Резултати от 1 до 10 от общо 10

Проблем със съврвър...

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    808
    #1

    Проблем със съврвър...

    От няколко месеца имам доста странен проблем със един от съврърите ми (Linux - Fedora). Имам инсталирани 4 апачета, които работят постоянно на него, мейл съвриз, postgresql, mysql, php, perl. Много често сървъра пада. И най - често това става през нощта...
    Възможно ли е някой да прави някакъв вид спам или нещо от сорта? Има дигнат firewall(iptables)...

    Странното е също, че всяка събота сутрин към 4:00 сутринта сървъра пада.

    Използвам в момета няколко мониторинг скрипт-а които нищо повече не ми казват от това, че сървъра е паднал и трябва да се рестартне. Има ли някаква друга възможност за проследяване на проблема?

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #2

    Re: Проблем със съврвър...

    Това ми е мнооого познат проблем. Доста често в 4.00 ам се изпълняват скриптовете от /etc/cron.daily Преди време имах такъв проблем със сдухващ се диск и updatedb скрипта (ако не ме лъже паметта /etc/cron.daily/slocate) Погледни си ежедневните скриптове, пусни всеки един от тях на ръка и като забие, можеш относително лесно да определиш проблема. Ако има проблеми, пиши.

  4. get
    get е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Mar 2003
    Мнения
    1,405
    #3

    Re: Проблем със съврвър...

    Нещо повече в логовете има ли ?
    /var/log/messages
    apache-то ...

  5. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #4

    Re: Проблем със съврвър...

    Най-напред е желателно както спомена fori да се прегледат cron сценариите

    После да се провери за достатъчно свободно място на дисковете

    И да се прегледат логовете
    1. /var/log/messages
    2. логовете на apache, ако са зададени специално, то това е описано в /etc/apache/httpd.conf,
    а именно ErrorLog /var/log/apache/error_log
    3. логовете на postgress се задават във /etc/postgres/postgresql.conf

    Какво означава "сървъра пада" - kernel panic, reboot или нещо друго ?

    /off-topic

    Според мен е необичайно сървър на linux да пада регулярно, още повече че, повечето от посочените services не изискват root права за изпълнение и имам чувството, че проблема може се дължи на service със ескалирани или неправилно зададни права.


  6. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #5

    Re: Проблем със съврвър...

    Без да се заяждам уважаеми г-н klamer, но
    1. Опианите до вас пътища не са баш като федорските
    2. Умирането на една линукска машина е неприятен ефект, който на пръв поглед трудно се диагностицира, имайки предвид че при конзолен режим, монитора се гаси след няколко минти неактивност и при паникьосал се келнер, няма как да се види каквото и да е на монитора.
    Падането на сървъра най-вероятно не е падане на пода, съдейки по контекста най-вероятно машината фризва.

  7. Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    796
    #6

    Re: Проблем със съврвър...

    1. Дължа извинение за пътищата: дадените от мен са валидни за slackware, OpenBSD и доколкото си спомням по-старите версии на RedHat(преди 6.x) и FreeBSD.
    2. При FreeBSD/OpenBSD има savecore и memdump които запазват някои данни при kernel panic, при debian има LKCD, а при solaris има netdump. Aко някое от тези е достъпно за fedora би могло да се види кой точно процес (или според мен модул) предизиква "фрийзването".

    BTW има един начин да се накара linux сървъра да рестартира при panic, което ако работи би било едно временно решение на проблема. Например за reboot след 30 секунди
    # echo "30" > /proc/sys/kernel/panic

    или като параметър на ядрото при зареждане panic=30

    Може да е добра идея да се разреши dump при kernel panic, но във linux аз не съм правил такова нещо. Има един параметър alwaysdump, който би трябвало да разрешава dump-а, но не го съм ползвал и нямам наблюдения как точно се държи.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    808
    #7

    Re: Проблем със съврвър...

    Проверих тези неща. Като цяло няма никакви грешки... само при този скрипт slocate.cron, когато се опитам да го пусна на ръка почва да се изпълнява и имам чувството, че забива и неможе да се изпълни. Изчаках доста време но нямаше промяна. Като цяло под падане на сървъра имам в предвид апачетата да забият и сайтовете да спрат да работят, както и мейл сървъра. Има нещо което страшно много лагва сървъра в един момент, че просто тотално забива. Редовно всяка сутрин си забива ...

    Може би правата на нещо някъде си са объркани? Не са роот , а с някакви други примерно? Просто нямам ни най-малка представа.

    Дори предлагам срещу заплащане, който може да го оправи да се свърже с мен, защото аз лично неможах да го оправя, а ми е важно. Доста неприятно е да пада постоянно сървъра.

    Ако има някой, който има желание нека да се свърже с мен по ICQ или е-мейл.

    Благодаря.

  10. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    808
    #8

    Re: Проблем със съврвър...

    Не искам да го казвам, но май оправих проблемите от които идваше забиването на сървъра. Като цяло в дейли скриптовете имам един скрипт pgsq_vacuum, който си прави вакуум на всичките бази всяка сутрин. Когато обаче стигне базата на магазините която има близо 230 мб само статистики (милиони записи с цъкания по сайта, сесии и т.н.) скрипта увисва и сървъра забива . Като цяло спрях и слокейта защото и той правеше проблеми.

    Написах си и един скрипт, койт сложих с hourly скриптовете, който да чисти кешовете на сайтовете без да се задръства. Рестартира апача, чисти кеша, пуска апача отново. Става за около 10 сек. Мисля, че не е проблем това да става всеки час. Така е и по - добре. Лошото е обаче е uptime-a ми е малко висок, което ме притеснява като цяло. РАМ-а ми е само 768 мб на единия сървър и почти не остава тъйкато само мейл сървъра се ползва от много клиенти. Дали още 1 гб ще стигне или да поръчам направо 2 Гб?

  11. Senior Member
    Тук е от
    Nov 2002
    Мнения
    1,594
    #9

    Re: Проблем със съврвър...

    Имайки предвид оптимизациите в ползването на паметта, се исползва приципа на мечо пух - колкото повече, толкова повече. Я сподели малко инфо на тема как точно правиш вакум на таблиците на постгрето?

  12. Member
    Тук е от
    May 2002
    Мнения
    808
    #10

    Re: Проблем със съврвър...

    Като цяло в скрипта се изпълнява следното

    #!/bin/bash

    su -l postgres -c "/usr/bin/vacuumdb -a -f -z"

    А до колкото мисля този вакуум в /бин си върви с постгрес заедно.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе