Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 23

A-GPS vs GPS

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #1

    A-GPS vs GPS

    Здравейте!
    Търся си телефон с GPS, но си харесах един, който има A-GPS. Четох какво представлява, но мисълта да ми дърпа трафик през мобилния оператор не ме блазни. Та въпросът ми е телефоните с A-GPS имат ли хардуерен GPS модул за позициониране чрез сателит или ползват Интернет през GPRS или каквото има. Този A-GPS може ли да му се изключи "А"-то и да остане обикновен GPS, без да ми тегли трафик?
    Изобщо добри ли са GPS-ите на телефоните на Nokia? Почертавам - искам като го ползвам да е безплатно, не да прави трафик. Какви са възможностите?
    Благодаря.

  2.  
     
  3. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #2

    Re:A-GPS vs GPS

    GPS-а на Нокия 5800 много го хвалят. Особенно с правилният софтуер (Garmin).

    Все пак за кой модел на Нокия си мислиш ? Иначе трябва да гадаем

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #3

    Re:A-GPS vs GPS

    N78 или E52 съм си харесал.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #4

    Re:A-GPS vs GPS

    Имам 5800. И той май е с А-GPS. Сега работата при него а и при другите модели нокия най вероятно е:

    - Телефона може да работи без да се свързва към мрежата на оператора но за това се чака 10-15 мин. за свързване към сателитите.
    -Телефона се свързва за по малко 20-30 сек. когато дръпне информация през оператора. На всяко свързване тегли към 4-5 кб. което е пренебрежимо малко ако се пусне GPRS (25 ст. на 100кб), вече извън БГ е друго.
    Това е ако има нещо питай.

  6. Moderator Аватара на glowndark
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    2,460
    #5

    Re:A-GPS vs GPS

    Другия вариант вместо да взимаш нов телефон само заради GPS-a, можеш да си вземеш GPS Bluetooth Receiver. Това е външен GPS приемник които прави връзка с телефона ти през Bluetooth...

  7. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #6

    Re:A-GPS vs GPS

    Има и програми като MAP NAV която може да качиш на телефона си и с GPS Bluetooth Receiver имаш пълния потенциал.

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Nov 2006
    Мнения
    5,563
    #7

    Re:A-GPS vs GPS

    Благодаря ви, не се сещам в момента за други въпроси, ако ме споходят - ще питам Лек ден на всички!

  10. Member
    Тук е от
    Oct 2004
    Мнения
    367
    #8

    Re:A-GPS vs GPS

    A-GPS си е съвсем нормален приемник. Не генерира допълнителен трафик. С н78 съм и работи много добре на открито. Конектва се за около 3-10 минути (малко е досадно това). В кола също се връзва. Вградения софтуер ми върши чудесна работа. Друг малък недостатък - картите се качват задължително през ПЦ, със софтуера на Нокия.

  11. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    295
    #9

    Re:A-GPS vs GPS

    Цитат Първоначално публикувано от stenly
    GPS-а на Нокия 5800 много го хвалят. Особенно с правилният софтуер (Garmin).
    Това е истината. Не тегли нищо, а си чете инсталираната карта. Вграденият софтуер на Нокиа тегли през нет-а карти. Не знам за какви 3-10 минути говорите. За около 10 сек. се справя (с GraminMobileXTforSymbian)

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    1,150
    #10

    Re:A-GPS vs GPS

    Цитат Първоначално публикувано от dmanov
    Това е истината. Не тегли нищо, а си чете инсталираната карта. Вграденият софтуер на Нокиа тегли през нет-а карти. Не знам за какви 3-10 минути говорите. За около 10 сек. се справя (с GraminMobileXTforSymbian)
    За 10 сек. само през оператора, иначе поне 5-10 мин. По скоро не си видял настройките в GSM-a, не в Garmin.

  13. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #11

    Re:A-GPS vs GPS

    Общо взето във нета се начетох на инфо за GPS-a на 5800. Понеже смятам да си взема такава играчка тези дни, много хора пишат ,че първото търсене на спътниците отнема няколко минути (студен старт). Ако след това се спре и после пак се пусне GPS-а, се оправя за секунди. А иначе А-GPS било assisted GPS. Тъй като клетките на всеки един оператор имат и GPS навигация. Те дават инфо на вграденият в телефона GPS къде са спътниците и за това нещата ставали бързо. (поне това прочетох и ми се стори вярно)

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на fXOrange
    Тук е от
    Jul 2008
    Живее в
    Lyon
    Мнения
    3,213
    #12

    Re:A-GPS vs GPS

    аз съм с Nokia 95 8GB, GPS-а му работи много добре, но телефона трябва да е хлъзнат, с отворена клавиатура, заради антената, което е малко непрактично.
    Всъщност, ползвал съм го съвсем малко, просто, за опит, по начало имах вграден в колата си.

  16. Member
    Тук е от
    Dec 2003
    Мнения
    147
    #13

    Re:A-GPS vs GPS

    В действителност за да се прочете всичката информация която един спътник предава трябват 12 минути. Скоростта на предаване е 50 байта в секунда. Ако някой GPS се свързва по-бързо това значи че използва запомнената информация за спътниците от предходното свързване и изчислява новото положение на спътниците според разликата между текущото време и времето от последната връзка със спътника.
    Така се определя актуалното положение на спътниците. А актуалното положение на GPS приемника може за по-бързо да се определи от клетките на GSM оператора. Така получавате по-бързо от 12 минути свързване обаче позиционирането не е много точно в началото. Освен това сигналът от клетките на оператора може да е пречупен, отразен и др. смущения в градска среда, което оказва влияние на изчисляване на точната позиция. След като се получи пълната информация от спътниците вече имаме по-точно позициониране.
    Освен това друго - при последното свързване сме ползвали сигнал от спътници А,Б и В например. Обаче в момента виждаме спътници А, Б и Г. На спътника Г трябва да му се прочете цялата информация понеже нямаме за него данни от последното свързване. Затова ако интервалът до последното свързване е малък 10 мин или 2 часа например свързването става по-бързо отколкото ако сме имали връзка например вчера.

  17. Member
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    229
    #14

    Re:A-GPS vs GPS

    Цитат Първоначално публикувано от granity
    Има и програми като MAP NAV която може да качиш на телефона си и с GPS Bluetooth Receiver имаш пълния потенциал.
    Това е единия вариант на който съм се спрял.
    Цитат Първоначално публикувано от saint056a
    Имам 5800. И той май е с А-GPS. Сега работата при него а и при другите модели нокия най вероятно е:

    - Телефона може да работи без да се свързва към мрежата на оператора но за това се чака 10-15 мин. за свързване към сателитите.
    -Телефона се свързва за по малко 20-30 сек. когато дръпне информация през оператора. На всяко свързване тегли към 4-5 кб. което е пренебрежимо малко ако се пусне GPRS (25 ст. на 100кб), вече извън БГ е друго.
    Това е ако има нещо питай.
    Искам да попитам това колко ще ми струва ако ползвам предплатена карта на Виваком и колко ако ползвам абонаментна на М-тел.
    Вчера в офисите на двата оператора ме гледаха като извънземен като им зададох този въпрос.
    Благодаря Ви предварително.

  18. Moderator
    Тук е от
    Oct 2008
    Мнения
    1,491
    #15

    Re:A-GPS vs GPS

    naydenov69,трафика които генерира през оператора е някакви жълти стотинки.Проблема е наистина когато си извън България понеже има и роуминг на тоя трафик.Иначе тук няма да го усетиш-нещо от сорта на 1-2лв на месец е при мой познат които го ползва почти постоянно през седмицата.При мен е изключен понеже ми стартира сравнително бързо,но когато го тествах не установих разлика в сметката. Ползвам услугите на ГЛОБУЛ но не вярвам да има разлика при другите оператори.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе