Интресува ме следното:
1. Какви са критериите които определят дебелината на замазката над тръбите на подово отопление ?
Преди 15-тина години, в брошурите на Rehau, немците посочваха замазка с дебелина 10 см над тръбите. В днешно време в Youtube има клипове със самонивелиращи се замазки от порядъка на 4 см.
Общо взето, предимствата и недостатъците на тънките съответно дебелите замазки са ясни:
- тънка - неравномерно топлене, потенциално напукване, по-бързо затопляне на помещението, по-бързо изстиване на помещението
- дебела - обратното на описаните неща в горния ред. Обаче май трябва да се обърне повече внимание на акумулиращия ефект на по-дебелата замазка - в днешно време този акумулиращ ефект може да се използва за да компенсира недостатъците на съвременните ВЕИ, по-точно да компенсира непостоянството на едно домашно ВЕИ при липса на слънце, при липса на вятър, и т.н. (има се предвид сценария, при които енергията от домашното ВЕИ се ползва за отопление, например дневната енергия от соларния панел се използва за допълнително електрическо затопляне на водата на подовото отопление)
2. Ако НЕ е възможно да се направи замазка по-дебела от 2 см, то една допълнителна метална армировъчна мрежа над тръбите дали би компенсирала недостатъците на тънката замазка ?
Има се предвид армировката да е вътре в замазката и да е "по-гъста"