Трябва да се спазва един основен принцип при оразмеряването на тръбите за термопомпа в земята. Топлината в земята идва на 95 % от слънцето. Трябва си повърхност освен дължина на тръбите. Ако закопаеш сумати тръби, навити на руло в канавка от 20 м и то на два или три етажа то термопомпата ще охлади бързо цялата канавка и след това ще се пишат лоши неща във форумите за тази иначе прекрасна технология.
Трябва си площ и то толкова, колкото да може да се възобнови топлината в земята през топлият сезон от слънцето. Правилото е следното -от 50 кв м /или 100 м полиетиленова тръба разположена не по-близко от 0.5 м/ да се поемат не повече от 3 кВт топлинна. Иначе земята около тръбите замръзва и става много неприятно.
Относно цените- багер на ден 350- 400 лв- закопават се тръби за малка до средна къща. Цената на РЕ тръбите е ниска 0.7 лв/м, разпределители, циркул. помпа, разш. съд и антифриз- общо не повече от 1200 лв за средна къща. Плюс термопомпата вода-вода от 5300 лв до 7300 лв. А ако е с компресор Дайкин, Made in China, а не с Копеланд скрол Made in Ireland цените са с още 1000 лв по-ниски.
При машини със заровени медни тръби, през които минава и се изпарява хладилния агент /фреона/ отпадат антифриза, разпределителите и разни други компоненти. Да, вярно е че медните тръби са по-скъпи от РЕ, но пък системата е много проста и още по-ефективна и единственото нещо, което движи фреона в земния кръг е компресора. Няма циркулационни помпи, няма вентилатори, няма обезскрежаване.
Ако и това ви е скъпо си вземете пернишка печка на кюмур- хем топли, хем манджа ще сготвиш, хем като отвориш вратичката може и да ти свети вместо крушка. А пък със съчки от гората ще излезе съвсем безплатно