Резултати от 1 до 14 от общо 14

Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #1

    Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Здравейте,
    Като за начало не съм сигурен, дали правилното място на тази тема е в този раздел, така че ако съм сгрешил моля да ме извините.
    Конкретно към проблема.
    Имам монтиран в спалня, точно над леглото климатик Daikin FTXS20G от момчетата на небезизвестният вече Иван 68. Ако някой не е следил останалите теми във форума ще спомена само няколко основни моменти от монтажа.
    Тръбният път е около 3.5-4 метра, от вътрешното тяло тръбите тръгват направо от лявата страна, излизат на тераса, там правят два прави ъгъла и се свързват с външното тяло. Ето една схема съвсем на бързо за да придобиете представа:
    [img width=800 height=332]http://img62.imageshack.us/img62/712/klimatik.jpg[/img]

    Правите ъгли се правеха на ръка без някакви допълнителни инструменти. Климатика в момента охлажда и отоплява без проблем. Друго важно, което трябва да спомена е, че климатика изпусна още на 2-3 ден фреона си поради некачествена гайка или некачествено завита такава. От "специалистите" беше добавен нов фреон на око. Казаха ми, че преди да го сложат в бутилката, с която го докараха го били мерили, но забравили да докарат везната у нас. След като направиха нов конус и сложиха нова гайка, вкараха както казах на око новият фреон, и свързаха системата наново. Вече почти година пробив нямам, но имам един ефект, който доста ме дразни. По обясними причини Иван не ми обърна внимание, няма и да ми обърне, ето защо пиша тук за съвет.
    Проблема е, че при размразяване през зимата, във вътрешното тяло се чува странен , достатъчно силен за да ме събуди шум, наподобяващ на шума от кипене. Бях чел, че е възможно това нещо да се случва при къс тръбен път. При мен обаче пътя не е къс. Другият ми климатик FTXS35G е с тръбен път под 2м, но без този шум. Сега в летните жеги пускам по често малкият климатик на охлаждане и забелязвам че шумът на пукане и кипене продължава и през почти целият цикъл на охлаждане. Да по тихо е от този при размразяване, но е почти същият.
    Според Иван мога да се хвана за онази работа и това било напълно нормално. Според мен това не е нормално. Интересувам се възможно ли е да се случва от неправилен монтаж, от недостатъчно количество фреон или неправилно функциониращ четрипътен вентил.
    Поздрави.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #2

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Количеството хладилен агент трябва да бъде точно, колкото е упоменато за съответния модел. Така на "око" е бошлаф работа. Друг фактор, че може при огъването на тръбния път, да има стеснения, които също допринасят за подобен ефект.

  4. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,302
    #3

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    за първите 2 може.То изпускането на фреона не е от дефектна гайка(нали дайкин са все перфектни).Със сигурностизпуснатия фреон е резултат от от пренатягане на тръба и гайка при монтажа и като резултат пукната гайка=изпуснат фреон.
    Кипенето има голяма вероятност да е в резултат на по-острите ъгли на тръбите, особено при FTXS модела-малко са хората оплакали се от кипене при този модел.

  5. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #4

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Направо може да има и пречупена тръба, знае ли се.Малко да стесни отвора и започва да свири.Нали на моя ТОШО ЕВРОПЕЙСКИ в началото и удължавата тръбния път със заварка, преди да ги накарам да махнат снадените тръби и да сложат цели.Като срязах заварката, бе попаднала капка припой в тънката тръба и бе стеснила отвора.Та си свиреше една седмица като арсеналска свирка.По този въпрос за свиренето и шума имаше и специална тема, доколкото помня.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #5

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Според мен измерването си беше точно на око. На обяд в деня на ремонта, бях посетен от техниците на Иван, видяха че няма фреон, и за мое огромно учудване започнаха да звънят на пред и назад да търсят фреон, т.е. нямаха нито една бутилка личен. Уговорката беше, до довечера да намерят и да се върнат. Върнаха се към 20 часа, казаха че от техен приятел са пресипали в тяхната бутилка точно толкова, колкото трябвало за въпросният модел. Свързаха Бутилката с външното тяло, обърнаха е с вентила на долу и започнаха източването, през това време за да контролират и наблюдават колко фреон са прелели свързаха манометър и казаха, че трябвало да показва над 15 (не помня дали атмосфери или друга мерна единица). Климатика показа даже 20 и това много им хареса. Не помня по кое време ме накараха да го включа на охлаждане за да може компресора да "изсмуче" всичкият фреон от бутилката. Е на онзи етап всичко приключи благополучно, те си тръгнаха и аз започнах да се отоплявам през целият октомври и ноември. През декември при първите по-сериозно студове започнаха първите размразявания, тогава забелязах за въпросният ефект/дефект и така цяла зима. Искаше ми се ако е възможно да го реша преди настъпването на новата зима.
    В конкретният случай може ли да ми препоръчате КОРЕКТНА фирма/техник, който да провери монтажа и евентуално да извърши нов.

  7. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #6

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    pippo
    Бутилките са с еднопосочни винтили! Можеш да точиш, но не и да наливаш...Изводите са за теб

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #7

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Ами честно казано не знам какви изводи да си правя, със сигурност вкараха фреон, по време на процеса винтила им се заскрежи, което им хареса. След процедурата тествах климатика и както казах по горе, вече топлеше и охлаждаше. И до ден днешен си топли и охлажда, просто охлаждането е шумно, разкрежаването също. Съвпадението е, че и двете неща се случват, когато вътрешното тяло се охлажда. Не знам какво означава това, но със сигурност не се случва при загряване на вътрешното тяло, т.е. в режим на отопление. Заварка не са ми правили. Вътрешното тяло има фабрично тръби от метър или по малко, тях ги удължиха чрез гайки, не са правили заварка.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    74
    #8

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Цитат Първоначално публикувано от Jackas
    pippo
    Бутилките са с еднопосочни винтили! Можеш да точиш, но не и да наливаш...Изводите са за теб
    Да си виждал бутилки за многократна употреба с един или два вентила Тях как ги пълнят според теб

  11. Senior Member Аватара на edi1
    Тук е от
    Jan 2007
    Живее в
    Ямбол
    Мнения
    8,201
    #9

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Аз имах предвид, че ефекта при пречупване и капка може да е един и същ.

  12. Moderator Аватара на Jackas
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    1,260
    #10

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Цитат Първоначално публикувано от fishev
    Да си виждал бутилки за многократна употреба с един или два вентила Тях как ги пълнят според теб
    Не! Такива не съм виждал, но съм виждал други гаражни измислици.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Nov 2007
    Мнения
    74
    #11

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    И аз съм виждал такава "гаражна" бутилка гръмнала след заварка на вентил и опит за пълнене Сега сериозно по темата Все си мисля че трябва да се започне със изтегляне на фреона и зареждане със везна И предполагам че проблема ще изчезне Доколко си спомням това е втория клиент на Ванко на който му зареждат на око само по манометри и този шум се появява

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Aleksandars
    Тук е от
    Jan 2008
    Живее в
    Plovdiv
    Мнения
    9,759
    #12

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Бутилка за еднократна употреба:
    [img width=363 height=600]http://image.made-in-china.com/2f0j00sBvErYyqHgof/Mixed-Refrigerant-HFC-410A-.jpg[/img]
    Бутилка за многократна употреба.

  16. Senior Member Аватара на VeleV.Klima
    Тук е от
    Dec 2007
    Живее в
    Pleven, Bulgaria, Bulgaria
    Мнения
    4,991
    #13

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Е каква стана сега се оказа че големия спец майстор и естет освен измамник се оказа и мърляч.
    По темата не е никак зле да се резне изолацията и се види как са направени ъглите защото дори и 9мм тръба пак си е кофти да я гънеш без тръбогиб или пружина. И зареждането да се направи наново по везна след вакумиране.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2009
    Мнения
    120
    #14

    Re:Шум на "кипене" при размразяване или охлаждане.

    Благодаря за включванията по темата.
    Нямам спомен да са носили някаква специална бутилка като тази втората. По скоро си беше същата като първата, но тъмно зелена. Или е имала около кило фреон вътре или са очаквали каквото "засмуче" компресора толкова. Сигурно и затова единственият измервателен способ беше да се гледа достигнатото налягане.
    Така като Ви слушам, май е най-добре да се разкачи всичко да се изпусне наличният фреон, да се сложи нов по везна и да се прави нов тръбен път. Някой за София може ли да се наеме да го прави?
    Поздрави.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  3. Водно охлаждане "EK"
    От Extreme Pc-bg във форум Приключили продажби
    Отговори: 0
    Последно: 25-11-11, 12:30
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе