Резултати от 1 до 15 от общо 15

Омове и ватове

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #1

    Омове и ватове

    Здравейте! Имам следните въпроси:

    1.)
    Имаме усилвател, на който пише, че работи с тонколони със съпротивление минимум 8 ома. Освен това имаме много качествени тонколони, обаче 4 омови. Теоретичен въпрос: може ли да се сложи един обикновен ресистор на тонколоните, за да станат със съпротивление > 8 ома и да се свържат към усилвателя? За едно и също "съпротивление" като термин ли говорим при тонколоните и при резистора?

    2.)
    Каква е връзката между омове, ватове и изкривяване на звука? Чувал съм например, че комбинацията 4 омов усилвател и 4 омови тонколони ще дават повече изкривявания от комбинацията същия усилвател, но с 8 омови тонколони. От друга страна пък втората комбинация ще свири два пъти по-тихо. Вярно ли е това и доколко?

    3.) (комбинация от първите два, ако отговорите им са положителни):
    Имаме система с 4 омов усилвател и 4 омови тонколони. Можем ли да трансформираме тонколоните в 8 омови (или дори повече) с цел изкривяванията да намалеят, нищо че при това ще се чуват по-тихо, по-важно за нас е качеството на звука, нежели силата му.

    Благодаря!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #2

    Re: Омове и ватове

    1. "може ли да се сложи един обикновен ресистор на тонколоните, за да станат със съпротивление > 8 ома и да се свържат към усилвателя"
    Да.
    "За едно и също "съпротивление" като термин ли говорим при тонколоните и при резистора?"
    Не. Резистора е с активно съпротивление, а тонколоната има и реактивна съставка, т.е. тя се характеризира с импеданс - Z=4Ohm

    2. "Каква е връзката между омове, ватове и изкривяване на звука?"
    P=U2/R=I2*R
    Та в зависимост от схемотехниката на усилвателя може да има ограничаване по U или по I. И която и да е от тези величини да не може да следва кривата на входящия сигнал, нелинейността на усилвателя нараства. Параметърът е "коефициент на нелинейни изкривявания".
    "Чувал съм например, че комбинацията 4 омов усилвател и 4 омови тонколони ще дават повече изкривявания от комбинацията същия усилвател, но с 8 омови тонколони. От друга страна пък втората комбинация ще свири два пъти по-тихо. Вярно ли е това и доколко?"
    Да. Бих казал на 100%. Все пак включването на 8 омови колони към 4 омов усилвател ще бъде далеч (наполовина) от номиналния му режим (по отношение на тока). Затова и изкривавянията ще са по-малки...

    3. "Можем ли да трансформираме тонколоните в 8 омови (или дори повече) с цел изкривяванията да намалеят"
    Да. Свързвате ги последователно: + на усилвател към + на 1-а колона, - на първа колона към + на втората, - на втората към - на усилвателя. Получавате си 8 омовите колони, ама двойно по-малко като бройка. Купувате си още 2 и сте готови за стерео озвучаване.
    Ако колоните са толкова готини (и скъпи), може да се помисли с 8 омов усилвател.

  4. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #3

    Re: Омове и ватове

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    Ако колоните са толкова готини (и скъпи), може да се помисли с 8 омов усилвател.
    Тонколоните ca Yamaha NS-5290. Прочетох няколко ревюта - всички много положителни. В момента са на промоция и цената, на която се продават, обърната в лева, идва някъде около 85 лв. за чифт.
    Идеята за последователното свързване като че ли най-много ми харесва, вероятно ще купя два чифта и ще направя точно така.
    emos, благодаря за идеята и за изчерпателния отговор.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #4

    Re: Омове и ватове

    Самата идея .... За малко повече пари си направи свестни колони, още повече щом искаш някакво качество ...

  6. Senior Member Аватара на Wise
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    3,124
    #5

    Re: Омове и ватове

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    1. "може ли да се сложи един обикновен ресистор на тонколоните, за да станат със съпротивление > 8 ома и да се свържат към усилвателя"
    Да.
    "За едно и също "съпротивление" като термин ли говорим при тонколоните и при резистора?"
    Не. Резистора е с активно съпротивление, а тонколоната има и реактивна съставка, т.е. тя се характеризира с импеданс - Z=4Ohm
    Нещо ме притеснява тука. Не разбирам много от тонколони ама.....
    Не може с резистор да се компенсира ако има реактивна съставка

  7. Novice
    Тук е от
    Mar 2006
    Мнения
    1
    #6

    Re: Омове и ватове

    da ste chuvali za zakona na OM.ako ne q razbirate elektronikata po dobre ne si pravete eksperimenti.za tova sa izmisleni filtrite ima gi po magazinite a i ne struvat koi znae kolko.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на Lupus
    Тук е от
    Aug 2003
    Живее в
    София
    Мнения
    13,807
    #7

    Re: Омове и ватове

    Цитат Първоначално публикувано от bruxelman
    da ste chuvali za zakona na OM.ako ne q razbirate elektronikata po dobre ne si pravete eksperimenti.za tova sa izmisleni filtrite ima gi po magazinite a i ne struvat koi znae kolko.
    Би ли се пробвал смислено да обясниш какво имаш в предвид за филтрите, закона Ом и ако може тоя път на кирилица.

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    704
    #8

    Re: Омове и ватове

    Благодаря на всички отговорили!
    Работата, обаче, се "разсъхна" . Оказа се, че цената е за едната тонколона само, не за чифта, както си мислех. Маркетингов трик някакъв...* :knuppel2:
    А като се има предвид, че смятах да взема два чифта, сумата вече много скача... Тъкмо се навих, ама явно друг път

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    495
    #9

    Re: Омове и ватове

    Практически съвет: Някои хора слагат последователно на тонколоната електрическа крушка с подходящо съпротивление, мощност, напрежение(не правя конкретно предложение за мощност и напрежение на крушката защото не знам каква ти е мощността на усилвателя ). Разбира се с това може да се поекспериментира, докато попданеш на подходящата за тебе. Това решение е доста добро, понеже ако използваш стандартен резистор той трябва да е с голяма мощност ина4е ще загрява, ако мощността на системата ти е голяма!
    А ел. крушка е чисто активен товар и е напълно подходяща за случая съпротивлението на крушката R=(U*U)/P


    Например 12V автомобилна лампа с мощност 30 W ти дава съпротивление около 5 ома, разбира се, възможно е лампата да изгори ако напрежението върху нея се повиши много над 12 V, при това положение просто ще спре да свири тонколоната, но по този начин можеш и да защитиш самата тонколона и от претоварване
    При това положение ако пуснеш звук със мощност 60 W към тонколоната, половината мощност ще остане върху лампата, а другата върху тонколоната и тя ще свири с 30W, т.е. по-слабо (при положение че импеданса на тонколоната е 4 ома)
    Надявам се да сум бил полезен!!

  12. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #10

    Re: Омове и ватове

    @ stfn
    Линка ,който си посочил е за 8 лв колони . Ти ли бъркаш като казваш , че са 4 Ома ???
    Вариант -купи си колони 4 омови /ако е така/ + 2 бр. 4 омови басове 40-60 вата и ги свържи последователно на всяка от колоните .Така ще имаш сумарно 8 ома товар към усилвателя. Нищо не казваш за усилвателя марка модел.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    1,378
    #11

    Re: Омове и ватове

    Цитат Първоначално публикувано от kris11
    ... 2 бр. 4 омови басове 40-60 вата и ги свържи последователно на всяка от колоните .Така ще имаш сумарно 8 ома товар към усилвателя...
    В този вариант през "басовете" ще преминава и високочестотната съставка на сигнала...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #12

    Re: Омове и ватове

    Имам един въпрос, не ми се почва нова тема и ще го вмъкна тук.
    Преди това искам да спомена, че аудиотехниката ми е доста "чужда наука на чужд език".

    Имам едни стари компютърни аудиотела, при които постепенно звука намаля и едвам се чува. Вчера (неделя) реших да ги отворя, вътре има един чип с 8 крака, захранване (трансформатор+грец+кондензатор 470мф), потенциометър за звука, куплунг-жак за външни слушалки и още няколко резистора и кондензатора (22мф) около чипа. Днес си купих кондензатори (22мф и 1000мф) и започнах да сменям наред. Звука се пооправи, пак беше много слаб, но поне вече се чуваше нещо. И изведнъж забелязах, че вчера съм пропуснал, че има още два кондензатора от 220мф точно преди говорителите (последователно свързани - доколкото разбирам са за филтриране на правия ток през говорителите). Точно такива нямах под ръка и затова вместо тях пробвах с наличните 22мф и 1000мф. И при двата варианта, аудиотелата вече си работят нормално силно, но като че ли при тези от 1000мф, звука е малко по приятен за ухото. Също така, при тия от 1000мф, се постига по-силен звук.

    Та въпроса ми е следния: ако оставя нещата така с кондензатори от 1000мф преди говорителите (вместо както е в оригиналния вариант - 220мф), дали не претоварвам нещо - струва ми се например, че сега трансформатора грее по-силно. Ако е само до загуба на някакъв високочестотен спектър - майната му, ще си го оставя така.

    // Наясно съм, че много от четящите ще си помислят "тоя пък си няма друга работа и се занимава с глупости". Работата е там, че тези аудиотела имат преди всичко емоционална стойност за мен.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    2,042
    #13

    Re: Омове и ватове

    @MitkoS
    Kондензаторите са 2 последователно и насрещно свързани за да имитират неелектролитен кондензатор 100 микрофарада / в случая 110/. Слагат се така за да не протича постоянен ток през тях към говорителя.
    В случая при теб захранването е еднополярно.Най - вероятно чипа е от рода на TDA 810. Кондензаторите са изсъхнали. При поставянето на 2 по 1000 микрофарада сумарният капацитет става 500 микроф. През тях преминават повече ниски честоти и товарят знранването ,което явно е оразмерено на ръба. Сложи си пак по 220 микро за да не изгори захранването. С търсене или поръчка може да се намерят и неполярни, но с цена на време и доста са по-скъпи. След греца спокойно може да сложиш тези от 1000 микроф. стига да отговарят по напрежение / ако захранването е 12-16 V слагай кондензатори на 25 V.

  17. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #14

    Re: Омове и ватове

    Благодаря за отговора. Ще те послушам и утре-вдругиден, ще ги сменя с подходящи оj 220мф. Засега съм намалил звука от потенциометъра, не съм монтирал капака и от време на време проверявам с пръст колко е горещ трансформатора. Ами топъл е, така на око 50-55 градуса. Не знам обаче преди колко е греел и дали това не е нормалното му състояние.

    А в предишния пост лошо съм го обяснил. Кондензаторите са два - по един за всеки от двата канала и са свързани последователно със съответния говорител

  18. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #15

    Re: Омове и ватове

    Цитат Първоначално публикувано от emos
    В този вариант през "басовете" ще преминава и високочестотната съставка на сигнала...*
    Това не е пробем, виж обратното - преминаването на нискочестотната съставка през високочестотните говорители, това вече е лошо - има голяма вероятност да изгорят.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Питане за омове
    От woferin във форум Аудиотехника
    Отговори: 6
    Последно: 13-03-12, 18:01
  2. Питане за ресивър, колони и омове
    От LexHammer във форум Аудиотехника
    Отговори: 10
    Последно: 07-01-11, 17:45

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе