Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 17

Bios за дъно-"пенсионер"

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    18
    #1

    Bios за дъно-"пенсионер"

    Привет!Искам да "съживя" малко едно дъно-мъртвец и компютърът да се ползва от едно дете да се учи на него и да се ползва и за сърфиране в нет-а.За нищо друго.Дъното е ACORP 6A815EP.Понеже доскоро се ползваше отвреме на време и не работи никак добре с един гаден Celeron,реших да му сложа Pentium 3 на 933 MHz,за да работи по-добре.Така ми стои този процесор,заедно с подобаващ вентилатор за него.Спецификациите на дъното го позволяват,гледам.Но сложих пентиума и не тръгва въобще с него.
    И съответно си мисля,че трябва да сложа някакъв по-нов Bios,защото този,с който е в момента със сигурност не е сменян никога.Версия 1.0 или 1.1 е.А гледам в нет-а,че има някаква версия 1.3,но не мога да открия откъде да я сваля.Попаднах на една уж такава,но като тръгна да качвам файла ми изписва,че серийните номера на дъното и на файла не съвпадат,или нещо такова.Някой може ли да ми помогне да намеря последния биос за това дъно.Гледам,че на сайта на Acorp няма нищо подобно вече,сигурно отдавна е извън поддръжка.Има и един www.acorp.ru, но там няма точно за това дъно.Има същото,но с 1 накрая.
    Ако има някакво значение,при стартиране,се изписва,че биос-а е на Phoenix,но на сайтът им няма нищо.

  2.  
     
  3. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #2

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    подозирам, че проблемът е по-скоро в 133MHZ шина, нужна на този pentium, което с нов bios няма да се оправи. разгледай джъмперите на дъното и ги нагласи поне на 100MHZ, защото въпросният celeron най-вероятно е бил на 66, което допълнително усложнява ситуацията. принципно би трябвало да тръгне на по-ниска честота, но явно не се разбират така....

  4. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    18
    #3

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    To това дъно май няма джъмпери.Честотата май се наглася като се влиза в БИОС-а.Иначе действително са на различна честота.Иначе се сещам за какво говориш.Имал съм едно старо дъно с такива "щракалки",с които се наглася нужната bus speed.A как да процедирам,докато е старият процесор,да вляза и да задам 133 MHz или да сложа пентиум-а и тогава да вляза и да задам тази честота?
    Мерси!

  5. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #4

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    аз разбрах, че не тръгва... щом тръгва и FSB се сменя от дъното - слагай новия и дерзай. проблеми няма как да имаш, защото и старият ти celeron, и новият pentium са на 1.75V (т.е. няма да има опасност да гръмне нещо или да се повреди заради некоректен волтаж)

    само дето ме съмнява да можеш да сменяш честотота САМО от bios-a. от него се сменя само 66->75->83. скокът на 100 става със пренареждане на джъмпери...

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    18
    #5

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Явно не се изразявам както трябва Със селерона си върви.Като сложа пентиум-а,въобще не "пали".Та значи логиката е докато е със селерона,да вляза в Биос-а и да променя честотата на 133,ако може,нали?Ще огледам и за джъмпери,но доколкото си спомням,прочетох книжката с мануал-а на дъното,която изрих отнякъде и не видях да пише за такива...Както и да е.А Биос няма откъде да се свали предполагам...

  7. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #6

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    1. 99.9% съм сигурен, че дъното ти не поддържа 133 шина

    2. дали на 66, 100 или 133, ако пентиумът е читав, то той ще тръгне, макар и на по-ниска честота, така че по-скоро бих се усъмнил нещо в него

    3. дори и да успееш да смениш честотата, добре ще е нулираш bios-а преди да сложиш обратно селерончето.... не го мъчи със 100 и нагоре честота

    4. по-нов bios и аз не намерих

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #7

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Цитат Първоначално публикувано от ivoandonov
    Някой може ли да ми помогне да намеря последния биос за това дъно.
    http://www.drivers.hu/product.php?prodid=2070
    за теглене натискаш това >> letöltés

  10. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    323
    #8

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    1. 99.9% съм сигурен, че дъното ти не поддържа 133 шина
    Аз имам един "пенсионер" с точно такова дъно, ама точно! И си върви с PentiumIII на 800MHz и на 133MHz FSB от няколко години. Паметта и тя работи на 133MHz. Дъното не поддържа повече от 512MB рам.
    Ако паметта ти е на 100MHz, не знам дали ще започне да пищи или ще се държи точно като в твоя случай. Това в случай, че дъното само си разпознае честотата на проца (мисля, че си я разпознава).
    И биос съм му сменявал някога, без някаква конкретна причина, просто така, защото намерих последния. Обаче да го изровя от архивите, ще е като шестица от тотото

  11. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #9

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Интересно как върви като това дъно при 133 fsb , agp/pci също скачат
    за мен това е от шината
    има един джъмпер точно до слот 1 - пише турбо . Ако го махнеш тръгва ли ?
    а и това дъно го има с два биоса 1 и 2 МБ .

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    323
    #10

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Цитат Първоначално публикувано от Mr.TECHNO
    Интересно как върви като това дъно при 133 fsb , agp/pci също скачат
    за мен това е от шината
    Кое му е интересното!? Можеш да направиш лека справка тука: http://www.motherboard.cz/mb/acorp/6a815e.htm
    Или може би говорим за различни неща?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #11

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    1. Дъното поддържа Копърмайн до 1гхз и нагоре и шина 66,100 или 133, но не и Туалатин мисля.(той е ФЦПГА2 ,да ме поправят знаещите ако се лъжа).Може там да е проблема, затова провери какъв е точно процесора, степинг и прочее. Ако е Копърмайн дерзай, но го провери дали работи ако имаш къде, за да си спестиш по нататъшни главоболия!!!
    2. Преди да обновиш биоса опитай следното. Между батерията и съединителя на Флопи контролера се намира джъмпер 6(jp6). Извади мрежовия кабел от контакта, премести джъмпера в положение Clear CMOS, остави го там за около 10 секунди и го върни обратно на Normal. След това опитай отново да сложиш процесора и да включиш компютъра.
    3. Извади си паметта и провери дали е 100 или 133мхз. Възможно е да не върви на 133, а процесора автоматично разпознавайки се на шина 133 да пуска 133 и на паметта. В случай че е така опитай с друга памет.
    4. Ако пак удариш на камък пробвай долните линкове за обновяване на биоса. Има и ръководство на същото място.
    Ауърд флаш -> http://tw.acorp.ru/BIOS/awd826.zip
    Биос версия 1.1 2мб флаш -> http://driver.ru/?file_id=94
    Биос версия 1.3 4мб флаш -> http://tw.acorp.ru/BIOS/INTEL/815/6A815EP/815epv13.zip
    Ръководство -> http://tw.acorp.ru/download/Manual-d...ep/6a815ep.zip

    Ако не успееш да ги изтеглиш, ще ти ги пратя на мейл. Дръж ни в течение за резултата.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    18
    #12

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Мерси за помощта!Каква дискусия си развихме с тая антика Значи аз пак прочетох книжката на дъното и там пише,че няма джъмпери за FSB-то,а се наглася през БИОС-а,дадено е в кое негово подменю да се влезе,но като вляза,не пише точно същото,а и стоностите,които се появяват,не са каквито пише(включително и 133).
    Има едни джъмпери,които пише,че са свързани с РАМ-паметите.РАМ-а е на 133.
    Относно БИОС-а,пробвах с този http://tw.acorp.ru/BIOS/INTEL/815/6A815EP/815epv13.zip и точно с него ми изписа,че не става.Даже от същото място го дръпнах.А този,който е с .exe,за който Tommorow ми прати линк,мисля да го пробвам,но ме притеснява това QV накрая.Дали е същия?
    И може би забравих да кажа,че като сложа пентиум-а,компютъра тръгва,но не "изпиуква" и не тръгва да зарежда нищо.Само си работят захранване/вентилатор и дотук.
    Ще пробвам с джъмпера,с който казвате и ще пиша пак.Ще проверя и какъв е точно процесорът.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2002
    Мнения
    994
    #13

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Виж Иво остави биос ъпдейта за последно. Концентрирай се върху джъмпера и процесора за момента.Ако можеш да ни дадеш информация какво пише върху него и как изглежда със сигурност ще получиш помощ. Джъмпера за паметта може да е на 133 но не е сигурно самата памет дали върви на 133 за това ти казах да провериш самите банки(или при работещ селерон пусни CPU-Z). В случай че не върви този джъмпер трябва да го бутнеш на 100 или 66, независимо че шината ще е на 133(ако въобще биоса позволява такова нещо).
    Между другото при опит да флашнеш с некоректна версия биос най вероятно ще ти изкара WRONG CHECKSUM или нещо от сорта. Колко мбита ти е BIOS чипа също можеш да определиш, но в момента не си спомням как. Опитай също с различни версии на Флаш програмата.

  17. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #14

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Цитат Първоначално публикувано от FearMe
    2. дали на 66, 100 или 133, ако пентиумът е читав, то той ще тръгне, макар и на по-ниска честота, така че по-скоро бих се усъмнил нещо в него
    Цитат Първоначално публикувано от ivoandonov
    И може би забравих да кажа,че като сложа пентиум-а,компютъра тръгва,но не "изпиуква" и не тръгва да зарежда нищо.Само си работят захранване/вентилатор и дотук.
    да се повтарям ли, че ме съмнява процесора? това "тръгва, ама само върти вентилатора и не пиука" сериозно мирише на гръмнал процесор

    освен това писах, че и двата са на 1.75V (т.е. coppermine), така че дали дъното поддържа 133 или не (както се установи - да), е без особено значение за тръгването на процесора изобщо.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2008
    Мнения
    18
    #15

    Re: Bios за дъно-"пенсионер"

    Да.Прави сте,ще го пробвам първо дали работи,за да не се тюхкам само.Има къде да го тествам на 100% дали е ОК,щото има едно работещо дъно с точно същия процесор (който м/у другото е SL52Q ) и ще го направя следващата седмица,когато най-рано мога да се "добера" до това дъно

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 29
    Последно: 29-01-23, 16:48
  2. Търся филма "Чия е тази песен" , "Whose is this song" на Адела Пеева
    От monto във форум Музика, филми и театър
    Отговори: 3
    Последно: 25-05-12, 11:23
  3. Отговори: 4
    Последно: 15-01-12, 23:07
  4. Отговори: 6
    Последно: 15-09-10, 17:53
  5. Отговори: 13
    Последно: 07-06-06, 10:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе