Кажете някоя хубава програм за дефрагментиране на уинХР????
копиране на всичко на друг хард и връщането му на първоначалния. за разлика от всички програми това наистина гарантира 100% дефрагментация
при обратното копиране не е възможно да се получи дефрагментиране, защото win копира последователно и на първото свободно място (важи за fat32). така че при напълно свободен диск всеки file ще бъде копиран гарантирано цял и непрекъснат
ами те хората що ли са седнали да пишат и да продават изобщо дефрагментиращи програми?
всеки си има копи/пейст а то и виндовс си има дефрагментатор.
Лично аз нямам празен 40ГБ дял/хард на който да си прехвърля нещата за да освободя някой дял. Докато на повечето програми им трябва между 5-10% (2-4ГБ) свободно място за да работят.
Да не говорим за системния дял.
VoptXP ползвам, много съм доволен, ако искаш ще ти го кача някъде
пробвах diskeeper-забърза системата,явно е по добър от уиндоския, ама е много бавен,даже и ъпдейт му свалих!!
Ще коментирам някои от мненията по-горе.
Първо според мен "дефргментирането" трябва да се разбира като преподреждане на файловете и метаданните по диска + дефрагментиране на самите файлове.
В противен случай самия процес на дефрагментиране единствено на самите файлове ще доведе до минимално ускореное и то само в редки случаи. Такъв тип дефрагментиране прави вградения в WinXP defrag, както и DiskKeeper - не ги ползвам
О&О има възможност за пренареждане, обаче май нямаше опция да се съобрази със prefetcher-а на WinXP. Така, че ще разбарка вече подредените от самия XP неща.
Става въпрос за оптимизираните вече файлове от boot/app prefetcher-a чрез
Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks
О&О също ми е правил проблеми да забива в смисъл почва да дефрагментира едно и също и така до безкрай изпада в цикъл.
VOpt - също не блести с нищо. По-скоро ми прилича на утилка натруфена с още екстри само и само да се продаде.
Форматиране на диска и копиране на ново ще доведе до резултат, подобен както вградения defragger на XP - т.е. почни нищо, метаданните и директориите ще се разбъркат здраво..
Аз ползвам PerfectDisk 2000 v6, който според мен е доста добър, даже и за мрежа. Ползва специално предоставените API под XP/2003 за да се справи със заключени или използващи се в момента файлове.
единствения недостатък, който е голям разбира се - не може да преподреди диска по extensions.
например имате да компресирате 200 000 файла с WniRAR.
Той почва да чете първо *.doc, после *.xls и т.н.
ако всички DOC бяха на едно място на диска, всички XLS на друго място, процеса щеше да е много faster.
същото се отнася ако искате да претърсите диска за XLS със конкретно съдържание - главата се разхожда по целия диск, вместо само в определена област.
Такава екстра за преопдреждане по разширения имаше едно време Norton Speedisk за DOS.
Методиката на WinXP е съобразена с позицията, че трябва да се направи дефрагментатор, колкото да не е без хич, за да има някакъв. И за да може останалите фирми да си продават дефрагментаторите.
Ако беше така, както казваш микрософт да са направили най-добрия AV софтваре и т.н...
Пак ще повторя - Методиката na fearme е напълно безмислена.
Ако на замята нямаше нито 1 дефрагментатор - става
Преди доста години ми попадна една статия относно ползата и вредата от дефрагментирането. Въпроса беше дали се увеличава или намалява бързодействието на един диск при неговото дефрагментиране. Идеята беше, че има програми, които така разполагат частите на отделните файлове, че да се постигне максимално бързодействие на програмата. Дефрагментирането разваля това подреждане и стремежа е концентрация на файловете на една част от диска и освобождаването на другата за нови файлове. А това нарушава бързодействието на някои програми, а на други въобще не се отразява. От значение е разбира се и големината на клъстерите. Използването на по-малки клъстери води до икономия на дисково пространство. А може би правилния въпрос е: "дефрагментиране - да или не"?!?
това "групиране", за което говорите при сегашния размер на дисковете има смисъл само в подреждането на фйловете на една програма близо/един-до-друг за по-лесно четене и последователен достъп. надали има third party software, който коректно да определи коя програма кои файлове кога и как ползва, че да ги подреди както трябва.
по-горе бе споменато съобразяването с prefetch-а. това е много хубаво, стига да вършеше някаква по-сериозна работа от тази, която windows и без това си върши сам. в тази връзка си спомням времето, когато дисковете бяха не по 1 плоча, както са сега, и си изчислявах точно къде да си направя swap-а, за да бъде в края на плочата, където ъгловата скорост е най-голяма и съответно скоростта на четене също е най-голяма.
и най-важното - хард дискът за момента е най-бавното звено в един компютър. хиляди и милиони пъти по-бавен от всички останали компоненти, така че от една страна от забързването му би имало полза, от друга дали ще ти чете 10 секунди или 9 за мен няма особена разлика. отказвам един път седмично да си тормозя харда с дефрагментация, която е равна на, да речем, 3-дневна нормална работа за ефект, от който практически не печеля кой знае колко
лично мнение
Спрях се на diskeeper.Сега вапросът ми е трябва ли да се прави като в т.8 описана по горе-т.е. да се забрани файлът за виртуална памет да се дефрагментира и тогава да се сложи виртуалната памет.каде сте отиде SWAP файла????
И все пак мисля, че не стана ясно кой дефрагментатор е най-добър, на мен поне не ми стана ясно? Хубаво ще е и да ми кажете и от къде да го дръпна?
http://setcom.bg/news/forum/topic.asp?TOPIC_ID=17427
@D3ВЕР - първо това, че Diskeeper използва Microsoft Managment Conslole (mmc.exe) не означава, че е надстройка на Windows-кия )) и второ така нареченият от вас SWAP файл (pagefile.sys) се дефрагментира с Diskeeper като му зададеш boot time defragment.
Аз не дефрагментирам. Не съм видял особена разлика, а и не ми се чака сума ти време да ми чагърта и се тормози диска. Но ще ви споделя как става номера при мен
Правя с Norton Ghost, Image на системния дял, веднага след инсталация на всички програми. След това си възстановявам от образа. Диска е идеално подреден Това е подобно на копирането на ново на файловете, само че става неколкократно по - бързо и лесно. Процедурата я изпълнявам поне веднъж месечно (възстановяването от образа), така че за това време просто диска не може да се дефрагментира много.
А другите дялове освен системния няма пък абсолютно никакъв смисъл да се дефрагментират (от практическа гледна точка). Още повече, че повечето съхраняват на тези дялове големи файлове, като МР3 - ки и филми и те не се дефрагментират толкова силно.