Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно
Резултати от 16 до 30 от общо 33

Разположение на субвуфер

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #16

    Re: Разположение на субвуфер

    Супер си Не знам с какво се занимаваш, но удари един поглед тук:
    http://bgaudio.org/modules.php?name=...ewtopic&t=4468

    че нещо бъркаш нещата

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,180
    #17

    Re: Разположение на субвуфер

    Без да използвам терминология,ще вметна ,че разположението на суба в ъгъла по-скоро може да увеличи бумтенето,което не е особено приятен ефект.А долепянето му до стената...хм,климатика ми е достатъчен да ми буботи в някои честоти.
    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Мен ми е омръзнало да се разправям с целия свят - поне в университета който ми каже, че дадено нещо е глупост, просто му пиша 2 на изпита :P
    Ами ти страхотен преподавател ! Само ти си прав и никой няма мнение по въпроса.

  4. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #18

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Vanquished
    Без да използвам терминология,ще вметна ,че разположението на суба в ъгъла по-скоро може да увеличи бумтенето,което не е особено приятен ефект.А долепянето му до стената...хм,климатика ми е достатъчен да ми буботи в някои честоти.
    Ами ти страхотен преподавател ! Само ти си прав и никой няма мнение по въпроса.
    Ами нали основната цел на един суб е да бумти - точко като се увеличи 'бумтенето' тогава от регулатора за чуствителност се намаля амплитудата към активния вход на усилвателя на суб-а. Така от една страна не криви самото крайно стъпало, а от друга няма и такива големи амплитуди на самия драйвер.
    Иначе за бумтене обикновенно се върприема долната честота под 40-50Hz. А всъщност не е ли това активната част на един суб? Защо тогава принудително да го ограничаваме от естественото акустическо усилване, като принудително вкарваме по-висока мощност за да компенсираме този спад...
    Има и още нещо: твърди се (не само от мен) че с точното разположение в угъла на помещение се получават наслагвания на звукови вълни. Това наслагване е синхронно за основния хармоник и е дефазирано за горните харминици. Обикновенно горните гармоници са източника на изкривявания в аудио системите. Четните хармонични се подтискат от стъпалата, когато те са породени от усилвателя, но ако са породени от акустичната система (окачване на мемрани на драйвери и т.н.) е добре те да се подтиснат по естествен път.. или по-скоро не да се подтиснат а да не се усилят от наслагването.

    Оффтопик:
    Иначе по отношение на това какъв даскал съм и как се отнасям към мойте студенти - това може само те да го коментират. До сега няма човек, който да се е оплакал. Не че не приемам други мнения - но ги приемам само ако са подлътени с факти и доказателствен материал. До сега изредих доста факти защо трябва да е в ъгъла: обаще не виждам писани факти и обяснения защо не трябва да се позиционира там??

    За рупоти: изчел съм доста теория нагледно имам реализирани и конструкций, не ги бъркам нещата, споко. Пък и нали - човешкото ухо е много субективно. На един слушател му харесва едно, на друг друго. Няма точно обяснение как ТРЯБВА да се слуша. Даже думичката ТРЯБВА е некоректна в случая. По-скоро всеки слуша така че да му е приятно. За това пак казвам: тествайте и ако не ви хареса тогава не ползвайте даденото позициониране. Трябва да се има на в предвид обаче, че при ъгловото позициониране е добре да намалите от бутона за чуствителност на суб-а нивото на сигнала. Това е и обяснено в червеното каре на по-горен мой пост, защо трябва да се прави.

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2006
    Мнения
    223
    #19

    Re: Разположение на субвуфер

    "Иначе за бумтене обикновенно се върприема долната честота под 40-50Hz"

    Ааа, не друже, виждам че нещо ти се губят понятията. Това дето си написал е всъщност най-добрия и същинския бас.
    Бумтенето е това, което съм писал 80-100 Hz.
    Sorry, почти ме беше убедил (заблудил), че си разбирач...

  6. Senior Member
    Тук е от
    May 2001
    Мнения
    1,765
    #20

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    За рупоти: изчел съм доста теория нагледно имам реализирани и конструкций, не ги бъркам нещата, споко.
    /извън темата

    Абе и "даскалите" ли вече ги зарази Синдромът на Батериий, Конструкций и останалите известни римски философи?

  7. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #21

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от varieca
    "Иначе за бумтене обикновенно се върприема долната честота под 40-50Hz"

    Ааа, не друже, виждам че нещо ти се губят понятията. Това дето си написал е всъщност най-добрия и същинския бас.
    Бумтенето е това, което съм писал 80-100 Hz.
    Sorry, почти ме беше убедил (заблудил), че си разбирач...
    80-100Hz са си вече сравнително високи честоти. Това е по-скоро 'тупкане' отколкото бумтене. 50Hz е мрежовата четота - лесно може да се определи като бумтене, но 100Hz вече е лесно доловим звук, който 'бумти' само при евтини кострукций. Основния проблем с лаг-авия баз е за честоти около резонансната на системата - под 60Hz. А честоти над 90Hz вече са лесно локализируеми поради по-малката си дължина на вълната и не може да се отчислят към честотният обхват на суб-а (понеже се локализират трябва да се пускат през предните боксове). В обшия случай трябва да има срез за честоти над 90Hz и те не трябва да присъстват там (при суб-а).
    При един суб с вазоинвертор обикновенно се гони честотна характеристика на чебишев, за да се подобри възпроизвеждането при ниски честори. Там резонансната на общата конструкция е под резонансната на драйвера. Обикновенно резонансната на драйвера е между 30 и 50Hz, като това основно зависи от диаметъра на самия драйвер (по-голям диаметър - по-ниска резонансна честота, но за сметка на това и по-голям еквивалентен обем). Но като цяло на конструкцията е между 30-40Hz. Именно точно заради тази причина е възможно да се усили бумтенето точно в този диапазон.
    Над резонансната на говорителя може да се приеме че характеристиката е линейна, с лек скок към средни честоти, който е много малък - под четвърт от децибела. Все пак... ако са използвани супер евтини говорители, с мнго малки по размер диаметри.. дървена конструкция с не-достатъчен обем: Тогава е възможно и резонанса да скочи към 80Hz и нагоре.. Но.. дали тогава изобщо става въпрос за Hi-Fi или по-скоро за някаква евтина PC озвучиителна системка от сорта 5+1 ???

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #22

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Eddie
    /извън темата

    Абе и "даскалите" ли вече ги зарази Синдромът на Батериий, Конструкций и останалите известни римски философи?
    Нали знаеш - всеки луд с номера си А един мой приятел беше казал: кефа цена няма! И е така.. щото като си умреш не е ясно дали там ще има AMP-ове, Vinyl-ове, ролкови декове и изобщо аналогови глезотийки

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #23

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Нали знаеш - всеки луд с номера си А един мой приятел беше казал: кефа цена няма! И е така.. щото като си умреш не е ясно дали там ще има AMP-ове, Vinyl-ове, ролкови декове и изобщо аналогови глезотийки
    Още офтопик. Сигурно ада на хайфиста и аудиофила е изцяло цифров. Яко интеграли!


  11. Member
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    559
    #24

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18
    Още офтопик. Сигурно ада на хайфиста и аудиофила е изцяло цифров. Яко интеграли!
    Яко! Това наистина кефи В интерес на истината би го потвърдил всеки истински аудиофил

  12. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #25

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Яко! Това наистина кефи В интерес на истината би го потвърдил всеки истински аудиофил
    В ада на аудиофила има "субвуфери" ... и са разположени плътно в ъглите ....

  13. Senior Member Аватара на Tommorow
    Тук е от
    Sep 2006
    Живее в
    Пловдив, България
    Мнения
    7,161
    #26

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от skalata6290
    Искам да попитам за мнение имам суб JAMO 550 и ме интересува дали тези три варианта на разположение е удачно.1 да го поставия в самата секция на 15;20 см от пода като отзад няма да е затворен самия шкаф.2 Да направия самата секция раздвижена като има от 2 страни на субвуфера шкафове на 15см от пода както и отгоре но тои ще си бие в пода .3 отстрани на секцията в ъгъла.Моля за компетентно мнение че не е лесно да му намериш място
    Ето ти малко инфо и съвети право от производителя, че аман от аудиофилски брътвежи

    Subwoofer test signals - Phase adjustment, Room adjustment.
    http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5757
    ръководство
    http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5980
    "бели листа"
    http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=1469

    имаш съответните инструменти да компенсираш "неаудиофилското" разположение в стаята си:

    1. Boundary gain compensation
    2. Cut off frequency 40-150Hz
    3. Phase Control 0-180 degree

    Викаш приятелче на чашка и започваш да експериментираш...докато ти хареса. Толкова! Много важно ако не е разположен според аудио-хороскопа на Алена или по фън-шуй принципи...

  14.  
     
  15. Moderator
    Тук е от
    Aug 2005
    Мнения
    1,180
    #27

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от Board_Man
    Ами нали основната цел на един суб е да бумти - точко като се увеличи 'бумтенето' тогава от регулатора за чуствителност се намаля амплитудата към активния вход на усилвателя на суб-а.
    Целта на субуфъра е не да "бумти" ,а да възпроизвежда ниските Херци.С бумтене исках да кажа,че се губи фокуса на звука,превръща се в бучене,а не във свирене на ниски тонове.С 2 думи може да изпадне в резонанс,който не бих възприел като хубав бас.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    58
    #28

    Re: Разположение на субвуфер

    разположението е ясно в ъгъла на стаята;но искам да попитам когато говорителя е насочен надолу а пода е ламинат трябвали да подложа отдолу например ;отрязвам пдч със размера на субвуфера или нещо друго .а велтер как ще е най добре.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    2,045
    #29

    Re: Разположение на субвуфер

    Цитат Първоначално публикувано от skalata6290
    разположението е ясно в ъгъла на стаята;но искам да попитам когато говорителя е насочен надолу а пода е ламинат трябвали да подложа отдолу например ;отрязвам пдч със размера на субвуфера или нещо друго .а велтер как ще е най добре.
    Най-добре положи плочки от банята - под и около него ! Ще се допълнят с разположението ПЛЪТНО В ЪГЪЛА

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2006
    Мнения
    58
    #30

    Re: Разположение на субвуфер

    има големи тъпаци по форумите които много се фантазират.плочките си ги сложи ти ще ти отиват на характера .всяка тема от дискусия се превраща в заяждане

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Разположение на клима в спалня ?
    От tishotch във форум Климатици Mitsubishi Electric, Mitsubishi Heavy
    Отговори: 14
    Последно: 18-10-13, 22:20
  2. Разположение на тонколони
    От donnuzzo във форум Тонколони
    Отговори: 15
    Последно: 21-09-12, 15:00
  3. ПРЕМЕСТЕНО: Разположение на тонколони
    От Vanquished във форум Аудиотехника
    Отговори: 0
    Последно: 18-08-12, 16:10
  4. Разположение на телевизор
    От sugarboy във форум Телевизори
    Отговори: 1
    Последно: 05-06-12, 17:09
  5. Разположение на RAM
    От taralion във форум Общ - хардуер
    Отговори: 12
    Последно: 30-01-07, 23:34

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе