Здравейте,
От някъде бях чул, вече не си спомням откъде, че ще може да се гледа световното с HD качество през DVB-T. От Бургас съм. Нещо не мога да намеря качествено инфо по въпроса. Някой знае ли нещо повече по въпроса?
Мерси
7 часа
6 часа
5 часа
4 часа
3 часа
2 часа
1 час
Не гледам телевизия
Здравейте,
От някъде бях чул, вече не си спомням откъде, че ще може да се гледа световното с HD качество през DVB-T. От Бургас съм. Нещо не мога да намеря качествено инфо по въпроса. Някой знае ли нещо повече по въпроса?
Мерси
Няма такова нещоПървоначално публикувано от SongBird
Само при кабелният оператор Blizoo може да гледаш канал1 в HD ,но само по време на световното
DVB-T Видин старт на 27.07.2010
Предавателите на РРТС Кърнева ливада Белоградчик са монтирани и е предвидено на 27 юли тази година тоест другия месец да се започне експериментално изпъчване на два пакета на 32 и 49 канал и двата предавателя са по 5kW което означава приемане във Видин и Кула със стайна антена,излъчването ще е MPEG4. Предавателя на 53 канал ще бъде пуснат по късно за коледа.
Имам някакъв странен проблем с цифровата ефирна в София, 64 канал (само този канал с 6-те програми, при другите не). Има картина 2-3 минути и прекъсва за половин минута с надпис "няма сигнал" и така непрекъснато. В сигнала ли е проблемът или в телевизора?
Проблема е в сигнала стигащ до телевизора.Първоначално публикувано от vnh
Виваком” обсебва ефира
http://paper.standartnews.com/bg/art...article=331598
08 Юли 2010
Шефовете на клубовете от българската А група са решили да влязат в люта битка с ... Висшата лига на Англия, съобщава днес "7 дни спорт". Българският запалянко ще е лишен от възможността да гледа друг футбол докато текат срещите от родното първенство.
В новата програмна схема на телевизиите, показващи нашето първенство, количествените натрупвания на срещи от елита ще отстъпят място на качеството. Така в един кръг ще се показват 3, максимум до 4 двубоя директно. Останалите ще се играят в един часови пояс в събота.
Целта е да се удари по английското, немското и италианското първенство, които се показват у нас по други телевизии. Въпросните медии нямат право да излъчват какъвто и да е футбол два часа преди началото, та чак до два часа след края на часовия пояс, в който се показват двубои от родния шампионат.
Така например, ако Ринг.бг направи студио в събота и показва от 18 часа в него всичко най-интересно, случващо се, да речем, на срещите Калиакра - Академик, Видима Раковски - Миньор, Сливен - Берое и Локо (Сф) - Пирин, нито една друга телевизия няма прова да излъчва футболни мачове от 16 до 22 часа. Босовете са имали среща и с представители на СЕМ, които са потвърдили, че ще вземат страната на българското.
Дотук се стигна след като телевизиите поискаха значително намаляване на цените за телевизионни права за излъчване на мачовете от А група, което естствено не се понрави на собствениците на клубовете у нас.
Собствениците на ЦСКА - Иво Иванов, на Локомотив София - Николай Гигов, на Сливен Йордан Лечков и представител на Тодор Батков се събраха спешно, за да обсъдят неприятната за тях ситуация. Както е известно телевизиите Про.бг и Ринг.бг плащат по около 7 милиона лева на година за срещите от родното първенство.
Собствениците на най-солидните ни клубове са на мнение, че БФС трябва да се опита максимално добре да защити правата им.
"Целта е да се удари по английското, немското и италианското първенство, които се показват у нас по други телевизии. Въпросните медии нямат право да излъчват какъвто и да е футбол два часа преди началото, та чак до два часа след края на часовия пояс, в който се показват двубои от родния шампионат."
поредната простотия
Мултиплексирай това
Как ще работи цифровото разпространение на ефирните телевизии в България
До края на 2012 г. по закон България трябва да прекрати аналоговото
излъчване на ефирните телевизии. Електронните медии преминават към
цифрово разпространение, защото то заема по-ефективно честотите и
предлага по-високо качество на приемането.
В горната инфографика обясняваме как работи цифровото тв разпръскване.
Накратко, веригата се състои от три елемента. Телевизиите подават своя
сигнал до оператора на мултиплексора - устройство, което смесва сигнала
от няколко телевизии в общ цифров поток (мултиплекс). Той се пренася
аналогово или цифрово, по оптичен кабел, спътник или безжична
радиорелейна мрежа до предавателите в страната. Те от своя страна
излъчват сигнала до домашните телевизори с покривни антени.
В България ще има общо 6 мултиплексора. Един от тях ще смесва сигнала на
БНТ и БНР, а останалите ще работят само с частни ефирни телевизии. Едно
устройство струва между 500 евро и достига до 20 хил. евро.
Най-известните производители са Harmonic, Scientific Atlanta и Tanberg,
последните две, придобити наскоро от Cisco.
В България ще се използва стандартът MPEG-4, който позволява на
мултиплексора да смесва сигнала на 6 до 10 тв канала. Всяка телевизия
има собствен MPEG-4 кодер в мутлиплекса. Могат да бъдат излъчвани 2-3
програми с висока разделителна способност (HD) и до 3-4 телевизионни
програми със стандартна разделителна способност (SD). Правилото е, че с
повишаване броя на програмите, качеството на картината спада.
Сигналът на всяка една телевизия постъпва отделно в мултиплексора. За всеки
работещ мултиплексор има един резервен (back-up). Устройството може да
се намира извън сградата на предавателя, а връзката до него може да се
осъществява през оптичен кабел, радиорелейна мрежа и сателит.
Най-вероятно всички мултиплексори ще работят в София.
http://capital.bg/biznes/media_i_rek...leksirai_tova/
Има ли вече DVB-T в Пловдив и ако да каква антена да си взема?
Не. Както вървят нещата - очаквай го към ноември-декември.Първоначално публикувано от chitalov
От вестник Капитал...
"Хану Про" е компанията, която ще разпространява цифровия сигнал на БНТ, БНР и повечето частни телевизии. Латвийската фирма спечели два конкурса на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за изграждане на т.нар. мултиплексори. Това са цифровите платформи, които играят ролята на посредници между телевизиите и предавателите. По закон България трябва да прекрати аналоговото излъчване на телевизиите до края на 2012 г.
"Хану Про" ще изгражда четири от общо шест мултиплексора. Останалите ще бъдат собственост на "Тауърком", закупена наскоро от "НУРТС България".
Гинтарс Кавацис е мениджър на "Хану Про". Попитахме го за регулацията на прехода към цифрова тв, необходимите инвестиции и използваните технологии.
Вярно ли е, че "Хану Про" и "Тауърком" преговарят да се слеят?
- Няма такива преговори и не виждам смисъл от тях. Въпреки това има дискусии между двете компании да споделим експертиза и инвестиции, за да намалим съществено инвестицията за изграждане на DVB-T мрежи. По този начин цената, която ще плащат крайните потребители за цифрови ТВ услуги, може да бъде много по-ниска. Точно този път избраха Естония, Латвия и Литва, където притежателите на мултиплексори оперират обща DVB-T инфраструктура (DVB-T е стандартът, по който ще се цифровизира ефирната телевизия в България - бел.авт.)
Кой е собственик на "Хану Про"? Какъв е нейният опит?
- Компанията е създадена през 1993 г. като студио за компютърна графика под името Silicon Graphics. След известно време фирмата набра опит и започна да работи като системен интегратор в 2/3 от от големите проекти за ТВ излъчване в Естония, Латвия и Литва. Към момента в Латвия поддържаме 7 мултиплексора по технологиите DVB-T и DVB-H (стандарт за пренос на телевизия към мобилни устройства като телефони - бел.авт.)
Собствениците на "Хану Про" са четирима. Трима души от Латвия, които работят в компанията, и Хану Лийнонен от Финландия. От него идва името на компанията.
Колко цифрови програми ще излъчва "Хану Про" в България?
- Ще можем да излъчваме 8 SD канали и 3 HD за всеки мултиплексор. Това прави общо 24 SD и 9 HD програми.
Защо "Хану Про" се интересува от предстоящата цифровизация на ТВ сигнала в България?
- Винаги сме търсили възможности за растеж извън балтийските страни. Подобна възможност възникна в България миналата година. Страната прилича на Латвия по това, че е от бившия соцлагер, скоро влезе в ЕС и е с размера на балтийските държави. Затова решихме да поемем риска и да участваме в цифровизацията.
Колко ще струва да построите мултиплексорите?
- Не сме публична компания, затова предпочитаме да не обявяваме данни за нашите инвестиционни планове. Ще използваме оборудване на Thomson Grass Valley, NEC, Spinner и RFS.
Ще сравня разходите за България с инвестициите, които направихме в Латвия за DVB-T мрежа по стандарта MPEG-4 - 20 млн. евро (в България сумата ще е по-голяма, тъй като Латвия е с равнинен релеф и 3 пъти по-малка - бел.авт.).
За мрежата в България ще си сътрудничим с инвестиционни фондове от балтийския регион и Скандинавия. Както може би знаете, въпреки финансовата криза през 2008/2009 г. в Западна Европа, фондовият пазар в Скандинавия е стабилен.
Ще използва ли "Хану Про" предавателите на "НУРТС България"(джойнт-венчър между БТК и кипърската офшорна компания Mancelord Limited, представлявана в България от банкера Цветан Василев)?
- Единствената разумна опция е да се използва инфраструктурата на НУРТС. В противен случай, стойността на проекта ще се увеличи най-малко три пъти. Дори не можем да планираме колко време е небходимо да построим нови кули.
Ще поставим DVB-T предаватели, регионални системи за разпределяне на сигнала, комбинатори на тв сигнал и антенни системи на 400 площадки на НУРТС. От тях смятаме 100 точки да бъдат с основни предаватели (с мощност от 0.1kW до 5 kW), а 300 да служат като ретранслатори (под 0.1kW мощност).
Вярно ли е, че ще таксувате телевизиите по 6 млн. евро годишно, за да ги излъчвате?
- Гарантираме равни условия за всички потенциални клиенти - радио и тв оператори. Таксата зависи от формата на тв канала (HD или SD), броят канали, които клиентът иска да излъчва и добавените услуги (електронен справочник, домашна медийна платформа, брой аудио канали).
Прозрачна ли е регулацията на прехода към цифрова телевизия в България?
- КРС обяви период от 1 година, в която да има едновременно аналогово и цифрово излъчване, което е факт и в другите страни от ЕС. Дококолкото знаем, българското правителство ще приеме програма за подкрепа на прехода от аналогова към цифрова телевизия. Това е много важен ход на държавата и оценяваме високо тези усилия във времена финансова и икономическа криза.
Възможно ли е България да прескочи въвеждането на DVB-T и да лицензира DVB-T2?
- Предложената от нас технология за излъчване - цифровите ТВ предаватели и главните системи за разпределяне на сигнала (head end) - можe да се надгради до DVB-T 2. Въпросът на този етап е дали крайният потребител би закупил DVB-T 2 декодер. Засега цената на това устройство започва от 100 евро, а масовото производство е планирано за края на 2010 г.
Какви услуги ще предоставяте освен цифрова тв?
- Паралелно с излъчването на цифровата тв може да предложим DVB-H и стерео радио програми. Тази година в Латвия тествахме излъчване на триизмерна телевизия от "Ролан Гарос" и световното първенство по футбол в Южна Африка. Българкската мрежа ще бъде готова за тази технология. Освен това цифровите тв програми могат да имат едновременно няколко аудио канали на 10 езика, а потребителят да избира езика - оригиналния, български или друг.
Коя държава трябвае да се въведе на телевизора с ДВБ-Т че да хваща
Държава "други" , ще хващаш само ако си във СофияПървоначално публикувано от nda
SHARP LC-37XL8E няма MPEG-4 декодер. и няма да може да гледаш цифрова ефирна.
Здреей Христослав .В Хасково има пусната цифрова телевизия по кабелната свободно която се хваща с ДВБ-С тунер. Но в рекламата им върви че може да се хванат канали около 8 с ДВБ-Т на честота 450 мегахерца аз не мога да хвана нищо.Ако можеш помагай .Благодаря предварително
Чудничко...как така пускат DVB-T по кабелната ? Вероятно са объркали рекламата DVB-C със DVB-T.Първоначално публикувано от nda
Твоят телевизор /от подписа ти/ има вграден DVB-T цифров ефирен тунер с MPEG2 декодер, а предаването по кабела е с MPEG-4. Затова не може да хванеш нищо -нито по ефира ,нито по кабела.
За да хванеш нещо се налага да си купиш външен тунер /set-top-box/ или да си купиш нов телевизор /като мен /.