Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 16 до 28 от общо 28
Like Tree1Одобрявам

Въпрос за 4k HDR

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #16

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Продължавам да чета по темата из нета, форуми , таблици и т.н. До тук стигам до едно единствено заключение, проблема е в DLNA сървара! Този сървър има различни версии описани в укипедия, а те са:

    "Версии на DLNA ръководство


    1.0: освободен юни 2004 г .; 2 тома: Архитектура и протоколи, медийни формати; 2 класове устройства: DMP, DMS; Около 50 профила за медиен формат [ необходимо е цитиране ]
    1.5: освободен март 2006 г .; 3 тома: Архитектура и протоколи, медийни формати и защита на връзките; 12 класове устройства и 5 възможности за устройства; Около 250 профила за медиен формат.
    2.0: освободен август 2015 г .; Включва теми като EPG, синхронизиране на съдържанието, RUI, WPS, формати на медиите, запис по график, DRM
    3.0: освободен август 2015 г .; подобрено време за реакция, подобрена енергийна ефективност, HEVC поддръжка
    4.0: освободен юни 2016; решава проблема с медийния формат , който "не се поддържа“ между компютри, телевизори и мобилни устройства, като същевременно поддържа Ultra HD TV стрийминг на съдържание."

    Тук е описанието какво можеш да пращаш по домашната мрежа, според версията на DLNA, която подържа всяко устройство от която е изградена тя - дом.мрежа. Предполагам, че останалите медиини сървари с които аз не съм запознат имат също такива версии на формуера в който се посочва какво може да трансферираш. Продължавам да си мисля, че проблеме е по-скоро софтуерен, именно заради тези версии на DLNA. Разрових се и търсих по съвременни NAS устройства да видя в спецификациите им дали изрично се посочва каква е версията на DLNA, която поддържат. Примерно от предлаганите в Емаг до 500 лева. След много чете на всички пишат, че поддържат и са серифицирани с DLNA, обаче не посочват коя е версията. Трябва много ровене, за да намериш коя версия поддърна NAS устройството. Оказва се, че повечето поддържат версия на DLNA 1.5 , която не поддържа UHD стриймване. Тоест всички устройства в мрежата, които участ в плейването на филма трябва да поддържат DLNA с версия 4.0 !!! И пак не е сигурно дали ще може да се плейва по този начин - 4к HDR + HD звук.

    А по твоя въпрос- връзката между лаптоппа и рутера на каква скорост е ?

  2.  
     
  3. Member Аватара на NeRoX
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Пловдив
    Мнения
    228
    #17

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от Dares Виж публикацията
    ...А по твоя въпрос- връзката между лаптоппа и рутера на каква скорост е ?
    Не знам как да проверя. Идеи? Това за версия на DLNA е интересно. Нито едно от устройствата в мрежата ми не е супер Premium, тъй че едва ли поддържат последния стандарт. Също не знам как да проверя. :D

  4. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #18

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от Dares Виж публикацията
    Продължавам да чета по темата из нета, форуми , таблици и т.н. До тук стигам до едно единствено заключение, проблема е в DLNA сървара! Този сървър има различни версии описани в укипедия, а те са:

    "Версии на DLNA ръководство


    1.0: освободен юни 2004 г .; 2 тома: Архитектура и протоколи, медийни формати; 2 класове устройства: DMP, DMS; Около 50 профила за медиен формат [ необходимо е цитиране ]
    1.5: освободен март 2006 г .; 3 тома: Архитектура и протоколи, медийни формати и защита на връзките; 12 класове устройства и 5 възможности за устройства; Около 250 профила за медиен формат.
    2.0: освободен август 2015 г .; Включва теми като EPG, синхронизиране на съдържанието, RUI, WPS, формати на медиите, запис по график, DRM
    3.0: освободен август 2015 г .; подобрено време за реакция, подобрена енергийна ефективност, HEVC поддръжка
    4.0: освободен юни 2016; решава проблема с медийния формат , който "не се поддържа“ между компютри, телевизори и мобилни устройства, като същевременно поддържа Ultra HD TV стрийминг на съдържание."

    Тук е описанието какво можеш да пращаш по домашната мрежа, според версията на DLNA, която подържа всяко устройство от която е изградена тя - дом.мрежа. Предполагам, че останалите медиини сървари с които аз не съм запознат имат също такива версии на формуера в който се посочва какво може да трансферираш. Продължавам да си мисля, че проблеме е по-скоро софтуерен, именно заради тези версии на DLNA. Разрових се и търсих по съвременни NAS устройства да видя в спецификациите им дали изрично се посочва каква е версията на DLNA, която поддържат. Примерно от предлаганите в Емаг до 500 лева. След много чете на всички пишат, че поддържат и са серифицирани с DLNA, обаче не посочват коя е версията. Трябва много ровене, за да намериш коя версия поддърна NAS устройството. Оказва се, че повечето поддържат версия на DLNA 1.5 , която не поддържа UHD стриймване. Тоест всички устройства в мрежата, които участ в плейването на филма трябва да поддържат DLNA с версия 4.0 !!! И пак не е сигурно дали ще може да се плейва по този начин - 4к HDR + HD звук.

    А по твоя въпрос- връзката между лаптоппа и рутера на каква скорост е ?
    Ще ме извиняваш, че не съм прочел всичко изписано до сега, но представяш прекалено много информация и виждам, че и сам се объркваш с нея.

    Проблемът ти е в това, че се опитваш да гледаш филмите от хард диск, закачен на USB 2.0 към рутер. USB 2.0 не е изобщо достатъчно за целта. Рутерът като NAS сървър - също.
    От там нататък, нищо друго няма значение. Оправи си скоростта при източника, а след това гледай софтуерните детайли като плейъра и DLNA сървъра, или начина, по който е свързан телевизора в мрежата.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #19

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Аз бих предложил изобщо да забравиш за длна сървъра и да си ползваш самба.
    Пробвайте с torrserve за сървър от Rutor апа или плъгина за коди. Торсервето сваля по-бързо, а по руските тракери има повече сийдъри.

    https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=98715
    Този пост е редактиран от tolostoi; 20-02-20 в 18:02.

  6. Member
    Тук е от
    Apr 2015
    Мнения
    670
    #20

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от Dares Виж публикацията
    До колкото знам няма телевизор с Гигабитова мрежа, всички са на 100 Мбит/с, моя съм го вързал през Wi-fi 5 Ghz уж за по бърза от ЛАН порта, в което обаче не съм сигурен. Защото не мога да измеря скоростта, по-скоро не знам как да я измеря !
    За 4к видео през мрежата не е проблем, проблема е когато трябва да се прекара 4к HDR + HD звук, и не мога да разбера защо.Но така като чета в нета по скоро причината е софтуерна в мрежата, а не толкова хардуерна. И до тук стигам с извода, че единствения начин да се насладиш на това 4к HDR + HD звук е през USB 3.0/3.1 на телевизора през външна памет ( Диск, флашка ). Може и да греша, но до това заключение стигам след много прочетени материали, сравнени таблици и т.н. В крайна сметка излиза, че и да си купиш мега як ТВ за много пари и да изградиш перфектната дом. мрежа, пак ще ти е нужен външен диск с USB 3.0/3.1, който да включиш директно в телевизора. А ако ТВ-то ти е със слаб хардуер ( проц, рам) и се затруднява да плейва такива файлове ще трябва външен плеър с диск, чрез който да избегнеш мрежовото плейване. По този случай се оказва, че телевизорът се превръща в обикновен монитор, а в повечето време в най-добрия случай се наслаждаваш на телевизия с уж HD качество BTV ( примерно ) или на Нова ТВ с резолюция 560p, ако не бъркам.
    Има още нещо, което не ми е ясно - когато се плейва филм от външен плеър ( връзката между ТВ-то и Плеъра е с HDMI кабел ) този поток от информация минава ли през обработване на процесора на ТВ-то или не?
    Nova вече също я има с уж HD качество поне при Vivacom и A1. Интернета го тествай през браузъра на телевизора - speedtest.net

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #21

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от w00x Виж публикацията
    Ще ме извиняваш, че не съм прочел всичко изписано до сега, но представяш прекалено много информация и виждам, че и сам се объркваш с нея.

    Проблемът ти е в това, че се опитваш да гледаш филмите от хард диск, закачен на USB 2.0 към рутер. USB 2.0 не е изобщо достатъчно за целта. Рутерът като NAS сървър - също.
    От там нататък, нищо друго няма значение. Оправи си скоростта при източника, а след това гледай софтуерните детайли като плейъра и DLNA сървъра, или начина, по който е свързан телевизора в мрежата.
    Добре, ако трябва да избирам мрежов NAS, кои параметри ще ми осигурят плейването на 4к HDR + HD звук? Мрежа 1Gbit, рутер 1Gbit, Тв LAN 100 Мбита или Wi-Fi 433 Мбита по данни, това имам налично. За цялата тази схема искам да плейвам с плеър в телевизора ( Sony Android TV ). Ако не може с него, може ли да ми предложиш подходящ външен плеър, който да ми осигури същото ?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #22

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    С плеъра на телевизора не можеш да извадиш ХД-аудио. Вградения плеър е дърво, дори не знам дали и него не го отрязаха от към ДТС, но другите плеъри ги скопиха с новите версии на Андроид и можеш да пуснеш Долби Дигитал 5.1 и нищо по-добро (има вариант и Долби Дигитал Плюс да може, но ще е до 5.1) ДТС, ХД, Мастър, Атмос и т. н. с андроидски плеър няма да тръгнат. Вградения плеър ако пусне нещо ще е до ДТС, но там субтитри по мрежа не можеш да пуснеш (ако пуснеш ще е през някой сървър тип ДЛНА ... Плекс и т.н. само с транскодиране и "лепене" на субтитрите, което не препоръчвам на никого (просто няма смисъл да теглиш филм с топ качество и нещо да прекодира и влошава качеството като го кодира в реално време за да може да тръгне) Всъщност, ако изтегленият филм му добавиш в контейнера с mkvmerge текстови субтитри е вариант, но това означава на всеки филм който искаш да гледаш да му "баеш" ... не е вариант (поне за мен). Така, че остава варианта за външен плеър, там 4К ще подкараш, за ХДР ... не съм много сигурен, то има 2-3 вида ХДР и кой се поддържа от кои плеъри ... жална майка България, по спомен и някой от ХДР форматите не вървяха на стари версии на ХДМИ (а до преди половин година май имаше само 1 телевизор, който има тази ХДМИ версия по която вървят или ЛГ или Панасоник беше) та ако плеъра ти поддържа тоя ХДР и телевизора ти поддържа ХДР, но нямат новата версия на ХДМИ порта, то няма как да стане.
    Съвет: Да си редуцираш очакванията, и да си вземеш някакъв външен плеър с лан порт, на него един КОРЕ/ЛИБРЕ ЕЛЕК и звука поне си го оправил, ще имаш и работещ Авто Фрейм Рейт (ако не знаеш какво е това, значи не те интересува) Ако пък 5.1 ти стига, ползвай плеърите на телевизора. Оправи си Коди и ползвай него (пробвал съм камара плеъри и така и не можах да сменя Коди). Ако имаш компютър по лан, изтегли на него един голям филм, сподели папката, после намери тази папка от Коди на телевизора (пак по кабел) и го пусни да видиш дали ще сече
    Dares одобрява това.

  10. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,564
    #23

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Няма драми с поддръжката на HDR форматите през HDMI - каквото поддържа съответния модел си го поддържа и подадено по HDMI.

    Това важеше само за много стари (вече) модели - примерно моето Сони от 2015г поддържа ХДР само от USB плеъра ... и то само защото по незнайна причина така решиха от Сони - технически идентични модели от същата година получиха поддръжка на ХДР и от други източници ...

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    87
    #24

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от tolostoi Виж публикацията
    С плеъра на телевизора не можеш да извадиш ХД-аудио. Вградения плеър е дърво, дори не знам дали и него не го отрязаха от към ДТС, но другите плеъри ги скопиха с новите версии на Андроид и можеш да пуснеш Долби Дигитал 5.1 и нищо по-добро (има вариант и Долби Дигитал Плюс да може, но ще е до 5.1) ДТС, ХД, Мастър, Атмос и т. н. с андроидски плеър няма да тръгнат. Вградения плеър ако пусне нещо ще е до ДТС, но там субтитри по мрежа не можеш да пуснеш (ако пуснеш ще е през някой сървър тип ДЛНА ... Плекс и т.н. само с транскодиране и "лепене" на субтитрите, което не препоръчвам на никого (просто няма смисъл да теглиш филм с топ качество и нещо да прекодира и влошава качеството като го кодира в реално време за да може да тръгне) Всъщност, ако изтегленият филм му добавиш в контейнера с mkvmerge текстови субтитри е вариант, но това означава на всеки филм който искаш да гледаш да му "баеш" ... не е вариант (поне за мен). Така, че остава варианта за външен плеър, там 4К ще подкараш, за ХДР ... не съм много сигурен, то има 2-3 вида ХДР и кой се поддържа от кои плеъри ... жална майка България, по спомен и някой от ХДР форматите не вървяха на стари версии на ХДМИ (а до преди половин година май имаше само 1 телевизор, който има тази ХДМИ версия по която вървят или ЛГ или Панасоник беше) та ако плеъра ти поддържа тоя ХДР и телевизора ти поддържа ХДР, но нямат новата версия на ХДМИ порта, то няма как да стане.
    Съвет: Да си редуцираш очакванията, и да си вземеш някакъв външен плеър с лан порт, на него един КОРЕ/ЛИБРЕ ЕЛЕК и звука поне си го оправил, ще имаш и работещ Авто Фрейм Рейт (ако не знаеш какво е това, значи не те интересува) Ако пък 5.1 ти стига, ползвай плеърите на телевизора. Оправи си Коди и ползвай него (пробвал съм камара плеъри и така и не можах да сменя Коди). Ако имаш компютър по лан, изтегли на него един голям филм, сподели папката, после намери тази папка от Коди на телевизора (пак по кабел) и го пусни да видиш дали ще сече
    Много съм ти благодарен за обяснението. Все още някои неща са ми за изясняване, но за повечето получих ориентация. На мен най-много ми допада вариантът с правилно подбран външен мрежов плеър с КОРЕ/ЛИБРЕ ЕЛЕК, Ако го свържа по HDMI с ТВ-то картината трябва да е О.К., но звука към ресивъра как да го подам /може би единствено със някакъв HDMI сплитер. Също така ще разчитам на мрежов NAS, при което остават неизвестните с версията на DLNA. За SAMBA никой не е потвърдил, че може да се ползва за безпроблемно гледане на 4к HDR + HD звук.

  12. Member
    Тук е от
    Dec 2011
    Мнения
    345
    #25

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Аз гледам 4k HDR без проблем с 100mbit интернет по следния начин. Свалям филмите на компютъра с win 10 съм. Шервам си папките с медия сървара на вина. Тв ми е вързан с кабел към рутера с гигабитова мрежа. Инсталирал съм си kodi и през него гледам без проблем и насичане 4k HDR до 60 gb файлове. По големите насичат, явно нета идва слаб.

    Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

  13. Member
    Тук е от
    Jun 2010
    Мнения
    652
    #26

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Цитат Първоначално публикувано от Dares Виж публикацията
    Добре, ако трябва да избирам мрежов NAS, кои параметри ще ми осигурят плейването на 4к HDR + HD звук? Мрежа 1Gbit, рутер 1Gbit, Тв LAN 100 Мбита или Wi-Fi 433 Мбита по данни, това имам налично. За цялата тази схема искам да плейвам с плеър в телевизора ( Sony Android TV ). Ако не може с него, може ли да ми предложиш подходящ външен плеър, който да ми осигури същото ?
    Защо така си се заинатил с тоя NAS? Един сносен NAS ще ти струва към 500лв без хард дисковете, които трябва да сложиш в него. Не можеш ли просто да използваш един нормален компютър? Единствената му функция е да сваляш филмите на него и да седи включен, докато ги гледаш на телевизора.
    Аз бих използвал LAN порта на телевизора без значение, че по цифрички е 4 пъти по-бавен от безжичната връзка. 100mbit са напълно достатъчни за 4К HDR файл с HD аудио поток.

    Ако не става с инсталирано Kodi или Plex на телевизора, всяка една кутийка с инсталиран CoreELEC на нея ще ти свърши перфектна работа.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Apr 2011
    Мнения
    242
    #27

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Интересна тема щот и аз съм на същия хал Въпроса ми е следният защо като пускам филм от телевизора с какъвто и да е плеар/пробвал съм всичките/ през сървъра на PC-то /пробвал съм всичките-плекс,сервио,универсал/ филма върви но е с отвратително качество/моарета,квадрати и др./ Но когато пускам филма от компа в extended display филма е с чудесно качество??Компа ми е антика /G2120,R7-260/ и файлове над 40gb ima як сеч.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    1,413
    #28

    Отговор: Въпрос за 4k HDR

    Има няколко експерта по Коди тука, като се разпишат в темата ще се изясни всичко. Аре елеена ти си .

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе