Отговор: Конденз по стъклата на стаите
топлозагуби е едно ,вентилация е друго .. без вентилация не става ,всяко жилище има нужда от приток на свеж въздух при по сериозните проекти това е решено с рекуператори и други подобни устроиства ,моя метод съм установил че не води до сериозни загуби но микроклимата значително се подобрява
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Цитат:
Първоначално публикувано от
FearMe
ииии... смисълът от голямата далавера "пълно отстраняване на топлозагубите" излита през прозореца... буквалния смисъл :))
Процепът който се оставя е малък.
Предимствата са че въздухът се поддържа постоянно свеж и няма миризми, включително от ястия след като сте се хранили или ако има е за кратко време --->20 минути до 1/2 час.
Може да се затвори напълно. Общо взето по около 1 -час до 1'30 минути на ден сутрин и вечер е достатъчно.
Поне при мен и то без да се пуска постоянно вентилатор на баня/тоалетна или аспиратор за да "дърпа" .
Влага си има в повече в някои помещение --> например тези в които има мивка и се ползва, като най-ползваната е кухненската мивка и там от нея се изпарява най-много влага. Отделно от ютия като се глади.
От всеки човек чрез дишане и кожата също се изпаряват във въздуха от 500 милилитра до 2 литра за 24 часа.
За съжаление дори с троен стъклопакет има немалки топлозагуби, особено когато навън духа вятър зимата или има снежна буря.Просто стъклото не изолира, а въздухът или газът "затворен" в стъклопакета не е достатъчен изолатор.
Имах познати с голямо помещение -- фризьорски салон.За да намалят топлозагубите пробваха най-различни начини - лепиха стиропори от вътре на прозорците в долната им част до средата и най-накрая просто някои прозорци ги "затвориха" с гипсокартон от вътрешната страна и то тези прозорци, които през зимата са с такова изложение, че изобщо слънце до тях не стига.
Зимата се стъмва рано и няма разлика дали има спуснати външни щори или не за изгледа.А в градовете от светлината няма и особен "изглед" по тъмно нито към небето, нито към планини или гледки.
Преди да сложа външни ролетни щори имах големи топлозагуби и трудно се затопляше до 24 градуса при средносилен и силен вятър навън зимата, както и когато имаше снежна буря и вееше снега в стъклата.
Разликата с преди щорите и след е зимата до 6 градуса, лятото до 11 градуса разлика.Това за прозорци които са "на улицата", тоест няма остъклена тераса пред тях или остъклената тераса е само пред част от прозорците на помещението.
Ако жилището обаче е с южно изложение може би щях да сложа и троен стъклопакет и външни ролетни щори - докато слънцето "наднича" в жилището щорите ще са вдигнати зимата.Като се стъмни или ако има силен вятър или снежна буря - спуснати.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
За съжаление мога да проветрявам само на обяд и между 17 и 18ч някъде. През останалото време сутрин и вечер въздуха отвън мирише на дим. Много хора все още се отопляват на дърва и въглища и няма спасение.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Ако отвяряемите крила са двуосови. Т.е.могат да се оставят открехнати под ъгъл със завъртане на дръжката.
Взимаш филтри (вата без рамка) с активен въглен за кухненси абсорбатори. Има ги дори в хипермаркетите.Слагаш ги (навити или нарязваш на ивици-както прецениш) така, че да затворят отвора доколкото е възможно и пробваш дали мирише. Ако се получи - правиш го за всички прозорци по време на проветряването.
Колко ще изкарат преди да се наложи пране и смяна, ще прецениш опитно.
p.s.При мен дори през плътно затворени крила се просмуква мирисът на отрови от Кроношпан и Лукоил. А това е доста по-гадно от миризмата на CO.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Тройният пакет може и да не реши проблема. В един апаратамент остъклявах 15м Северна тераса с Рехау Синего- 80 и незнам колко мм , с троен стъклопакет -42мм -комбинация - бяло +К+ 4 сезона ( не съм сигурен за точната последователност ) и пак има конденз . Пердетата играят голяма роля - като са дръпнати и има доста вода. Като ги махнах , почти няма . Има едни клапи за микро вентилация , но и с тях няма кой знае какъв ефект.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Микровентилацията е за скубане на клиентите само. Дебитът е нищожен и абсолютно недостатъчен за избягване на конденза.
Често проветряване му е майката и никакви цветя и простиране в помещенията. При нови сгради и това не помага.
Може да се ползват влагоабсорбатори, ама и те имат недостатъци.
В момента при външна температура -8 до 0 и 40-45% влажност на въздуха, вътрешна 14 на остъклена тераса около 7 куб.м има около 3см конденз в долната част на стъклата. Отварям едното крило (60х70см) на 45 градуса и за около 3 часа кондензът изчезва. Смятайте с тези микро-измишльотини колко време ще е нужно за същото!
Пердета и щори пречат на конвекцията на въздуха към вътрешното стъкло от стъклопакета.
Външните щори допълнително топлоизолират и значително намаляват конденза в/у стъклата. Намаляват температурните разлики между помещението и външния въздух.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Конденза в последните седмици го лекувам с тая джажда от Лидл: https://www.youtube.com/watch?v=JihOFSzMxRA
За минута минавам джамовете и не се занимавам с парцали и т.н.
Най-много конденз имаше миналата седмица като температурите паднаха от 18 до под нулата за няколко часа.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Днешните 3 мнения са ужасТ. Всичко е от монтажът и от производството на пакета все пак.
ПП Имам с Ка, без и тн и няма проблем в апартаменти и къщи. Зависи какво е отоплениито доста, съответно има или няма сми от микровентилацията
4 Прикачен файл(ове)
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Микровентиалцията когато е направена както трябва работи и е стандарт в другите държави . В Дания и Швеция рядко има пакети, които да не са с вградена микровентилация. По - различна е от поставяните тука като дизайн , но идеята е същата.
Отговор: Конденз по стъклата на стаите
Избягване на конденз по стъклата на прозорците може да стане чрез троен стъклопакет (с включено 4S- или К-стъкло) и задължително с пластмасови дистанционери (колкото по-широки - толкова по-добре), както и монтаж на брава - позволяваща микровентилация (чрез няколко мм открехване на крилото и на цена около 10-15 лв.). Външна ролетна щора е добър вариант само вечер - през деня не е удобно.
Китките/цветарници, простряно в жилището пране, готвене без аспиратор, отопление с газова печка, оставяне на банята отворена след къпане - генерират доста влага и там трябва да се обърне внимание.
Ако има повечко относителна влага (над 50%) - често проветряване за по 5-10 минути помага.