Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 21
Like Tree8Одобрявам

Как да направя SAMBA сървър

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #1

    Как да направя SAMBA сървър

    Здравейте,
    Досега съм използвал и все още ползвам Home Media Server.
    Но понеже и на двата телевизора използвам KODI, ми се иска да направя САМБА сървър на компютъра.
    Споделих папка от харда, но от КОДИ като отида на самба и въведа пътя //името на съвръра/пакпата като път и ми дава access denied.
    По IP не знам кое ИП да задам, това дефаултното на рутера ли?

    Ще се радвам за инструкции, че това превъртане или по-скоро невъзможността през Home Media Sever при използване на KODI ме връща в първи клас...

    Благодаря!

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    688
    #2

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Цитат Първоначално публикувано от Dominator Виж публикацията
    Здравейте,
    Досега съм използвал и все още ползвам Home Media Server.
    Но понеже и на двата телевизора използвам KODI, ми се иска да направя САМБА сървър на компютъра.
    Споделих папка от харда, но от КОДИ като отида на самба и въведа пътя //името на съвръра/пакпата като път и ми дава access denied.
    По IP не знам кое ИП да задам, това дефаултното на рутера ли?

    Ще се радвам за инструкции, че това превъртане или по-скоро невъзможността през Home Media Sever при използване на KODI ме връща в първи клас...

    Благодаря!
    Kodi-то не харесва самба 2/3.Трябва през компа да пуснеш самба 1.После през рутера ще видиш шерването.След това в коди му даваш повече конекции и сам вкарваш инфото от рутера.Ебано е за обяснение,но лесно като го направиш 1път.
    И през уина да шерваш папките с необходимите позволения

  4. Junior Member Аватара на hgeorgiev
    Тук е от
    Dec 2021
    Мнения
    63
    #3

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    OS на компютъра?

  5. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #4

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Цитат Първоначално публикувано от hgeorgiev Виж публикацията
    OS на компютъра?
    Windows 11

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от dudi4ek Виж публикацията
    Kodi-то не харесва самба 2/3.Трябва през компа да пуснеш самба 1.После през рутера ще видиш шерването.След това в коди му даваш повече конекции и сам вкарваш инфото от рутера.Ебано е за обяснение,но лесно като го направиш 1път.
    И през уина да шерваш папките с необходимите позволения
    Явно ще си карам с Home Media Server...

  6. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #5

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Няма нищо сложно.
    https://youtu.be/3sgicO4L4d4
    Dominator одобрява това.

  7. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #6

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Цитат Първоначално публикувано от tolostoi Виж публикацията
    Няма нищо сложно.
    https://youtu.be/3sgicO4L4d4
    В момента използвам SMB за безжичен трансфер между компютъра и Mate 40 Pro та не искам да разбъзикам нещата,
    а и щом вече ползвам за трансфер, предполагам нищо друго не трябва да се настройва,
    A и въпроса е ако използвам IP-то за сървъра кое точно iP да бъде, това, което виждам в рутера като основно чрез което достъпвам самия рутер?

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Nov 2010
    Мнения
    906
    #7

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Не, айпито на компютъра на който е пуснат самба сървъра (или по просто казано компа с шернатата папка).
    Правя едно уточнение, понеже в нета е пълно с реплики пусни си самбата версия нам си коя си и т. н. Та, самба си е типична услуга клиент сървър. Пускаш сървър (устройството, което 'сервира' услугата) и клиент (друго устройство, което се свързва със сървъра, ползва я) Комютъра който шерва папката е сървър, тези които го ползват са клиенти, по секюрити причини старите версии на самба са забранени по подразбиране в новите версии на Уйндоус, понеже са стари и не сигурни в сравнение с новите версии. Това е затворен протокол на Майкрософт и не майкрософтските устройства ползват алтернативен (заместител на оригинала) протокол. Той не е достатъчно напреднал да ползва новите версии на смб протокола, но пък работи ок с по-старите. За това е нужно на сървъра, да му кажете да поддържа версия 1 (не помня, може би и 2) за да нямат проблем алтернативните клиенти да се свързват с него. Не е опасно да се ползва в малка мрежа, зад рутер, ако случайно ви притеснява секюритито. Та на сървъра пускате и смб1 сървър и клиент (cifs) за всеки случай, ако разрешите само клиент, то нищо не правите.

  10. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #8

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    https://i.imgur.com/MdAku43.png
    Това е вече отбелязано, така се свървам и прехвърлям безжично файлове с телефона, както споменах по-горе.
    Относно това кое IP да използвам.Предполагам е Default-ното IP от Gateway-а на Рутера?
    То иначе няма много логика да е друго.
    Отделно че КОДИ иска парола и потребител, аз на компа не се логвам с парола и потребител и даже съм забравил какво съм сетнал.
    Направо се побърквам че не мога да го направя....
    Благодаря за помощта

  11. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #9

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    едно от условията на SMB шеровете е да им се сетне потребител/парола, в настройките на самият шеър трябва да дадеш кой потребител ще има право да се логне. Не ползвам Уиндоус, за да ти кажа къде точно са настройките. ААаа, имаше и още нещо, виж Коди каква версия на SMB може да браузва, че някои пелъри чуват само версия 1.0 а тя до колкото си спомням е много скрита в настройките на уиндоусите.
    Dominator одобрява това.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #10

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Като цяло не е чак толкова трудно, но си има условия. Задължително наличен локален потребител с парола на ПС, който и да е избран и със съответните права относно споделения ресурс. Да се знае ИП адреса на ПС със споделения ресурс, за да се напише в Коди. Да се разрешат версиите на SMB (най-често 1) и да се махне отметката от автоматичното им деактивиране след определен период. Макар че имах и успех с версия 2 с един СТБ.
    npb одобрява това.

  13. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #11

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Като цяло не е чак толкова трудно, но си има условия. Задължително наличен локален потребител с парола на ПС, който и да е избран и със съответните права относно споделения ресурс. Да се знае ИП адреса на ПС със споделения ресурс, за да се напише в Коди. Да се разрешат версиите на SMB (най-често 1) и да се махне отметката от автоматичното им деактивиране след определен период. Макар че имах и успех с версия 2 с един СТБ.
    В крайна сметка единствената ми цел е да проверя дали превъртането на филмите през КОДИ ще се подобри, защото сега има едно замисляне и понякога трябва да чакам да речем повече от минута ако дам seek +30 да речем без значение дали е за изминал период или напред във времето. Това до някаква степен дразни. Не знам как да го оправя и дали може през DLNA. Вързано е по кабел. Естествено през флашка всичко се случва мигновено. Четох че Samba отстъпва пред DLNA за видеопоток с по-голям битрейт не знам до колко е вярно.

    Тоест да обощя, ако на компа се логвам без парола, то за да ползвам SAMBA през KODI ще трябва задължително да се логвам с парола?
    Благодаря!

  14.  
     
  15. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #12

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    DLNA винаги има прекодиране от страна на компа (или поне имаше преди време когато си играх) и качеството ще е по-зле от това на директно подаден видео поток. За това и си взех NAS и минах на SMB в къщи. Всичко работи без замисляне.
    Dominator одобрява това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #13

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Да, трябва да има локален потребител с парола, който да е посочен със съответните права и за споделения ресурс.
    Dominator одобрява това.

  17. Infraction Users
    Тук е от
    Sep 2011
    Мнения
    2,116
    #14

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Да, трябва да има локален потребител с парола, който да е посочен със съответните права и за споделения ресурс.
    Много тъпо... Аз съм с администраторски акаунт и съм избрал да нямам парола.
    Ся за едното шерване да си слагам парола....

  18. npb
    npb е офлайн
    Member
    Тук е от
    Mar 2009
    Мнения
    289
    #15

    Отговор: Как да направя SAMBA сървър

    Какво е тъпото нали иска по мрежа да споделяш. Има си условия и трябва да ги спазваш. Ако не си карай по стария начин. С NAS е най лесно връзването и без проблемно гледането и слушането на музика. Горещо го препоръчвам пред ПС. Вече не е толкова скъп и слагаш един или 2 диска и забравяш за замръзвания и проблеми.
    Dominator одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Въпрос относно 55 oled803 и DLNA сървър /NAS сървър/
    От diskos във форум Philips телевизори
    Отговори: 10
    Последно: 10-10-18, 18:49
  2. как да си направя локален сървър
    От magda във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 8
    Последно: 04-05-05, 11:31
  3. Samba sharings and XP
    От PAfel във форум Linux
    Отговори: 6
    Последно: 24-01-04, 11:13
  4. Как да си направя Proxy сървър ???
    От LudZaVrazvane във форум Мрежи
    Отговори: 8
    Последно: 20-08-03, 17:47
  5. Red Hat 7.1 & Samba 2.7
    От Matrix във форум Linux
    Отговори: 2
    Последно: 04-10-01, 16:02

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе