Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 16
Like Tree3Одобрявам

Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #1

    Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Здравейте колеги,
    Имам Panasonic TX-42AS750E, който си работеше безупречно до момент, в който спряха тока и след 10 секунди го пуснаха (това стана преди няколко дни).
    От този момент насам телевизорът започна да работи много бавно по отношение на изпълнение на командите.
    Искам да увелича звука - подавам команда от ДУ, светодиодът мига, а прогресията не се показва и звука не се увеличава.
    След 20-30 секунди се случва увеличаването на звука (ако изобщо се случи).
    Същото се случва и с всички други команди. Понякога не ги изпълнява, а замръзва (картината обаче си върви ако е на HDMI или тунер)
    Интересното е, че до 30 секунди след включване на телевизора от бутона на задния панел, всичко върви гладко. След 30 секунди започва да забива.
    Спирам, пускам и пак работи 30 секунди и започва да забива.
    Ако обаче през тези 30секунди го пусна на HDMI1, където ми е вързан булсат приемника, мога да си гледам. Картина, звук - всичко е ОК.
    Ако обаче искам например да го изключа от ДУ - първо угасва панела, но звука продължава, след малко спира и звука, но ЛЕД-а си е зелен или пък святка в червено (като индикация за зает процес).
    Не мога повторно да го пусна от ДУ или Bluetooth ДУ. С командите от USB клавиатура пак е така.
    Реших, че може да е от прегряване на процесора, затова направих пълна профилактика на платките (обезпрашаване, почистване на лентовите кабели и конектори).
    Добавих силиконова паста на всички ИС, които имат нужда от охлаждане (които контактуват с радиаторите).
    След сглобяването, направих за тестовете и принудително охлаждане с пакет хидрогел с температура -20 градуса целзий и допълнително възхушно охлаждане.
    Измервайки с инфрачервения термометър, температурата около процесора, при тези условия, не мръдна, но телевизора отново на 30 секунда започва да се бави.
    Всичко това ме кара да си мисля, че при токовия удар се е съсипал нещо софтуера.
    Пропуснах да кажа, че преди да го разглобя за профилактика, направих връщане към фабрични настройки и нещата се влошиха.
    Преди това не се бавеше чак толкова. След връщането към фабрични настройки забавянето стана още по-голямо и почти не изпълнява команди след тридесетата секунда от включването.
    Общо взето сега трябва да го включвам и изключвам от бутона на гърба на телевизора и да го ползвам като монитор за булсата.
    Моля за помощ!
    Моля някой да ми каже от къде да намеря фърмуер и как да го инсталирам от флашка или SD карта. Надявам се така да стане.
    Намерих разни сайтове в които уж предлагат фърмуери и начини за инсталиране от флашка, но не смея да правя нещо, което не е сигурно и проверено.
    Моля, ако някой има фърмуер или сигурен източник и изпитан метод за качването му , да ми помогне!
    В тази кризисна ситуация, хич не му е времето за нов телевизор, затова ще съм ви много благодарен, ако помогнете!
    Предварително благодаря на отзовалите се!

    - - - - - - - - - -

    Продължението:
    Намерих в сайта на Панасоник официален фърмуер версия 3,114. Следвайки инструкциите, качих го на флашка, боднах в телевизора и получих съобщение, че е инсталирана последна версия на фърмуера и ми дава само да изляза. Намерих и 3,113 и 3,101. Опитах downgrade, обаче не става. Пак същото съобщение и предложение за изход.
    Явно така няма да стане.
    Та следва да попитам, има ли сервизен режим, в който да вляза и да инсталирам принудително фърмуера, независимо че е същата версия?

    - - - - - - - - - -


    Така,
    След като се добрах до сервизно описание на телевизора, му пуснах самодиагностика и се оказа, че явно не се осъществява комуникация с WiFi модула (или е грешна комуникацията),
    както е видно от приложената снимка.
    Явно до 30-тата секунда софтуера не се обръща към WiFi модула и затова работи, но когато го потърси нещата се сриват.
    Тук възниква въпросът, защо аджеба, ако един модул не работи трябва да се срине цялото устройство. Така ли се пише софтуера вече? Ако не ползвам Wifi (а аз никога не го използвам) трябва ли да изхвърля телевизора...??? !!! ??? Който е гледал филма "Купи-хвърли" ще разбере защо се ядосвам. Който не е, нека да го гледа.
    Някакви идеи как да процедирам по-нататък?
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на splendor
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    1,503
    #2

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Ако му закачиш външен WiFi донгъл, дали няма се ориентира към него и да игнорира вградения?

  4. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,123
    #3

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    щом не го ползваш го забрани от менюто

  5. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,562
    #4

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Какво има свързано към тв?

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #5

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi Виж публикацията
    щом не го ползваш го забрани от менюто
    Откачих WiFi донгъла (той е свързан по USB). При откачен донгъл ми дава "H42WIFI 01".
    Имах съмнения в USB порта, но свързах флашка към същия порт, към който е включен WiFi донгъла и флашката си работи.
    Също пробвах и свързах WiFi донгъла към външните USB портове. Отново грешката става "H42WIFI 02".
    Как мога да забраня WiFi донгъла? В сервизно меню ли става или в потребителско? Смея да твърдя, че като потребител познавам добре телевизора, но не съм срещал в потребителското меню възможност за забрана на WiFi.
    Ако знаете как става, моля да споделите.
    Благодаря предварително!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    Какво има свързано към тв?
    Към TV последно няма свързано нищо. Описаното поведение е на телевизор без никаква периферия.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от splendor Виж публикацията
    Ако му закачиш външен WiFi донгъл, дали няма се ориентира към него и да игнорира вградения?
    Бих го пробвал ако имах външен донгъл.
    На практика телевизорът е с външен донгъл, който е свързан към a-board посредством USB кабел и е закрепен към шасито.
    Съмнявам се обаче TV да разпознае какъв да е външен донгъл. Все пак не говорим за OС с отворен достъп по отношение на драйверите.
    Благодаря за предложението!
    Поръчах си конкретния донгъл, да видим какво ще стане като го включа.

  7. Senior Member Аватара на svetlio1
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    11,562
    #6

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Пробвай с кабел свързан на интернет порта и избираш кабелна връзка - тогава мисля, че изключваше безжичния модул.
    espace и Swon харесват това.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #7

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Цитат Първоначално публикувано от svetlio1 Виж публикацията
    Пробвай с кабел свързан на интернет порта и избираш кабелна връзка - тогава мисля, че изключваше безжичния модул.
    Не става. В следващия пост ще обясня подробно защо.

  10. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #8

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Имам съмнения, че токовият удар е довел до проблем с STB..който рефлектира върху телевизора.
    1. Изключи телевизора и STB-окса от контакта.
    2. Разкачи HDMI кабела свързващ двете устройства.
    3. Включи телевизора и му върни заводските настройки.
    4. Пробвай как работи без да го свързваш с STB-окса.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #9

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Поръчах нов донгъл, дори два броя, понеже продавачът имаше два налични.
    И двата са работещи, но и с двата положението е същото.
    Успях с много бързи действия да направя търсене на безжични мрежи с всеки един от вече трите WiFi донгъла, които имам.
    Всеки един от тях намира всички налични безжични мрежи наоколо. Просто няма време да се свърже с която и да е понеже след тридесетата секунда всичко забива.
    Свързани към USB на PC и трите донгъла се идентифицират като USB-LAN модул.
    Успях да тествам и тунерите, които и при селф теста излизат ОК. Въобще, всичко от хардуерна гледна точка изглежда наред.
    Прегледах с осцилоскопа всичко възможно по контролните точки, захранващи напрежения и всичко, което е описано в сервизното описание и не срещнах нищо нередно.
    Чисти напрежения, шимове за подсветка и т.н. и т.н. Няма вдигнати SOS сигнали хардуерно.
    При селф теста, както е видно от снимките по-горе, вади SOS 01, което пък никъде не е описано какво означава.
    В нета са дадени SOS кодове на Panasonic, които обаче се индицират с мигане на светодиода и започват от SOS 02 нагоре.
    Пробвах да го вкарам в Ship Mode, но отново дава грешка във WiFi модула. Интересното е, че при един от опитите бях забравил флашка бодната в едното USB и когато стартирах Ship Mode, телевизора премина всички тестове, но не продължи с възстановяване на фабрични настройки. След това, колкото и пъти да опитвах да повторя това, не ставаше. Отново винаги даваше грешка във WiFi и SOS 01.
    В крайна сметка всичко сочи към съсипан софтуер.
    Интересно е също, че на A-Board не монтиран сервизния конектор, на който са изведени I2C интерфейсите на двете памети, които трябва да се препрограмират през този порт.
    На платките, произведени за западна Европа се оказва, че ги има запоени конекторите. Не искам да коментирам това.
    Опитах да намеря прошивки и обяснения за програмиране по руските сайтове. Намерих за доста други телевизори, но не и за този (това шаси).
    Моля, ако някой може да ми посочи руски или друг форум, на който да потърся отново.
    А, да не пропусна да отбележа, че в известен варненски сервиз ми поискаха 900 лв. за ремонт на този телевизор, който преди 7 години струваше 1150 лв. И това няма да коментирам.
    Виждам, че се продават на старо такива A-board тип TNPH1077 1 A за по 110-120 лв. от телевизори със счупени панели, но са от AS640, AS650 и други подобни с различни размери на екрана.
    Прави ми впечатление, че имат разлика в тунера първо. Моят ТВ е с SAT тунер, а по-никите модели нямат. И без друго не го ползвам този SAT tuner, мога ли да сменя A-board с такъв на модела 650 при положение, че и двата А-борда са TNPH1077 1 A?
    Моля помогнете!

  12. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #10

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Направи ли описаното в горният ми пост?

    A-board може да го смениш, но не знам дали няма разлика в запаметените настройки за картина на видеопанела(виж какви са твоите в сервизното меню и си ги запиши в случай, че смениш платката, а нейните стойности са различни - да ги запаметиш в новата платка).
    Ако матриците са еднакви, може да не се налажи горната операция.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #11

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Направи ли описаното в горният ми пост?
    Правих го няколко пъти (между другото, STB си работи безпроблемно след токовия удар).
    Връщах фабрични настройки след като премахнах всякаква периферия - UTP кабел, STB, USB клавиатура, дори махнах батериите на BT дистанционното за по-сигурно.
    Доста трудно се случва дори връщането на фабричните настройки, понеже трябва да го изпълня в рамките на 28 секунди (последно ги засякох толкова, а не 30).
    Когато избирам език, държава и т.н. има доста проблеми с движението из менютата, но в крайна сметка успява. По някое време угасва и трябва да се рестартира, за да продължи.
    Общо взето големи врътки са докато издвижи до края връщането към заводски настройки.
    Дори пробвах с различни езици, държави и т.н. но резултата е същия.
    Най интересното е, че когато бодна флашка с фърмуер, независимо колко забил е телевизора, веднага дава съшбщение за разпознато USB устройство и стартира процедура по обновяване на фърмуера.
    Тя завършва със съобщение, че е с най-новата версия, но все пак показателно е, че при тази процедура дълго след тези 28 секунди командите се приемат.
    Явно е програма с висок приоритет и се изпълнява независимо от всичко друго.
    Това малко прилича на ситуация със здрав BIOS, но съсипана OS .

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #12

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Смяна на Main Board или купуване на нов телевизор.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #13

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Цитат Първоначално публикувано от hristoslav2 Виж публикацията
    Смяна на Main Board или купуване на нов телевизор.
    Благодаря за отговорите!
    Може би ще се спра на варианта смяна на Main Board.
    Тук обаче възниква проблемът с настройките на матрицата, понеже телевизорът не влиза в сервизното меню.
    Единствено дава една черна лента със съобщение, че влиза в сервизен режим, но не продължава към сините менюта с настройките.
    Така няма как да си запиша настройките на панела.
    Все пак, ако намеря меин борд от телевизор със същия панел и приемем, че настройките на панела пасват, ще трябва ли да настройвам още нещо?
    С Bluetooth и WiFi модулите не би трябвали да има проблем предполагам или трябва да им се зададат някъде идентификаторите?

  17. Senior Member Аватара на hristoslav2
    Тук е от
    Jun 2008
    Живее в
    Варна
    Мнения
    41,411
    #14

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Цитат Първоначално публикувано от detronik Виж публикацията
    Все пак, ако намеря меин борд от телевизор със същия панел и приемем, че настройките на панела пасват, ще трябва ли да настройвам още нещо?
    С Bluetooth и WiFi модулите не би трябвали да има проблем предполагам или трябва да им се зададат някъде идентификаторите?
    Не съм се ровил в сервизното да проверя дали има запаметени настройки според диагонала на панела...Това трьябва да се провери.
    Идентификаторите вероятно са записани в мейн борда. Най добре попитай сервизен техник.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Живее в
    Варна
    Мнения
    124
    #15

    Отговор: Panasonic TX-42AS750E - съсипан софтуер

    Развръзката:
    С огромни благодарности към колегата от Пазаджик - собственик на сервиз, който се оказа много читав човек и ми изпрати работеща основна платка на обявената цена (110 лв). Платката е от модела TX-42AS650. Разликата е липсата на двойните SAT тунери (които не използвах) и липсата на USB3 (което също не ми липсва, понеже всичко гледам по мрежа или DLNA).
    В крайна сметка за 140 лв. си оправих телевизора (в тази цена са и двата WiFi модула, които само за сведение, купих на цената на един).
    Относно настройки след смяната, нямаше нужда от нищо друго, освен да се обучи BT дистанционното по методиката, описана в Guide на телевизора.
    Благодаря и на тези съфорумци, които се отзоваха с полезни съвети.
    Бих искал да предупредя тези, на които им се наложи да търсят платки на старо, да внимават с продавачи, които имат по няколко обяви за една и съща платка.
    Най-евтините винаги са свършили . И на такива налетях.
    Сега бих искал да си купя захранващ и мрежов протектор (или разклонител) за всеки скучай при следващи токови удари. Досега не съм ползвал такъв и гледам, че има разнообразие, както функционално, така и ценово.
    Моля, ако някой използва такъв и е доволен, да сподели марка, модел.
    Колега използва стабилизатор с автотрансформатор и солид стейт релета, които комутират допълнителни секции към трансформатора и горещо го препоръчва, но аз лично не съм наблюдавал флуктуации на напрежението в сградата, в която живея, дори през зимата. Колегата е във вилна зона и там е друга работа.
    Виждам, че се предлагат стабилизатори с вградени защити. С оглед на това, че времето на реакция на стабилизатора е доста по-голямо от това на защитните схеми (трансили, самовъзст.предпазители, газоразрядници и др.) има ли смисъл от стабилизатора по оношение на токовите удари, които са доста краткотрайно явление?
    Преди години си бях направил схема с бързо реле, което управлявах с компаратори, следящи горен и долен праг на мрежовото напрежение и двойни Т филтри на входа и на изхода на мрежовото напрежение. Бях задал времезадръжка от порядъка на десетина секунди, която можеше да се забрани и да се включи на ръка след сработване.
    Сега нямам време да си го правя аз, затова бих купил нещо подобно:
    https://www.elprogroup.com/zaschtiti/naprejenie/620001
    или
    https://e-com.bg/products/predpazite...ko-naprezhenie

    Някой има ли впечатления?

    Благодаря предварително!
    Този пост е редактиран от detronik; 05-05-21 в 17:21.
    kaloman одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор между Panasonic TX-P50U30 и Panasonic TX-P42UT30E
    От eriki във форум Panasonic телевизори
    Отговори: 5
    Последно: 13-02-12, 15:34
  2. panasonic cs-a90ke и panasonic cu-e90ke. Къде е вярното им местонахождение?
    От lzxcvbnm във форум Въпроси свързани с монтажа
    Отговори: 23
    Последно: 27-11-11, 17:00
  3. Данни за климатици PANASONIC CS/CU-PE12CKE и PANASONIC CS/CU-PE9CKE
    От dimkaraganchev във форум Климатици Panasonic, National
    Отговори: 26
    Последно: 07-03-11, 19:35
  4. Коя е по добрата плазма PANASONIC TX-P42X10E или PANASONIC TH-46PY8P?
    От tattoo777 във форум Panasonic телевизори
    Отговори: 7
    Последно: 21-05-09, 11:34
  5. Panasonic VS6 Bluetooth софтуер
    От Hell във форум Смартфони, телефони
    Отговори: 3
    Последно: 29-09-06, 19:09

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе