Резултати от 1 до 2 от общо 2

Бързо търсене в БД

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    1,563
    #1

    Бързо търсене в БД

    Здравейте,

    Опитвам се да проектирам една БД, в която ще се записват 2 вида обекти (об_1 и об_2). Всеки от тях си има име, което е различно на различните езици. Вариантите, за които се сещам са:
    1. Вариант: 2 таблици т_об_1 и т_об_2, всяка от които има полета
    об_ид,
    име_бг, име_ен, име_ру и т.н., в които се записват имената на съответните езици

    2.1. Вариант: в т_об_1 и т_об_2 няма поле за име, а имам т_име_об_1 и т_име_об_2 с полета:
    име, език, об_ид.

    2.2. Вариант (нормализация на 2.1.): към вар.2.1 добавям още една т_езици (език_ид) и т_име_об_1 и т_име_об_2 стават с полета: име, език_ид, об_ид

    3. Вариант: за всеки об_1 и об_2 и всеки език правя отделни таблици т_име_об_Х_език с полета:
    об_ид, име

    Въпрос: При кой от тези варианти търсенето в базата ще е най-бързо с един СЕЛЕКТ на практика? И пак същия въпрос, ако, освен име, имам и описания на различните езици (записани по аналогичен на имената начин в съотв. таблици)?

    //EDIT: Всъщност малко тъпо съм дефинирал въпроса...идеята ми е как да е възможно най-бързо търсенето като същевременно структурата на базата да позволява лесен "ъпгрейд" (като добавяне на имена на нов език напр.)

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    542
    #2

    Re: Бързо търсене в БД

    Нещо като вариант 2.
    Аз си го представям с една таблица, която ти е translation matrix и в нея слагаш / махаш записи от рода на (tmatrix_id, об_1_ид, об_2_ид), самитe стойности идват в translation таблица като (translation_id, tmatrix_id, translation, език)
    не знам ти представи ли си го, така както аз

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Как климатика да не се вмирисва бързо?
    От glowndark във форум Основни принципи, теория, линкове и технически въпроси
    Отговори: 17
    Последно: 03-08-12, 21:45
  2. LCD до 960 лв - бързо и ясно
    От metesator във форум Телевизори
    Отговори: 6
    Последно: 24-05-09, 21:51
  3. Едно Бързо Въпросче :)
    От z0r0 във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 09-01-09, 00:51
  4. Нов, бързо разпространяващ се вирус !
    От Slero във форум Общ - софтуер
    Отговори: 21
    Последно: 30-01-04, 17:03

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе