ПУБЛИКУВАНО НА 9 ЯНУАРИ 2023 г.
Сред големите телевизионни марки, показването на телевизионните продуктови линии в публичното показване в централната зала на LVCC е намаляло през 2023 г. в сравнение с предходни години. Докато през 2020 г. Sony демонстрира цялостна гама телевизори, включително 8K, OLED и LCD комплекти, през 2023 г. Sony реши да пропусне изцяло телевизията в своето изложбено пространство и обяви, че ще демонстрира своята гама телевизори в отделно събитие по-късно тази година. Samsung и LG имаха по-ограничено телевизионно показване в сравнение с предишни години, така че сред първите четири марки само TCL демонстрира нещо близко до пълна продуктова витрина.
Бизнесът на Samsung с визуални дисплеи (VD) имаше частна изложба в хотел Encore, която имах възможност да прегледам, и също прегледах частна изложба за Sharp, която включваше нов подход към телевизорите.
Samsung
Пространството на Samsung на Encore включваше много голям шоурум с предварителната гама телевизори за 2023 г. и по-малко затворено пространство за технологични демонстрации, където представители направиха кратки презентации за някои от новите разработки и показаха сравнителни демонстрации.
За 2023 г. Samsung не е променила основната си стратегия за технологията на дисплея в телевизията; неговият водещ телевизор продължава да бъде Neo QLED 8K, използващ LCD технология за голям екран с 8K резолюция с MiniLED подсветка. Първата част от технологичната демонстрация рекламира стойността на 8K за предоставяне на прецизни детайли.
Въпреки че производителността на 8K комплектите беше впечатляваща, паралелните сравнения на 8K комплекти с високопроизводителни 4K комплекти ме оставиха песимистичен относно краткосрочните перспективи за 8K. На много големи екрани (85”) подобрената разделителна способност на 8K комплектите беше забележима на кратко разстояние за гледане, но дори и тогава това не беше впечатляваща разлика.
И в двата си комплекта 8K и 4K Neo QLED, Samsung предприе стъпки за подобряване на производителността за това, което нарича „цъфтеж“; Виждал съм също „ореол“ като етикет за явлението, при което ярка бяла зона е заобиколена от светлосив ореол, тъй като LCD пикселите не могат напълно да отрежат светлината. За 2023 г. комплектите Samsung Neo QLED са удвоили броя на зоните за затъмняване (Samsung не разкрива броя) и са подобрили своя AI алгоритъм, за да намалят проблема с цъфтежа. Тези модели също използват 14-битова обработка за сива скала, което позволява още по-фин контрол.
Разцветът не е проблем за OLED комплекти, които контролират светлината на всеки пиксел, и Samsung изглежда издига QD-OLED телевизорите на по-висок профил в гамата от телевизионни продукти. Демонстрацията за продуктовата линия QD-OLED включва основните моменти, които също бяха описани в изложбата на Samsung Display (SDC): по-висока яркост чрез подобряване на ефективността на извличане на OLED светлина и по-добра пикова яркост за отделни цветове в сравнение с телевизори с WOLED панели ( вижте статията за SDC пакета).
Samsung също изтъкна новите си монитори за игри, 49” двойно широк (32:9) монитор с QD-OLED панел и 57” двойно широк монитор с MiniLED LCD панел с подсветка (вижте отделна история). Samsung описа работата си с други производители за подобряване на стандартите HDR10+ в игрите. Samsung предвижда, че HDR10+ в игрите може да напредне към режим „Gamemaker“, който улавя намерението на дизайнера за HDR производителност, по същия начин, по който широко разпространеният режим „filmmaker“ е използван за кинематографично съдържание.
В по-големия шоурум на Samsung гамата телевизори за 2023 г. включваше неговите 8K и 4K Neo QLED телевизори с размери на екрана до 95" и гамата OLED телевизори, която сега включва 77" 4K QD-OLED в допълнение към своите 55" и 65" продукти. Представител на Samsung ме информира, че гамата QD-OLED ще бъде разширена, за да включва две нива, модел „S90“ и „S95“ с диференцирани характеристики и цени.
Голяма част от телевизионния шоурум демонстрира гамата MicroLED телевизори на Samsung с размери 50”, 63”, 76”, 89”, 101”, 114” и 140”. Samsung не пусна никакви спецификации за тези модели, но като наблюдавам внимателно, вярвам, че 50" и 63" моделите имат 1080p резолюция. Както съм виждал в минали години, тези дисплеи имат несравнима производителност с безупречни нива на черно и огромна яркост и цветова производителност. Въпреки това, след някои спънки с тази продуктова линия през 2022 г. и като се имат предвид изключително високите цени за телевизори с технология MicroLED, остава да се види дали Samsung ще продължи с пълна продуктова линия.
LG Electronics
LG се завърна във форма за 2022 г., след като пропусна лична демонстрация миналата година и отново влизането на щанда на LG в централната зала на LVCC беше един от акцентите на CES 2023. С повече от 250 от своите 55” бели OLED панели, LG създаде „зашеметяваща комбинация от изкуство и технология и подходяща почит към вече 10-годишното наследство на иновациите, което е LG OLED“, което нарече Horizon.
Вътре в щанда на LG подчертаният продукт беше първият в света безжичен OLED телевизор на LG. За своята серия OLED M, която включва 97”, 83” и 77” модели, LG разработи отделна кутия Zero Connect, която изпраща безжично видео и аудио сигнали към телевизионния екран, като помага да се създаде по-чиста среда за гледане без разсейване и дава потребителите по-голяма свобода да подредят своето пространство. Телевизорът все още изисква кабел за захранване, но всички други връзки са безжични.
LG демонстрира 136” 4K MicroLED телевизор със стъпка на пиксела 0,7 mm, но представителят на LG посочи, че това е само технологична демонстрация, за разлика от Samsung LG няма планове да предлага MicroLED телевизори на потребителите. Той продава MicroLED в търговски приложения.
В гамата си OLED телевизори серията G3 на LG ще използва технологията за увеличаване на яркостта от микролещи (MLA), която LG Display обозначава като „META“ (вижте отделна статия). LG посочва, че архитектурата за контрол на светлината и алгоритмите за усилване на светлината увеличават яркостта с до 70%. Това опровергава някои по-ранни съобщения, че MLA ще бъде отложено до 2024 г.; технологията ще бъде налична през 2023 г., но само при моделите от най-висок клас.
LG показа прозрачни модели OLED телевизори и посочи, че обмисля да предложи прозрачни телевизори на потребителите като моделна линия „OLED T“. Телевизорите ще бъдат оборудвани с тъмен черен заден панел, който ще се повдига на място, за да гледате видео, но ще се спуска, за да разкрие по-артистичния прозрачен дисплей.
В раздел, ориентиран към игрите, LG показа технологията “OLED FLEX”, позволяваща на потребителя да регулира извивката на телевизора от напълно плоски до 1500R извити формати. Огъващият се OLED FLEX ще бъде наличен на 42-инчовия OLED телевизор, който е насочен към геймърите. LG ще продължи да предлага 45” изключително широк (21:9) извит OLED монитор, също насочен към геймърите.
TCL
Представител на TCL ми потвърди, че TCL няма да предлага 8K телевизори в моделната си гама за 2023 г. в резултат на продължаващия недостиг на съдържание и разочароващите продажби на 8K комплекти. Следователно водещият телевизор за TCL остават неговите 4K MiniLED комплекти, започвайки с 98” QM8G MiniLED Ultra. Най-горната серия включва до 2300 зони за затъмняване и QDEF филм за широка цветова гама.
Изглежда, че TCL ще предложи само една линия MiniLED телевизори, линията Q8, тъй като те описват своята линия Q7G в Full Array Pro с локално затъмняване, но без да споменават MiniLED. Тези комплекти включват и филм с квантови точки. TCL също показа MicroLED като технологична демонстрация, но демонстрационният модел имаше много недостатъци, с липсващи пиксели и очевидни схеми на подреждане.
Част от изложбеното пространство на TCL беше посветена на технологични демонстрации от TCL CSOT. Те включват 49” Ultra-Wide (32:9) MiniLED монитор с повече от 5000 зони на затъмняване и R800 кривина. TCL твърди, че дисплеят осигурява 1000 нита „нормална“ и 1800 нита „пикова“ яркост. Секцията CSOT също включва ултратънък 8K MiniLED, използващ технологията OD Zero за постигане на профил с дебелина 8 мм.
TCL CSOT демонстрира това, което нарече „първият в света 65" 8K печатащ OLED дисплей, продължение на технологичните демонстрации на OLED с мастиленоструен печат, които сме виждали на изложения през последните години. „Съвместно разработено от TCL CSOT и JOLED, водещ японски дисплей технологична компания, новият 8K продукт може да се похвали с подобрена честота на опресняване, по-висока яркост и по-тясна граница в сравнение с предишния си модел.По-добър от всякога, този дисплей включва усъвършенствани технологии като IR-Drop и компенсация на тънкослоен транзистор (TFT).“
Sharp
Въпреки че не присъстваха на етажа на LVCC, Sharp имаше частна изложба в хотел Wynn с нови продукти и технологии. След шестгодишно отсъствие на американския телевизионен пазар, Sharp обяви, че ще се завърне на американския пазар през 2023 г. с набор от MiniLED телевизори и поне един модел OLED телевизори. Говорих с Джим Сандуски, президент на Sharp Home Electronics Company of America и дългогодишен изпълнителен директор на американския телевизионен пазар.
Акцентът на изложбата на Sharp беше прототип на 120” 8K MiniLED телевизор; LCD панелите са направени по две във фабриката Gen 10 на Sharp в град Сакаи (бивша Sakai Display Products, фабриката е придобита отново от компанията майка през 2022 г.). 120-инчовият продукт няма да се продава на потребителите, но Sharp ще има линия, която нарича Aquos XLED в размери 65”, 70” и 75”.
Този AQUOS XLED за американския пазар е разработен въз основа на най-новия модел от серията EP1 в Япония. Той използва това, което Sharp нарича „Xtreme mini LED технология“, но ако има някаква разлика с MiniLED от други марки, не мога да я различа. Комплектите също така включват технологията Deep Chroma QD, която изглежда подобна на технологията „QLED“ на Samsung и TCL.
Заедно с първокласната линия AQUOS XLED, Sharp ще представи в САЩ OLED телевизори, използващи WOLED панелите на LGD. Те ще се наричат 4K AQUOS OLED Sharp Roku TV, тъй като Sharp работи с компанията за стрийминг кутии. Sharp ще предложи и по-конвенционална линия LCD телевизори Roku с размери от 50” до 75”.
Сандуски каза, че в ранните етапи Sharp ще внася телевизори от Китай, което ще носи тарифна тежест, но Sharp очаква да използва завода за сглобяване на Foxconn в Тихуана, Мексико. В прессъобщението на Sharp, обявяващо завръщането си на американския пазар, се казва, че компанията очаква да навлезе в Канада, Мексико и други азиатски пазари.
За момента OLED телевизорите на Sharp за САЩ ще бъдат базирани на WOLED, но Сандуски изглеждаше развълнуван да научи, че Sharp ще има телевизори с QD-OLED панели в Япония, и той показа интерес да лобира в централата на компанията за въвеждане на тази технология към американския пазар. Той каза, че Sharp ще действа предпазливо на американския пазар, със силен мандат за поддържане на рентабилността, но желание да възстанови марката Sharp TV в САЩ.