Резултати от 1 до 3 от общо 3

Какво преставляват *.run файловете?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Jul 2004
    Мнения
    150
    #1

    Какво преставляват *.run файловете?

    Извинявам се за ламерския въпрос, но съм си такъв. Изпратиха ми един *.run файл, за който знам единствено, че е за линукс и че би трябвало да е изпълним (поне аз така си мисля).
    За да го стартирам си инсталирах едно попаднало ми SUSE 10, но при двойно кликване текстов редактор ми отваря сорс код.
    Въпроса е как да го стартирам тоя файл? Компилиране ли иска, що ли?
    Ако на някой му се занимава, моля да ми обясни как да го стартирам. Ама по-простичко, защото и аз не съм сложен
    Предварително благодаря.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Dec 2000
    Мнения
    3,218
    #2

    Re: Какво преставляват *.run файловете?

    Цитат Първоначално публикувано от DoRa
    DoRa, по изключение намирам отговорът ти за неуместен в конкретния случай. Нито GNU/Linux (в раздел "Linux" сме все пак), нито някоя друга *NIX операционна система, не е толкова безумна като MS Windows, че да определя вида на файла по неговото име. (Нарочно не използвах думата "разширение", защото това пак е измислица на Майкрософт)

    Little_Alien,

    С подобно име (завършващо на ".run") се разпрострняват драйверите на NVidia. Специално те
    представляват bash скриптове, към чийто край е добавен архив. При стартиране чрез bash скриптът кара разархивиращата програма да пропусне определен брой байтове от началото на файла (частта, където е скрипта) и да разархивира края (добавения архив), след което изпълнява определени действия в/у разархивираните файлове.

    Идеята е, че това нещо работи като саморазархивиращ се инсталатор.

    ЛИНК: http://download.nvidia.com/XFree86/L...-8776-pkg2.run



    Видът на даден файл може да се определи с помощта на програматта "file".

    Код:
    file NVIDIA-Linux-x86_64-1.0-8776-pkg2.run
    NVIDIA-Linux-x86_64-1.0-8776-pkg2.run: Bourne shell script text executable


  4. Super Moderator
    Тук е от
    Dec 2000
    Живее в
    Sofia
    Мнения
    6,621
    #3

    Re: Какво преставляват *.run файловете?

    лесно можеш да го подкараш когато си в конзола и с root права и напишеш в директорията където е файла
    sh ./imetonafile.run . Обикновенно драйверите на ATI и nVidia са такива файлове , лесно става

    Ако става въпрос за драйвер на АТИ пиши на лична , че там инсталирането е по-сложно и след като се сложи трябва да се пишат още неща (като aticonfig --initial)



Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Проблеми с файловете в мрежа
    От roumen68 във форум Мрежи
    Отговори: 1
    Последно: 01-04-08, 22:46
  2. Въпрос за преоразмеряване на .pdf файловете
    От konchetooo във форум Общ - софтуер
    Отговори: 14
    Последно: 16-03-08, 19:02
  3. Отговори: 2
    Последно: 15-04-07, 13:02
  4. Достъп до файловете на Линукса
    От Abadon във форум Windows
    Отговори: 3
    Последно: 12-10-04, 15:26
  5. Търся Registry файловете на NFS HP2
    От afterburner във форум ИГРИ
    Отговори: 11
    Последно: 23-11-02, 11:59

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе