Резултати от 1 до 11 от общо 11

'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #1

    'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Имам една извратена идея да направя домашен файлов сървър с mirror RAID. Идеята е да се използва за съхранение основно на снимки и други потребни и непотребни нещица, редица от които са трудни за възпроизвеждане и намиране отново
    Въпроса е че с домашния бюджет мога да осигуря само едно дъно ASRock NF4G-sata2, за което се твърди че може да направи RAID 1 или 0 от двата си SATA порта И два еднакви диска по 500-750Gb
    Въпроса е дали наистина може, така че да не се налага да го rebiuld-вам всеки ден, и дали може да му се вярва... Дали някой е правил подобно нещо на евтино дъно и какви са били резултатите ? Тъй като машината ще се използва само за това, евентуално намаляване на производителността й няма да е проблем. Иначе разполага е 1G рам и Sempron 2800+

    Моля споделете

    Иначе мога да взема външен диск 500-1000Gb на usb, и да го включвам по различните ПЦ-та, или пък за същите пари 2,5" пак външен с по-малък обем.. но тогава няма да имам backup функцията, която ми се струва все по необходима за главоломно разтящия брой снимки...не мога да им насмогна да ги качвам по дискове, които също са съмнително надеждни... Така решението ще е преносимо, съответно още по-чупливо... как решихте проблема при вас ?

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #2

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Да взема да up-на докато всички си пият кафето, току някой споделил

  4. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #3

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Метал идеята не е лоша даже е полезна, както и да е помисли си дали няма да ти е по лесно да вземеш една НАТ кутия които стават все по евтини и да и мушнеш два сата диска по 500 или 750, даже Хитачи имат сега и евтини модели от 1Гб, иначе с едно убунту ще си улесниш живота с раида

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #4

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    НАТ кутия ?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #5

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Цитат Първоначално публикувано от MetalMilitia

    Иначе мога да взема външен диск 500-1000Gb на usb, и да го включвам по различните ПЦ-та, или пък за същите пари 2,5" пак външен с по-малък обем.. но тогава няма да имам backup функцията, която ми се струва все по необходима за главоломно разтящия брой снимки...
    Недей разчита и се предоверява на" външен диск на usb....и на...." няма да имам backup функцията". И те са Чайна made in
    И те не са надеждни. Аз се опарих с WD 400 GB - скапа му се захранването - диска барабар със захр. блокче в София рекламация и оп нов диск бе грам инфо.
    Е след малко разговори новия дискобратно в София и се върна с прехвърлено инфо. Ама недей се надява

  7. Senior Member
    Тук е от
    Aug 2002
    Мнения
    8,784
    #6

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Лично не бих разчитал на RAID Miror , да не говоря за STIPRE
    MIROR те пази само ако ти гръмне единия хард , но не и от смесени клъстъри или някакъв друг проблем- каквото отиде на единия , се копира и на другия.
    Лично на под RADI 5 не бих се доверил.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #7

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Мисля (надявам се) че защитата на ниво гръмнал диск ще ми е достатъчна.

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #8

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Имам наблюдения върху такива RAID-1 на чипсетовете на Nvidia MCP61 MCP68 (и др) от няколко години. На няколко пъти перфектно се справиха с предназначението си - смяна на счупен диск "в движение", без загуби на данни, без преинсталации, без спиране на работата (само кратко гасене на компютъра за физическата смяна).

  11. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    856
    #9

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Това беше полезно, мерси MitkoS !

  12. etg
    etg е на линия
    Administrator
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    1,393
    #10

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    Аз мислех да си взема някакъв NAS, но впоследствие сглобих един линукс сървър, за да го ползвам и за доста други неща.
    Предполагам, че dash е имал предвид именно NAS

  13. Senior Member
    Тук е от
    Apr 2002
    Мнения
    1,395
    #11

    Re:'Домашен' RAID 1 ?? А в домашен файлов сървър ?

    да имах предвид NAS кутия - има модели с RAID 0/1  с по два диска, вграден уеб/фтп + AD /workgroup control

    които са доста по евтини от моделите с по 4-5 диска

    D-Link DNS-321 Network Attached Storage Enclosure - 2-Bay SATA, RAID 0/1 - 99$

    Иначе ако ти се практикува, направи си един Ubuntu PC и като се пребориш с САТА RAID-a си сложи един eBOX

    http://ebox-platform.com/download/

    или ето тук има FreeNAS project:

    http://www.freenas.org/

  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. DLNA домашен сървър?
    От Dominator във форум Системи за домашно кино, плеъри и HTPC
    Отговори: 0
    Последно: 06-03-12, 21:58
  2. домашен телефон от Глобул
    От lubopiten във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 6
    Последно: 12-05-11, 22:49
  3. домашен фитнес
    От IBANEZ_ във форум Дъра-Бъра
    Отговори: 2
    Последно: 05-09-10, 23:34
  4. Питане за домашен рутер?
    От saint056a във форум Общ - хардуер
    Отговори: 9
    Последно: 23-09-06, 00:57
  5. Най-добра оферта за нет за домашен сървър
    От Kaloian във форум Технологии
    Отговори: 2
    Последно: 17-05-04, 00:46

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе