Резултати от 1 до 12 от общо 12

LCD “прогаряне” на панела?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    13
    #1

    LCD “прогаряне” на панела?

    Съществува ли такова понятие при LCD? Става дума са Samsung LE46N87BD на една година с около 3200 часа работа. Гледал съм го на 4:3 с черни ленти от страни. Получиха се ивици основно в десния горен край, които се забелязват само на средно ярки цветова. На максимално тъмни и светли, не се забелязват. Вече го гледам на цял екран, но не изчезват. Какви мерки могат да се вземат, поне да не се увеличава?
    [img width=800 height=454]http://i.data.bg/08/11/14/1245387_orig.jpg[/img]

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    2,240
    #2

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Абе, Румене!
    Що си купил 16:9, щом ще го гледаш на 4:3?!!!
    Все едно да си купиш Мерцедес и да го мъчиш с 93-бензин.

  4. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #3

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Цитат Първоначално публикувано от soon
    Абе, Румене!
    Що си купил 16:9, щом ще го гледаш на 4:3?!!!
    Все едно да си купиш Мерцедес и да го мъчиш с 93-бензин.
    Ами сигурно щот не му се гледат сплескани или изрязани образи...... ...или може би щот няма големи LCD TV 4:3.
    Ти как мислиш кое от двете е?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2007
    Мнения
    112
    #4

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Цитат Първоначално публикувано от rumen65
    Съществува ли такова понятие при LCD? ...Какви мерки могат да се вземат, поне да не се увеличава?..
    Съществува да,макар да е по-малко вероятно,отколкото при плазмите.За да не се увеличава,гледай на 16:9 или както там се води при "Самсунг" режима на интелигентно разпъване.

  6. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #5

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    не му се гледат сплескани
    ...сплескани?...малко по-бузести да и то не на всички програми,но чак пък сплескани...на мен пък вече образите на всеки 3:4 ми изглеждат като болни от анорексия.
    Иначе сериозно, като сложа един до друг 3:4 и 16:9 този който реже поне по 2 см отстрани на картината е първия.
    А да гледаш 46-ка 16:9 на формат 4:3 наистина е като да караш мощен мерцедес максимум до трета скорост на магистрала .

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    5,736
    #6

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    ПРи новите LCD не би трябвало да има такова "прегаряне", но явно и го има. Може и да се наблюдава само при някои марки. Иначе преди доста години, когато LCD монитори имаше само на лаптопите имаше такъв ефект. Получаваха се т.нар. сенки. Явно не трябва да се гледа телевизора продължително на 4:3.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2007
    Мнения
    13
    #7

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Защо е гледан така е ясно. При филми от компютъра е на 16:9. Но не върви да имаш два телевизора в стаята, за филми и за останалите програми. Иначе ще трябва да се свиква с разпънатите образи, то е ясно, поне като се свикне, хората по улиците ще изглеждат по симпатични, не толкова бузести и т.н.
    По интересна е техническата страна на проблема. Защо не се е променила цялата черна лента, а само ръба и? Защо е само в горната част, а надолу изчезва? Появила се е само в дясно, а в ляво почти не се забелязва. Предположенията са ми че свързано с температурата, в горната част матрицата загрява повече от колкото най-долу. Другото ми съмнение е неправилно управление на матрицата и някаква система, която засилва черното повече на контурите. В книжката не е написано никакво предупреждение – единствено да не се нагрява от слънце.
    Ако се знае причината, човек би имал повече информация, за по лесен избор на модел и матрица.

  10. j_n
    j_n е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    28
    #8

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Цитат Първоначално публикувано от rumen65
    ....... В книжката не е написано никакво предупреждение – единствено да не се нагрява от слънце. .......
    Отскоро имам LE-40A656 и бях изненадан да открия следното в упътването:



    Иначе също не приемам разни "интелигентни" разпъвания на 4:3 към 16:9 - съдържанието трябва да се гледа във формата, в който е създадено - другото е компромис

    Моята матрица е Samsung - на етикета : SQ01 , в сервизното меню : 40A SC100 72

  11. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #9

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Не трябва да се гледа неподвижно изображение на LCD екран повече от два часа за да не се предизвика ефект на остатъчно изображение на екрана.
    Пикселите накрая на образа при формат 4:3 стоят под напрежение през цялото време на гледане-освен това доплнително се напрягат от функции от типа на Contrast Enchanser -които допълнително усилват черното- в този случай с черните ивици.В крайна сметка пикселите или засядат или умират.

    Мъртъв пиксел (от анг.: dead pixel) е дефектен пиксел, който постоянно е изключен. Мъртвите пиксели се виждат най-добре на светъл фон и изглеждат като тъмни точки.

    Заседналите пиксели (от анг.: stuck pixel) обикновено се виждат най-добре на черен фон като червени, зелени, сини, пурпурни или жълти точки. Най-често срещаните са червените, зелените и сини.

    За разлика от мъртвите пиксели, потребители съобщават, че заседнали пиксели изчезват. Едни от най-популярните методи при LCD мониторите е да натиснете леко и внимателно заседналия пиксел (по този начин той се нулира) или рязко да променяте на стойността му (премигващи ярки цветове). Разбира се няма гаранция, че тези методи винаги ще работят. При LCD телевизори с стъклено покритие можете единствено да чакате и да се надявате заседналия пиксел да изчезне от само себе си.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    125
    #10

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Ако така лесно прогаря ЛСД,незнам,на новите серии на Сони са сложили screensaver-и няколко картини,когато не гледаш ТВ да си сложиш някоя картина,ако седи цял ден ..........

  13. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #11

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Мисля, че проблема при LCD-тата се появява когато се ползва overdrive - тогава те също горят. Със сигурност го ма при мониторите, но не знам ползва ли се и при телевизорите.
    Знам също, че дори да оставя нещо на плазмата за 2 часа няма да прогори и отпечатъка ще се "изтрие" след няколко минути. :P

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    202
    #12

    Re: LCD “прогаряне” на панела?

    Ползвам доста монитори от популярна марка на пазара (PVA матрици), работят 24/7, тоест не се спират никога, скриин сеейвъри не се ползват, изображението е статично. Получаването на остатъчен образ, сенки (изберете си как да го наричате) се получва доста бързо (около 2 месеца). След 1-2 години непрекъсната работа статичната картина направо се е отличила като фон и е силно отличима.
    При професионални диплей това е избегнато като на определен интервал преминава така наречен предпазен елемент - например ярка бяла ивица.

    Четох доста за проблема и лечението, което ползвам е следното: пуска се някаква програма за смяна на изображения черно-бяло. Аз лично май ползвах на еверест теста за CRT монитори. След 2 семици сенките се редуцираха около 80%. Няма изгаряне на пиксели, струва ми се че проблема е от поляризация на кристалите заради статичните изображения.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Отговори: 0
    Последно: 10-01-11, 13:14
  2. Daikin FTXS25G - неприятно вибриране на панела
    От rimogardd във форум Климатици Daikin
    Отговори: 58
    Последно: 13-02-10, 00:02
  3. National CS-G28K-W - превод на надписите по фронт панела
    От Crank във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 14
    Последно: 09-05-09, 09:47
  4. изчезна контрол панела
    От cvb във форум Windows
    Отговори: 5
    Последно: 01-07-08, 22:31
  5. Program Updates в контрол панела
    От kesten във форум Windows
    Отговори: 4
    Последно: 31-01-05, 23:57

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе