за ток за 9-ка ще бъдат около 20-30 лв. (монтирал съм старият електомер). Ако имаш финансова възможност най-добрият вариант за мене е газта.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    74
    #8

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Мисля, че най-дабрия вариант за близките няколко години за отопление е добър климатик. Инвестициите са съизмерими с тези за газта, но разхода за единица отдадена енергия е доста по-малък (при тези цени на тока и газта, които като съотношение мисля ще се запазят в близко бъдеще). Използват се и през лятото, дори да имаш друго отопление. Остава въпроса за това дали имаш претенции към "духането" на климатика.И задължително добра изолация!
    Лично аз тази година избрах климатик пред газов конвектор точно по тези причини. С програмата за енергийна ефективност и 1 годишен кредит ефекта е чисто 14% по-ниска цена (махам лихвата за периода и таксите).
    Така, че огледай добре нещата и използвай кредита, струва си труда.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #9

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Благодаря на всички за мненията! Ето я и ползата от участията във форумите.
    Наистина много се изкушавам да пусна радиатори навсякъде - баня, WC, коридори, остъклена тераса, така че където и да отвориш врата - да си е еднакво топло.
    Но като се знам какъв съм ентусиаст в началото и мързел впоследствие - дървата и пепелта май не са за мен
    И както каза taralion - дървата и пушеците са си връщане назад....
    Освен да си избера 2 маркови 12-тици - може би иверторни, като че ли нямам други варианти. А даже един ден да пуснат газ в блока - климатиците не са излишни - има меки зимни дни, когато няма нужда от палене на газта, както и летни жеги...

  12. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #10

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    След разговор с фирма за климатици - предложиха ми 12-тици Fujitsu инверторни, made in Japan, по 1700 лв единият с монтажа. Как ви се струва?

  13. Member
    Тук е от
    Oct 2006
    Мнения
    330
    #11

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    .

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #12

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Цитат Първоначално публикувано от nocToRHHo 3JIo
    ...Поздрави и успех, а оферта от Булбанк в момента чакам и като я получа, ще я пратя на публикуваният ти в профила мейл...
    Благодаря ти още веднъж
    На същата цена имало инверторни Panasonic, made in China, а японските били по 2 бона! Това, което ми остава да осмисля е дали за спалнята, която не е голяма, но е северна - има нужда от 12-тица, или 9-ка ще върши работа. В края на краищата в спалнята само се спи и няма да гоня температури от порядъка на 23-24C.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jul 2006
    Мнения
    12
    #13

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Кредит енергийна ефективност за климатици е пръчка. Тва е моето мнение, отказах се в последния момент щото ме издразниха с бумащина.
    11.5 % годишна лихва. Кредит за две години. Въстановяване еднократно 20%. Какво печелиш - +3% в/у цената.
    Специално за климатик - през фирма , ДДС- икономия 10%-20% от цената

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #14

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Вчера запитах в банката, с която работя - 9% с поръчители, 8% при ипотека, 7,5% при теглене в евро, до 3000лв - без поръчител. Сумата е без таван, трябват документи, попълнени от фирмите-изпълнители. Важи и за ново строителство(предстоящо), а не само за ремонт.

  18. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    2,058
    #15

    Re: Кредити "Енергийна ефективност" & Дилема - какво отопление?

    Вчера проверявах нещата с дограмата как стоят. За смяна на "вратопрозорци" в 3 стаи с отваряне на по 1 прозорец в стая, с "комарници" на всеки отваряем прозорец и врата, с подпрозоречни дъски, единият вратопрозорец (за северна стая) - петкамерен, останалите са трикамерни, с остъкляване на тераса с два отваряеми прозореца x 80 cm, с прозорец за банята и алуминиев прозорец за мазата без термомост - 4020 лв.
    И фирмата била толкова затрупана с поръчки, че най - рано след месец могат да ми обърнат внимание. Иначе монтажа ставал за 2 дни.

    Направих си сметката, че само дограмата и 2 климатика ще глътнат кредита и за изолация почти няма да остане нищо. Вариантите са или да поспестя до пролетта и тогава да почна или да искам още 3-4 хил кредит от друга банка.

    Все повече отново се навивам за пиролизен котел и радиатори. Като за целта малък кухненски бокс с врата към всекидневната ще го префасонирам в котелно помещение. Има си комин и ВиК - идеално за целта. Това значи да зазидам сегашната му врата и да отворя нова към коридора - като се разнасят дърва и пепел да не се минава през нито една стая. Това също значи сегашната спалня, която е северна - да я превърна в кухня-трапезария, като вместо да остъклявам терасата - просто разширявам стаята с нея. А това значи да прекарам ВиК и там и ремонта започва да придобива доста сериозни размери
    Захванал съм се да чертая схеми в стил "сега и после", като го изумувам - ще пусна схемите и тук за коментари и идеи.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Кредит енергийна ефективност - как стоят нещата?
    От boiski във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 292
    Последно: 06-11-17, 23:11
  2. Кредит енергийна ефективност от техномаркет
    От dinko69 във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 53
    Последно: 24-10-12, 19:34
  3. Климатици по програма Енергийна ефективност
    От ivo75 във форум Климатици Daikin
    Отговори: 44
    Последно: 31-10-11, 19:05
  4. Samsung AQV12MSA с кредит енергийна ефективност?
    От rumo във форум Климатици Samsung, LG
    Отговори: 12
    Последно: 18-12-07, 17:04
  5. Отговори: 9
    Последно: 13-08-06, 13:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе