Търся специалист(и) по уеб дизайн + бази данни, които да допринесат за изграждането на сайт, посветен на пациентите с редки болести в българия. За съжаление на този етап няма да имам възможност да му платя понеже до момента не мога да осигуря финансиране на проекта.
Поради това реших да започна със собствени средства и умения.
Преди няколко месеца платих домейн и хостнах няколко страници, но изпълнението е твърде аматьорско - www.raredis.org ... съвсем елементарно е, но до толкова ми стигат силите.
Ще се радвам ако се намерят доброволци и ентусиасти, които да помогнат за направата на по-добър сайт на 3 езика, с форум и анкета.
Ето малко повече инфо за проблема:
.......................................................................................................
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ РЕДКИТЕ БОЛЕСТИ?
Редките болести (РБ) може най-общо да се дефинират като патологични състояния с ниска заболеваемост и болестност. По данни на Световната Здравна Организация (СЗО), те наброяват повече от 6000 и представляват около 10% от всички човешки болести и недъзи.
Понятието „рядкост” е твърде относително. Честотата на възникване и регистрация на заболяванията се променя динамично и зависи от много фактори – време, географско разположение, ниво на развитие на медицинската наука, организация на здравната система и др. Възможно е дадено заболяване, което е било рядко в даден момент да придобие епидемичен характер и обратното. Има болести, които се откриват в населението на даден географски регион и практически не се откриват на други места.
С развитието на медицината и генетиката, става възможно да бъдат диагностицирани и регистрирани нови непознати патологични състояния. Ето защо, с цел да се въведе по-точно определение подходящо за практиката, Работната група по редки заболявания към Европейската общност предлага за рядко да се счита заболяване с болестност по-малка от 5 на 10 000 души в ЕО.
Всяко отделно заболяване засяга сравнително малка част от населението, но ако бъдат сумирани като цяло, поради големия брой нозологични единици, редките заболявания представляват сериозен проблем за общественото здравеопазване за всяка една здравна система. По данни на National Institutes of Health (NIH, USA), броят на пациентите с редки болести в САЩ е около 8% от населението на страната или приблизително 25 милиона души. За по-голямата част от тези състояния липсват епидемиологични данни, въпреки че за някои съществуват регистри на национално или международно ниво.
Най-общо, проблемите на пациентите и техните лекуващи лекари може да се групират в три основни насоки:
- Недостиг или липса на информация
- Закъснение в поставянето на диагноза
- Липса на специфична терапия
До този момент, в България няма официална политика от страна на Министерството на здравеопазването или Националната Здравно Осигурителна Каса към редките заболявания. Има създадени асоциации на пациенти с редки заболявания, които се опитват да защитават правата на своите членове, но липса законовата основа за постигане на по-добри резултати. Ако приемем, че разпространението на редки болести в България не се различава значително от това в САЩ, следа че около 640 000 здравноосигурени пациенти у нас (8%) страдащи от една или друга рядка болест са с нарушени човешки права и страдат от липсата на информация, навременна диагноза и терапия за своето заболяване.<u></u><u></u><u></u><u></u><u></u>