Специализираният интернет сайт, на който няма да получите адекватна информация.
Цифровизация на ефирните телевизионни програми в България - 1 септември 2013 | Цифровизация.bg
Каките от "дезинформационният" телефон в общия случай са технически неграмотни. Телефонът е или зает и се набутвате да слушате тъпо съобщение, или е включен секретар, който ви обяснява, че отговарят от 8:30 до 22:30. Да, ама обикновено след 21:30 са си заминали. Някои от нас са чули бисери от рода - да си насочат антените към небето (все едно че е сателит).
Държавата инвестира в нещо умиращо, при това закъсня с 5 години.
1. Цифровизацията беше умишлено забавяна от лобистите на Булсатком, БТВ и кабелните оператори, като целта беше да превземат по-голяма част от пазара с договори за по 2-3 години напред. Сега само 16,3% от домакинствата разчитат на безплатни ефирни програми, а 82,4% ползват платен достъп по различни технологии. 1,3% от домакинствата не ползват телевизия.
2. Бездарни консултанти излъгаха министерството и парламента да приемат стандарт DVB-T, вместо DVB-T2.
Сега единствения вариант и изход от ситуацията е, всички Мултиплекси, включително и този на БНТ да оптимизират стандарта в DVB-Т2 и само БНТ HD да се излъчва свободно..Всичко друго да бъде кодирано и платено..
Въпросът за създателите на тв съдържание е, дали е оправдано да плащат на Нуртс немалки пари, за да имат достъп и до тези 16,3% от домакинствата, предимно бедни хора (пенсионери, роми, социално слаби, по селата и др.). Явно за тях отговора е по-скоро НЕ, но понеже работата е деликатна и политическа, телевизиите все още спонсорират Цветан Василев, и плащат за да не спрат мултиплексите. Освен това те пък си и знаят, че ако организирано БТВ и НТВ се изтеглят от безплатния ефир, една част от зрителите им щат - не щат ще се абонират за платени доставчици. Т.е. хем разходите на телевизиите за излъчване ще намалеят, хем приходите от оператори ще се увеличат..
Както всичко у нас- цифровизация все още няма!.
На практика за да кажем, че има цифровизация - трябва да има услуги. А такива НЯМА.
1. Няма Dolby Digital 5.1 звук на bTV, BNT, BNT2, TV7, NEWS7,
2. Няма HBBTV на BNT....
3. Няма и MHP с възможност за обратна връзка със зрителя.
4. БНТ все още не е взела решение за преминаване на всичките и канали в HD 1080i , да не говорим за 1080p.
5. Никоя телевизия няма собствен TV Guide(EPG).
6. Все още не е тръгнал мултиплекса на HD MEDIA SERVICE - 20 канала - National Geographic Channel HD, NG Wild HD, Discovery HD, Animal Planet, Sciеnce, History HD, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, HBO HD, Cartoon Network, Disney, Nickelodeon, I-Concerts HD, VH1, VH1 Rocks, MTV Rock, MTV DANCE, MTV HITS, Viasat-History HD, Explorer, Nature - всичките заключени за по 5лв
7. Няма я и мрежата на Bulsatcom - 15 канала...половината още нямат лиценз.
8. Програмите във висока резолюция са твърде малко...а вече в някои европейски страни се тества 4K/UHDTV по DVB-T2
БНТ е тотално изостанала в техническо отношение поради бездарно и некомпетентно ръководство. От телевизията се източват пари чрез външни продукции, интериор на студията, купуване на остаряла техника, раздут персонал, кражби на гориво и консумативи, раздаване на незаслужени премии...
Тестовете в 1080i трябваше да са още през 2007 година, а в момента и двата канала 1 и 2 да са в 1080i и DD5.1 .
ЕС е приел резолюция с която задължава всички членки на съюза, да цифровизират националния си ефир до 2015 г. Голяма част от държавите членки завършиха този процес. Целта и е да подобри качеството на телевизията като се намали използването на радио-честотния спектър, за да се намали облъчването и да даде на потребителя достъп до нови по-качествени услуги.
Guide to the Digital Switchover | OSCE
Процесът на изключване на аналоговата наземна телевизия в държавите-членки на ЕС се развива добре
ДОКЛАД относно оперативната съвместимост на услугите на интерактивната цифрова телевизия - A6-0390/2007
Международни институции
DVB стандарти
ETSI - European Telecommunications Standards Institute
Международен телекомуникационен съюз
European Broadcasting Union
ISO - International Organization for Standardization
DIGITALEUROPE - Representing the digital technology industry in Europe
Digital Agenda for Europe - European Commission
https://www.smpte.org/
World Broadcasting Unions (WBU)
Broadcast Networks Europe
България
Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията
КОМИСИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА
Използва контролни мачти за мониторинг - целта им е да приемат всичко което се излъчва в ефира.
Spectrum Monitoring - Fixed Monitoring Stations - Rohde & Schwarz
Съвет за Електронни Медии
ИА Електронни съобщителни мрежи и информационни системи • Министерство на транспорта, информационните технологии и комуникациите
Какво е DVB-T ?
DVB-T - (Digital Video Broadcasting-Terrestrial) или преведено на български Цифрово видео излъчване - наземно, е стандарт дефиниран от европейския консорциум DVB. DVB-T позволява на зрителите да гледат повече програми със значително по-високо качество на звука и картината в сравнение с аналоговата ефирна телевизия. В по-големите градовете телевизия ще може да се приема и в движение с отлично качество(DVB-H). Също така дава възможност за изображение в панорамен формат 16/9 и многоканален дигитален звук Dolby 5.1.
VHF - 174 - 230 MHz
UHF - 470 - 860 MHz
Bandwidth(ширина на канала) е различен за отделните държави 6 / 7 / 8 MHz
DVB-T - Wikipedia, the free encyclopedia
Първата версия на стандарта е публикувана през 1997 г., а първото излъчване по този стандарт е осъществено във Великобритания през 1998 г. Основната същност на DVB-T стандарта е, че няколко телевизионни програми се разпространяват едновременно в един комплексен цифров информационно-програмен пакет, наречен „мултиплекс".
Предимства и недостатъци
При аналоговото излъчване имате картина дори при по-слаб сигнал. Плавното влошаване на качеството на картината при намаляване силата на сигнала, което познавате от аналоговото предаване, не е валидно при цифровата телевизия. Там сигналът не „затихва“, а е или с перфектно качество, или изобщо го няма. Това се дължи на факта, че ако сигналът затихне след определена точка започват да се губят пакети, декодерът повече не е в състояние да ги чете и спира да го показва. Пак на декодера се дължи и по-бавното превключване на каналите – необходимо му е технологично време да декодира сигнала.
DVB–T мрежите са два типа:
Многочестотни (Multiple Frequency Networks - MFN) и едночестотни (Single Frequency Networks - SFN). Многочестотните мрежи по структурата си, са аналогични с аналоговите мрежи - при тях всеки предавател работи на собствена честота.
Заради заспали и некадърни чиновници в министерствата, България загуби 8-те си MFN честоти и за това всичко е SFN мрежи.
Multi-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
Single-frequency network - Wikipedia, the free encyclopedia
При едночестотните мрежи, каквато е у нас всички предаватели в мрежата работят на един и същи телевизионен канал. Важно условие за функционирането на едночестотните мрежи е във всяка точка на зоната на покритие, приетият сигнал от всеки един от предавателите да е идентиченн. Това условие изисква сигналите, излъчвани от всички предаватели в мрежата да са синхронизирани по честота, по време и по предаване на бит-информация.
Ето защо мултиплексите не работят на пълна мощност, предавателите са по-нарядко за да не си пречат един на друг.
Може сами да си представите какво ще се случи, ако попаднете в обхвата на два съседни едночестотни предавателя..
Специално се намалиха мощностите на интензитета с 10db при норматив 92.8dBvy/m в градове над 90 000 души и 74.5dBvy/m за градове над 30 000 - сложиха
- 83.6dBvy/m в градовете над 90 000 души
- 66.5dBvy/m за градове над 30 000
Има два варианта на излъчването до ТВ кулите
1. Радио релейния - така наречен MASTER ANTENNA, който работи в DVB-T, но на по високи честоти. Преноса вече не е по релеен път между кулите с пряка видимост, а сега се качва от UPLINK станцията на сателита INTELSAT 12 като Multistream и на копитото се приема с 180см сат антена приемник за multistream-a и след което в предавателя....При лошо време лятото, когато има високи плътни облаци между приемната антена и спътника сигнала ще пропада, но казват че тогава автоматино се включват релейките който остават като резерва...иначе при лошо време те са по добрия вариант.
2. Директно сваляне от сателит 45 изток
Сателитно излъчване - НУРТС БЪЛГАРИЯ АД
(НУРТС има честоти и за сателитен ТВ ъплник, който е само за кабеларките. За да се отнася дадена новост за цифровия ТВ ефир, тя трябва задължително да е свързана само и единствено с честота 11591)
Сателита се ползва само когато се налага, иначе си има оптично трасе, а и сигнала е кодиран по съвесем друг метод. Всичко пристига в централата на НУРТС по оптика, от там се дели на 3 пакета 1 сателитен, 1 оптичен и 1 радио-релеен.
Технологично е възможно, излъчването на HD канали по технология DVB-T, като обаче това съкращава значително възможния им брой на 4, като дори биха могли да бъдат и само 3, ако HD каналите използват възможността да доставят различни аудио потоци и субтитри на различни езици. На този етап обявените планове на НУРТС не включват излъчване на HD канали през DVB-T технология.
Съществува и следващо поколение стандарт DVB-T2, който дава възможност за удвояване на излъчваните канали в мултиплекс. 16 SD канала или 8 HD. Технологията е нова, като някои от държавите, в които е въведена, са Обединеното кралство, Италия, Швеция и Естония. Финландия, Украйна и Турция са държавите, в които технологията е с най-значително присъствие съответно с 5, 4 и 3 мултиплекса, като турските мултиплекси са в експериментална фаза. Хубаво е да се спомене и възможността да се доставя „кодиран“ сигнал през DVB-T/DVB-T2, което позволява излъчване и на премиум канали като HBO, като за целта е нужно да се закупи карта за декодиране на сигнала.
Плюсове и минуси на технологията DVB-T/DVB-T2:
+ Възможност за приемане с обикновена антена
+ Възможност за излъчване на HD канали
+ Възможност за едновременно излъчване на различни аудио потоци и субтитри
+ Възможност за излъчване на премиум канали
+ Насищане на пазара, като практически всички нови LCD/LED телевизори разполагат с DVB-T тунер
+ Евтини външни устройства както за стари модели телевизори, така и за PC
– Ограничено количество на излъчваните канали в един мултиплекс
При DVB-T2 компресията е по-голяма и това позволява преноса и излъчването на повече канали с висока резолюция на 1 честота. Ако при обикновенното DVB-T на 1 честота могат да се пуснат 4 програми с висока резолюция HD, то на DVB-T2 може да се качат 6. Затова и повечето европейски страни предприеха действия за въвеждането на DVB-T2 формат, тъй като техните телевизии са преобладаващо с висока резолюция.
В Сърбия, Турция(скоро и в Румъния) цифровата ефирна телевизия е във формат DVB-T2. Това дава предпоставка хората живеещи до границата да се възползват от тяпната ефирна телевизия, купувайки си DVB-T2 приемници.
[COLOR=#000000]Освен това покупката на DVB-T2 приемник е рентабилна, защото рано или късно нашата мрежа ще се надгради до DVB-T2 и няма да ви се наложи да купувате нов приемник за новия формат. Важно е да знаете, че с обикновен DVB-T приемник няма да можете да гледате DVB-T2 сигнал!
dvb-t_map.jpg
STB (Сет Топ Бокс) - е наименованието на декодер за цифрова ефирна телевизия. Това е устройството, което приема и декодира цифровия ефирен сигнал и след това го предава на вашия телевизор. STB е устройството, което трябва да си закупите, ако вашият телевизор няма вграден DVB-T тунер, а искате да гледате цифрова ефирна телевизия.
DVB-T в България
Принципно вината за забавената цифровизация е на правителството на НДСВ. През 2001 ДКД, обяви конкурс за софийския мултиплекс на който се явиха ЕвротурсатТВ, БТК АД и РИНГ СВ. Тогава Николай Василев даде лиценза на БТК, за да може да го продате на Вива Венчърс....
Цифровата в София тръгва през 2004та, но няма законови промени и тръгват само с 4 копия на Канал1, а лиценза е издаден за 6 канала. В края на 2005-та, законовите проемени са факт и на мултиплекса в края на 2006г. започват излъчване и БТВ и НОВА. През 2007 тръгват и 7дни, ББТ а късно и The voice. Междувременно КРС иска да издаде още 8 разрешения за градски мрежи за 43 канал в София ,за Бургас,Стара загора,Варна ,Видин,Пловдив,Плевен,Русе
Конкурса на бързо бе спрян поради рокади в СЕМ за аналоговите честоти и така се стигна до това смътно цифрово бъдеще което изобщо не е цифрово !
http://paper.standartnews.com/archiv...y/s3020_15.htm
В момента 52% от домакинствата имат кабелна телевизия. Над 26% са на сателит, а 20% гледат ефирна телевизия с антена.
КРС даде пет разрешителни за мултиплекси само с два конкурса през 2009 г. България ограничи без основание броя на дружествата, които могат потенциално да навлязат на пазара. Освен това критериите за подбор в конкурсните процедури бяха прекомерно ограничителни, като така бяха отхвърлени кандидати, свързани с доставчици на съдържание (оператори на телевизионни канали), включително оператори, действащи само извън България, или оператори на мрежи за радиоразпръскване. Конкурсите бяха спечелени от фирми, близки до банкера Цветан Василев. Това са “Тауърком” и Hannu-pro , като самите дружества по-късно прехвърлиха лицензите си съответно на “НУРТС Диджитал” и “Ейч Ди Медиа Сървисиз”.
(Тауърком" вече няма! Дружеството е прейменувано на "НУРТС Диджитъл ЕАД". Затова и сайта е свален, който беше towercom.bg.)
Двете компании използват техника на Thompson-broadcast
Цифрова телевизия в България — Уикипедия
Технически параметри на цифровата ефирна телевизия в България
• Ширина на канала: 8 MHz
• Режим: 8 k
• Защитен интервал: 1/4
• Кодово отношение : 2/3
• Модулация: 64QAM
• Поляризация: вертикална
• Скорост на транспортния поток: 19.91 Mbit/s
• Стандарт: DVB-T
• Видео кодиране: MPEG-4
• Аудио кодиране: MPEG-1 Layer II
Проблем обаче е наземната мрежа .. която в момента е 19,91Mbits, а за да мине на 22.18Mbits трябват допълнителни мощности на предавателите.. Говорим за десетки милиони евро.. Едно е, инфраструктурата да е направена за 19.91Mbit's, друга е за 22.18Mbits или 24.82Mbits... Желателно е, всички трансмитери да са на FEC 5/6 Guard Interval 1/8 = 27.6 Mbits, но за тази инфраструктура предавателите от 3KW веднага трябва да заработят с мощност 12Kw за безпроблемно приемане.
Тогава, може и да се изплатят, защото на една мрежа няма да има средно по 8 канала, а ще бъдат по 12.
(В Унгария е 8k, 64QAM, FEC 3/4, 1/8, 24,88 Mbit/s на мултиплекс)
Пълната версия на проект плана:
Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Вторият етап започва, "когато бъде освободен радиочестотен спектър" от Министерство на отбраната(пак спекулации) и ще продължи между 9 и 18 месеца от получаването на лиценза.
Предаватели и покритие
Предавател България • Цифрови ефирни телевизионни мрежи в България
Must-carry е предимство за телевизиите при качването на канали на мултиплексите ! Моля не го бъркайте със задължение !
Голяма част от програмите няма да се излъчват свободно ефирно, защото телевизиите предпочитат да продават пакетно програмите си на кабелните и сателитните оператори и ако пуснат най-гледаните си канали ефирно, цифрово и за без пари, хората масово ще спрат да плащат такси на кабеларките и телевизиите няма да имат приходи.
А самите телевизии не искат да плащат на НУРТС няколко милиона годишно за ефирно разпространение, за да гледа кака ви Пена на село безплатно телевизия с декодер. Така че, по-интересните канали няма да бъдат безплатни НИКОГА. А кой има лиценз за ефирно разпространение в СЕМ е без значение, защото това не е задължаващо. Просто си стои като възможност, на този етап няма да има нови телевизии, качени на мултиплексите, извън 11-те. Самите телевизии не желаят да бъдат качени там, за да не дават пари на НУРТС, като могат само да получават пари от кабелните и сателитните оператори за продадено съдържание в пакет.
Има два варианта:
1 - телевизиите да предават ефирно само SD версията с +1 час закъснение на програмата си, а кабеларките да си дърпат абонати за HD версията.
2 - ефирното предаване на тези програми да не е свободно, а само кодирано/платено
Искате избор? Вървете при кабеларките и сателитните оператори (без да се смята за реклама) - там има огромен списък, можете да решите какво ви се гледа и да мрънкате на оператора си за липсващите канали, които искате. Ефирната цифрова телевизия, не е създадена с цел народа да избира какво да се излъчва по нея.
Цени за излъчване
БНТ заплаща фиксирана цена от 15 млн. лева. за целият мултиплекс на First Digital (годишно).
bTV заплащаше 8.2 млн. лева, в момента заплаща пак толкова за 3-те канала които са в ефир. Т.е каналите като цяло имат капацитет от 8.2Mbit's който се дели на 3, като естествено bTV взема най-високото качество, а bTV Lady и РИНГ и поделят остатъка от капацитета ..
НОВА заплащаше около 6.5 млн. лев, а сега пак заплаща толкова, но вече за 2 канала - НОВА и DIEMA FAMILY
т.е 1Mbit's = 1млн лева !
Правилото е - колкото повече програми сте качили на един мултиплекс, толкова по-голяма отстъпка получавате (от годишната такса за излъчване).
Нови програми
БНТ3 се отлага поради липса на пари - няма да тръгва изобщо през 2014г.
Новела може и да не тръгне изобщо, а на нейно място да тръгне bTV Action+1
Другите канали няма да тръгнат, защото не искат да се съобразяват с високите цени на монополиста-собственик на мултиплексите. Де факто, ако качат още програми, телевизиите само ще генерират разходи без възвръщаемост. Българският пазар е малък и разчита на таксите, които кабелните и сателитните оператори плащат за разпространение на тези канали.
1 Ако до Октомври НУРТС не заработи с пълен капацитет - предприятието ще бъде на загуба !
2 За да заработи НУРТС, трябва да има уреден закон, който да задължи телевизиите получаващи лиценз за разпространение на програмите си чрез мрежи за цифрово телевизионно разпръскване в какъв срок могат да го направят това и ако не покриват финансовия нормативен критерии да не им се дава лиценз. Защото в случая имаме 29 лиценза а работят само 10, като 2 вече не съществуват !
3 За да има развитие трябва конкурентна среда, а такава към момента в цифровата ефирна няма .. а и няма скоро да има както е тръгнало .. (слаб интерес от страна на медийните играчи ..заради прекалено високите разходи за оптимизация на мрежите и подръжката им)
4 В момента положението в медийния сектор е критично. Ако видите какви са финансовите резултати на bTV/NOVA/TV7 за миналата година спрямо преходните периоди ще си обясните защо и тръгнаха програмите +1.
Predavatel.com • Виж темата - Новини около цифровизацията у насПървоначално публикувано от ЖОРО
Как КРС следи за спазването на параметрите в лиценза за мултиплексите има ли начин за санкциониране, глоби и т.н.
Преди да започне симулкаста телевизиите искаха физическо, тоест реално измерване и тестване на сигнала чрез независима фирма от чужбина! Реакцията на НУРТС беше: Ако трябва чужда фирма да мери реалното покритие в цялата страна и качеството на сигнала това ще отнеме поне 1 година! Тоест забавяне на цифровизацията, което не беше добре за МТИТС с поетите им ангажименти към ЕС и тн. Има го в протоколите от заседанията на МТИТС.
Мощност
Мощността на муксовете,излъчващи за района на София е по 1KW от старата кула в парка и по 5KW от Копитото. Мощността на селските предаватели е 30-50W. Окръжните са по 1KW.
Операторите нямат право да увеличават мощността по свое усмотрение. За да стане това, трябва да подадат заявление до КРС за промяна на точката и параметрите на излъчване и ако им разрашат, тогава може да се вдигне мощността. Без това заявление подлежат на глоба.
Връх Ботев - 3KW.
Ловеч - 600W.
Ябланица - 50W.
Плевен - 1KW.
Радиопрограми
В момента има само две радиопрограми - "Хоризонт" и "Хр.Ботев", както и TXT, които се излъчват само в София.
Мултиплекс (MUX) - представлява цифрова платформа (устройство) от телевизионни канали, които се излъчват заедно на една честота - мрежа за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване на програми на търговски телевизионни оператори с национален обхват. На един канал се излъчва пакет (мултиплекс) от средно 8 MPEG-4 тв програми със стандартна резолюция (SD).
Multiplexing - Wikipedia, the free encyclopedia
Обществените и частните мрежи използват мултиплексиране за излъчване на много цифрови канали от един мултиплекс.
Като за начало, регионални мултиплекси засега няма да има! Много трудно би било да се качат регионалните програми на мултиплексите - чисто и просто няма да имат финансова възможност за това. Има доста желаещи, но като чуят тарифите и бързо се отказват. По-план има 2 - по един в София и Варна (от 2015)
MUX 1 покритие >95% НУРТС България АД (БТВ, НОВА, ТВ7, НЮЗ 7, bTV GOLD, БТВ LADY, DIEMA FAMILY )
MUX 2 покритие >95% НУРТС България АД (Bulgaria on Air, The Voice, Evropa)
MUX 3 покритие >85% First Digital (БНТ1, БНТ2, БНТ3,БНТ 4, БНТ HD, БНТ+)
MUX 4, 5, 6 покритие >60% HD Media Service Вероятен старт към Юли 2014 година. (основно Pay-Per-View - платени програми)
MUX 7 покритие >80% Булсатком - Трябва да започне излъчване през 2014-та с 60% покритие. В процес на конкурс.
По нормите на ЕС, задължителни са 11 безплатни ефирни програми.
Цифровата телевизия все пак ще закъснее - trud.bg
Програмите в списъка са подредени по System Identification Number (SID)
Алфа ТВ се излъчва от 16 април т.г. ефирно и свободно в София. Качена е на регионалния мултиплекс BUL-12, 64-и канал.
Ефирна телевизия 2013 ---------- MUX 1
Nurts Digital
...............................
MUX 2
Nurts Digital
.................................
MUX 3
First Digital
.........................
MUX 4
HD MEDIA SERVICE
............................
MUX 5
HD MEDIA SERVICE
............................
MUX 6
HD MEDIA SERVICE
............................
MUX 7
Булсатком
......................
Програма sid-09 Bulgaria On Air sid-02 bTV sid-01 БНТ 1 - - - - Програма - sid-03 NOVA Tv sid-10 БНТ 2 - - - - Програма - sid-04 Tv 7 sid-12 БНТ HD - - - - Програма - sid-05 NEWS7 - - - - - Програма - sid-06 (Test) - - - - - Програма - sid-07 (bTV Lady+1) - - - - - Програма - sid-08 Bulgaria On Air - - - - - Програма - - - - - - -
Аудиото на БНТ HD при някои приемници е ужасно, но проблема е в приемника, че не чете HE-AAC а вижда само AAC.
Другият проблем е, че звук DD се подава само към Близу, но не и към останалите оператори!
Nurts Digital MUX 1 и 2 - работят на 95% мощност
First Digital MUX 3 - работи на 75-85% мощност. На мултиплекса на Фърст диджитъл, може да се излъчват само програми на БНТ в случая 4 SD канала и 1 HD.
Честотите за другите 3 мултиплекса отдавна са планирани и нищо не трябва да се освобождава.
HD MEDIA SERVICE (MUX 4, 5, 6) - с още 6 канала (+1). В София ще заработи от Април 2014, като до Юли трябва да покрива със сигнал 65% от населенито, а до Януари 2016г. да е 85%. В момента нямат изграден нито един предавател.
3 програми на BTV MEDIA GROUP - това са bTV Comedy, bTV Cinema, bTV Action или нещо друго което създадат.
HD Media ще си правят собствени точки на излъчване, не искат да имат нищо общо с NURTS, а и в НУРТС са малко притеснени от финансова гледна точка....
Булсатком - ще качи 3 канала посочени от СЕМ
(за София вероятно на 26 и 35 канал)
БНТ HD - в момента не е 1920х1080, а се излъчва ъпскейлнато до тази резолюция.
Канала е в така нареченият демо период. Вече мина 1ва фаза.. 2-ра фаза ще е от 12.06 до 30.06, като официално стартира на 3-та фаза от 01.01.2015г..
Нови предаватели ще има и се монтират - главно ретранслатори. Мощности ще се променят само на отделни предаватели и канали, но засега няма как да се даде инфо кой предавател кога и на каква мощност излъчва.
Разпространение на цифрова ефирна телевизия (DVB-T и DVB-T2)
News - DVB
DigiTAG
TV Technology Intelligence
Search Results bulgaria
Digital TV News: bulgaria
Статус
Digital Terrestrial Television (DTT) - World Map
ATSC, DTMB, DVB-T/DVB-T2, and ISDB-T - Digital Terrestrial Television (DTT)
Карти
Interactive DVB-T map
Interactive DVB-T map - Channels
В България няма планове за преминаване на DVB-T2! Прилага се в страни, където вероятността да се излъчват много програми от един мултиплекс е много голяма. У нас това е решено с лицензирането на 7 мултиплекса.(можеше да бъдат 4 на DVB-T2)
Европа DigiTAG CEPT.ORG
Австрия DVB-T Das Digitale Antennenfernsehen
Белгия CSA - Conseil Supérieur de l'Audiovisuel
Беларус Цифровое телевидение .: Белорусский радиотелевизионный передающий центр
Германия Überallfernsehen - Startseite Ueberallfernsehen
Дания Digi TV
Англия Digital UK - Home
Естония Ringh
Словения APEK
Сърбия ДТВ Србија | Дигитализација телевизије JP Emisione Tehnike i Veze :: Naslovna
Италия DGTVi - Per la Televisione Digitale Terrestre
Испания Inicio - Televisión digital
Люксембург Institut Luxembourgeois de Régulation -
Нидерландия Alles over de aanpak van Interferentie | Stai.nl Internet, televisie, mobiel en vast bellen – KPN
Хърватия HRT: Naslovnica
Чехия Czech Digital Group
Унгария Antenna Hungária
Швеция Startsida - Teracom
Швейцария Home
Финландия Digitan palvelut kuluttajille - Digita In english - Digita
Франция CSA.fr - Accueil
***** http://ртрс.рф/when/
Украйна Т2 - цифровое телевидение украины в вашем доме http://ukrtvr.org/
Полша - Telewizja Cyfrowa - poradnik - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji http://cyfryzacja.gov.pl/
DVB-T2 - Wikipedia, the free encyclopedia
Сайт на който може да проверите дали имате покрите от близкият предавател
HeyWhatsThat Testbed
Тези карти имат опция за показване(в червено) зоните на оптична видимост от дадено място, а не зони на покритие със сигнал(но до известно разстояние могат да съвпадат).
Процедура:
1. Предварително се намират координатите и надморската височина на мястото (за ТВ кула и височина на кулата/излъчващата антена.
2. Влиза се в сайта
3. В опцията(горе-ляво) "View" може да се избере съществуваща вече карта(например от създадените ми "vBotev-Bistrica", " kJavorov-Bistrica"...), или създаде нова карта чрез клик на следващата опция - "New Panorama"
4. Въвеждат се координатите(от т.1), в "2" се избира зона в м/км за намиране най-високата точка на мястото от която е осигурен 360 гр. кръгозор; в "3" - надморската височина(примерно ТВ кулата+предполагаема височина на излъчващата антена - за Петрохан прието 1626+64=1690)
5. В "Enter title" се попълва име на карта.
6. Изпращане данните за обрaботка - "Submit request" и се изчаква до поява на картата с отметка "кръстче" на исканата локация.
7. Горе дясно са опциите за картината – опция “Visibility cloak” показва в червено видимите от избраното място зони. Други опции – “show scale”, “curved Earth”.
8. Чрез бутоните зоом и за движение се достига желаното място на приемане, клик.
Карта на селища БЕЗ-покритие, можете да добавяте места и Вие, ако имате Google account.
https://maps.google.com/maps/ms?ie=U...mid=1380053572
https://maps.google.com/maps/ms?ie=U...887&dg=feature
FAQ - често задавани въпроси
Пуснах телевизора да сканира за програми - намира няколко, но имам само звук без картина(черен екран)
Приетият в България стандарт е DVB-T MPEG4 и за да приемате нормално, ви е нужен телевизор с такъв вграден тунер или външен декодер(сет топ бокс). Вашият телевизор има тунер DVB-T MPEG2, който не декодира видеосигнала - поради тази причина имате звук, но нямате картина. Погледнете в края на поста, кои стари модели телевизори нямат MPEG4 тунер.
Имам кинескопен телевизор - може ли с външен приемник да гледам fullHD картина ?
Категорично НЕ. Няма как да изведете картина с висока резолюция на телевизор, който просто физически не поддържа такава резолюция.
Имам Full HD телевизор, стар модел с MPEG-2 кодировка, но искам да гледам full HD програми - какъв да е външният тунер?
Най-подходящ във вашият случай е DVB-T MPEG-4 HD приемник, който да свържете с HDMI кабел задължително, за да не губите от качеството на картината. Избягвайте връзка с кабели, от типа чинч-чинч или Скарт-чинч. При тях върви аналогов сигнал, който после се преобразува от телевизора в цифров за да може да се визуализира. По този начин губите от качеството на картината.
Какво е BER (Bit Error rate) ?
Bit error rate - Wikipedia, the free encyclopedia
Bit Error Rate - вероятността да бъде получен грешно един бит от сигнала.
Изразява се като някаква дроб:
Един случай на хиляда бит-а = 1/1000 = 0.001 = 1*10Е-03= едно по десет на минус трета степен
Нормални стойности са X*10E-06 или 10Е-07 или 10Е-08. Падне ли под Х*10Е-05 нещата започват да стават лоши Т.е. трябва да имате ВЕR от порядък на минус шеста, седма степен за да сте ОК.
ONID - Original Network ID - идентификация на мрежата
DVB Services - identifiers
TSID - Transport Stream ID - идентификация на транспортния поток
Най-общо казано в DVB(-S) всеки канал(услуга) се определя(идентифицира) от три параметъра(DVB triplet): ONID, TSID, SID Нещо като адрес където да я търси приемника. Мрежа(град), Транспондер(квартал), Номер услуга(блок).
Например конкретен канал(Eurosport) от нашата услуга се дефинира така:
ONID: 366
TSID: 50600
SID: 1826
Това е канал номер 1826, от транспондер 50600, намиращ се в мрежа 366.
PS. М/у другото Eutelsat са имали хубавата идея и номера на мрежата показва за кой спътник става въпрос: спътник на 16 градуса източна дължина(16Е) е с мрежа 366, което в шестнайсетична нотация е 0х16Е=366. Спътника на 13Е е с мрежа 318=0х13Е.
Какво е SNR (Signal to noise ratio) ?
Отношение сигнал-към-шум — Уикипедия
Signal-to-noise ratio - Wikipedia, the free encyclopedia
Какъв аудио енкодинг използват излъчващите цифрово канали?
Mpeg - Layer 1 или Layer 2
AAC+
HE-AAC
Dolby Digital AC3
Dolby Digital + E-AC3
Свързал съм приемника с телевизора посредством скарт-скарт кабел, но има едно бучене в звука(брум).
Проблема вероятно е в кабела - сменето го с друг. В случая с брума означава, че на входната евро букса т.е. тази на телевизора липсва замасяването. И за да го премахнете този брум е необходимо да свържете освен евро скарт кабела и още един от антенния изход на декодера, който да включите към входната антенна букса на телевизора! Няма да изкарате от там картина, защото не всеки декодер има модулатор (ако вашият декодер има модулатор, тогава ще гледате)! И между другото по-качествена е картината през евро скарт когато се ползва по RGB, от тази през чинчове, но композитни! Компонентните чинчове са с почти цифров сигнал, но си трябва и телевизора да има компонентен вход! Ето ви снимки с разликите в цветовете на чинчовете и техните обозначения (първата снимка е композитен, а втората компонентен):
http://store.picbg.net/pubpic/C9/AD/6d4967673c8ec9ad.jpg
http://store.picbg.net/pubpic/A9/A4/...6a5c64a9a4.jpg
На почти всички програми картината изглежда сплескана(грешен аспект) и се налага да променям аспекта ръчно от менюто на телевизора/приемника.
Проблема е в това, че българските телевизии не излъчват WSS (Widescreen signaling) или AFD (Active Format Description) - не им пука за зрителите. Превключването става автоматично и зависи от активацията на генератора на WSS сигнал ..
Widescreen signaling - Wikipedia, the free encyclopedia
http://www.eetasia.com/ARTICLES/1999...AMD_MSD_AN.PDF
Active Format Description
Active Format Description - Wikipedia, the free encyclopedia
EPG (Electronic Program Guide) - интерактивна услуга в областта на цифровата телевизия и радио, обзпечаваща гъвкавост в цифровото съдържание. Електронният гид, представлява екранно меню изобразяващо разписанието на теле и радио програмите с възможност за интерактивна навигация по време,название, жанр, канал и т.н. с помоща на дистанционното управление.
Electronic Program Guide — Википедия
http://www.etsi.org/deliver/etsi_i_e...300707e01c.pdf
Защо приемниците подреждат програмите по един и същи начин ?
Подреждането на каналите зависи дали LCN функцията е включена или изключена. Това се отнася за всички цифрови приемници. Ако я изключите, подреждането става по реда на приемане. Сегашното подреждане по мултиплексите е зададено като параметър от КРС.
(logical channel numbering) Logical channel number - Wikipedia
Не мога да преименувам програмите.
Не може да преименувате програмите на кирилица!! Имената на програмите се задават от мултиплексите.
OTA (Over-the-air programming) - опция за автоматично ъпдейтване на фърмуера от ефира
Over-the-air programming - Wikipedia, the free encyclopedia
OAD - On-Air Download, е метод за ъпгрейдване фирмуера на TV или Set-top box.
PVR (Personal Video Recorder) - това е потребителско устройство, снабдено със софтуер позволяващ да се записва в цифров формат на USB Flash Drive, HDD, SSD или други локални или мрежови устройства.
Digital video recorder - Wikipedia, the free encyclopedia
DVR (Digital Video Recorder) - устройство предназначено за запис съхраняване и възпроизвеждане на видеоинформация.
Timeshift Channel - изместени във времето телевизионни програми (+1, +2)
Timeshift channel - Wikipedia, the free encyclopedia
Timeshifting - запис на програма на външно устройство, с цел записа да бъде прегледан от консуматора, в определено времево изместване.
Time shifting - Wikipedia, the free encyclopedia
VoD (Video On Demand) - видео по поръчка. Система за индивидуална доставка до абоната на телевизионни програми, филми по цифрова кабелна, сателитна, ефирна телевизионна мрежа с мултимедия сървър в различни контейнери. Може да поръчате филм по всяко време от каталога, при това се поддържат допълнителни функции (превъртане, пауза..).
Video on Demand — Википедия
Pay-Per-View (PPV) - допълнителни платени телевизионни услуги , като потребителят може да плаща само за определени канали или за отделни предавания или филми.
Проблем - смяната на каналите става твърде бавно (поне 2-3 секунди), за разлика от аналоговото приемане, при което става мигновено.
Това пряко зависи от ТВ приемника и бързината на процесора му !
Трябва да се отбележи и щракането на канали на различни мултиплекси... Примерно когато се минава от 1 мултиплекс на друг, тогава има малко повече забавяне отколкото когато щракате канали на един единствен мултиплекс.
Ще мога ли да се възползвам от всичките предимства , които дава цифровата телевизия ?
НЕ! Малък пазар сме. Ще има само 1 EPG. Няма да има субтитри за глухонеми, няма да има 2-3 аудио пътеки, няма да има DOLBY DIGITAL звук, както няма да има и MHEG-5, система за прогноза за времето, трафик информация..
Ето документ според който, всяка държава от ЕС може да вземе самостоятелно решение за ползване за мобилни или фиксирани услуги честотите в тв банда от 790MHz /61канал/ нагоре:
http://www.erodocdb.dk/Docs/doc98/of.../ECCREP142.PDF