Резултати от 1 до 13 от общо 13

Рестарт след рестарт по време на POST

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #1

    Рестарт след рестарт по време на POST

    Здравейте момчета,

    Ако приемем форума за едня многопрофилна болница, не съм си мислел, че ще ми се налага да посещавам отделението по вътрешни и сърдечни болести (демек раздела Хардуер), ама ето на, тук съм и търся помощ за един вече доволно стар другар.

    Пациентът е с карантия Гигабайт X38-DS4, сърце Intel E4600, тяло CM Centurion, корем Fortron SAGA 400W, с две Мозъчни кори Kingston DDR2 800, Мозък Seagate SATA2 320GB, и зрителна система ASUS3650
    Та въпросният господин е на три години и издържа на овърклокърските издевателства на моя милост през първата година на живота си. Обаче на IMonev младши не можа да устиска повече от половин година. След поредното ръчкане на копчетата по фронт панела другарят Десктоп издаде последно издихание и изпадна в кома. Аз му казвам: събуди се, той се надига изпъшква дълго, пада и пак се надига, изпъшква и така... до безкрай.

    Казано с компютърно медицинска терминология, след натискане на Power ON вентилаторите се включват, биоса издава единичен дълъг звук, после следва рестарт и ситуацията се повтаря до безкрайност.
    Тъй като преди много години изпитвах към тези машинки и интерес към вътрешността им за разлика от сега, когато имам интерес само към дрешките им (чичко Гугъл и сие), та реших да се помъча да го излекувам, още повече, че и сам съм си го асемблирал.
    Приложих следните лечения: ресет на CMOS, сваляне на батерия, разкачане на всякаква периферия, памет, видео и....пак същото поведение.
    Не можах да го излекувам нито да поставя някаква диагноза освен че не може да си премине POST-а. Насочвам се към захранване, процесор или дъно но нямам с какво да заменям за да изпробвам.

    Вие какво ще кажете господа компютърни доктори. Някой наема ли се да диагностицира дистанционно или може би да има подобна ситуация от практиката си?



  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    122
    #2

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Пробва ли само с един модул на различни слотове(първо едната, а после другата платка)? Пробва ли без видеокарта дали ще почне да пищи по различен начин или без памет?

  4. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #3

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    памет, памет...

    освен пробата само с една платка, пробвай и да не с в двуканален режим (т.е. двете не само на жълтия или червения чифт, а 1 на жълто и 1 на червено)

    почисти хубаво от прах и в краен случай потърси някой да дойде с друга памет да пробваш дали ще запали с нея. ако при клока е пуснат прекалено голям волтаж и паметта не е сдала багажа веднага (отказвайки да сътрудничи , тогава може след малко работа да се е загряла над допустимото и да е предала богу дух...

  5. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    123
    #4

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Ето какво пише в книжката за твоето дъно относно звуковата сигнализация по време на POST:

    Q: What do the beeps emitted during the POST mean?
    A: The following Award BIOS beep code descriptions may help you identify possible computer problems.
    (For reference only.)
    1 short: System boots successfully
    2 short: CMOS setting error
    1 long, 1 short: Memory or motherboard error
    1 long, 2 short: Monitor or graphics card error
    1 long, 3 short: Keyboard error
    1 long, 9 short: BIOS ROM error
    Continuous long beeps: Graphics card not inserted properly
    Continuous short beeps: Power error

    Цялата книжка

  6. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #5

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Пробвах с едната памет и на двата "цвята" слотове. Никаква разлика. Ще потърся от някой колега памет да изпробвам но ме съмнява и двете банки да изгорят едновременно. Машинката си работеше изключително стабилно досега. От години не е овърклоквана и даунклоквана и работи на дефолтна честота. Веднъж при екстремен даунклок не можа сама да се ресетне и да си върне настройките. Симптомите бяха същите: рестарт по време на POST. Оправи се reset на CMOS тогава.
    Откакто се е пръкнало малкото човеченце не съм влизал в BIOS.
    Людмил, видеото и перифериите ги изключих първи и никаква разлика.

    Shturak, тези кодове ги прочетох първи обаче никой не се вписва, освен ако не се рестартира между отделните beep-ове

  7. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #6

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST


    Fortron на три години - възможни лоши кондезатори в захранващия блок ?!?



  8.  
     
  9. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #7

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    няма да бип-ка... :/

  10. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,189
    #8

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Що ?
    Ще си бипка, заради самото включване, а след това, при POST при разпознаването на CD-ROM-а, ще се рестартира заради шибани 12V (например)

  11. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #9

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Допълнение:

    При някои от рестартите успява да избипка по два пъти дълго, като вторият звук е накъсан накрая. С много фантазия може да се приеме като две дълги и две къси, но късите не са отчетливи.

    При натискане на Power ON понякога не пали от първия път. За да изключа повреда в бутона, пробвах с отверка чрез окъсяване на пиновете на дъното (после и с бутона на Ресета), обаче ефект няма.

    Ще търся захранване от колегите да изпробвам. Има ли значение дали е ATX 20 пина или 24 пина.
    Процесорът от допълнителните 4 пина на ATX куплунга ли се захранва или от 4-те пина изведени на другия край на дъното, които са с отделен кабел към захранването?

  12. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    122
    #10

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Другите, отделните 4-пин 12V, на някои дъна(твоето е такова) и захранвания са 8-пина 12V, но спокойно може да се ползва 4-pin. Има само жълти и черни кабели, докато 4-те допълнителни на ATX конектора са 12V жълтия, 5V червения, 3.3V оранжевия и черния е маса(COM). За пробата не е задължително да ползваш 24-пинов конектор, но ако случая е с дефектно захранване, то така или иначе като купиш новото ще е с 24-пинов ATX конектор. Ама ако имаш мултицет под ръка като включиш компютъра измери какви напрежения пуска захранването.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2009
    Мнения
    134
    #11

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Намерих чисто ново захранване 24 пина АТХ. Включих го, но ефект НИКАКЪВ.Реакцията на компютъра беше една и съща.
    Отказах се да се занимавам повече, включих моето захранване, поставих паметта, видеото и пробвах отново - никаква промяна. Включих твърдия диск и оптичното у-во, за да е подготвен компа да го нося за ремонт. Кой дявол ме накара до го включа за последно и пациента се събуди от кома. Шах и мат с пешката. Като кажат, че чудеса стават в медицината...особено като не си направил нищо. Зареди си Уиндоуса като направи чекдиск първо. Инсталира си IDE драйвери, което ме учуди първо, но после осъзнах, че с ресета на CMOS твърдият диск работи по дефолт в IDE режим. Влязох в BIOS - всичко изглежда нормално- напрежения, температури, честоти.

    Общо взето това е засега, но имам едно тъничко чувство, че темата още не е затворена и ще продължим да се чуваме по нея. В медицината и да има чудеса...в техниката няма.

    Ако някой има коментар за ситуацията да се чувства поканен.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    123
    #12

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    Най-вероятно и за това си се сетил, но аз да си кажа - огледай кондензаторите по дъното.

  16. Super Moderator Аватара на FearMe
    Тук е от
    Jan 2001
    Мнения
    17,616
    #13

    Re:Рестарт след рестарт по време на POST

    след като е запалил и си работи нормално, значи просто нещо не е контактувало добре

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 8
    Последно: 04-09-11, 20:36
  2. Спиране на компютъра след рестарт
    От cipollini във форум Общ - хардуер
    Отговори: 6
    Последно: 09-10-09, 09:53
  3. Отговори: 7
    Последно: 30-09-08, 14:50
  4. Отговори: 2
    Последно: 17-06-08, 17:10
  5. Проблем след рестарт на Windows XP
    От Compare във форум Windows
    Отговори: 50
    Последно: 17-07-07, 23:35

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе