Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 32

Газов котел бързо подминава настроена температура

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #1

    Газов котел бързо подминава настроена температура

    Здравейте! Имам питане относно газов котел Victrix Tera 28 използван за подово отопление. Абсолютен лаик съм по темата. Апартаментът е нов 70кв. и си беше с въпросния котел и подово. 3 стаи,2 по 12кв и хол с кухня 30кв + баня 5 кв. Имам 3 механични термостата. Проблемът е следния - като включа термостата в 1 от малките стаи или дори двете заедно, котелът подминава за секунди зададената температура и изключва по защита, почива 3 минути и пак пали и подминава заданието. Когато включа третия термостат (хол с кухня + банята) котелът си държи зададената температура без проблем, както ако само този термостат е включен, така и в комбинация с другите. Някакви идеи защо така и как може да се промени това? Благодаря предварително!

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #2

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Мисля, че е много близо до акъла - минималната мощност на котела е към 4,5кВт и явно подовото в едната стая не е достатъчно, за да го охлажда, за да работи стабилно. Препоръчвам ти да сложиш стаен термостат в дневната, който да управлява котела и да не ползваш механичните термостати със задвижките

  4. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #3

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Не е проблема в минималната мощност, стайния термостат също няма да го реши. Проблема съществува и при големи инсталации. При ниски зададени температури и позатоплена вода в системата след запалване вдига за секунди с 6 градуса над заданието и изключва.
    ziko87 , отвори упътването на котела и прочети как да промениш стойността на параметъра t9 -"Увеличава температурата на изключване при запалване през първите 60 секунди. След установяване на наличие на пламък, температурата се увеличава с t9.".
    Това ще ти реши проблема. Направи го на максимума - 15градуса.
    Промени и параметър t4 за да не пали 3 минути след изключване по температура. Направи го на максимума - 10минути.
    Този пост е редактиран от espace; 28-01-23 в 10:04.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #4

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Не е проблема в минималната мощност, стайния термостат също няма да го реши. Проблема съществува и при големи инсталации.
    Ами той сам казва, че проблемът съществува само когато са включени 1 или 2 от малките стаи

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #5

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Ще опитам това с параметрите днес. А иначе под "стаен термостат" имаш предвид примерно Car v2 ли? Ако да, чрез него може да се управляват температурите в различните стаи или ще се подава едно и също навсякъде?

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #6

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Да, него имам предвид. Стайния термостат няма как да подава различно навсякъде, той управлява котела, който пък подава еднаква температура навсякъде. От дебитомерите можеш да контролираш дебита в различните помещения, ако искаш различни температури. Аз не разбирам тази мания за различни температури в различните стаи. Ако си на централно парно, това не е проблем, но с котел със сравнително висока минимална мощност - не виждам смисъл да мъчиш котела със циклене. В месеците без отопление и охлаждане, като са еднакви температурите във всички стаи, това проблем ли е?

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #7

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    По принцип не е проблем да е еднакво навсякъде. Но в моя случай, аз работя през деня във всекидневната, децата и жената ги няма и нали уж се пести някой лев с градуси надолу. Другото което е, че едната стая е отличимо по-хладна, а другата е по-топла и мисля, че ако се подава еднакво на всички, то или едната ще става прекалено топла или другата ще остава по хладна

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #8

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами той сам казва, че проблемът съществува само когато са включени 1 или 2 от малките стаи
    Да де, ама няма да се реши проблема с монтиране на стаен термостат. просто котела стартира на около 50% мощност и докато я свали вече е прехвърлил заданието с 6 градуса и гасне. Това става при ниска зададена температура и малка делта между нея и температурата на входящата вода.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #9

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Цитат Първоначално публикувано от ziko87 Виж публикацията
    По принцип не е проблем да е еднакво навсякъде. Но в моя случай, аз работя през деня във всекидневната, децата и жената ги няма и нали уж се пести някой лев с градуси надолу. Другото което е, че едната стая е отличимо по-хладна, а другата е по-топла и мисля, че ако се подава еднакво на всички, то или едната ще става прекалено топла или другата ще остава по хладна
    1. Не знам защо си останал с убеждението, че като има задвижки и стайни термостати се подава различна температура към различните стаи? Подава се една и съща вода, но различно количество за денонощие. Ролята на задвижката е да спира и да пуска потока през съответния кръг, а не да пуска по-топла или по-студена вода. Същия резултат може да се получи чрез дебитомерите на колектора - в някои момещения да се даде максимален дебит, а в други да се ограничи.
    2. Не знам защо си мислиш, че при подово отопление можеш да променяш стайната температура през няколко часа - забрави за такива икономии? Пусни си всички кръгове, задай си 32*С на водата и пробвай. После ако решиш можеш чрез стайния термостат да го спираш вечер, а да работи само от 5 до 22 часа да речем

    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Да де, ама няма да се реши проблема с монтиране на стаен термостат. просто котела стартира на около 50% мощност и докато я свали вече е прехвърлил заданието с 6 градуса и гасне. Това става при ниска зададена температура и малка делта между нея и температурата на входящата вода.
    Явно си пропуснал това:

    Цитат Първоначално публикувано от ziko87 Виж публикацията
    Когато включа третия термостат (хол с кухня + банята) котелът си държи зададената температура без проблем, както ако само този термостат е включен, така и в комбинация с другите.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #10

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Лазар, заради написаните, така или иначе фиктивни числа, върху термостата. Но общ взето разбрах какво ми обясни. Иначе направих както espace каза и сега става следното - вдига до 11 градуса над заданието, след което започва да смъква, но отново има някаква настройка явно и точно след минута горелката спира, преди да успее да намали до заданието.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #11

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Няма никаква настройка повече. Ако до минута не свали температурата до заданието + 6 градуса ще изгасне. Имаш много малък дебит през подовото и минималната мощност котела ти идва висока. Каква температура задаваш на подаващата вода и каква е температурата на водата връщаща се в котела? Котела намалява ли си мощността до минимум, трите стълбчета до пламъчето на дисплея гаснат ли?
    Освен t9, бутна ли и t4? Вдигна ли се времето между две запалвания на 10мин. Остави го така да работи известно време и го наблюдавай. Това че гасне, не е проблем. Ако не гаснеше въобще щеше да е проблем - за джоба.
    Този пост е редактиран от espace; 28-01-23 в 19:01.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #12

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Днес цял ден го пробвах на различни температури и винаги стига 11-12 отгоре, работи 1 минута и почива. Последно го оставих на 32 градуса и за момента пали, работи 1 минута и после почива повече от 10 минути, докато не падне водата под 32, за да включи горелката пак. Иначе, както написах в първия пост, нищо не разбирам по този тема. Подаваща вода предполагам е заданието на котела, влизащата как да я разбера? И още нещо, още не съм пипал параметъра за трите минути, но ако опцията 1 минута работа - 10 почивка е добър вариант и няма да има преразход на газ,ще го оставя така. Котелът, в режим отопление, никога не съм го виждал да работи на по-висока мощност от пламъче без стълбчета.
    Този пост е редактиран от ziko87; 28-01-23 в 19:00.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #13

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Оставяй го така, щом са ти ок температурите в стаите. Промени и другия параметър. Направи го на 10 минути. Явно апартамента е добре изолиран. На котела му се събират 6 минути работа на час или около 500W ти е необходимимата мощност да поддържаш тези температури у вас. Доста хора ще ти завидят

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2023
    Мнения
    14
    #14

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Чакай да метна ново мнение, че и ти едитваш и аз си едитвам и става мазало ������ t4 не съм, сега ще то пипна и него, но за сега май си влиза в реда на нещата, щом не припалва вече през 3 минути. Аз като цяло съм бил в грешка май, добре Лазар ме светна, че заданието на тъпия термостат няма значение за котела, а колко градуса му нагласям на самия него. Аз очаквах, като сложа стайния термостат на 21,котелът да гори докато не ги достигне, а то май не било така, нали? Последния час го загледах и направи 3 поредни запалвания през 14 минути точно

  18. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #15

    Отговор: Газов котел бързо подминава настроена температура

    Какви са тия механични термостати на които задаваш 21 градуса? Те задвижки ли управляват или са термостатични? Пусни снимка.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 3 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 2
    Последно: 08-10-22, 22:17
  2. Газов котел и температура на водата
    От aventa във форум Отопление
    Отговори: 35
    Последно: 17-12-21, 02:34
  3. Отговори: 4
    Последно: 13-11-21, 15:47
  4. Климатик за отопление при настроена ниска температура
    От imarh във форум Всичко за климатиците
    Отговори: 11
    Последно: 25-09-21, 09:19
  5. Отговори: 15
    Последно: 16-08-19, 12:14

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе