Телевизори Panasonic са били обект на желание за много полски потребители от десетилетия. Променящата се пазарна ситуация в сегмента на телевизорите постави японския производител пред своеобразен завой. Последните години бяха доста трудни, дори не оптимистични. Компанията се опитва да спаси ситуацията с различни видове дейности, насочени към гарантираща доходност. Ще успее ли, или телевизорите Panasonic за съжаление ще бъдат обречени на продуктова агония?
Ако преди 20 години някой ме беше попитал дали вярвам, че блясъкът на марката Panasonic в телевизионния сегмент ще бъде силно угаснал, щях да отговоря с една гръмка дума: НЕ. Ситуацията обаче се промени значително през последните две десетилетия: на световния пазар се появиха големи корейски играчи: Samsung и LG. Китайските производители също имат да кажат все повече и повече: TCL и Hisense. Заслужава да се спомене прочутите плазми Panasonic, които бяха голям маркетингов двигател на японската компания, но от няколко години продукти от този тип вече не се предлагат на пазара - времето им отмина.
панасоник
Телевизор Panasonic - емблематична японска марка
Ако искате да разберете колко значима компания Panasonic е или вероятно е била на пазара, трябва да се върнете малко назад и да си спомните няколко ключови събития от нейната история. През 1960 г. е представен националният 21-инчов цветен телевизор K21-10. През 1996 г. е произведен първият в света широкоъгълен 26-инчов плазмен дисплей, TH-26PD. През 2005 г. дебютира първата 65” Full HD плазма. През същата година, през септември, започва работа най-голямата фабрика за плазмени панели на японския концерн. Заслужава да се отбележи, че първата фабрика, произвеждаща този тип панели (PDP), е създадена през 2001 г. Лично аз се връщам в началото на 2000-те години, когато гигантските - за онези времена - телевизори Quintrix CRT в 32 "и 36" се появиха в моя у дома и при приятелите ми с обширна аудио система, която може да тежи около 80 кг.
Както вече споменах, сегментът на плазмените телевизори за Panasonic беше много важен. В началото на 2013/2014 г. по-нататъшното производство на тези приемници беше прекратено и компанията оправда решението си с икономии. Първите корейски OLED навлизат на пазара през този период - повече подробности можете да намерите в моя текст - " OLED телевизорите са с нас от десетилетие и се продават все по-добре " . През 2017 г. Panasonic, заедно с други производители, започнаха да поръчват органични матрици от LG Electronics.
панасоник
От няколко години OLED моделите на Panasonic бяха, по мое мнение, изключителни телевизори в тази продуктова категория. Например, по-рано тази година тествахме 65" JZ1500Eот 2021 г., който смело може да бъде описан като „телевизор-мечта за кинофил“.
Нарастващи проблеми
През 2016 г. Panasonic реши да прекрати продажбите на телевизори в Съединените щати. Четири години по-късно приемниците на японския производител изчезнаха от рафтовете на австралийските магазини. Въпреки това в края на 2021 г. беше обявено затварянето на европейския завод в Пилзен (Чехия), където се произвеждаха телевизори. Монтажът е възложен на външна компания (неофициално е прехвърлен в полската фабрика TCL в Żyrardów). За съжаление и двете страни отказаха коментар по темата.
Нов телевизионен сериал
Тази година новата OLED серия на Panasonic, наречена LZ, се появи много късно в магазините, всъщност някои копия все още липсват в момента. Цените бяха обявени едва в края на септември, което съобщих в моя Twitter.
Бъдещето на телевизорите Panasonic
По предварителни оценки Panasonic в OLED сегмента на японския пазар през Q1 на 2022 г. заема втора позиция с дял от 25,2% (данни от Omdia). В Полша и в Европа вече не е толкова колоритно. По неофициални данни делът в OLED сегмента в Полша през октомври по отношение на броя на продадените единици е бил на ниво от 2,3%. В случая с Европа се казва, че компанията в подобни проучвания за първата половина на 2022 г. се колебае около 6%.
Затова реших да попитам г-н Sebastian Węgielski, старши маркетинг мениджър Panasonic Europe , относно няколко ключови въпроса относно телевизионния сегмент, които биха позволили по-добро разбиране накъде се насочва марката Panasonic.
MP: Какви са очакванията за продажбите на новата серия LZ OLED на Panasonic за пазарите в ЕС и Полша?
Себастиан Венгелски: Целта на Panasonic е да повлияе на развитието на широко разбираното благосъстояние – ключовият начин, по който можем да постигнем това, е чрез нашите иновативни продукти от висок клас. Shinada san представи новия рекламен слоган на компанията „Create Today“ на IFA 2022 в Берлин. Обогатете утрешния ден.“
Ние сме силно ангажирани в бизнеса с аудио видео - Европа е един от най-силните ни пазари за продажба на телевизори.
Вижте всичко кампания. Feel it all” означава чисти емоции, които предоставяме на нашите клиенти, това е преди всичко отличното качество на изображението и звука, което отвежда зрителя точно в центъра на действието. През 2022 г. зрителите търсят най-доброто зрителско изживяване, което надхвърля пасивното „гледане“ на телевизия и ги кара да почувстват по-дълбока връзка с това, което виждат и чуват, и наистина да се потопят в действието. MP: Каква според вас е отличителната черта на OLED телевизора на Panasonic за 2022 г.? Sebastian Węgielski: През 2022 г. всички нови OLED телевизори получиха най-новата конфигурация на панела, за да осигурят по-голяма яркост и цвят. В допълнение, от LZ1000 – RnD адаптира панелите за по-голяма ефективност.
Процесорът: HCX PRO AI получи нова изчислителна мощност, благодарение на която разпознава гледаното съдържание по-бързо и автоматично въвежда ново качество - включително баланса на бялото, адаптиран към осветеността на стаите.
Всички модели OLED телевизори поддържат Dolby Atmos, но само LZ2000 има вградени високоговорители, тук също можете да контролирате посоката на звука, за да го определите точно. LZ1500, от друга страна, има вграден нискочестотен високоговорител.
Екстремен режим на игра – Всички OLED телевизори поддържат HDMI 2.1 функции като 120Hz висока честота на опресняване, променлива честота на опресняване и, разбира се, намалихме забавянето на входа.
Всички OLED телевизори поддържат технологията Dolby Vision IQ, благодарение на която яркостта на картината се регулира автоматично в зависимост от условията в помещението. Адаптацията на HDR10+ прави същото за HDR10 съдържание.
Адаптивен калибриран режим на Netflix – За да гледате съдържание по начина, по който създателите на филма са предвидили – наличен е адаптивен калибриран режим на Netflix, който, разбира се, също регулира яркостта на картината според светлината в стаята. MP: Ще намерим ли QD-OLED телевизори в офертата за 2023 г.? Sebastian Węgielski: За Panasonic клиентът винаги е на първо място. Ние непрекъснато наблюдаваме пазара и изследваме потенциала на новите устройства. MP: Защо от няколко години в офертата на Panasonic липсват LED телевизори със системата FALD? Себастиан Вегелски:
Full Array е метод за подобряване на възпроизвеждането на черно и избягване на размазването на изображението в LCD телевизори. Вярваме, че OLED телевизорите предоставят възможно най-дълбокото черно на потребителските устройства, като същевременно предлагат затъмняване на ниво пиксел. Поради тази причина в цената на Full Array LCD телевизори ние избираме да разработим OLED телевизори вместо Full Array LCD телевизори.
Ключовата ДНК на телевизорите Panasonic е качеството на картината, независимо дали става въпрос за филми, игри или спорт. Panasonic предлага 4 серии OLED линии от модели от висок клас до модели от начално ниво. От серията LZ1000 на Panasonic персонализирайте панелите за по-висока производителност. През 2022 г. бяха добавени нови размери, включително 77- и 42-инчови OLED, LZ2000 е телевизор всичко в едно с най-високо качество на картината (отвъд яркостта на стандартните OLED, предлагани на пазара), вграден Atmos и високоговорители, които доставят 360 звук отпред, отстрани и отпред. MP: Основният въпрос е какво следва за марката Panasonic TV, като се има предвид, че през 2021 г. сте продали около 2,5 хиляди в Полша. OLED … Себастиан Венгелски:
Полският пазар е много чувствителен към цените, има голяма ценова война в категорията на началното ниво и горните рафтове, заети от Panasonic, не са много развити. Нашият пазар все още съзрява за високи стандарти и сегментът на най-скъпите OLED се развива силно в това отношение. Потребителите започват да оценяват качеството, което Panasonic определя от много години, предлагайки най-високо качество на картина и звук.
Ние участваме в телевизионния бизнес в Европа. В Германия запазихме 9% телевизионен пазарен дял и той не намалява. Качеството винаги е било нашият фокус - тъй като това е нещото, с което ни познавате и често подчертавате този факт във вашите рецензии - ние ще продължим да се фокусираме върху създаването на телевизори от висок клас, които отговарят на нашето „Вижте всичко. Усетете всичко“, за да осигурите най-доброто клиентско изживяване.
В допълнение към това, ние се опитваме значително да разширим нашето портфолио, като работим с бизнес партньори - като същевременно следим отблизо рентабилността на компанията. MP: Защо решихте да прехвърлите производството на вашите телевизори във външна фабрика, разположена в Полша? Себастиан Венгелски: Panasonic ще продължи да се фокусира върху собственото разработване на телевизори от висок клас, които отговарят на нашето обещание „Вижте всичко“. Усетете всичко“, за да осигурим най-доброто изживяване за нашите потребители.
Нашият европейски център за научноизследователска и развойна дейност в Ланген, Германия работи в тясно сътрудничество с нашите висококвалифицирани и много опитни инженери от Япония. Това ще ни позволи да продължим да проектираме и разработваме телевизори, които отговарят на очакванията на нашите европейски потребители - допълнително разширявайки границите на конвенционалното гледане.
След разговора с г-н Sebastian Węgielski се чувствам неудовлетворен - липсата на няколко конкретни отговора на ключови въпроси. Е, ситуацията в телевизионния сегмент на Panasonic изглежда скучна. На sales/marketing dashboard според мен т.нар червена сигнална светлина. Лично, като потребител, но и като журналист, стискам палци на Panasonic, защото OLED телевизорите на този производител винаги са оставяли много добро впечатление. Към днешна дата се връщам към тествания модел от 2018 г. FZ950, който беше с вграден саундбар Technics – един от най-добрите продукти на пазара за този период.