Резултати от 1 до 13 от общо 13

Подово отопление и подов климатик

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #1

    Подово отопление и подов климатик

    Здравейте. Имам една питанка - в нова къща /близнак/ трябва да реша проблем с отоплението. По план трябваше да е на газ и системата е изградена 1 етаж подово, 2 и 3 етаж алуминиеви радиатори. ЗП на етаж е 55 кв.м с 10 см външна изолация, високо качество алуминиева дограма и 50 см вата на тавана /на 3 етаж вкарана в гипскартон/. Трети етаж е за гости и не се ползва през повечето време. Най-икономично за сега от гледна точка на инвестиция и ефект според мен е ел. котле за студените дни и подов климатик на 1 етаж. Ще си пречат ли подовото отопление и подовият климатик? Идеята ми е да пусна котлето да работи на минимум /заради подовото/ а климатика да топли 2 етаж чрез конвекция? Къщата е в София. Под подовото /тръбите/, има 5 см фибран и върху нея подложка за подово.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,117
    #2

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    с 50 см вата на тавана трябва като пръднеш да се стопля

  4. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #3

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Ватата е само на 3 етаж. Питането ми е дали няма подовият климатик /мога само на 1 етаж да монтирам мощен/ и подовото отопление д се лъжат един друг. Климатика искам да го сложа за икономичност а котле за да ми загрява пода и да ме пази температурата в зимните месеци.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    А защо ти е подов климатик, вместо да сложиш термопомпа?

  6. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #5

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    ТП са безумно скъпи в момента. Подов климатик с отдавана мощност 6 кв. с монтаж ще го взема за 3-4 хил. лв. /в зависимост от марката/ За ТП ми искат между 10-15 хил лв. Тези пари няма кога да се избият дори да работи ТП 10 години без проблем.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #6

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Това е абсурдно, което го мислиш.
    Има ТП и за 5-6 хилки.
    Друг е въпроса дали ще те стоплят с радиатори, трябва да мислиш конвектори.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #7

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Радиаторите са ми преоразмерени, направена е добра изолация, но при ТП историята е - цена на ТП 6 хил. лв. и за монтаж и "окомплектовка" още 3-4 хахаха. Уважавам труда и времето на всеки, но уважавам и моят труд. ТП няма да я ползвам за охлаждане и бойлер и въпреки всичко толкова пари в тази ненормална ситуация /никой не знае цената на енергоносителите/ няма да дам. Искам да си топля къщата с подов климатик и при температури под 0, да включа евентуално ел. котле. От опит знам, че климатика топли /е не като парно/, но инвестицията за ТП ме спира. Но питанката ми е подово и подов климатик няма ли да се лъжат когато са в едно помещение.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,528
    #8

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Няма как да топлиш втория етаж с климатик на първия.
    Изолацията ти въобще не е нищо особено, 10см са санитарния минимум, а алуминиевата дограма е по-зле от дървената.
    Мисли за мултисплит или втори климатик на 2рия етаж.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #9

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Ще се лъжат донякъде, то няма как.Зависи как си управляваш котлето.Идеята предполагам е да не ти “залепват” краката за пода в студовете.
    Може да му сложиш таймер(на котела) - час работи - час почива. Това съвсем примерно.Ще иска нагаждане.
    Втория етаж с климатик от първия - няма да стане.
    Лично аз ако имах изградено подово бих му сложил ТП в момента.Те също си имат нагреватели - т.е. става си нещо като ел. котле ако не смага хладилната част.

  12. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #10

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Живял съм в мезонет и там топлината от климатици /Фуджитсу 12 и Дайкин 50 при хол 70 кв.м./ се качваше по стълбите и топлеше 2 спални горе, Цанков - да идеята ми е да не ми мръзнат краката долу а климата да си работи в преходните сезони и да помага на котела за да не са ми високи сметката. На 2 и 3 етаж няма къде да сложа климатици. Вариант с ТП е страхотен. но не и на тези цени.

  13. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,860
    #11

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Мезонета е в жилищна сграда, а къщата е друга (студена) бира.
    На стълбището на 2рия етаж няма ли място?А и ще ти хлади лятото, че студеното от долния няма да отиде нагоре.
    Освен това само с един долу ще падне голямо духане за да постопли и горе. И комфорта отиде на кино.
    Котела ако е с таймер може да го оставяш цяла нощ (на нощна) и после през деня да поработва някой друг час за топъл под.
    Правил съм го с електрическо подово - играчка е малко докато нацелиш колко да работи и почива, но става.
    При мен например след нощната трябваше да се включи чак след 12ч за час, после към 16, 19 и айде пак на нощна.
    При котела можеш и с Т на водата да варираш….
    Този пост е редактиран от ccankov73; 31-08-22 в 00:09.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    Jun 2021
    Мнения
    8
    #12

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Благодаря за полезната информация на всички, които се включиха.

  16. Senior Member Аватара на kokovox
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    3,219
    #13

    Отговор: Подово отопление и подов климатик

    Аз не съм специалист. Това подово в циментов под ли е? Ако да, би трябвало да отдава цял ден без проблем, ако е работило здраво през нощта.
    Колко ще си влияят плодовото и климатика зависи, колко наблизо са им термостатите. Предполагам по-надалеч по-добре. Но дори и да си влияят, ще му намериш цаката на какви температури да ги нагласиш с времето. 55кв точния климатик ще ги затопли бързо, особено, ако не гони 10 градуса целзии разлика.
    Този пост е редактиран от kokovox; 04-09-22 в 06:41.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Въпрос за подово отопление
    От ikrassi във форум Домашен майстор
    Отговори: 1
    Последно: 11-04-21, 15:11
  2. Термостати за подово отопление
    От KPAHK във форум Отопление
    Отговори: 27
    Последно: 07-12-17, 01:09
  3. Подово отопление на газ
    От LiviuCatan във форум Отопление
    Отговори: 3
    Последно: 27-06-14, 21:00
  4. Excel - подово лъчисто отопление
    От avast3 във форум Електрическо отопление
    Отговори: 1
    Последно: 02-03-11, 04:34
  5. Подово отопление - относно монтажа
    От MitkoS във форум Електрическо отопление
    Отговори: 16
    Последно: 16-08-06, 17:15

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе