Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно
Резултати от 1 до 15 от общо 25

Проблем с файлове с имена на кирилица

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #1

    Проблем с файлове с имена на кирилица

    Здравейте!
    Това се е случвало и друг път, но с не особено важни файлове, но сега не е така...
    Много се надявам някой да ми помогне със следния проблем:
    Windows 98SE, след като почна да дава грешки при отваряне на Internet Explorer вследствие вероятно на вирусчета, преинсталирах windows-a върху стария, без да трия предишния, нито да форматирам. Така понякога са се оправяли малки повреди по системните файлове. И така... грешките с explorer-a останаха, но се получи нещо много по неприятно - всички файлове ( основно word i excel) ,които бяха с имена на кирилица, вече не са достъпни за системата. Винаги съм казвал на майка ми да дава имена на латиница, но възрастните хора са хора с принципи... трудно се променят. Както и да е... в тези файлове има много ценни неща и трябва да ги отворя по някакъв начин. Опитах под ДОС, опитах през мрежа от едно РС с ХР да бръкна, опитах с UltraEdit32... нищо.
    Много моля ако някой има идея как да се справя с проблема, да ми отговори!
    Благодаря предварително на всички отзовали се!!!

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2003
    Мнения
    2,351
    #2

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    стане ли дума за кирилица, решението е едно:
    http://free.hit.bg/injinera/na4alo.htm
    и следващият път не качвай FlexType

  4. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #3

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Boishin, не само че не може да се отворят, но и не могат да се изтрият, нали?

    Пробвай да влезеш в системата под чист DOS - там със сигурност ще ги изтриеш, но пробвай да ги преименуваш, след което влез в Windows и пробвай дали ще се отворят.

    И вече винаги преди да преинсталираш Windows, първо архивирай документите - неависимо дали са с кирилски имена или не. А родителите щом не могат да им слагат латински имена, поне ги научи да си правят редовно архиви.

    Успех!

  5. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #4

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Цитат Първоначално публикувано от Black Adder
    стане ли дума за кирилица, решението е едно:
    http://free.hit.bg/injinera/na4alo.htm
    и следващият път не качвай FlexType
    Е даа... следващия път без FlexType, но по-важното е сега как да се отворят файловете.

    IvO™ : Под ДОС не се трият и не се преименуват... :-(


    Някакви други идеи, дори и по-радикални?...

  6. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #5

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    А защо пак не сложиш (шибания) Flex Type ? Поне временно. Току виж, имената на файловете се "оправят".

  7. Member
    Тук е от
    Dec 2004
    Мнения
    508
    #6

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    А дали няма да стане с Disk Editor от Norton Utilities? Да преименувам файловете?
    може ли да стане по-зле?

  8.  
     
  9. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #7

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Аз в такива случаи съм ползвал Norton Commander. С него съм оправял около 95-98% от имената

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #8

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Щом под чист ДОС не се преименуват и не се трият, едва ли и Norton Commander ще оправи нещата. По-скоро изхода е с програмка от типа на DiskEditor или, защо не, с някакъв Linux от CD доста грубо, а ?

  11. Moderator
    Тук е от
    Mar 2005
    Мнения
    7,188
    #9

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Цитат Първоначално публикувано от Slero
    Щом под чист ДОС не се преименуват и не се трият, едва ли и Norton Commander ще оправи нещата. По-скоро изхода е с програмка от типа на DiskEditor или, защо не, с някакъв Linux от CD* * доста грубо, а ?
    Ааа, Slero не си прав. Norton Commander може да оправи неща, които не стават с досовското >ren ... И много добре се справя с лоши имена получени в резултат на FlexType

  12. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #10

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Досега под чист DOS винаги съм трил такива "скапани" файлове, но с помощта на "Norton Commander"-а и никой файл не се е опъвал.

    Boishin, ти на каква файлова система си - предполагам на FAT32. Ако си на NTFS незнам там как стоят нещата под DOS - в смисъл, не ми се е налагало да пробвам досега. Още един съвет - пробвай "Norton Utilities" от някое "boot"-ващо CD - например, от Hiren's BootCD.

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #11

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Абе и двамата сте прави донякъде... и мен Norton Commander нееднократно ме е спасявал - по-мощен е от DOS-овските команди, защото работи директно с функциите на ниско ниво, но е имало случаи, когато Особено Упорити Файлове отказват да му се подчинят. А относно Norton Utilities - точно след пускане на Norton Disk Doctor много често се случва файлове с имена на кирилица да се омажат много здраво.

    Относно питането на @IvO™ за файловата система - важно е да се знае, но така както чета, най-вероятно става дума за FAT32.

  14.  
     
  15. Pat
    Pat е офлайн
    Senior Member Аватара на Pat
    Тук е от
    Oct 2003
    Живее в
    Варна
    Мнения
    7,228
    #12

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Аз бих кирилизирал компютъра по същия начин по който е бил преди.
    Що се отнася за Norton Disk Doctor и Norton Utilities - Slero е абсолютно прав - файлове с имана на кирилица се "омазват" безвъзвратно....

  16. Member
    Тук е от
    Nov 2001
    Мнения
    957
    #13

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Въпросът се решава съвършено просто:
    1) Live CD Linux - Knoppix or Ubuntu
    2)Windows Mini PE CD
    3) Hiren's.Boot CD
    Няма проблем с преименуването независимо от файловата подсистема.
    И никакви флексове повече! :knuppel2:

    А ако иска да се влачи с флекса - нека да послуша Pat.
    Успех!

  17. Senior Member
    Тук е от
    May 2004
    Мнения
    3,779
    #14

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    Slero и Pat, извинявам се, май аз нещо не съм разбрал още в самото начало. Препоръчах "Norton Utilities", защото мислех, че имената на файловете вече не са с кирилски букви, а просто "омазани" - най-често с "долни чертички", "точки" и "разни странни символи". Ако файловете са си останали със същите кирилски имена, както преди преинсталацията, но просто не могат да се отворят, тогава вече положението наистина е друго... Аз визирах случая, когато самите имена на файловете са "омазани" и поради тази причина те не могат да се отворят (нито копират или преименуват) - явно несъответствие с FAT-а.


  18. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2002
    Мнения
    2,793
    #15

    Re: Проблем с файлове с имена на кирилица

    TOTAL

    Цитат Първоначално публикувано от stekyman

    И никакви флексове повече! :knuppel2:
    Баш си прав! Флекса служи само за рязане на ламарина...

    @IvO™, наздраве, брато...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 1 от 2 12 ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Файлове с еднакви имена
    От helios1 във форум Общ - софтуер
    Отговори: 4
    Последно: 07-06-06, 10:59
  2. уникални имена на файлове
    От magda във форум Уебдизайн и 3D
    Отговори: 6
    Последно: 12-06-05, 03:39
  3. Проблем с кирилица
    От Sunny във форум Windows
    Отговори: 8
    Последно: 02-10-04, 14:30
  4. проблем с кирилица
    От dimi във форум Общ - софтуер
    Отговори: 9
    Последно: 21-04-04, 01:20
  5. Скапани кирилски имена на файлове
    От Борис във форум Windows
    Отговори: 9
    Последно: 01-04-04, 01:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе