Резултати от 1 до 11 от общо 11

Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #1

    Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.


    Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Хладилникът е на 10 години. Преди да умре, вие ще кажете дали е окончателно и безвъзвратно, през годините е правил куп магарии. Хладилникът е с 1 компресор. Не съм сигурен за охлаждащите кръгове, но според информацията в линка, който давам, е с един охлаждащ кръг.

    http://nadavi.ru/n3_item.php?idg_=33...=1&view_=descr

    Но единствено самостоятелно може да се изключва хладилната част, обратното – не е възможно. Дисплеят му не показва действителната, а – зададената температура. За това по-нататък, когато говоря за температура, ще имам предвид реално измерената от мен.

    Сега – всичко по ред. Още към третата година направи първата магария. След спиране на тока поради авария, той не се включи. Извадих му щепсела и след като го включих – заработи. Това случи още 2-3 пъти през няколко месеца.

    Към петата година направи следващият вид магария. Без да е спирал тока, или да е бил провокиран по друг начин, един ден установих, че е започнал да охлажда само фризерната част. Там температурата беше се понижила над минус 30, а в хладилната част – беше станала 15 градуса. Хладилникът заработи нормално след като го изключих от щепсела и включих отново. Този проблем повече не се повтори.

    Преди 2 години, изведнъж престана да охлажда хладилната част. Температурата в нея бавно започна да се покачва и достигна плюс 18 градуса, съвсем близка до стайната в този момент. Преди това нищо особено не съм забелязал, не се е образувал лед в хладилната част на стената на изпарителя. Във фризера нещата стояха нормално – минус 18, при също толкова зададени от мен. Този път никакви щепсели не помогнаха. Извиках техник, който каза, че проблемът е в един от двата (или трите – не си спомням точно колко каза че са) датчици или сонди (не съм сигурен как ги нарече. Обясни ми, че понеже били скрити, нямало как да смени повредения, но щял да вземе платката с електрониката, която го командва и да шунтира действието на тази сонда (датчик). Монтира я обратно след един ден и каза, че хладилникът ще работи отново нормално, но да знам, че в много редки случаи, при такава намеса, започвал да охлажда повече. Това при мен обаче не се случи. При зададена температура от +5 и -18, хладилникът поддържаше точно такива стойности.

    Една година по-късно, обаче, започна да образува лед в лявата долна част на гърба на изпарителя в хладилната част, непосредствено над улея за отвеждане на водата (само там), без това да влияе на поддържането на зададената температура от +5 (бях сложил термометър за постоянно). Успоредно с това, температурата във фризерната част обаче бавно започна да се покачва от зададените -18. Това ставаше наистина много бавно – с половин, един градус на месец. „Успокоявах“ се, че това се дължи на натрупания лед, понеже не бях го чистил почти 1 година, но същевременно знаех, че това не е така. Умишлено отлагах чистенето му максимално, понеже подозирах, че след като го изключа, той няма да се съживи никога, както и стана.

    Един прекрасен ден, този февруари, точно 2 седмици преди да се сдобия с Либхера, го заварих с пищяща аларма, която ме информираше, че температурата във фризера е достигнала критично висока стойност, при която хранителните продукти трябва да се изконсумират незабавно и не стават за повторно замразяване. Понеже това се случи в 22 часа, пък на другия ден заминавах и полетът ми беше след няколко часа – в 6 сутринта, нямах време да се занимавам с мерене на температура във фризера, но продуктите си бяха видимо замръзнали. Предполагам, че специалистите знаете на каква температура е настроена да сигнализира алармата. Веднага започнах да го размразявам.Отне ми доста време – поне 2 часа, понеже ледът си беше бая студен, в никакъв случай това не беше лед на много по-висока температура от минус 10 градуса.

    След подсушаването на хладилника и включването му, компресорът му заработи (нормално – поне на звук), но така и не започна да охлажда изобщо нито във фризерната, нито – в хладилната част. Компресорът не е изключил дори и след 12 часова работа, а температурата и в двете части на хладилника е останала +18 градуса, колкото по същото време е било и в кухнята. Когато се прибрах, го включих и оставих почти 24 часа да работи – ефектът беше нулев.

    Благодаря за търпението на изчелите този безкраен разказ и предварително за компетентното мнение и съветите на знаещите.

    Моля за съвет, може ли, и ако може – има ли смисъл да го правя този гад? И ако не може, или – няма смисъл, мога ли да се отърва от него по начин, който би ми донесъл някаква символична сума. Черупката му е в перфектно състояние, вътрешността и принадлежностите – също.



  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #2

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Ако, както подозирам хладилните кръгове са два, и фризера е с открит изпарител(тръбите не са в стената, а оформят вътре разпределението и в/у тях се разполагат чекмеджетата с продуктите.Тогава ремонта си заслужава.
    Предполагам че е пропуск, но може, макат и малко вероятно да е запушване.
    В най-лошия случай е пробит изпарителя на хл.част, но при тази конструкция е възможно монтиране на друг изпарител.
    Как ще разбереш дали е с два кръга? - Ако до компресора има м.вентил
    Има размери колкото цигарена кутия и в него влиза тръбичка, а излизат две/

  4. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #3

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Ако до компресора има м.вентил
    Има размери колкото цигарена кутия и в него влиза тръбичка, а излизат две/
    Благодаря ти, badr! Фризерът е с открит изпарител. Сега ходих да го гледам отзад. Единственото, което има до компресора Aspera, е една нещо, доста по-малко от цигарена кутия, с което са свързани 3 неща (но не знам дали влизат или излизат). Това са 3 медни цилиндрични неща, дебели в часта си, която контактува с "нещото" към 3 мм и дълги към 5-6 см., след което и трите се трансформират в нещо като дебела медна тел - около 1 мм., и които след това потъват незнайно къде.

  5. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #4

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Точно вентил е.А в него влизат капилярни тръбички.Не е тел.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #5

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.


    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Точно вентил е.А в него влизат капилярни тръбички.Не е тел.
    С благодарност отново! И сега последното, но много важно нещо, което ме интересува. Можеш ли да ми препоръчаш към кой сервиз или техник да се обърна.
    Защото преди 7-8 години един специалист, вярно, направи го в жилището на мои близки, монтира един външен изпарител на един огромен Siltal с току-що изтекла гаранция. Взе 100 лева. Изпарителят беше не само крив, но и ръждив, или - поне винтовете му, че целият хладлник беше станал оранжев. Освен това Siltal-ът работи още най-много 4 години и хладилната част умря. Но той е с 2 компресора и хората си включват фризера от време на време.

    Най-ориентировъчно би ли ми казал, какви пари да очаквам да ми искат? Ако не се налага монтаж на изпарител и ако трябва да се сложи.

    Благодаря ти!

  7. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #6

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Мисля, че сумата няма да надвиши 120лв с монтаж на изпарител.
    Сервиз и техник не мога да препоръчам, защото не си посочил населено място, а и е против правилата на форума.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #7

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Това задължително ли става в сервиз? Или - може и на място, вкъщи?
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1335911700[/time]_________________________________________________

    Цитат Първоначално публикувано от badr
    Мисля, че сумата няма да надвиши 120лв с монтаж на изпарител.
    Сервиз и техник не мога да препоръчам, защото не си посочил населено място, а и е против правилата на форума.
    В село София живея. За съжаление съм роден и тук. Може ли на лично съобщение? Но съм нов тук и не се ориентрам. Виждам, че мейлът ти е скрит. Аз моя първите 2 седмици го бях показал, но явно го гепнаха някакви ботове и заваля спам. Сега ще го покажа отново. Ще го оставя за ден явен, в случай че решиш да ми напишеш там. А за шунтът на сондата чрез бъзикането по платката ми взеха 60 лева.


    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1335901260[/time]_________________________________________________


    Мейлът ми вече трябва да се вижда отново.

  10. Senior Member Аватара на badr
    Тук е от
    Aug 2004
    Мнения
    2,746
    #8

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Цитат Първоначално публикувано от LIEBHERR CBNPes 5167
    Това задължително ли става в сервиз? Или - може и на място, вкъщи?


    В село София живея. За съжаление съм роден и тук
    Аз обаче съм далеч от София.
    Хубаво е да е в сервиза, така техника има възможност да разкачи отделните участъци и да ги пробва под налягане.В къщи това няма как да стане, а и е необходимо време.
    Аз имам няколко манометъра - запоявам към съответния участък и подавам налягане 10бара.
    След 10-15ч проверявам манометрите и си личи кой участък изпуска.
    Сам разбираш че подобни операции не могат да се направят в дома на клиента.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #9

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.


    Благодаря ти, badr!

  12. Novice
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    3
    #10

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Хладилника най-вероятно е изпуснал газта. Препоръчвам да се обърнете към централния сервиз на Аристон. Те се казват Булсервиз и за София телефона им е 02/955 35 95. Намират се на ул. Хайдишка поляна 57-59.

    Ако се окаже, че пропуска е в изпарителя на хладилната част могат да сложат външен изпарител. Те ще ти кажат на каква цена и ако те устройва - дерзай...Ако не - нов хладилник.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2012
    Мнения
    13
    #11

    Re:Ariston MCB 4041C – не охлажда изобщо, компресорът – работи.

    Цитат Първоначално публикувано от obione1978
    Хладилника най-вероятно е изпуснал газта. Препоръчвам да се обърнете към централния сервиз на Аристон. Те се казват Булсервиз и за София телефона им е 02/955 35 95. Намират се на ул. Хайдишка поляна 57-59.

    Ако се окаже, че пропуска е в изпарителя на хладилната част могат да сложат външен изпарител. Те ще ти кажат на каква цена и ако те устройва - дерзай...Ако не - нов хладилник.
    Благодаря ти, obione1978

    Вече втори месец съм горд собственик на това голямо бижу – LIEBHERR CBNPes 5167:

    https://forum.setcombg.com/index.php...html#msg571813

    LIEBHERR CBNPes 5167 – НАЙ-ХУБАВИЯТ ХЛАДИЛНИК НА ПАЗАРА В МОМЕНТА. Поне по моето скромно мнение.


  14.  
     
Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 7
    Последно: 19-11-14, 11:54
  2. Отговори: 8
    Последно: 29-06-13, 11:22
  3. Има ли такава програма изобщо?
    От alantion във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 2
    Последно: 31-03-13, 23:49
  4. Panasonic CS/CU-E12GKE - не охлажда, а на отопление работи добре
    От kulumb във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 6
    Последно: 18-08-10, 18:33
  5. Midea MSG-09HR - компресорът не изключва!?
    От zzvaszz във форум Климатици Midea
    Отговори: 9
    Последно: 30-11-08, 23:56

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе